KH '1 WÊÊ MEM 'BSS-IWB fjSkr TEXELSE 5 COURANT Visie haven Oudeschild op komst Roel Bakker wint mountainbikerit Gemeente niet blij met overhoophalen haven DINSDAG 29 NOVEMBER 2011 De gemeente gaat een visie voor de haven van Oudeschild opstel len. Het stuk moet duidelijk maken hoe de haven zich in de toekomst kan ontwikkelen en in welk vat het beheer en de exploi tatie gegoten moeten worden. Het college heeft de gemeente raad gevraagd €128.250,- beschikbaar te stellen voor ver gader- en advieskosten. De gemeente, die ongeveer twee jaar geleden eigenaar werd van de haven, laat in een startnotitie weten in de 'ruimste zin des woords' te willen kijken wat er in de toekomst op de haven allemaal mogelijk is. Daarbij geldt de voorwaarde dat ontwikkelingen economisch haal baar zijn. Op verzoek van gebrui kers van de haven moet er nadruk kelijk aandacht zijn voor behoud en ontwikkeling van de werkhaven waar de vissersvloot ligt. De gemeente verstaat onder de haven het gehele havengebied inclusief de dijken en het achterland. Alles wat direct of indirect op de haven van toepassing is, wordt eveneens in de visie meegenomen. Volgens de startnotitie, waarover de politieke partijen dinsdag 6 december in commissieverband vergaderen, moeten een stuur groep en een projectgroep zich over de havenvisie gaan buigen. De gemeente wil de stuurgroep laten voorzitten door een onafhan kelijk voorzitter. De gebruikers van de haven moeten zoveel mogelijk bij het maken van de havenvisie worden betrokken om steun in plaats van weerstand te krijgen. Volgens planning moet de gemeen teraad de te ontwikkelen visie over een jaar kunnen bekrachtigen. De gemeente wil tijdens het maken van de havenvisie eveneens bekij ken welke vorm van beheer en exploitatie het beste van toepas sing is. Daarvoor worden in de startnotitie vijf opties genoemd: de gemeente houdt beheer, exploita tie en eigendom in eigen handen, het gaat samen met Den Helder en Den Oever eigendom, beheer en exploitatie delen of er komt een publiek-private samenwerking met derden. De laatste twee opties: beheer en exploitatie worden over gedragen aan een derde partij en de haven blijft eigendom van de gemeente of zowel beheer, exploi tatie als eigendom worden aan een derde partij overgedragen. De benodigde kosten van €128.250,- wil het college uit het budget voor de haven halen. Dat betekent dat de raad even moet afzien van het in 2008 ingenomen principe dat de overname van de haven de gemeente geen geld mag kosten. Burgemeester en wethou ders willen de kosten dekken door na 2012 opbrengsten die uit ont wikkelingen op de haven voortko men terug te storten in het budget voor de haven. Op die manier komen de kosten voor de havenvi sie in feite ten laste komen van de toekomstige exploitatie van de haven. Bedoeling is dat op basis van de havenvisie uiteindelijk een maritiem beleidsplan ontstaat waarin richting wordt gegeven voor alle havens die Texel rijk is. Bij het opstellen van de havenvisie wil de gemeente zich baseren op onder meer de structuurvisie, het raadsprogramma voor 2010-2014, het contract dat Rijkswaterstaat en de gemeente sloten bij de over dracht van de haven, diverse rege lingen van rijk en provincie en de visies die de werkgroep-Wortel op papier zette toen de gemeente en Rijkswaterstaat nog bezig waren met de overdracht van de haven. Mountainbiker Roel Bakker heeft zaterdag in de Dennen de derde wedstrijd in de wintercompetitie van Wielersport Texel gewon nen. Was het bosgebied rond de Bies- bosweg de afgelopen jaren het decor van de wedstrijden, ditmaal werd op een andere locatie gestre den. Rondom de zandspeelplaats aan de Nattevlakweg was een uit zonderlijk lang en afwisselend par cours uitgezet, dat een