Horeca levert bestuurslid aan TOP Mist houdt traumaheli aan grond 'Allerlaatste kans' voor oud-Texelaar TEXELSE 5 COURANT Bestemming grond Spa Texel heikel punt 'Landbouw mag niet blind zijn voor andere ontwikkelingen' Kinderen uit groep 3 van de Jac. P. Thijsseschool knippen een lint door bij de officiële opening van hun eigen boekenexpositie. De leer lingen hebben de boeken zelf gemaakt. Ze zijn er vier weken mee bezig geweest. De boeken zijn tot 23 december te zien in de biblio theek in Den Burg. (Foto Job Schepers) In de nacht van dinsdag op woensdag is bij voetbalvereniging Texel'94 in Den Burg een container door een ruit van de kantine gegooid. De vernieling werd 's ochtends om half 9 ontdekt. Op dinsdag waren er tot 23.00 uur mensen aanwezig. De vernielingen moeten hierna zijn aangericht. Mensen die iets gezien hebben, kunnen zich melden bij de politie. (Foto Job Schepers) Bezoekers van de WD Winteravond bekijken de rapid responder die medewerkers van de veiligheidsregio Fryslan meegenomen hadden. De wagen is niet representatief voor de rapid responder die naar Texel moet komen. In die wagen moeten patiënten kunnen liggen. De Friese wagen heeft deze mogelijkheid niet. Foto Jemen ven Hettum) Peuters van peuterspeelzaal Spelemaer brachten woensdag een bezoekje aan het verpleeghuis, waar de bewoners verrast werden door de komst van een jonge Sinterklaas met zijn Pietjes. Gezamenlijk werden pepernoten gebakken en Sinterklaasliedjes gezongen. Ook deden de peuters mee aan de gymnastiekles. Foto d» De kerken zijn alweer begonnen met de voorbereidingen voor kerst mis. De vrouwen van de doopsgezinde gemeente in Den Burg zijn druk bezig met het poetsen van al het koperwerk. 'Een gezellige en nuttige middag', zo vinden de vrouwen. foto job schepers) Geen fusie, wel een nauwe samenwerking met TOP, de organisatie die is voortgekomen uit het samengaan van TVO en TVL. Dat is het voornemen van de Texelse afdeling van Horeca Nederland. 'Statutair kunnen wij niet meedoen aan de fusie, omdat we onderdeel zijn van een landelijke vereniging. Maar op verzoek van TOP leveren wij wel een bestuurslid. Bovendien zullen we onze leden stimuleren om lid te worden van TOP, ook om op die manier de jaarlijkse bijdrage aan de WV te kunnen betalen', vertelt Rein Stam. Dat de leden massaal die stap zet ten, is geen uitgemaakte zaak, aangezien ze wel twee keer contri butie moeten betalen. In tegenstel ling tot leden van TVO en TVL, die zich automatisch aansluiten bij TOP. 'Maar in de nieuwe organisa tie is duidelijker zichtbaar wat er met hun geld gebeurt. Ik hoop en verwacht dat ze het belang ervan inzien.' De nieuwe voorzitter van de Texel se horecaorganisatie ziet een goe de samenwerking met TOP als een belangrijke uitdaging. 'De stagne rende economie maakt ons kwets baar, maar met z'n allen zullen we Texel op de kaart moeten houden. We eten nu eenmaal van het toe risme.' Concreet noemde Stam in zijn toespraak in de ledenvergade ring 'het blijven doen van investe ringen'. 'Belangrijk, want goede bedrijven zijn minder bevattelijk voor de recessie. Tot nu toe gebeurt er best veel. Met de verbouw en nieuwbouw van onze bedrijven steken we op Texel gunstig af tegen de horeca aan de overkant.' Overigens lijkt het erop dat het moeilijker wordt een horecabedrijf te beginnen, nu Heineken, één van de drie grootste brouwers die in Nederland actief zijn, heeft aange kondigd geen investeringen in nieuwe bedrijven meer te doen. Bij de dikke mist die vorige week een paar dagen boven Nederland hing, zou de traumahelikopter niet naar Texel zijn gevlogen. Dat blijkt uit navraag bij het VU in Amsterdam waar de traumahelikop ter staat die het meest voor Texel wordt ingezet. Diverse Texelaars vroegen zich af of de helikopter zou zijn opgestegen, omdat helikopter- verkeer vanuit Den Helder naar de offshore ook