TEXELSE 15 COURANT Puurheid, rust en ruimte visitekaartje Georgië 'Gasten zijn door God gezonden' 'Publiek moet mijn bondgenoot worden' De glazen brug over de rivier in Tiblisi. Marjan Boontjes reisde af naar Georgië en deed voor de Texelse Courant verslag van haar beleve nissen. In aflevering 3 beschrijft ze haar toer door hoofdstad Tiblisi. Rond elven vertrekken de journalis ten met de gids Nini in het busje voor het bezichtigen van Tiblisi, de hoofd stad van Georgië. De rest van het team gaat naar de persconferentie om het Festival Iberia op televisie te promoten. Nini is een jonge splinter dunne vrouw in spijkerbroek met dik hip kortgeknipt haar. Ze heeft iets jongensachtigs in haar doen en laten. Ze maakt graag grapjes. Ze vertelt mij later dat ze jeugdkampioen atle tiek is geweest. Vooral in hoelahoe pen was ze heel bedreven. Een cir cusmeisje met toeristen als haar nieuwe publiek. Ik luister graag naar haar verhalen. We staan boven op de burchtwal aan de oever van de rivier in het centrum van de oude stad. We kijken naar een groot standbeeld van een koning te paard uit de 5e eeuw. Nini vertelt dat de koning op jacht is. Hij schiet een fazant die dood ter aarde stort en in een heetwaterbron terecht komt. In het geneeskrachtige water komt hij weer tot leven. Dit wonder ziet de koning als een teken om op deze plek de stad Tiblisi te bouwen. Rond de bron zijn nu de gemetselde koepels van het drukbe zochte badhuis gebouwd. De rivier splitst de stad in twee helf ten. Op de linkeroever wonen de allerarmsten. Veroordeelden die hun straf hebben uitgezeten krijgen een nieuwe start in de fabrieken die daar te zien is. Deze godin in haar geplooid stenen gewaad is' Moeder van Geor gië'. In de ene hand draagt ze een getrokken zwaard om de vijand te doen keren en in de andere houdt ze een bokaal wijn geheven om gasten als vrienden te ontvangen. 'Gasten zijn door God gezonden', is hier het spreekwoord. Er worden hypermo derne hotels gebouwd om ze te ont vangen. Als je in Tiblisi hebt gewinkeld op de boulevard, geluncht in de kash- bastraatjes, een bad hebt genomen in het geneeskrachtige water en een wervelende dansvoorstelling hebt bij gewoond dan is er nog de rijke natuur. Alle landschappen zijn aanwezig. Texels aandoende stranden aan de westkust, wouden en bossen tussen de tweeduizend rivieren stromend vanaf de Kaukasus en de zeer vrucht bare dalen. Overvloedige zongerijpte oogsten van druiven, citrusfruit, groente, tomaten, paprika's, hazelno ten en scharrelvlees voor de heerlijke Georgische gastvrije keuken. Georgië streeft net als Texel naar een pure keuken. Veel is vers en huis gemaakt. Maaltijden met zelfgestookte likeur zoals bij ons 't Juttertje en 'Best Texels spul'. Wijn van het huis met een onbekend promillage wordt daar bij uit grote karaffen geschonken. Tussen de druivenstokken zouden borden kunnen staan met 'Hier groeit uw fruitig wijntje.' Naar Texel gaan toeristen voor puurheid, rust en ruim te. In Georgië is dat ook het visite kaartje. Moeder van Georgië wacht op je. maijanboontjes@gmail .com gespannen, 's Avonds is hij feestelijk verlicht als een schitterend pronkju weel in de nacht. 'Een brug van niets naar nergens', zeggen de Tiblisiërs omdat de pleinen die het verbindt nog in aanbouw zijn. Toch zie je de hele dag mensen paraderen in dit glazen schild als van een waterschild pad. Ook de imposante kathedraal is aan deze kant gebouwd. De kathedraal staat op een immens plein omzoomd door rozenperken. Door een poort in een muur lopen we het plein op naar de brede trappen waarboven de imposante kathedraal staat met zijn vele gestapelde daken. Binnen han gen iconen aan de hoge witgepleis terde muren. Ervoor branden kaarsen en in vazen staan bloemen. Onze voetstappen galmen op de marme- dopen.Toch houden de meeste gezinnen het bij twee kinderen. De vrouwen emanciperen. Na