TEXELSE 75 COURANT Texelse Modelspoorclub straks uitgerangeerd Protest tegen afbouw subsidie in drie jaar Verdeelde meningen over uitdelen van kunst De Texelse Modelspoorclub dreigt dakloos te worden nu het college van b en w heeft beslo ten de subsidie in drie jaar af te bouwen tot nul. De vereniging zegt hierdoor de huur voor de ruimte in gebouw Odysseus van de schietsportvereniging straks niet meer te kunnen opbrengen. De modelspoorclub begon in d'Ouwe Ulo, verhuisde toen naar de kantine van de oude voormalige zuivelfabriek en zit sinds acht jaar in het schietsportcentrum. Er zijn meerdere modelsporen gemaakt en de caravan met spoorbaan waarmee markten en beurzen wor den bezocht wordt er gestald. Het grootste deel van de huur wordt betaald uit de subsidie van de gemeente (in 2011 €2.400,-). Maar met de komst van nieuwe subsi dieverordening is het binnenkort afgelopen met de jaarlijkse bijdra ge. Het college noemt de activitei ten van de club 'sympathiek', maar oordeelt dat ze niet onder vervoer of onder cultuur vallen, en schrapt de club daarom van de subsidie- lijst. Daarmee doen b en w de club te kort, pleitte voorzitter Joop Dek ker woensdag ten overstaan van de commissie Bezwaarschriften. Hij maakte duidelijk dat de club veel meer is dan een groepje Texe laars dat met treintjes speelt. 'Als het op treinen aan komt, heeft Texel een verleden', doelde hij onder meer op het spoor dat in de Tweede Wereldoorlog over het eiland heeft gelopen. Wij brengen dat verleden weer tot leven. De club heeft bij het toeristisch inves teringsfonds een bijdrage aange vraagd voor de bouw van een maquette van het voormalige ran geerterrein in Oudeschild. Bedoe ling is dat die in de caravan komt, waarmee de modelspoorclub op toernee gaat en in binnen- en bui tenland promotie voor Texel bedrijft We hebben jaren geleden een maquette van de Texelse spoor weg gemaakt, die een jaar lang in de hal van het gemeentehuis heeft gestaan. De club heeft veel naspeurwerk gedaan naar het Texelse spoorwegverleden. 'Wij tonen een stukje culturele historie, namelijk die over de treinen die over op het eiland reden. Mis schien moeten we onze naam maar veranderen in Texels Spoorweg museum.' De club heeft zo'n 25 leden, waarvan acht jeugdigen, die één of meer avonden in de weer zijn in het clubgebouw. De open dagen die 's zomers worden gehou den trekken veel bezoekers, dit jaar zo'n 800. 'We heffen weinig entree en zijn ook een slechtweer- voorziening.' Het college geeft aan dat de oude subsidieregeling het bestuur meer ruimte gaf om subsidie te verlenen en beschouwt de beëindiging in drie jaar als een handreiking die formeel niet op de subsidieveror dening kan worden gebaseerd, maar die de club de tijd geeft voor het zoeken naar andere financie ring. De commissie brengt over zes weken advies uit aan het college van b en w. Van alle kanten Het college staat op het punt 625 kunstwerken uit de gemeen telijke collectie over te dragen aan musea, scholen en vereni gingen. De meningen zijn ver deeld. Toon de Haas, van wie de gemeen te tientallen etsen en schilderijen bezit: 'Mijn toestemming hebben ze. Een landschap van mij zou best in Cultuurhistorische Museum Texel passen en andere schilderijen ook wel. Als er schilderijen van mij naar het dorpshuis van Oosterend gaan, dan is dat ook mooi. In dat dorp ben ik immers geboren. Een jaar of vijf geleden heeft de gemeente voor het laatst kunst van mij gekocht. Twee landschappen. Het weggetje langs het Russenkerkhof en Oude schilder huisjes. Wanneer ik mijn eerste werk voor de gemeente heb geschilderd? Dat is een tijd gele den, misschien wel een jaar of veertig geleden. Het was een por tret van burgemeester De Koning. Laatst kreeg ik nog een brief van de gemeente, waarin ze me uitnodig den eens langs te komen om mijn kunst in het nieuwe gemeentehuis te bekijken. Ze hadden zoveel aan de muur hangen. Het is er nog niet van gekomen, want sinds april ben ik niet meer op het eiland geweest. Ik ben nu 82 en nog volop bezig. Ik heb niet zo'n groot atelier meer en ben de boel aan het vertimmeren. Er staan nog wel enorme doeken van twee bij tweeëneenhalve meter. Ook nog mooie landschappen van Texel. Tuinwallen, een krep voor de schapen en Zuidhaffel. Ik verkoop nog regelmatig, ook via Herman Bakker. Texelaars zouden