TEXELSE^COURANT B Cjroen e^warL-Jexels in het harL, 13 Zand voor PH-dijk technisch mogelijk, maar veel duurder OPENING OfOuweSunderklaaswinkei Zaterdag 26 november zijn wij weer open! Folklore in zwaar weer Bestuur ziet geen uitweg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12628 VRIJDAG 25 NOVEMBER 2011 Oud-Texelaar Lodewijk Dros, theoloog en als chef werkzaam bij dagblad Trouw, hield een week lang een weblog bij. Met afgeplakte straatnaambor den wordt in De Cockdsorp geprotesteerd tegen het natuurbeleid van Bleker. De Texelse Modelspoorclub voorziet grote problemen nu het college heeft besloten de subsidie af te bouwen. De fusie tussen TVO en TVO tot het Texels Ondernemers Platform is woensdagavond met champagne beklonken. Versterking van de Prins Hendrik- dijk met zand aan de buitenzijde is technisch haalbaar, maar veel duurder dan een binnendijkse versterking. Dat is de conclusie van de bestuurders van het hoog heemraadschap, de gemeente Texel en de provincie. Ze vinden het een goede en kansrijke oplos sing, maar er moet wel geld voor zijn. Momenteel is dat niet het geval. De Waddenzeedijk moet worden versterkt. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier voert dit uit in het kader van het nationale Hoogwaterbeschermingsprogram ma. Voor het gedeelte bij de PH-dijk heeft het hoogheemraadschap in samenwerking met de gemeente en provincie Noord-Holland een onder zoek gedaan. Onderzocht is of een buitendijkse variant met zand tech nisch en financieel haalbaar is én of de provincie hiervoor een vergun ning kan afgeven in het kader van de Natuurbeschermingswet. De conclusies zijn deze week bespro ken met de bestuurders van de betrokken partijen. Ze vinden de zandige variant een mooie oplos sing, maar ze hebben wel gecon cludeerd dat het duurder is en daar is op dit moment geen geld voor. Uit de onderzoeken blijkt dat een versterking van de dijk met zand technisch mogelijk is. Ook de ver gunning is volgens de provincie, in het huidige ontwerp, kansrijk. De kosten voor de totale aanleg zijn geschat op €90 miljoen euro. Hier van zijn €58 miljoen voor het aan leggen en onderhouden van de zanddijk en €32 miljoen voor aan vullende natuurbouw. De natuur- maatregelen zijn nodig om de aan leg van de zanddijk in de beschermde Waddenzee mogelijk te maken. Naast deze buitendijkse variant is ook gekeken naar binnen dijkse oplossingen. Die varianten komen maximaal uit op €34 miljoen en vallen binnen de normen van het Rijk voor sobere en doelmatige dijk versterkingen. Dat de kosten zo van elkaar verschillen komt vooral omdat het op peil houden van de zanddijk meer kost dan het onder houd van een gewone dijk met gras of steen. Voor de meerkosten voor extra onderhoud en natuurbouw is op dit moment geen financiële dek king. Meer hierover op pagina 5. 'Geen schenking, kunst in bruikleen' Musea, scholen, dorpshuizen en anderen die door de gemeente waren benaderd, verkeerden in de veronderstelling dat kunst uit de gemeentelijke collectie hen wordt geschonken. Dit blijkt een misvat ting. Woensdag liet het college doorschemeren dat de organisa ties het in bruikleen krijgen. Details over het besluit worden volgende week bekend gemaakt. INSTAltATIETECHNIEK air lag 0.0 bekijken s geopend 0-12.30U Garage Dros Cs www.texelseautopagina.nl .txl Parkeertarieven 2012 op pagina 14 .txl Bekendmakingen op pagina 14 ajr.E TE X E LS E^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): UITNODIGING Slagerij Moormann de Boer expert schoorl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Kijk voor de nieuwste artikelen op www.deouwesunderklaaswinkel.nl Hf Maartje Visser, Ilse Dros, Jopie Maas en Marian Ran fokloremarkt. Het lijkt er op dat na vijftig jaar een in klederdracht aan het handwerken. De foto werd eind komt aan deze traditie. begin juli van dit jaar genomen tijdens de wekelijkse FotcBlch^re>^cou^ni) Horeca praat over aansluiting TOP Aansluiting bij de nieuwe fusieorga nisatie Texels Ondernemers Plat form is één van de punten op de agenda van de ledenvergadering van de afdeling Texel van de Konink lijke Horeca Nederland. Daarnaast praten de leden over onder meer het beleidsplan 2012-2015, de organisatiestructuur van het bestuur en het prijsbeleid voor bier. Ook staan bestuursverkiezingen op het programma. Vincent Hoekstra van de sector restaurants is aftredend en herkiesbaar, Geert Bosscha (sector fastservice bedrijven) is niet herkiesbaar. Het bestuur draagt Rein Stam voor als voorzitter, een functie die hij al eerder bekleedde. De vergadering wordt dinsdag 29 november gehouden in hotel De Lindeboom in Den Burg en begint om 20.00 uur. Beschrijf uw moment van 2011 Het jaar 2011 loopt weer op zijn eind, de tijd om terug te blikken nadert. De Texelse Courant is nieuwsgierig naar üw gebeurtenis uit het afgelopen jaar. Mooi, indrukwek kend, ontroerend of verdrietig. Wat zult u zich blijven herinneren? U kunt het ons schrijven in een persoonlijk verhaal, zodat wij het in de oude jaarskrant van donderdag 29 decem ber kunnen plaatsen. U kunt het tot en met maandag 26 december mai len naar redactie@texelsecourant.nl. We stellen het op prijs als de verha len maximaal 350 woorden lang zijn. Voor meer informatie kunt u bellen naar de redactie, tel 362620. hebben gehad.' Volgens de gemeen te komt het bijna nooit voor dat een toegekende subsidie wordt terug gegeven. 