TEXELSE 11 COURANT 'Het feit dat dit moet plaatsvinden is triest' Raad en college steggelen voort over evenementen Gebouw Kompas in handen gemeente VRIJDAG 9 DECEMBER 2011 Er heersen dubbele gevoelens onder de bouwers als ze zich dinsdagavond verzamelen bij de ingang van het gemeentehuis. Gevoelens van trots en saamho righeid, dat ze met zo velen zijn gekomen, een gevoel dat groeit met het tempo waarin de kring rond het kunstwerk groeit. Maar ook teleurstelling dat dit nodig is en scepsis dat ze op moeten dra ven in het gemeentehuis dat door een overkants bedrijf is gebouwd. De reden van hun bezoek stemt niet tot vrolijkheid. Bouwprocedures ver lopen traag, vergunningen laten lang op zich wachten. Daardoor kan er straks niet meer worden gebouwd en raken bouwers zonder werk. Een insider vertelt dat er elke maand minimaal voor twee miljoen euro aan vergunningen uit het gemeentehuis zou moeten komen om de Texelse bouw draaiende te houden. Maar bij een recente optelsom stagneerde de teller al bij vier ton. Trek daar ook nog eens vanaf het werk dat over- kantse bouwers in toenemende mate naar zich toetrekken. Met het aanbod aan werk is het aan de andere kant van het Marsdiep naar verluidt aanzienlijk slechter gesteld, zodat overkantse bouwers ver onder de prijs duiken om toch nog wat klussen te bemachtigen. Toppunt van die ontwikkeling is volgens velen het raadhuis en de ironie is dat ze daar nu naar binnen moeten om hun stilzwijgende protest te laten 'horen'. Dan schuifelt de groep naar binnen, maar wordt al na een paar passen opgehouden in de 'sluis'. Het portaal staat vol bouwers, maar de binnen ste schuifdeuren willen niet open, waarschijnlijk doordat een door de mensenmassa sensor blokkeert. Pas als binnen een knop wordt inge drukt, kan de menigte de gang naar de raadszaal vervolgen. Daar zitten politici, ambtenaren en pers al een tijdje achter de koffie. Er lijkt geen eind te komen aan de stoet die naar binnen schuifelt en een plekje zoekt. 'Het zijn er 170', zegt iemand vol ontzag. Wel wat anders dan het vaste groepje toeschouwers dat op een paar handen is te tellen. Dat aantal zegt veel over pogingen in het verleden om de burger bij de politiek te betrekken. Die betrokkenheid is er wel, maar manifesteert zich door gaans pas als er stront aan de knik ker is. Zoals nu dus. De lokale demo cratie in volle glorie. Het is een staande receptie. Zoveel toeschouwers heeft ook commis sievoorzitter Alfred Schaatsenberg, die al een jaartje of tien mee draait, nog nooit in de raadszaal gezien. Dan neemt voorman Paul Buijsman het woord, nadat hij in de lege mid dencirkel een royaal podium heeft wethouder Visman later. De spreker overhandigt een petitie waarin de noodkreet van de bouwers is ver woord aan commissievoorzitter Schaatsenberg. Ook de politiek manifesteert zich, al dan niet in krachttermen. Cees Hoogerheide (D66): 'Ze willen aan het werk. Laten we als raad, b en w en ambtenaren er samen de schouders onder zet ten. Dit probleem moeten we met z'n allen tackelen.' Klaas Veenbaas (CDA): 'Het feit dat dit moet plaats vinden is triest.' Aad van Gils (TB): 'Niet lullen maar poetsen.' Rikus Kieft (GL): 'Als raad staan we te popelen om de procedures te ver snellen. Heeft het college de sug- Partijgenoot Poster nuanceert snel met de opmerking dat ambtenaren wel hard werken. 'Maar niet op de juiste manier.' Kooiman vervolgt: 'Na de eerste vergadering op 23 november zijn we hard aan de slag gegaan.' 'Vers van de pers', vertelt de oud-journalist over het besluit om voor de uitbreiding van recreatiewo ningen een gedoogbeschikking af te geven. Marjan Merkelbach (CDA) pleit ook voor een gedoogbeschik king voor het vergroten van gewone huizen. Met haar opmerking 'Lef hebben is regels schrappen' krijgt ze de handen op elkaar. Ze krijgt de toezegging dat het college ook deze mogelijkheid gaat bekijken, maar de Het college gevonden. Hij is gekomen met een noodkreet. 