van mij wel wat meer mogen kopen, dan ruimt het wat op.' Een Texelse beller die het opneemt voor zijn partner die kunstenaar is: 'In de poll op jullie website (over het schenken van kunst) kun je niet de mogelijkheid aanklikken dat de gemeente door het weggeven van gemeentelijke kunst de markt ver ziekt. Die zou er wel bij moeten.' Remmelt Loos van Meijel, galerie houder en voorzitter van kunste naarsvereniging Zout Texel: 'Dit is al een oud onderwerp. Wij zijn er nu niet bij betrokken. Ik geloof niet dat de gemeente door kunst weg te geven de markt ver pest. Het wordt niet bij opbod ver kocht, maar gaat naar scholen, dorpshuizen, musea en verenigin gen. Het lijkt me daar wel tot zijn recht komen. Zij kunnen het ten toonstellen en wie wil kan de kunst daar bekijken. In die zin vind ik het een vooruitgang. Het blijft binnen het netwerk van de gemeente, dat is prima. Het ligt anders als de kunst bij opbod zou worden ver kocht. Of dat de markt verpest weet ik niet, maar het heeft wel invloed.' Gelein Jansen, betrokken Texe laar: 'Ik maak me hier ongerust over en vind het een groot verlies. Men sen die kunst aan de gemeente hebben geschonken, hebben dat gedaan in de verwachting dat de gemeente het goed bewaart en er op z'n tijd iets mee doen. Nu lijkt het er op dat ze er geen tijd en geld in willen steken, terwijl dat wel is beloofd aan mensen. Het is jammer dat op deze manier collecties uit elkaar worden gerukt. Voorbeeld is de collectie Assen van Blok van der Velden. De gemeente heeft destijds honderd werken van Blok gekocht van Jan Zwan. Veertig daarvan zijn geschonken aan de gemeente Assen. Waar zijn die andere zestig? Het bij elkaar houden van collecties is belangrijk. Ik heb met Jan van der Pijl eens een boek gemaakt over Blok van der Velden. Toen konden we dankzij de collectie van de gemeente nagaan hoe het was geweest. Als alle kunstwerken straks een kant op gaan en de col lecties versnipperen, dan is het onmogelijk om het nog bij elkaar te vinden. Dan is er de vraag: beheert de organisatie die de kunst krijgt de collectie wel goed? Is daar toezicht op? Je controle is weg. Voorbeeld: rond 1990 maakte het Maritiem en Juttersmuseum op een bordje bekend dat daar de Boamann-Ver- burg-Koning-collectie was te zien. Halverwege de jaren '90 werd een deel van de schilderijen (en tegels) op verschillende plaatsen in het museum gehangen en de rest in de kasten opgeborgen. Op dat moment had het bordje ook verwijderd moe ten worden. Het publiek wordt in dat soort gevallen op het verkeerde been gezet.' De adviescommissie kunst- en cultuur (citaat uit het raadsbesluit van 4 november 2009): 'De com missie adviseert naar aanleiding van de taxatie om in ieder geval een deel van de collectie af te stoten. Er van uitgaande dat er voorlopig geen financiële ruimte is om de collectie een actieve rol te laten spelen, adviseert de commissie om de col lectie te saneren. Voorgesteld wordt om alle historisch en topografisch belangrijke en kwalitatief hoog waardige werken te behouden. Het resterende deel van de collectie moet een passende plek krijgen in het gemeentehuis. Voorgesteld wordt om het deel dat niet direct wordt gebruikt in beheer te geven bij Artex. Ten aanzien van de col lectie schenkingen wordt voorge steld om waar mogelijk overleg te voeren met schenkers of nu nabe staanden/relaties over de mogelijk heid schenkingen te vervreemden of terug te geven. De werken die de gemeente niet wil behouden kun nen via de Lionsveiling of iets der gelijks worden verkocht.' Citaat uit hetzelfde raadsbesluit: '314 van de 819 collectienummers zijn geregistreerd als schenking. Deze kunnen niet zomaar worden vervreemd. Een aantal schenkingen zijn door de raad aanvaard met de toezegging dat de gemeente de werken voor eeuwig zal behouden. Bruikleen aan derden is wel een mogelijkheid. In dat kader wordt gedacht aan musea, de Historische Vereniging en Artex.' Gerard Timmerman Wat vindt u? Kunstverkoop Vorige stelling: Wat vindt u ervan dat de gemeente de kunst uit het depot weggeeft aan verenigingen en instellingen? a.Daar is het beter op zijn plek dan in de <elder van het raadhuis. (35%) o.ln deze tijd van bezuinigingen kan deze <unst beter verkocht worden aan de hoog ste bieder. (42%) :.De gemeente is helemaal niet gerechtigd 225 stemmen