het bezoek aan de kathedraal gaan we met Nini de gezellige ter rasjes opzoeken. De sfeer doet aan een kashba denken. Kleurige hand- geweven kleden, koperen lampen en keramisch servies. In de smalle straatjes zijn vele galerietjes met kunst en ambacht. Schilderijen, glas, sieraden, houtwerk en bronzen beel den. Er wordt veel met schapenwol gedaan. Je vindt er prachtig design van wollen kleding en viltwerk van boerenvrouwen uit de bergen. En ook daar worden schapenwollen dekbed den gemaakt. Vrouwen zitten in een kring om tafel en pluizen met de hand de wol. Nini wijst ons op een groot witmarmeren beeld op de hoogste heuvel van de stad zodat het van ver Kathedraal in Tiblisi gebouwd zijn. Als behuizing staan daar nog de zeer gehorige flats uit de Sovjettijd. De rechteroever is voor de rijken en de notabelen. Voor hen zijn de statige huizen met balkons en fraaie gebouwen voor cultuur en the ater. De huidige president Sackasvili is met de Zeeuwse Sandra Roelofs getrouwd. Zij hebben met opzet op de linkeroever als een gebaar naar het volk het presidentiële paleis laten bouwen. En er is een hypermoderne glazen brug tussen de beide oevers ren vloeren. Zondags stroomt dit gebouw stampvol met mensen die de dienst willen bijwonen. Op het plein staat een digitaal scherm voor degenen die er niet meer in passen. De kathedraal met zijn gouden toren dak, dat als een geslepen potlood- punt de hemel aantikt, symboliseert de wederopstanding van de Ortho dox Christelijke kerk. Nini vertelt ons dat de priester een vriend van de familie is. 'Je kunt hem gewoon bel len als je iets wil vragen. Over alles kun je hem om raad vragen.' In Tiblisi staan veel kerken met ver schillende geloofsrichtingen. Religie mag weer. Nini vertelt dat de patriarch katholi- cus dezelfde status heeft als bij ons de paus. Hij geniet een groot vertrou wen. Toen de mensen een paar jaar geleden in protest op de pleinen bivakkeerden was de spanning tot het kookpunt gestegen. Dan ver schijnt de patriarch op de televisie om het volk toe te spreken met 'Jullie boodschap is helder. Keer gerust naar jullie huizen terug.' En dat doen ze. De knop gaat in één keer om. Georgië is twee keer zo groot als Nederland en telt slechts vijf miljoen inwoners. Door de vele oorlogen is het dunbevolkt. De kerk promoot het dende kind door het als beloning door de patriarch katholicus te laten VRIJDAG 02 DECEMBER 2011 Als textielkunstenares Iny Nahuys in 2009 overlijdt, blijft haar man, Eldert Willems, alleen achter in De Koog. Zijn hele leven verandert. Waar hij op Texel altijd in de scha duw van zijn vrouw is gebleven, treedt hij nu naar voren. Het overlijden van zijn geliefde gooit het leven van Willems overhoop, wat hem uiteindelijk zal brengen tot deze stap. Hij omschrijft dit zelf als volgt: 'het overlijden van Iny, een fascine rende, blitse vrouw, heeft mijn leven binnenste buiten gekeerd. Het diepe verdriet dat ze van mij is weggegaan, kan ik alleen verdragen door woe dend te worden op mijzelf en met mijn werk laten zien dat Ongeluk niet het laatste woord heeft. Het publiek moet mijn bondgenoot worden. Alleen langs die weg kan ik berus ten.' Naast het uitbrengen van zijn eigen werk zorgt hij ook voor de erfenis die Nahuys heeft achtergelaten. Zij ver wierf haar bekendheid met textiel- schilderijen, die zij veelal op Texel maakte en exposeerde. Hij zal ervoor moeten zorgen dat haar collectie beheerd wordt en een mooi plaatsje krijgt. De laatste expositie van Nahuys was in 2006 in Den Hoorn. In de aan kondiging hiervan houdt zij nog geen rekening met de dood. Ze kondigt de expositie aan met de tekst: 'Iny Nahuys, 200 jaar. 20 jaar Texel, 40 jaar beeldend kunstenaar, 60 jaar getrouwd, 80 jaar oud. Terugkijkend op Iny's laatste exposi tie beschrijft de dichter de reactie van de dood als persoon: 'De dood, aan wie weinig ontgaat, las