'Zo gaat het niet langer.' Het werk droogt op. Vanaf 2009 is hij hier al mee bezig, toen de eerste signalen kwamen dat het fout ging. Vijf weken voert hij nu wekelijks intensieve gesprekken met college en ambtenaren. Een stap in de goe de richting, maar juichen doet hij nog niet: alleen het resultaat telt. Op serieuze toon vraagt hij het college de procedures in eigen huis sneller te doorlopen. En of het mogelijk is om het technisch onderwijs weer op de kaart te krijgen. Dat blijkt nog in onderzoek te zijn, vertelt onderwijs- gestie uit de raad om de Crisis- en Herstelwet op Texelse schaal toe te passen al onderzocht?' Gerbrand Poster (Texel2010) krijgt het met wethouder Edo Kooiman aan de stok over Posters opmerking dat ambtenaren het niet goed zouden doen. Kooiman: 'Het is te kort door de bocht als je zegt dat ambtenaren op de afdeling vergunningen niet hard lopen. Het ligt aan de com plexiteit. Er wordt met man en macht gewerkt om verzoeken goed te honoreren. Reguliere bouwvergun ningen lopen wel goed, het gaat hier juist om bijzondere procedures.' burgemeester stelt ook dat Texel de wetten niet naast zich neer kan leg gen. Er volgen nog een aantal toe zeggingen: dat het college onder zoekt of de beslistermijn op principeverzoeken naar twee maan den kan en dat b en w mogelijk met een voorstel komen tot verruiming of aanpassing van de zogeheten Alge mene Verklaring van Geen Beden kingen. Het laatste woord is voor Buijsman, die zich richt tot raad en college: 'De dijken breken door, jullie bewaken ze.' Gerard Timmerman Voor de Nieuwjaarsduik volstaat in 2012 een melding bij de gemeente, maar Texel'94 moet voor het honderdjarig jubileum op 12 en 13 mei een 'aandachtsver gunning' aanvragen. Dat staat op de evenementenkalender van 2012 die de gemeente dinsdag avond presenteerde. Voor 'com merciële' evenementen gaan de legeskosten flink omhoog, andere activiteiten betalen niets. De kalender werd uitgereikt bij de behandeling van de nota Evene- mentenbeleid door de raadscom missie Breed. Dat voor het voetbal jubileum van Texel'94 een aandachtsvergunning nodig is, houdt verband met de reputatie van voetbaltoernooien van deze club. 'Naar verwachting overlast', meldt de kalender. De gemeente maakte (voor) van elk evenement een risico scan, waarbij het voetbaltoernooi met 27 punten de op één na hoog ste score haalde. De hoogste risi coscore (33) is voor de tent bij de Ronde om Texel. Ook voor de Ron de is elk jaar een aandachtsvergun ning nodig. Andere evenementen zijn, afhankelijk van het risico ver- gunningvrij, kunnen volstaan met een melding (kleinschalige activitei ten tot 250 bezoekers/deelnemers), hebben een doorlopende vergun ning of er moet elk jaar een vergun ning voor worden aangevraagd. 'We willen zo min mogelijk evenementen aan de balie', zei burgemeester Gis- kes. Het is wel verstandig deze aan te melden voor de evenementenka lender, met het oog op de planning. Via de site van de gemeente kan een digitaal formulier worden ingevuld. Het moet van het college wel kos tendekkend, wat betekent dat voor commerciële evenementen leges moeten worden betaald en voor niet-commerciële niet. Volgens de penningmeester van de Ronde om Texel stijgen de leges voor het zeil- evenement hiervoor met 2000 pro cent tot ruim €700,-, een kostenstij ging die voor de stichting behoorlijk aantikt. Willem Vlas (TB) verzette zich tegen de hoge kosten voor commerciële evenementen. De financiële rekenkunde van de