Nieuwe stelling: Door gebrek aan financiële, bestuurlijke en morele ondersteu ning dreigt de wekelijkse Folklore- markt uit Den Burg te verdwijnen. Ziet u dat als een gemis? Gemeente krijgt meer zorgtaken De gemeente gaat een grotere rol spelen op het gebied van de lang durige zorg. Door decentralisatie bij het Rijk krijgt de gemeente er vanaf 2013 een aantal taken bij. Decentralisatie betekent dat gemeenten meer verantwoordelijk heden krijgen op het gebied van zelfredzaamheid en participatie van de burger. Dit houdt in dat een aan tal zaken die voorheen door het Rijk geregeld werden nu op het bordje van de gemeente terecht komen. Door de kortere lijntjes die zo ont staan kan de zorg effectiever gere geld worden, aldus het kabinet. De belangrijkste taak die de gemeente erbij krijgt is de extramu rale begeleiding. Dit is begeleiding die wordt toegekend aan thuiswo nende mensen met matige of ern stige beperkingen in de sociale red zaamheid. Hiermee worden personen bedoelt die hulp nodig hebben om zich te bewegen dan wel te verplaatsen, begeleiding nodig hebben bij het psychisch functioneren en mensen met oriën tatie- of geheugenstoornissen. De zorg kan verschillen van individuele begeleiding tot dagbesteding. Naast de extramurale begeleiding gaat de gemeente zich onder ande re bezig houden met het vervoer naar de begeleiding en de inloop mogelijkheid bij de Geestelijke Gezondheidszorg. De kosten die hiermee gemoeid zijn worden geregeld via de AWBZ (Algemene Wet Bijzonder Ziekte kosten). Door de decentralisatie krijgen de gemeenten straks een bedrag dat gebaseerd is op de hui dige kosten in de AWBZ, vermin dert met vijf procent decentralisa- tiekosten. Reden voor de korting is het feit dat het Rijk ervan uitgaat dat gemeenten de kosten moeten kun nen drukken omdat ze er dichter op staan. Om de veranderingen goed te kunnen aanpakken heeft het col lege besloten €57.758,- beschik baar te stellen voor de verschuivin gen binnen de AWBZ-taken. Kerkdiensten PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. dhr. M.D. Kuiper. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: dienst in Den Hoorn. De Koog: dienst in Den Hoorn. Den Hoorn: 10.00 u. ds. C.F. Klaas- Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 10.00 u. ds. P.O. Bar nard, viering Heilig Avondmaal De Cocksdorp: dienst in Oosterend. Oudeschild: dienst in Oosterend. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste- Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel. nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 25 nov. 07.54 en 20.35 u. Zat. 26 nov. 08.54 en 21.25u. Zon. 27 nov. 09.55 en 22.15 u. Ma. 28 nov. 10.40 en 22.34 u. Din. 29 nov. 11.07 en 23.26 u. e.30 11.. .ter. Vrijdag 25 november nieuwe maan, zondag 27 november spingtij. Zondag 27 november zon op 8.24 uur, onder 16.32 uur. TEXELSE0COURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06-23576573 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voo afloop van de abonnementsperiode. rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Brigitha, heren koor. Oudeschild: 9.30 u. pastor Brigitha. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Hoe het kwade met het goede te overwinnen; Wachtto renstudie, 11.20 u.: Kent Jehovah jou? Liefde en muziek zijn d het leven (Berlioz) 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 i Extra bezoekuren op zaterdag, zc 10.30 tot 11.30 Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het bere kenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meldpunt Thuiszorg 0223-650222. bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, peter.molenaar@brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Scouting Texel haalt zaterdag i papier op in de wijk Thijsselaan, Bins bergenstraat, Brouwerstraat, Burdet straat, Drijverstraat, Wilsterstraat Meester Kraaistraat, Lieuwstraat, Tjak kerstraat. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Vlaswiek 11.00 u. Kerkdienst vanuit de Johan nes de Doper-kerk, pastoor Brigitha. Eerste advent. 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de blues 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking door Henk Snijders 19.00 u. Verzoekplaten 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met: 20.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 15