was gestaakt. Een woordvoerder van het VU liet weten dat het zicht voor de traumahelikop ter onvoldoende was geweest om te vliegen. Tijdens de mist werd overigens geen beroep op de traumahelikopter gedaan. Wanneer dat wel was gebeurd, was het mobiel medisch team dat in de helikopter zit volgens de woordvoerder van het VU met de auto naar Texel gekomen. Directeur Martin Smeekes van de veiligheids regio Noord-Holland liet desgevraagd ook weten dat het mobiel medisch team met de auto zou zijn gekomen. De beide ambulances waren tijdens de mistige dagen overigens gewoon op het eiland en er waren amper meldingen. De tweede ambulance had conform de besluitvorming van de veiligheidsregio al weg moeten zijn, maar dat is uitgesteld omdat de Inspectie voor de Volksgezondheid vragen heeft gesteld over de prakti sche inzet van de rapid responder en daar wil de veiligheidsregio eerst antwoorden op geven. Tijdens de winteravond van de WD was het vertrek van de tweede ambulance één van de gesprekson derwerpen. De directeur van de vei ligheidsregio van Friesland zette uit een hoe de ambulancevoorziening op Vlieland, Terschelling en Schier monnikoog is geregeld. Vlieland en Schiermonnikoog hebben er elk één en op Terschelling zijn twee ambu lances. Op het laatste eiland werden de huisartsen soms ingezet om als verpleegkundige mee te rijden, maar daar is dit jaar een eind aan geko men. Op beide wagens zitten nu een ambulanceverpleegkundige en - chauffeur die veelal vanaf de wal komen. De directeur liet weten dat Friesland eveneens met bezuinigen te maken krijgt en dat de kans bestaat dat op Terschelling de tweede wagen ook een rapid responder gaat worden. Burgemeester Francine Giskes, bestuurslid van de veiligheidsregio Noord-Holland Noord, vertelde dat er nog geen duidelijkheid te geven is over de vragen die de inspectie heeft gesteld. Een 25-jarige oud-Texelaar die november vorig jaar tot 119 dagen cel werd veroordeeld wegens doodsbedreiging en maandag opnieuw voor de rechter in Alk maar moest verschijnen omdat hij zich niet aan de afspraken met de reclassering had gehouden, heeft van de rechter 'een allerlaatste kans' gekregen. De oud-Texelaar, sinds eind vorig jaar woonachtig in Hilversum, ging in januari 2010 over de schreef. Hij haalde verhaal bij een groep mannen die 's nacht voor zijn woning in De Koog luidruchtig op een taxi stond te wachten. 'Uit voorzorg' nam de 25- jarige man een dertig centimeter lang keukenmes mee. Buiten raakte hij in gevecht met één van de mannen en bedreigde hij hem met de dood. De agressieveling was op dat moment onder invloed van drank en zat nog in zijn proeftijd van een voor waardelijke taakstraf wegens verbo den wapenbezit. De rechter legde hem daarom 119 dagen celstraf en 120 uur werkstraf op, evenals een verplicht te volgen leefstijltraining en een agressiereguleringstraining. Hierbij gold een proeftijd van twee jaar. Na het uitzitten van zijn celstraf begon de man eind 2010 een nieuw leven in Hilversum. Hij had inmiddels de leefstijltraining afgerond en 93 uur werkstraf uitgevoerd. Voor de laatste 27 uur kwam hij echter niet meer opdagen en voor de agressieregule ringstraining in Utrecht meldde hij zich driemaal af. De officier van justi tie vond daarom dat hij zijn voor waardelijke celstraf van 30 dagen moest uitzitten. De oud-Texelaar maakte hiertegen bezwaar, waardoor alle partijen maandag tegenover elkaar zaten in Alkmaar. De twintiger vroeg om een laatste kans. Hij was naar eigen zeggen niet meer komen opdagen bij het uitvoe ren van de taakstraf omdat hij in mei een baan als kok in een restaurant had gevonden en die baan wilde hij niet al tijdens zijn proeftijd kwijt. Omdat deze horecabaan ook veel tijd vrat, was op zijn verzoek twee maal de afspraak voor de agressiere guleringstraining verzet en versliep hij zich de derde keer. 