1EXBJVGBSCA.nl n TEXELSE 2 COURANT Parochie in actie voor vluchtelingen k^ Texels boek meest duurzame kookboek DINSDAG 22 NOVEMBER 2011 Alex Roeka brengt nieuw programma In Klif 12 in Den Hoorn is vrij dag 25 november Zachtaar dig Vergooid te zien, het nieu we programma van Alex Roeka. Roeka bestijgt het podium met een nieuwe band. Zachtaardig Vergooid is een verhaal over vriendschap, liefde en onrust, dat wordt voortgestuwd door een aanstekelijke levenslust. Het wordt gebracht op de manier die van Roeka bekend is: rauw, soms ingetogen, dan weer uitgelaten, maar altijd onvergelijkbaar eigen. Opval lend in dit nieuwe programma zijn het maatschappelijk enga gement en de steeds intenser wordende stem van de herinne ring. Roeka weet mede door zijn lichtvoetige zelfspot en relative rende humor het publiek een bijzondere en inspirerende avond te bezorgen. De voorstel ling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €18,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren gewenst. Kinderen tijdens het maken van kaarsen. In het kader van de diaconale zon dag besteedde de RK-parochie Texel zondag aandacht aan de vluchtelingen op het eiland. Twee vluchtelingen, kinderen, vertelden de kinderen van de parochie over hun vlucht en het opbouwen van een nieuw leven in een ander land, over het leren van een andere taal en bezoeken van een nieuwe school. Ook maakten de kinderen kaarsen en werden pepernoten I Geslaagd Oud-Texelaar Michael Berndsen heeft aan de Universiteit Utrecht de onderzoeks- master Legal Research afgerond. Hij heeft zich de afgelopen jaren gespecialiseerd in het strafrecht en is nu meester in de rechten. Als afstudeerscriptie schreef hij een theoretische analy se van het waarheidsbegrip in het strafrecht. Sinds 1 november is hij werkzaam bij Van Boom Advoca ten te Utrecht, waar hij volgend jaar als advocaat zal worden beëdigd. Slapen in kerk om geld in te zamelen Texelse jongeren doen vanaf eind november mee aan de ker kelijke actie Nacht Zonder Dak om geld in te zamelen voor de bouw van een schooltje in Kame roen. Ze gaan daarvoor een nacht sla pen in De Burcht aan de Binnen- burg in Den Burg, waarbij ze zich kunnen laten sponsoren. Het is de tweede keer dat de Texelse jeugd dat doet. In november 2010 slie pen circa twintig jongeren al eens een nacht in de kerk om geld op te halen voor straatkinderen in Colom bia. Dat leverde toen ruim €1300,- op. Ze sliepen op de koude grond om te ervaren hoe straatkinderen 's nachts leven. In de nacht van zaterdag 21 op zondag 22 januari 2012 vertoeven de Texelse jongeren in de kerk om geld in te zamelen voor een project van Jaap Vlaming uit Den Burg. Hij wil een schooltje laten bouwen voor kinderen van 6 en 7 jaar in het dorp Salao (in het oosten van Kameroen), zodat zij niet meer naar een 7 kilometer verderop gelegen dorp hoeven te lopen om naar school te kunnen gaan. Jongeren die willen meedoen aan Nacht Zonder Dak, kunnen zich aanmelden bij Jo-an van Vijfeijken op tel 319495 of bij Jaap Vlaming op tel 315321De actie wordt geor ganiseerd door de jeugdraad van de Texelse kerken. Volgens de raad gaan de jongeren die meedoen de komende tijd op pad in hun omge ving om zich te laten sponsoren voor de overnachting in de kerk. Eerste plaats voor Hessel Arensman Een kleine groep Texelse hardlo pers deed zondag mee aan de SAV-cross in Bovenkarspel, de derde cross die meetelt voor het Roele de Vries-crosscircuit. Het was en bleef mistig tijdens de jaarlijkse wedstrijd in het Streekbos. Toch was er ruime belangstelling, zowel van deelnemers als van publiek. Voor enkele atleten was deze cross de laatste test