NIOZ richt zich op mijnbouw in diepzee TEXELSE COURANT Sport Bezwaren ongegrond verklaard Alsnog subsidie voor hondensport Marck Smit en Mark Lavelije tonen de MOVE, een voertuig dat bij het NIOZ is ontwikkeld en waarmee tot zes kilometer diep over de oceaanbodem kan worden gereden. Het voertuig bevat onder meer meet- en registratieapparatuur voor onderzoek en kan watermonsters mee naar boven nemen. (Foto's Jeroen van Hattum) Het NIOZ heeft deze week een centrum voor diepzee-onder- zoek opgericht. Het centrum richt zich op industrie en bedrijfsleven die interesse heb ben in de winning van delfstof fen in de diepere gedeelten van de oceaan. 'Netherlands Deep Sea Science Technology Centre' is de officiële naam van het nieuwe centrum. Adjunct-directeur Herman Ridder- inkhof van het NIOZ onthulde de naam dinsdag bij de ingang van het wetenschappelijk onderzoeks instituut op 't Horntje. Het cen trum is een bundeling binnen het NIOZ van de afdelingen mariene ecologie, mariene technologie, mariene geologie en oceanogra fie. Het centrum richt zich onder meer Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje en de Stichting tot Beheer van de Doopsgezin de kerk in Oosterend krijgen definitief geen vergunning. Bei der bezwaarschriften werden afgewezen. Het Gouden Boltje had een een malige subsidie aangevraagd voor het 50-jarig jubileum. Het college weigerde dit, omdat de vereniging niet zou voldoen aan de voorwaar den. In de nieuwe regels is geen jubileumsubsidie meer mogelijk. De vereniging kwam ook niet voor een eenmalige bijdrage niet in aanmerking, omdat deze aan het criterium moet voldoen dat ze gebruikt worden voor bijzonder projecten of activiteiten die niet behoren tot de reguliere bezighe den. Het Gouden Boltje had voor de festiviteiten een speciale wan deltocht uitgezet. De commissie oordeelde dat dit een reguliere activiteit van een wandelsportver eniging is en dat het college juist besloten had. Ook het bezwaarschrift van de Stichting tot beheer van de Doops gezinde kerk in Oosterend werd ongegrond verklaard. op 'deep sea mining'. Dat is een tak van sport waarbij op grotere diepten (tot circa zes kilometer diep) wordt gezocht naar delfstof fen als zink, kobalt of koper. Een bedrijf uit Canada is volgens Marck Smit, coördinator van het centrum voor diepzee-onderzoek, momenteel serieus aan het bekij ken of het winnen van dergelijke stoffen in de oceaanbodem renda bel is. Voor de kust van Namibië gebeurt zoiets al, maar dan op een diepte van circa driehonderd meter. Ridderinkhof sprak de hoop uit dat bedrijfsleven en industrie het NIOZ weten te vinden nu het cen trum is opgericht. Hij wond er geen doekjes om dat buiten de academische wereld lang niet iedereen het NIOZ kent, terwijl het Door de nieuwe wetgeving zal de jaarlijkse waarderingssubsidie die de kerk ontvangt in de komende drie jaar worden afgebouwd. De stichting had hier bezwaar tegen ingediend, omdat de kerk dan mogelijk niet meer geëxploiteerd kan worden. Hierdoor komt de Lieuwe van der Veen en Co Koomen waren goed op dreef in de achtste speelronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg. John Vlaming en Eric Jan Geus blijven eerste in het klassement. Van der Veen en Koomen gingen deze competitie matig van start. Anders dan vorig jaar wisten zij zich nauwelijks in de kijker te spe len en moesten genoegen nemen met een bescheiden klassering. Ook in deze speelronde was de start stroef, maar daarna keerden de kansen. Met drie partijen van rond de 2000 punten wisten zij 7453 punten te scoren en met een elfde plaats de aansluiting met de middenmoot te hervinden. Peter instituut veel kennis in huis heeft door tientallen jaren onderzoek op grote dieptes in de oceaan. Vol gens hem kan het NIOZ een bij drage leveren, wanneer bedrijven meer willen weten over het milieu in een bepaald gebied. 