deze aankon diging en mompelde: Wat een euforie bij dat grietje. Als ik me niet vergis heb ik haar op mijn lijstje staan van 2009. Weet ze dan niet dat alle jon gens en meisjes van boven de 80 worden opgehaald?' In de woede die hij in zijn verdriet heeft opgebouwd, gooit Willems het roer om. Hij stelt zijn vrienden en ken nissen op de hoogte van zijn veran derde werk- en levensstijl. Om zijn woorden kracht bij te zetten wil de filosoof, schrijver en beeldend kun stenaar de poëziebundel Nieuwsbe richt gevolgd door Orakel op de markt brengen. Hij wil in deze bundel het verdriet van de grote aantallen laten zien, 'het misère-scenario van econo mische crisis, klimaatverstoring, ver- keersinfarct, toenemende fraude en criminaliteit, dierensterfte, ziekten van contact en te teveel, teloorgang van individuele waarden.' Ook wil hij hel pen de cultuursector meer aandacht te geven. citeert hij uit zijn academisch verle den (Willems was 20 jaar docent geschiedenis van kunst en cultuur) en maakt hij duidelijk dat deze, ooit heel gewone definitie van kunst totaal ver geten is geraakt. Volgens de schrijver moeten we de capaciteit om aan het negatieve vorm te geven opnieuw aanleren. In de opvoeding, op school, de universiteit, de instellingen en de bedrijven. De gedichten die in zijn bundel te Eldert Willems: 'Het diepe verdriet dat ze van n verdragen door woedend te worden op mijzelf e, Ongeluk niet het laatste woord heeft. Een antwoord van natuurbewuste duurzaamheid krijgt volgens de dich ter maar langzaam voet aan de grond. Wie duurzaamheid zegt in de econo mie en de politiek komt er niet onder uit ook de duurzaamheid van de cul tuur hierbij te betrekken. Wel neemt de interesse in kunst en cultuur op Texel langzaam toe, het eiland wil duurzaamheid uitstralen. Willems wil hier vanuit de cultuurhoek op inha ken. 'Ars longa, vita brevis', oftewel 'de kunst heeft een lange adem, het leven een korte'. Met het aanhalen van dit gezegde laat de schrijver het belang van de duurzaamheid in de cultuursector zien. Hij ergert zich aan politici die zeggen dat we anders moeten leren denken. 'Niet zeggen maar doen'vindt hij. 'Voordoen' Wil lems omschrijft de kunst als 'opvoed ster van het menselijk geslacht'. Hier vinden zijn, zullen niet door alle lezers als alledaags beschouwd worden. Veel van de gedichten moet je wel tweemaal lezen om ze te begrijpen. Toch ziet hij markt voor dit boek onder de Texelaars. 'En wanneer ze het niet begrijpen, doe ik het opnieuw voor, een beetje anders. Net zo lang tot ze voelen wat ik bedoel. Ik geef geen les, ik doe voor'. Via zijn bundel wil hij een andere kijk geven op het hedendaagse rampen festival in de Journaals. Hiermee doelt Willems op de grote mate aan negatief nieuws bij de nieuwsdien sten. De bundel belicht zijn kijk op de crisis, de teloorgang in de cultuursec tor en de teloorgang van de taal op zich. Hij kiest in zijn poëzie voor een komische stijl die richting het absurde gaat. Overdrijving is een vaker gebruikt medium om door te dringen tot je lezer. In de bundel komen veel actuele aspecten aan de beurt. Dat de cultuur een grote rol speelt valt goed te zien in het pseudoniem waar onder hij de dichtbundel wil uitbren gen: Saeftinge, het verdronken land in Zeeuws Vlaanderen. Dit staat sym bool voor de teloorgang die de cul tuursector nu ondergaat. Sinds 2009 is de schrijver hard bezig geweest met de bundel en nieuw filosofisch werk, over de Vergeten aspecten van taal. Werk dat hij aan de overkant op de markt wil brengen: 'Kritische reconstructie is mijn ant woord op het negatieve van het ver driet. Mijn relativerende, kritische en (zelf)spottende eigenschappen bewij zen hun dienst. Als ik niet kan lachen, heeft het leven weinig te bieden.' Naast het leveren van een bijdrage aan de duurzaamheid van de cultuur, wil de, inmiddels 88-jarige, schrijver de mensen ook aan het denken zet ten. 