'Maar ik wil de training en de werkstraf graag alsnog uitvoeren', zei de man tegen de rech ter en officier van justitie. Justitie trok de eis voor het uitzitten van de voorwaardelijke celstraf uit eindelijk in. De celstraf zou immers ook betekenen dat de man zijn baan kwijtraakt, terwijl hij net het goede pad lijkt te hebben gevonden. Wel stelde de officier voor om de proef tijd met één jaar te verlengen. De rechter ging akkoord met dit voor stel. 'U krijgt een allerlaatste kans. Zorg dat u deze met beide handen aangrijpt en dat we u hier niet meer zien.' De grond voor het beoogde ter rein voor Texel Spa Resort aan de Pelikaanweg heefteen agrarische bestemming, maar wordt al een jaar of twintig niet als zodanig gebruikt. Mag de bestemming een beletsel zijn voor de ontwik keling van dit project? Jaap Hin, veehouder en oud-voor zitter van landbouworganisatie LTO: 'Stivas (de stichting ter verbetering van de agrarische structuur) heeft gaan liggen. We mogen niet blind zijn voor andere ontwikkelingen.' bijvoorbeeld geen nieuwe A-blok- meer realiseren. Kun je het Nico Kikkert, voorzitter van LTO toerisme wel ongebreideld laten Noord-KAVB afd. Texel: 'Naar aan leiding van het rapport van Stivas uit groeien of moet je dat planologisch regelen? Daarover wil het nieuwe 2007 heeft de raad in de program- Texels Ondernemers Platform straks mabegroting opgenomen dat het ook met ons in discussie. Er zijn tal areaal agrarische grond niet verder van mogelijkheden, maar het is te aangetast dient te worden en dat is makkelijk om dat ten koste van de ook uitgangspunt in het nieuwe landbouw te laten gaan.' bestemmingsplan. Wij houden de Theo Kooiman, bloembollenteler, raad daar aan en gaan alleen akkoord met onttrekking van land- destijds een kritische grens voor bouwgrond als er compensatie- van het perceel is goed, maar het andere stuk is waardeloos. Ik heb wiens bedrijf grenst aan de boogde locatie: 'De grond aan de oostkant landbouwgrond vastgesteld, ook grond is. Staatssecretaris Bleker wil met het oog op het in de benen houden van toeleverings- en mechanisa- tiebedrijven. Maar niet alleen de grond is belangrijk, het gaat ook en vooral om de bruto omzet die je genereert. Denk maar aan kaas- en ijsboerderijen die door verwerking het destijds kunnen kopen, maar heb het om die reden niet gedaan. Zelf zit ik overigens niet te wachten op zo'n groot vakantiepark naast de deur. Wij beginnen 's zomers om 7.00 uur te bollenrooien. De gasten in dat park komen voor hun rust. Dat leidt tot klachten en de EHS (Ecologische Hoofdstruc tuur) kleiner maken, misschien biedt dat op termijn mogelijkheden. Maar voorlopig zijn we nog bezig met de van het eigen product extra omzet compensatiegrond voor Waaien- dat zal voor mij wel beperkingen genereren. De intensiteit van de burg en dat loopt niet erg soepel, geven.' landbouw is in grote mate bepalend Het standpunt dat het aan de Peli- Adrie Mantje, initiatiefnemer: 'Wij voor de omzet, dus niet alleen de kaanweg waardeloze grond is, delen hebben goed overleg gehad met de omvang van het areaal. In dit sped- we niet. Een vakman weet de grond heer Kooiman en zelfs afspraken fieke geval gaat het om grond van zo te bewerken dat het vruchtbaar der wordt. Het moet niet zo zijn dat als een particulier grond jarenlang lage agrarische kwaliteit, waarop al tientallen jaren geen agrarische pro- gemaakt over de afstand die wij tot zijn bedrijf in acht zullen nemen, als een soort buffer voor eventueel ducten worden geteeld, dus kun je verwaarloost, dat het aan zijn agra- lawaai. Dus naast zijn bedrijf een niet zeggen dat het bijdraagt aan de bruto-omzet van de landbouw. Ik vind dat alleen een principiële opstelling om geen enkele hectare landbouwgrond af te staan, geen rische functie wordt onttrokken. Daarmee werk je speculatie in de hand. De plannen voor Spa Texel kunnen