voor het Nederlands kampioenschap op 27 november. Hessel Arensman, die uit kwam voor het Noordkop Running Team, behaalde een eerste plaats bij Opera 'Den Ghemeente Texel heeft doen besluiten den Toeristenbelasting te verhooghen, ende wel met drie helen centen.' Een krantenbericht van honderd jaar geleden, denkt u? Nee hoor, de realiteit anno nu. In 2012 wel te verstaan. De toe ristenbelasting wordt weer ver hoogd. Met drie centen, toe maar. Tegen alle afspraken in en weer op het laatste moment. Annie denkt dat de administratieve rompslomp meer kost dan dat het oplevert. En ziet u straks die arme receptioniste staan? Die al vol trots tientallen reserveringen had gemaakt voor volgend jaar. 'U bent hier drie nachten geweest? En u rekende op 4,50? Ja, helaas, daar komen negen centen bovenop. En omdat we moeten afronden naar boven, komt er bovenop die 9 cent nog een verhoging van 11%. Ik krijg dus nog een dubbeltje van u. Anders gaat de slagboom niet omhoog.' De volgende. 'U was hier één week en rekende op 10,50? Ik heb goed nieuws en slecht nieuws. Ik krijg nog 21 centen van u, maar laat die éne cent maar zitten. Goede reis en tot ziens.' Ja, en dan onze Duitse gasten. Die doen wat gevraagd wordt. Sie wollen negen centen? Sie bekommen negen centen! Kortom, de cent is weer terug. Alleen op Texel. Zo gaat dat dan COLUMN Ongezouten ongeveer. Drie cent. Hoe noemen ze zoiets ook alweer? Oh ja, krui deniersmentaliteit! Kunnen ze niet beter op elk vakantiepark een collectebus zetten? Tegen die komende ontslaggolf? Met de volgende tekst erbij: 'Uw klein geld is zijn wachtgeld.' Of deze: 'Maak met uw centen een gebaar en adopteer een ambtenaar'. Of dat we geld ophalen voor het jaarlijkse uitje van de Gemeente? Dan kunnen ze volgend jaar naar de opera. Ja, de Driestuivers- opera. En wat zullen die lokale politici nu gedacht hebben, bij het uitbroe den van dit gedrocht? Met dat geld gaan we meer aan cultuur doen? Ja, ja, de graaicul tuur zal je bedoelen! Hadden ze nou niet één jaartje kunnen wach ten? Om er vervolgens in 2013 een hele stuiver op te gooien? Maar dat dan wel iedereen dat nu al weet? Zodat alles dan wél vlekkeloos zou verlopen? Kenne lijk niet! Uiteindelijk zal blijken dat het innen van zo'n grijpstuiver, naast alle andere impopulaire maatregelen, reacties uitlokt. Krij gen we dan wat we willen? Texel voor de Texelaars! Lekker rustig. Annie@texelsecourant.nl Het Texelse kinderkookboek 'Het geheim van de zoete sommel- bes' is uitgeroepen tot Meest Duurzame Kookboek van 2011. Dat werd bekendgemaakt in het Amsterdamse restaurant Colour Kitchen na afloop van een sympo sium van het platform Fabulous Food Fan. Alexandra Besel van het platform reikte de prijs uit aan Annette van Ruitenburg die het initiatief nam tot het maken van 'Het geheim van de zoete sommel- bes'. Het is de eerste keer dat de prijs voor het duurzaamste kinderkook boek is uitgereikt. Naast het Texel se kinderkookboek waren er twee andere finalisten die meedongen om de titel. Dat waren '12 maan den groenten' van Hilde Demurie uit België en 'Lisette in Luilekker- Russische musici in Hoornder kerk Een uitgebreider overzicht van excur sies en workshops is te vinden in de gratis Vakantiekrant, die over het hele eiland is te verkrijgen, en via www.texelagenda.nl Dinsdag 22 november De afdeling Dialect van de Histori sche Vereniging komt om 15.00 uur bijeen in Tusse de Banke op de Groeneplaats in Den Burg. hoog water gebakken. Na de dienst vertelde Peter Bakker uit Den Burg over Vluchtelingenwerk Texel. Sinter klaas had cadeaus laten bezorgen voor de kinderen van de vluchtelin gen en de parochianen