gemeente betitelde hij als 'kostprijs- calculatorische onzin van de boven ste plank'. Hij gaf aan dat veel 'com merciële' activiteiten zijn bedoeld om de kas van de club te spekken en zo de contributie betaalbaar te houden. Vraagtekens zette hij ook bij de beoordeling welk evenement wel en niet commercieel is, wat het col lege per geval beoordeelt. Volgens hem doet de gemeente er goed aan de leges over de hele linie laag te houden en de kosten uit de pot alge mene middelen te halen. Woensdag 14 december neemt de raad een besluit over de nota evenementen- beleid Burgemeester en wethouders gaan bekijken wat er mogelijk is met het gebouw van de Kompas- school aan de Molenstraat in Den Burg wanneer dat volgend jaar leegkomt. Dat liet wethouder Frans Visman (onderwijs) woensdag weten tijdens een commissievergadering. Het gebouw en het terrein, nu nog in handen van de Stichting Samenwer kingsschool in Den Helder, valt con form het zogeheten claimrecht de gemeente 'om niet' toe als de onder- wijsbestemming vervalt De plannen van de Kompasschool om in te trek ken in het pand van De Fontein in Den Burg konden rekenen op instemming van de politieke partijen die woensdagavond formeel werden geïnformeerd door directeur Ton Jong van de Stichting Samenwer kingsschool. Hij liet weten dat ouders van de 23 kinderen op de Kompas- school aanvankelijk niet blij waren met de verhuisplannen, maar dat ze er na een presentatie achter ston den. Volgens Jong komen de kinde ren nooit meer zo mooi te zitten als in het gebouw aan de Molenstraat, maar krijgen ze in het gedeelte van De Fontein aan de Wilhelminalaan een ruimte met eigen lokalen, eigen ingang en een eigen schoolplein. Hij was blij met de inspanningen van De Fontein om ruimte voor de Kompas- school vrij te maken. Rikus Kieft (GroenLinks) wilde meer duidelijk heid over de koers die de Kompas- school de komende jaren wil varen. Vanuit zowel De Fontein als de Kom passchool wordt benadrukt dat bei de scholen volledig los staan van elkaar, maar Jong repte in een memo aan de raad ook over de mogelijkhe den van integratie op termijn. Hij liet weten dat beide scholen in het begin hun eigen koers moeten varen, maar dat de minister van Onderwijs de ruimte laat voor integratie. 'De minis ter zegt dat we moeten integreren waar het kan. Maar waar het om gaat, is dat we kwalitatief goed onderwijs behouden en dat de school kinderen aflevert die weer baar zijn in de samenleving.' De Kompasschool heeft sinds het begin van de jaren tachtig aan de Molen straat gezeten. Aanvankelijk als dependance van de Kompasschool in Den Helder en in 1984 werd het een zelfstandige school in het gebouw waar voorheen de Beatrix- school was gevestigd. Jong noemde het belangrijk dat Texel ondanks de forse krimp van het aantal leerlingen in het basisonderwijs een voorzie ning voor speciaal onderwijs behoudt en dat ziet er met de verhuizing van de Kompasschool naar De Fontein goed uit. Inschrijven voor ondernemersprijs Ondernemingen kunnen zich nog tot en met 31 januari aanmelden voor de Koning Willem I Prijs, de landelijke ondernemersprijs. De Koning Willem 1 Prijs wordt uit gereikt door de gelijknamige stich ting, tijdens een feestelijke uitreiking Eén voorzitter voor havenvisie Er komt één onafhankelijke voor zitter voor de stuurgroep en de projectgroep voor het ontwikke len van een toekomstvisie voor de haven van Oudeschild. Deze zal beide groepen voorzitten. De voorzitter komt volgens Kooi man zo goed als zeker niet van Texel. In de stuurgroep zitten ver der de wethouders Kooiman en Hercules en een ambtenaar. In de projectgroep, die voorstellen doet aan de stuurgroep, komen verte genwoordigers van allerlei belan gengroepen