'Maar we kunnen ook bijdragen leveren wanneer het gaat om andere omstandigheden ter plekke, biolo gische aspecten of wat er in de grond zit.' Voordat bedrijven aan 'deep sea mining' kunnen begin nen, moet er uitgebreid onderzoek zijn verricht. Hij wees erop dat het NIOZ is uit gerust met onderzoeksmateriaal dat tot zes kilometer diep op de oceaanbodem kan worden geplaatst. Op de website www. deepseascience.nl wordt een overzicht van die materialen gege ven. Dat is deels op het NIOZ zelf ontwikkeld en daardoor redelijk uniek in de wereld. De diepte van zes kilometer is volgens het NIOZ toereikend om 95 procent van de oceaanbodem te bereiken. De rest bestaat uit onder meer troggen die tot elf kilometer diep kunnen zijn. Ongeveer 70 procent van het aardoppervlak bestaat uit water en het grootste deel daarvan is diepzee. Volgens Ridderinkhof wil het NIOZ wil met het centrum eveneens inspelen op nieuw beleid van het ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie om innovatie in negen topsecto- ren te laten plaatsvinden. Het instituut had diverse vertegen woordigers uit industrie en bedrijfsleven uitgenodigd om de oprichting van het centrum bij te wonen. instandhouding op langere termijn in het geding. Binnen de nieuwe regels voor subsidie vervalt de toekenning van de waarderings subsidie. Voor de subsidiever strekking in het nieuwe systeem komt de stichting niet in aanmer king. van Heerwaarden en Huug Snoek spelen dit seizoen wat wisselvallig, maar in deze speelronde liep alles naar wens en alle vier de spellen werden ruim gewonnen. Het kop pel kwam net iets te kort voor de rondewinst, maar dankzij een score van 7398 punten staan zij nu op de vijfde plaats. Bart Weijdt en Willem Koomen pakten met 7023 punten de derde plaats. Zij blijven zesde in het klassement, maar ook zij heb ben uitzicht op een hogere klasse ring. Ook Gerda en Freek Veeger werken zich langzaam naar boven. Na de vierde plaats in deze speel ronde stijgen zij met 6925 van de tiende naar de achtste plaats. Jan Zaal en Hans Westdorp behaalden 6783 punten en werden vijfde. Het gemiddelde was met 6269 punten Hondensportvereniging DOS krijgt alsnog een jaarlijkse sub sidie, zo heeft het college beslo ten. In eerste instantie werd de aanvraag afgewezen, maar het bezwaarschrift werd gegrond verklaard. Het college wees de aanvraag voor de subsidie af, omdat de vereni ging niet als sportvereniging kon worden gezien. Ook zou de vereni ging niet zijn aangesloten bij het NOC/NSF wat volgens het college een eis zou zijn. De vereniging was het niet met deze beslissing eens en diende een bezwaarschrift in. De commissie Bezwaarschriften stelde vast dat het college voor dit soort verenigingen een extra rege ling gemaakt had, de Uitvoerings regeling subsidies Sport Texel 2011Deze regeling beschrijft dat Vijf van de dertien Texelse turn sters in de vierde en vijfde divi sie keerden zaterdag met een medaille huiswaarts van hun eerste competitiewedstrijd in Winkel. In de vierde divisie werd aan de wedstrijd meegedaan door het Kobeko-team, bestaande uit Claire Smits, Rosalie Duin en Babs de Haan. Smits was niet helemaal fit en blonk alleen uit op sprong, waar ze een derde plaats behaalde. Duin en De Haan werden derde en vier de. Zij deelden de eerste plaats op de brug, De Haan eindigde ook als