ook in andere vakantiepar- buffer van beplantingen (een soort geluidswal), dan een weg, dan een aantal vierkante meters tuin en dan pas een bebouwing. Ruim voldoen- ken worden gerealiseerd. Bovendien de dus. Maar wij zullen altijd in over reden mag zijn om als er goeie ont- is er het vraagstuk over ongebrei- leg gaan met de omwonenden om delde groei. Als landbouw mogen alles in goede harmonie op te los- wikkelingen voor het eiland zijn, daar als landbouw dwars voor te we in het nieuwe bestemmingsplan sen.' VRIJDAG 2 DECEMBER 2011 TESO traint voor calamiteiten TESO-personeel houdt de komen de week diverse veiligheidstrainin gen op de Dokter Wagemaker. Elke dag worden de leden van een andere vaarploeg ingezet om te oefenen op situaties die bij calami teiten kunnen ontstaan. Daarbij worden ook lotusslachtoffers inge zet. Tijdens deze trainingsweek is de Schulpengat de dienstboot. Met ingang van vrijdag 9 december verzorgt de Dokter Wagemaker weer de reguliere afvaarten. Weinig animo voor horecavergadering De horeca is een goed georgani seerde bedrijfstak op het eiland. De Texelse afdeling van Horeca Nederland telt 118 leden, ruim 95 procent van de bedrijven. De belangstelling voor de vergaderin gen is echter al jaren tanende. De ledenvergadering, die dinsdag in De Lindeboom werd gehouden, trok buiten het bestuur slechts elf leden. 'Schandalig weinig, maar het is een tendens die je overal ziet. TVO trok in de eerste vergade ring waarin over de fusie met TVL werd gestemd ook maar 43 stem gerechtigde leden. Dat is niet veel voor de belangrijkste vergadering in de geschiedenis van de vereni ging', constateert horecavoorzitter Rein Stam. Super De Koog wordt Jumbo Ook Super de Boer in De Koog wordt Jumbo. Op woensdag 14 december wordt de nieuwe winkel geopend door formule directeur Colette Cloosterman- van Eerd. De supermarkt aan de Nikadel is, na de winkel aan de Vogelenzang in Den Burg, de tweede Jumbo op het eiland. Beide winkels zijn eigendom van Arjen en Monique van Diepen. Zij kijken uit naar de opening van de nieuwe winkel: 'De ervaringen van onze klanten in de andere winkel in Den Burg zijn uitermate goed en dat motiveert ons enorm om verder te gaan met deze ombouw.' Alle medewerkers van Jumbo De Koog hebben een interne training gevolgd om te leren werken met de 'Zeven Dagelijkse Zekerheden' van Jumbo. De nieuwe winkel in De Koog krijgt een vloeropper vlakte van ruim 1100 vierkante meter. Paradepaardje is het ver splein waar klanten terecht kun nen voor dagverse producten als vlees, kaas, brood, vleeswaren, groente en fruit. Ter gelegenheid van de opening krijgen de eerste driehonderd klanten een gratis bos bloemen. Klanten die voor meer dan 25 euro aan boodschap pen doen, krijgen gratis een feest- stol. De openingsactie duurt tot en met zondag 18 december. Zorgen wethouder over rijksbijdrage Texel loopt het risico dat de jaar lijkse bijdrage uit het Gemeente fonds fors lager wordt. Die waar schuwing gaf wethouder Frans Visman (financiën) woensdag avond tijdens de winteravond van de VVD. Volgens de wethouder leven in den lande ideeën om bij de jaarlijkse verdeling van het geld uit het Gemeentefonds geen rekening meer te houden met de hoeveel heid recreatiewoningen. Dat zou nadelig uitpakken voor toeristische gemeenten. Texel heeft telt volgens gegevens van de gemeente ruim zesduizend huizen, waarvan er 3694 als recre atiewoning te boek staan. Als die niet meer worden meegerekend, zou Texel circa €1,3 miljoen kun nen mislopen op een jaarlijkse bij drage van circa €16 miljoen uit het Gemeentefonds. Volgens Visman is het zaak dat toeristische gemeen ten, waaronder de Waddeneilan den, de hoofden bij elkaar steken om duidelijk te maken dat zij tegen dergelijke plannen zijn. 'We moe ten attent zijn om dat te tackelen.'

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5