zware wis sel op de deelnemers trok. Bij afwezigheid van klassements leider Jordy Vinke was Roel Bakker in poule A de te kloppen man. Hij maakte zijn favorietenrol waar door snel van start te gaan en zijn voor sprong gestaag uit de bouwen. Dat resulteerde in zijn eerste competi tiezege. Achter hem werd fel gestreden om de tweede plaats. In de tweede ronde plaatste de sterke Niels Bakker een versnelling, die alleen door Remco Koopman kon worden beantwoord. In de slotfase bleek ook hij niet opgewassen tegen de krachtsinspanningen van Bakker, die de tweede plaats ver overde en naar de top van het klas sement steeg. Daarin gaat Roel Bakker nu aan de leiding met een voorsprong van 17 punten op Vin ke, die op zijn beurt wordt gevolgd door Niels Kossen (die zaterdag vierde werd), Luuk van der Meer (zaterdag zesde) en Niels Bakker. De wedstrijd van de B-poule mondde uit in een duel tussen Adriaan van Rijsselberghe en junior Sjors Jimmink. Omdat geen van hen erin slaagde de ander te los sen, moest een sprint de beslissing brengen. Hierin was het de pas 15- jarige Jimmink die zijn opponent met een scherpe versnelling wist te verslaan. Klassementsleider Jel- mer Bot kwam een halve minuut later als derde over de streep en behield zijn leidende positie. Zijn De gemeente zit er niet op te wachten dat hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier de kades van de haven in Oude schild overhoop haalt voor de versterking van de Waddendijk. Dat heeft de gemeente laten weten aan het hoogheemraadschap. Dat heeft in de zogeheten oplegnotitie voor de dijkversterking onder meer de opties genoemd om de dam- wanden langs de kades te verlen gen, nieuwe damwanden onder de kade te slaan of om een afdich tende kleilaag aan te brengen om het stromen van kwelwater (piping) tegen te gaan. Volgens de gemeente zal het over hoop halen van de haven 'grote economische nadelen' hebben. Het slaan van nieuwe damwanden onder de kade wordt afgeraden omdat daar ankers zitten van de huidige damwand. Bovendien zit ten daar volgens de gemeente bewust grote gaten in voor draina ge. Een kleilaag op de kades wordt als lastig bestempeld door de aan wezigheid van kabels, leidingen en bolders. De gemeente geeft zelf de voor keur aan de aanleg van een 'storm vloedkering' in de havenmond, gecombineerd met een versterking van de buitendijk, zodat de dijk tussen de haven en het dorp geen primaire waterkering meer hoeft te zijn. Dan zou ook weer een cou pure in de dijk gemaakt kunnen worden, zodat de haven en het dorp weer rechtstreeks met elkaar verbonden zijn zoals tot begin jaren tachtig het geval was. Die voorkeur werd twee jaar geleden ook al uit gesproken toen eerdere plannen van het hoogheemraadschap voor de versterking van de Waddendijk ter inzage lagen. Mocht een stormvloedkering niet haalbaar zijn, dan geeft de gemeen te de voorkeur aan het slaan van damwanden in de binnenteen van de dijk. Het hoogheemraadschap wordt geadviseerd om in dat geval ook te gaan praten met de Stich ting Waddenhaven Texel over de plaats van een damwand. 'Voor hen biedt een kade in plaats van een talud wellicht voordelen.' De plannen voor de dijkversterking dreigen een eindje verderop gevol gen te hebben voor fort De Schans en mogelijk het net herstelde Mareis verslaat ongeslagen KTC De jeugd U18 van basketbalver eniging De Mareis won dit week end thuis van het eerder nog ongeslagen KTC uit Haarlem. De eindstand was 52-42. KTC was nog ongeslagen, maar stond er wat doelsaldo betreft nau welijks beter voor dan De Mareis. Coach Venneker besloot dan ook de verdediging potdicht te houden en aanvallend te kijken wat er uit te halen viel. Daarbij werd KTC over vallen door de zoneverdediging van De Mareis. Blijkbaar