eerste op sprong. Het Mantje-team, bestaande uit Jet Wesselman, Maike van Uhm, Jasmijn Serlé, Storm van der Vis en Jill Mantje, kwam uit in de vijfde divisie. Wesselman was op alle onderdelen sterk, maar moest door een val van de balk afzien van een eerste plaats en met zilver genoe gen nemen. Van Uhm eindigde als negende. Voor Storm van der Vis was het de eerste wedstrijd aan de overkant. Ondanks de zenuwen Tevoko thuis tegen US2 Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko speelt zater dag thuis tegen US2 uit Amster dam. US2 staat met een wedstrijd meer gespeeld en een punt verschil een plaats hoger dan Tevoko. Het kan een pittige wedstrijd worden omdat beide teams dit verschil willen ver groten. Bij winst kan Tevoko naar de achtste plaats stijgen, bij verlies blijft Tevoko stevig op de tiende plaats. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen en begint om 13.30 uur. min of meer modaal. Het aantal marsen was met 26 aan de lage kant. In het algemeen klassement leken John Vlaming en Eric Jan Geus een grote slag te slaan in het klas sement, maar in het laatste spel werd dat nog voor een flink deel teniet gedaan. Toch breiden zij hun voorsprong weer wat uit. Fenny en Rob Caspers staan tweede met ruim 1000 punten achterstand. Kees Vinke en Carlo Bos bezetten de derde plaats. er subsidie verleend kan worden voor activiteiten die plaatsvinden in de gemeente, ten goede komen aan de inwoners, een toegevoegde waarde hebben op het sportaan- bod van de gemeente en in over eenstemming zijn met het gemeen telijk sportbeleid. Volgens de commissie voldoet de hondenvereniging aan al deze voorwaarden. De eis dat een ver eniging aangesloten moet zijn bij het NOC/ NSF bleek ten onrechte gesteld. Dit staat namelijk niet in de regels. Bovendien blijkt deze eis onuitvoerbaar, daar een individuele vereniging zich niet bij deze organi satie kan aansluiten. Het college heeft het besluit van de commissie overgenomen en kent de honden sportvereniging alsnog een subsi die van €95,- toe. deed ze het erg goed en ze liet op alle toestellen mooie oefeningen zien. Met een negende plaats bewees ze het niveau goed aan te kunnen. Jill Mantje was niet hele maal in vorm. Hoewel ze eerder in de week prachtige oefeningen liet zien tijdens de onderlinge wedstrij den, kwam haar talent nu niet hele maal tot zijn recht. Alleen haar balkoefening was een vierde plaats waard. Al met al eindigde ze als twaalfde. Jasmijn Serlé blonk uit op sprong (eerste plaats) en vloer (tweede plaats) en werd zesde. Ook het Grisnigt-team, met Jet van de Water, Sophie van Beek, Demie Landsman, Maartje Serlé en Mari lyn Houben, komt uit in de vijfde divisie, maar mag - in verband met de hogere leeftijd van de teamle den - binnen bepaalde regels zelf aangeven welke oefeningen gedaan worden. Demie Landsman werd tweede op sprong en brug, Jet van de Water eerste op de brug. Marilyn Houben werd tweede op de brug en behaalde een vijfde plaats en Maartje, die het vooral op sprong erg goed deed, werd der de. Wat vindt u? Folkloremarkt Vorige stelling: Door gebrek aan financiële, bestuurlijke en morele ondersteu ning dreigt de wekelijkse Folklore markt uit Den Burg te verdwijnen. Ziet u dat als een gemis? 