konden zich creatief uiten op bekers en bordjes. Lezing van Van Ruitenburg Annette van Ruitenburg verzorgt woensdag 23 november een lezing over slow-food, biodiversiteit, ver geten groenten en streekproducten voor de afdeling De Cocksdorp/ Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu. De bijeenkomst wordt gehou den in het Eierlandsche Huis en begint om 20.00 uur. Voor aanvang en in de pauze verkopen de dames van de Welfare handwerken. de jongens tot en met 15 jaar. Hij liep de 2700 meter in 9.22 minuten. Uitslagen: M15, jeugd 13-15, 27.00 meter 1.Hessel Arensman 96, 9.22; 3.Cor Bijpost 97, 9.29; 5.Jelle van der Duim 97, 9.36; 9.Nikay San- gers 97, 10.49. M50+, 9800 meter 3.Theo Franchimon, 36.01 Pianist Zlata Chovieva. In het kader van de internationale concertserie New Masters on Tour spelen maandag 28 novem ber drie Russische musici in het Hoornder kerkje. Ondanks hun jeugdige leeftijd (ze zijn 23, 24 en 26 jaar oud) zijn ze gelauwerd en hebben ze menig concours gewonnen. Het concert begint om 19.00 uur. Het programma bestaat uit twee gedeelten. Voor de pauze wordt Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 22 nov 04.44 en 17.15 u. Woe. 23 nov 05.44 en 18.27 u. Don. 24 nov 07.06 en 19.25 u. Vrij. 25 nov 07.54 en 20.35 u. Zat. 26 nov 08.54 en 21.25 u. Zon. 27 nov 09.55 en 22.15 u. Man. 28 nov 10.40 en 22.34 u. eerdeThoogw is het ongeveer een uur ater. Vrijdag 25 november nieuwe maan zondag 27 november spingtij. Zondag 27 november zon op 8.24 uur, onde 16.32 uur texelseÖcourant LANGEVELD land' van Lisette Kreischer. Tijdens het symposium, dat ging over het kookboek van de toekomst, wer den ook diverse prijzen voor ande re kooken uitgereikt. De jury prees het feit dat de productie van het boek zoveel mogelijk op het eiland heeft plaatsgevonden. Van Ruitenburg maakte 'Het geheim van de zoete sommelbes' samen met Ruth de Ruwe, Jolet Leenhouts, Marianne Witte en Jan Vosjan. Het boek draait rond een bestaand besje uit Afrika dat alles zoet laat smaken wanneer je het gegeten hebt. Het boek bevat diverse gerechten die kinderen zelf kunnen maken, een spannend ver haal van Marianne Witte dat zich op Texel afspeelt en waarin die gerechten en het besje een rol spe len en een verhandeling van Jan Vosjan over het bijzondere besje. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl (hoofdredacteur) Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06-23 57 65 73 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. De FNV Vrouwen komen vanaf 20.00 uur bijeen in De Poort aan de Elemert in Den Burg. Op de agenda staat een lezing van schrijver en filmmaker Threes Anna. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 All Stars 2: Old Stars; 20.30 The Twi light Saga: Breaking Dawn-part 1 Woensdag 23 november In het Eierlandsche Huis in De Cock sdorp begint om 20.00 uur een bij eenkomst van Vrouwen van Nu. Spreker is Annette van Ruitenburg. Bij Jan en Paula Brouwer in het Olijf blad aan de Weverstraat 60 in Den Burg begint om 20.00 uur een Bijbel studie. Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 Bennie Stout; 13.45 Happy Feet 2 3D NL; 16.00 De Avonturen van Kuifje 3D; 16.15 Happy Feet 2 3D NL; 20.00 De Heineken Ontvoering; 20.30 The Twilight Saga: Breaking Dawn-part 1 Donderdag 24 november Bij Volkssterrenwacht De Jager op het terrein van Ecomare wordt vanaf 19.00 uur door een telescoop naar de sterren gekeken. Alleen bij helder weer. Voor informatie en aanmelden, tel. 06-53340063. Vrijdag 25 november In jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een filmavond. In Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een keizerverschieting van HBV Eiland- schutters. De beste twee schutters van de vereniging treden tegen elkaar in het strijdperk met recurveboog en longbow. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Alex Roeka. Toegang €18,-, diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. TESÜ Veerdienst TESO onderhoudt vrijdag tussen 9.30 en 16.00 uur een half- uursdienst. Er worden geen wacht tijden verwacht. Voor meer informa tie: tel. 369600 of www.teso.nl. Scouting Texel haalt komende don derdag oud papier op in de wijk Kogerstraat, Boogerd, Willem van Beierenstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenmaker straat, Witte Kruislaan. 24 per dag. 7 da9el Het laatste nieuws het eerst! www.texelsecourant.nl Ook te volgen via Twitter texelsecourant en facebook Texelse Courant L_ Subsidieaanvraag documentaire opgetreden door pianist Zlata Cho vieva, van wie wordt gezegd dat ze met 'verbazingwekkend gemak en met uitzonderlijke innerlijke kracht' speelt. Haar spel is te bewonderen in werken van Chopin en Ravel. Na de pauze is de beurt aan violist Aylen Pritchin, prijswinnaar van het internationale David Oistrakh viool concours, en pianist Georgy Tchaid- ze, 'First Laureate' van het internatio nale pianoconcours in het Canadese Banff. Samen combineren ze de donkere esthetiek van Busoni met uitbundige operaklanken van Gou nod, geparafraseerd door Wieniaw- ski in zijn Faust-fantasie. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW in Den Burg en voor aanvang aan de zaal. De entree bedraagt €15,-; begunstigers van The International Holland Music Sessions betalen €12,-. Belangstellenden tot 30 jaar mogen voor €7,50 naar binnen. Tijdens de vergadering van Pro vinciale Staten overhandigde statenlid Nel Eelman-Van 't Veer vorige week het 'bidbook' voor een documentaire over de Rede van Texel aan gedeputeerde Jan van Run van Economie, Toeris me en Recreatie. Met deze subsidie-aanvraag toon de Eelman zich een warm pleitbe zorger voor provinciale steun voor het maken van een documentaire film over de ondergang van het fregat Orangewoudt in 1758. De documentaire draagt als ondertitel 'De ontrafeling van een wadden mysterie'. De film, die gemaakt zal worden door productiebureau Enting, laat zien hoe duiker Hans Eelman een stuk hout van het fre gat boven water brengt, aan de hand waarvan hij samen met scheepsbouwmeester Willem Vos van de Bataviawerf proberen de geschiedenis van de Orangewoudt te achterhalen. Daartoe wordt niet alleen het hout onderzocht, ook wordt een kijkje genomen in de papieren van het schip, die zijn ondergebracht in Hoorn, en wor den grafstenen bezocht. Het wrak van de Orangewoudt ligt voor de kust van Oudeschild op de bodem van de Waddenzee. Dat maakt de documentaire volgens Eelman geschikt voor een breed geschied kundig perspectief en daarmee voor een groot publiek. 'De rijke maritieme geschiedenis van Amsterdam, Hoorn en Texel wordt uitgelicht en door middel van deze documentaire proberen de makers de geschiedenis voor een breed publiek toegankelijk te maken', verklaarde het Statenlid. 'De film kan vertoond worden in het Mari tiem Museum, maar ook bijvoor beeld in het Scheepvaartmuseum in Amsterdam en in het museum in Hoorn.' Het overhandigen van de subsidie aanvraag aan het eind van de ver gadering was een spontane actie van de CDA-fractie. 'Toen het pro ject in de fractievergadering ter sprake kwam, ontstaan daar het idee om hem direct aan de gede puteerde te overhandigen', vertelt Eelman. 'Gezien het onderwerp kozen we daarbij voor de econo misch/toeristische insteek.'

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 2