hadden ze man-to-man verwacht, maar zone verdediging ligt De Mareis beter. De Mareis profiteerde van de twijfel en nam direct een voorsprong. Jorik Heijenk deed het goed als spelverdeler en wist met name Joost Venneker goed aan te spe len. Deze weet steeds meer ballen af te maken. Het eerste en tweede kwart bleken beide teams gelijk waardig, 12-8 en 12-12. KTC pro beerde Venneker uit de wedstrijd te halen door een andere speler op hem te zetten, maar dat had slechts tijdelijk effect. Sjoerd-Jan de Lugt, In theater Klif 12 vond zondag een 'gezellig zondags uurtje' plaats rond Lien van der Star. Samen met pianiste Melanie Scheepers wer den uiteenlopende nummers gebracht. Ook Imme (Koopman) en Immetje (Kamp) verschenen voor het voetlicht. Van der Star wilde met het optreden 'het oude zondagmiddaggevoel' terugvinden en is van plan enkele malen per jaar een dergelijke voorstelling te geven. De bijeenkomst werd bezocht door enkele tientallen bezoekers, die een voorproefje kregen van een optreden dat Van der Star in december geeft voor Radio Texel. f»*. hp am* voorsprong op de nummer twee, Wouter van Tatenhove (die zater dag vierde werd), groeide tot zes punten. In de oudste jeugdcatego- rie was het Jacob Kooij die met een sterk eindschot afrekende met Joost Ruardy en zo en passant zijn eerste plaats in het klassement verstevigde. Lola Bakker zette in de jongste jeugdcategorie de jon gens een hak. Ze bleef Dennis Bakker enkele honderdsten van een seconde voor. De deelname in de Fun-klasse viel enigszins tegen. De overwinning in deze categorie ging naar Maarten Koorn, die in de eerste ronde al de leiding nam en deze niet meer afstond. Arno Kuip werd tweede, Carola van der Hout derde. De volgende wedstrijd in de win tercompetitie wordt 7 januari op dezelfde locatie verreden. Twee weken later wordt de competitie afgesloten met de Paal 9 Beach Challenge. Een week na zijn intocht in Oudeschild deed Sinterklaas (alsnog) Den Burg aan. Zaterdag hield hij het grootste deel van de middag audiën tie in de Pofferglop op de Groeneplaats, waar hij werd verwelkomd en toegezongen door vele tientallen kinderen en volwassenen. Texelse atleten snel in NK cross Texelse atleten hebben zich uis tekend geweerd bij het open Nederlands kampioenschap cross, dat afgelopen weekend in Tilburg werd gehouden. De bes te prestatie werd geleverd door Cor Bijpost, die zaterdag bij de tweedejaars C-junioren naar de twaalfde plaats liep. Bijpost had voor 2800 meter slechts 9.52 minuten nodig. Knap, want het parcours was zwaar en door de deelnemers uit andere categorieën al aardig kapot getrapt. Jelle van der Duim eindigde 19 seconden achter hem op de drie ëntwintigste plaats. Beide Texe laars liepen tijdens de wedstrijd een enkelblessure op, maar kon den hun tocht wel vervolgen. Bij de tweedejaars C-junioren deden 47 lopers mee. Winnaar werd Djurre Hoeksema, die in 9.13 finishte. B-junior Hessel Arensman was een dag later minder succesvol. Hij raakte na een valpartij achterop en finishte als vierentachtigste. steunfort Lunette wanneer de dijk daar ook met een binnendijkse kleilaag zou worden versterkt. Sinterklaas maakte zaterdag zijn opwachting in De Koog. Opgehaald met de Jan Plezier en voorafgegaan door de SOS-band werd het een feestelijke gebeurtenis. De haven van Oudeschild stond zondagavond onder water. Het water kwam tot 2,27 meter boven NAP, waardoor het water tegen de voet van de dijk kwam. Dennis Weijers, Maikel Bouthoorn, Aaron Blaauboer, Casper Dros en Max Hendriks doken in de vrijko mende gaten en pakten allemaal hun scores. Het derde en vierde kwart werden afgesloten met 9-7 en 19-15. Op enkele schoonheids foutjes na werd KTC volkomen terecht met een verdiende neder laag naar