275 stemmen Nieuwe stelling: De grond voor Texel Spa Resort aan de Pelikaanweg heeft een agrarische bestemming, maar wordt al een jaar of twintig niet als zodanig gebruikt. Mag de bestem ming een beletsel zijn voor de ont wikkeling van dit project? VRIJDAG 2 DECEMBER 2011 Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 6 december Veld A 19.00 Cocky's-Vlinderwinkel Warmmop 19.45 Warmmop-Autocentrale Paal 28/K 20.30 Jumbo-Paal 28/K Autocentrale 21.15 Kobeko-NIOZ 1 Jumbo 22.00 Pepermolen-Randstad NIOZ 1 Veld B 19.00 Pets-Kapper 19.45 Alektraon-Rabo 20.30 Wessels-NIOZ 2 I 21.15 RAB-lmares 22.00 Alektraon-lnterieurbouw Veld C 19.00 Timmer's-Moorman Kobeko 2 19.45 Otto's-Kobeko 2 Timmer's 20.30 De Waal-Bar S Otto's 21.15 SVC-De Rog De Waal 22.00 Salique-Expotise SVC Wedstrijdleiding Warmmop en Albert (tel. 310500) Uitslagen: Paal 28/De Krim-Warmmop; Texelse Auto- centrale-Cocky's Kapsalon; NIOZ 1-De Pepermolen; Kobeko-Jumbo; Randstad- Vlinderwinkel; Mantje-Rabobank; Falcon- Bouwcenter RAB; Interieurbouw Texel- Wessels Ontwerpt!; Albert Heijn-Ecotiem; Eetcafé De Rog-De Krim; SVC-De Kapper; Expotise-Pets Snacks Parkstraat; Kap salon Salique-Tevoko (jeugd); Vakantiebu- ro Kobeko 2-Bar Sportief; Timmer's Bak kerij-Kees de Waal, huis en tuin. Sverre Eschweiler naar Eindhoven Sverre Eschweiler doet komend weekend mee aan de Nederlandse kampioenschappen zwemmen die in Eindhoven worden gehouden. Het belooft een sterk bezet toer nooi te worden, waar zwemmers zich kunnen kwalificeren voor de Olympische Spelen. Eschweiler komt uit op de 50, 100 en 200 meter rugslag en de 50 meter vlin derslag. Inschrijven Kerstbokaal Ruiters die willen deelnemen aan de Kerstbokaal, de wed strijd waarmee geld wordt inge zameld voor manege Akenburg, kunnen zich tot 16 december inschrijven. De Kerstbokaal wordt dit jaar ver reden op 27 en 28 december. Naast de rubrieken dressuur, springen en spel telt ook de presentatie mee. Hoe leuker en origineler een com binatie in de ring verschijnt, hoe meer punten worden gegeven. Naast de rubrieken voor de meer gevorderde ruiters kunnen begin nende ruiters zich inschrijven voor de klassen AA en A. Bij de AA- proef mag de pony door een hulp aan de hand worden begeleid. Ook het springparcours wordt uitnodi gend opgebouwd, zodat iedereen mee kan doen. Er is dit jaar, naast de Kerstbokaal een speciale Bixie- kerstbokaal te winnen. Inschrijven kan via www.manegea- kenburg.nl. Klaverjasdrive voor goed doel Klaverjassers houden dinsdag 6 december een open drive in De Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg. Deze begint om 20.00 uur. De opbrengst is zoals te doen gebruikelijk bestemd voor het goe de doel. Deelname kost €3,50 per koppel. Van der Ploeg wint twee prijzen Na een uurtje tellen, puzzelen en heen en weer rijden, eindigde de Sinterklaasrit van de MAB- club zaterdag in het gebouw van de MAB aan de Hoofdweg. Daar werden de prijzen uitgereikt door niemand minder dan Sinter klaas zelf. De familie Van der Ploeg kreeg zelfs twee prijzen, een voor het rijden van de rit en een voor het tellen van de meeste mijters en klompen. De rit, die van start ging op het Wezenland, was uitgezet door Sjef Boom. Er waren 22 deel nemers. De controleposten onder weg werden bemand door Zwarte Pieten. De eerstvolgende puzzelrit van de MAB is de Nieuwjaarsrit op 14 januari. Uitslagen: Rit: 1.Jan-Nico van der Ploeg; 2.Richard van der Vis; 3.Jan de Wit. Klompen en mijters: 1.Jan-Nico van der Ploeg; 2.Zelf- pluktuin 13.Kees Zoetelief. Adjunct-directeur Herman Ridderinkhof onthulde dinsdag de naam van het nieuwe Netherlands Deep Sea Science S Technology Centre dat bij het NIOZ is opgericht. Van der Veen en Koomen op stoom Op de terugweg van een competitiewedstrijd in Winkel, kwamen de GVT op de veerboot politicus Maxime Verhagen tegen. Goede resultaten turnsters GVT Tevoko (j) Kapper Wessels RAB

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7