'Het is een unicum wat de Stichting Sint en Piet doet.' Na vijftig jaar dreigt een eind te komen aan de folkloremarkten op de Groeneplaats. Het bestuur van de Stichting Folklore Texel ziet geen mogelijkheden meer het evenement voort te zetten. Volgens het bestuur ontbreekt het aan financiële, bestuurlijke en morele ondersteuning. De folklore op zomerse woensda gen (negen per jaar) kent een lange traditie. De eerste markt werd gehouden op 1 augustus 1962. 'Het bevorderen van Texelse folklo ristische gebruiken en alles wat daarmee in de ruimste zin des woord samenhangt', tekende nota ris Van Wijland destijds de doel stelling op. Memorabel is de bij drage van Doortje van Sambeek-Schrama, die de mede werkers vele decennia een kos tuum aan mat. Ook het huidige bestuur en de werkgroep, hebben een lange staat van dienst. Al zó lang, dat voorzitter Gerard van der Kooi concludeert dat hoognodig vervanging en aanvulling nodig is. Vacant is al een tijd de functie van secretaris. Het aantal vrijwillige medewerkers is in relatief korte tijd van vijftig teruggelopen tot veertig. De jongste medewerker is rond de vijftig, maar de meesten zijn 55 jaar of ouder. Aanwas door jongeren blijft uit. Verklaarbaar, omdat de zomerse activiteitenin Den Burg vakantie-uitstapjes in de weg staan en lastig zijn te combineren met werk. Het dragen van kostuums wordt door velen als oubollig erva ren, hoewel men er wel naar komt kijken. Mensen zijn amper meer bereid hun hobby te demonstreren in een marktkraam. Tot voor kort stonden er nog acht kramen, nu zijn er met kunst- en vliegwerk nog zes te realiseren. De folklore kost jaarlijkse €27.000,- waarvan €21.000,- zou moeten worden opgebracht door onderne mers. Maar er is een toename van filiaalbedrijven waarvan de lande lijke directies volgens Van der Kooi niets op hebben met lokale initia tieven, met als positieve uitzonde ring AH, Bentex, Etos, Intertoys en de Rabobank, evenals filiaalbedrij ven van plaatselijke ondernemers (franchise), zoals HEMA, Blokker en Jumbo. Ook de solidariteitshef- fing door ondernemers buiten het centrum loopt terug. Tachtig pro cent van de ondernemers betaalt zonder aanmaningen, maar de bij dragen lopen door meerdere rede nen terug. Het organiseren van een kerstmarkt, het aantrekken van oude ambachten en investeringen hebben er mede voor gezorgd dat flink is ingeteerd op de reserve. Er wordt een beroep gedaan op ondernemers openstaande nota's alsnog te voldoen, zodat ook de stichting de rekeningen kan beta len. Meer op pagina 5. Sint geeft subsidie terug aan gemeente De Stichting Sint en Piet heeft gis teren een subsidie van €1750,- teruggegeven aan de gemeente. De stichting kreeg het geld om de intocht in Oudeschild kostendek kend te maken, maar door mede werking van het Texels bedrijfsle ven was de subsidie niet meer nodig. 'Die €1750,- is geld van de gemeen schap, dus het gaat ook terug naar de gemeenschap', aldus Ricardo de Graaf, Marco van Sambeek en Pablo Brandenburg van de Stichting Sint en Piet. Volgens hen hebben circa dertig bedrijven en personen zich de afgelopen tijd bij de stichting gemeld om de intocht te ondersteunen. 'Sommigen gaven geld, anderen verleenden diensten waarvoor geen kosten in rekening werden gebracht.' De grootste ondersteuning kwam volgens De Graaf bij TAPE vandaan. 'Zij zijn drie dagen in touw geweest voor een podium op de haven.' Volgens de Stichting Sint en Piet wordt alle medewerking zeer op prijs gesteld. 'Er waren mensen die het zonde vonden dat er gezeur rondom de intocht was en een bijdrage gaven om het gewoon door te laten gaan.' Volgens de drie is het prettig dat het bedrijfsleven dit jaar al zijn schouders heeft gezet onder de intocht, zoals vorige week door wet houder Edo Kooiman werd beoogd voor 2012. 'Zij hebben daardoor ook een cadeau aan de gemeenschap gegeven.' De stichting wil de organi satie van de intocht in Oudeschild volgend jaar ook weer op zich nemen. 'Zeker als we dezelfde medewerking krijgen die we dit jaar

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1