huis gestuurd, teampres tatie waar De Mareis trots op kan zijn. Scores: Joost Venneker (24), Jorik Heijenk (15), Casper Dros (4), Aaron Blaauboer (3), Maikel Bouthoorn (2), Max h Dennis Weijers (2). -i Peter Betsema helpt Ingrid Hennink een handje om De Kombuis droog te houden. Het water stond zo hoog dat het vervoer over de kade met een bOOtje plaatSVOnd. (Foto's Jemen van Haltum) Frouwke Eelman wint menstrijd Menner Frouwke Eelman heeft zondag in manege Akenburg de tweede wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal gewonnen. Zij kreeg 52 strafpunten, één een kwart min der dan Mandy Dekker, die op de tweede plaats eindigde. Willemijn Boon, de dochter van Frouwke Eelman, legde met 54,5 strafpun ten beslag op de derde plaats. Er deden twaalf aanspanningen mee. De vaardigheidsproef was dit keer de scherprechter. Het bleek moei lijk om binnen de tijdslimiet te blij ven en slechts twee combinaties reden een foutloos parcours. In het algemeen klassement heeft Emmie Monster met 106 strafpun ten de leiding. Zij wordt op de voet gevolgd door Piet Beers, die 107,5 strafpunten heeft. De volgende wedstrijd wordt zon dag 8 januari verreden. Veranderingen bij Eilandschutters De superkeizerverschieting, die vrijdag werd gehouden in schiet- hal Odysseus aan de Emmalaan, werd bijgewoond door een gemotiveerd publiek, voorna melijk bestaand uit leden van De Eilandschutters. De prijs werd direct na afloop uitgereikt door Marja Kampstra, de nieu we voorzitter. Kampstra volgt in die functie Bou- we Kuipers op, die benoemd is tot commissaris materiaal. Dit in ver band met een interne verbouwing van de schiethal, waarbij een nieuw magazijn werd gebouwd, wat nodig was omdat de ruimte ook gebruikt wordt door Budokai Texel. In de nieuwe opzet hebben beide gebrui kers voldoende bergruimte. Ook wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de buitenbaan van De Eilandschutters, waarop inmiddels de eerste wedstrijden zijn gescho ten. De Eilandschutters is een bloeiende vereniging, die zich gelukkig mag prijzen met een rede lijk grote en enthousiaste jeugdaf deling. De vereniging verzorgt introductiecursussen en leidt de eigen leden op en beschikt daar naast sinds kort over eigen scheids rechters, opgeleid door de Neder landse Handboogbond. Ook landelijk wordt aan de weg getim merd, zoals bleek uit de organisa tie van het Nederlands kampioen schap 3D-schieten, dat dit jaar werd gehouden in de bossen rond Kogerstrand. Een uitgebreid ver slag van deze wedstrijd werd opge nomen in het maandblad van de NHB. Haven blank door hoge waterstand De haven van Oudeschild stond zondagavond blank als gevolg van het hoge water en de storm. Volgens een woordvoerder van het havenkantoor kwam het water tot 2,27 meter boven NAP. De ver wachting was aanvankelijk dat het tot 2,40 meter boven NAP zou komen, maar dat bleek mee te val len. Het havenkantoor waarschuw de bijtijds ondernemers op de haven en de kottervloot, zodat zij schotten konden zetten en de tou wen van de schepen konden vie ren. Het hoge water trok veel belangstelling: een hoop Texelaars kwamen even een kijkje op de haven nemen. Er werden veel foto's gemaakt en er werd ook volop over het hoge water getwitterd. De waterstand had weinig invloed op de kottervloot; na tienen voer het merendeel uit om te gaan werken. Bij Jef behoudt Michelinster Culinaire verwennerij Bij Jef in Den Hoorn behoort ook in 2012 bij de restaurants met een Michelinster. Dat blijkt uit een overzicht van Michelin dat maandag bekend is gemaakt. Het restaurant van Jef Schuur en Nadine Mögling heeft de ster sinds 2008. Bij Jef is het enige restaurant op de Waddenei landen met een Michelinster.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5