'Mensen leven in het nu, maar we leven in een stroom, van Verleden dat ertoe doet, het Heden dat nu aan de beurt is en de Toekomst die staat te wachten om het over te nemen. Het leven is kort, maar de tijd duurt lang. De filosoof werd geboren in Schaer- beek, Brussel. Nadat hij in Amster dam het gymnasium had voltooid, deed hij enkele jaren redactioneel werk. In 1978 behaalde hij zijn docto raat in de wijsbegeerte, met het proefschrift ARPH (AR kunst; PH philosophia). Willems woont inmid dels ruim 25 jaar op het eiland. Waar hij op Texel altijd op de achtergrond is gebleven, is hij in de rest van Neder land al langer bekend met zijn schrijf werk. Hij stelde acht poëtische bundels samen en kwam meerdere keren met filosofisch werk dat gebaseerd was op het thema ARPH. Ook heeft hij een twintigtal exposities gehad met zijn beeldende kunst. Bij het grote publiek werd hij bekend met boeken als In 26 letters en Nederland wordt groter. In 26 letters was in 1960 het Boekenweekgeschenk. Job Schepers PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. mw. K.M. Dijkerman. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. C.F. Klaassen, viering Heilig Avondmaal. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. dhr. M.D. Kuiper. De Cocksdorp: geen dienst. Oudeschild: 11.00 u. mw. K.M. Dij kerman. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pljnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdie ren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesom- laan 11, Den Burg, tel. 312527. Centrum voor Jeugd en Gezin Texel: voor vragen over opvoeden en opgroeien. Bereikbaar via www.cjg- hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 2 dec. 00.46 en 12.20 u. Zat. 3 dec. 01.25 en 13.10 u. Zon. 4 dec. 02.15 en 14.07 u. Ma. 5 dec. 03.05 en 15.24 u. Dln. 6 dec. 04.07 en 16.30 u. Woe. 7 dec. 05.20 en 18.00u. Don. 8 dec. 06.26 en 18.45 u. eerder hoog water. Vrijdag 2 december eerste kwartier, zondag 4 december doodtij. Zondag TEXELSE@COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8S Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vi afloop van de abonnementsperiode DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. M.C. Aters, extra collecte Doopsgezinde Zending, verkiezing leden kerke- BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastor Granne- man, dameskoor. De Cocksdorp: 9.30 pastor Granne- JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Wereldomvattende vrede - Uit welke bron; Wachttoren studie, 11.20 u.: Wat voor ontspan ning kies jij? Denkertje n kinderen besteec verloren tijd. ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 i Extra bezoekuren op zaterdag, zc 10.30 tot 11.30 texel.nl of 06-82060222. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, peter.molenaar@brijder.nl. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de wijk Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vroonlant, Buyten- Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. kerkdienst:vanuit de doops gezinde kerk Den Burg, voorganger kandidaat M.C. Aten, tweede advent 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de blues 16.00 u. Sport lokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonies 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 19.30 u. Raadscommisie. Recht streekse uitzending vanuit het gemeentehuis. Aansluitend: Radio Noord-holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking door Kees Frank Klaassen 19.00 u. Verzoekplaten 19.30 u. Raadscommisie. Recht streekse uitzending vanuit het gemeentehuis. Aansluitend: Radio Noord-holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met.. Van daag: wethouder Hennie Huisman en Piet Bolier over de hulpgroepen rond de defibrilator. 20.00 u. Radio Noord- Holland

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 15