op de haven. In dat geval is het niet zo dat belangheb benden zitting hebben in beide groepen, waarvoor de stichting Havenbelangen waarschuwde. Uit eindelijk heeft de raad het laatste woord over welke kant het uit moet met de haven. Het definitieve col legevoorstel komt komende week in de raad. in het voorjaar. Eén prijs is bestemd voor het MKB, een andere voor ondernemingen met meer dan 250 medewerkers. Vorig jaar werden de prijzen gewonnen door Adams Musi cal Instruments en Stage Entertain ment. Nieuw dit jaar is de Koning Willem I Plaquette voor Duurzaam Ondernemerschap, de natuurlijke opvolger van het Ei van Columbus. Meer informatie en het aanmeldings formulier zijn te vinden op www. kw1 prijs.nl. Wat vindt u? Texel Spa Resort Vorige stelling: De grond voor Texel Spa Resort aan de Pelikaanweg heeft een agrarische bestemming, maar wordt al een jaar of twintig niet als zodanig gebruikt. Mag de bestemming een beletsel I zijn voor de ontwikkeling van dit pro ject? a.ja, de grond moet agrarisch blijven (55%) b.nee, grond die niet als zodanig gebruikt wordt, mag een andere bestemming krij gen (45%) 288 Nieuwe stelling: Hoe ervaart u Ouwe Sunderklaas? Kerkdiensten PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. PA den Braanker, dienst in De Poort. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: dienst in De Koog. De Koog: 10.00 u. ds. K.F. Klaassen. Den Hoorn: dienst in De Koog. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. ds. P.C. Barnard; 19.00 u. Adventsdienst. De Cocksdorp: 11.00 u. dienst in t Gebouwtje, ds. P.C. Barnard, laatste dienst van het jaar. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste- Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdie ren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, Dierenartsenpraktijk: Keesom- laan 11, Den Burg, tel. 312527. Centrum voor Jeugd en Gezin Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 9 dec. 06.57 en 19.34 u. Zat. 10 dec. 07.56 en 20.25 u. Zon. 11 dec. 08.24 en 20.54 u. Ma. 12 dec. 09.10 en 21.46u. Din. 13 dec. 09.37 en 22.04 u. Woe. 14 dec. 10.07 en 22.45 u. Don. 15 dec. 10.40 en 23.20 u. eerder hoog water. Zaterdag 10 decem ber volle maan, Maandag 12 december springtij. Zondag TEXELSE@COURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €86,55 €84,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vi afloop van de abonnementsperiode rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. R. Meeuwsen uit Harlingen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.15 u. pastor Brigitha, heren koor. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Een hart van wijs heid verwerven; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Goede raad voor vrijgezellen en gehuwden. Denkertje 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon- 10.30 tot 11.30 Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het Texel: voor vragen over opvoeden en opgroeien. Bereikbaar via www.cjg- texel.nl of 06-82060222. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, peter.molenaar@brijder.nl. Psychol ogen praktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88. 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van Scouting Texel haalt zaterdag i papier op in de wijk Weststraat, Holle wal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molen straat, Molendwarsstraat, Anne Frank Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De wilde vaart (H) 20.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit De Koog, ds. Klaassen 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de blues 16.00 u. Sport lokaal 17.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking door Hans Marseille 19.00 u. Verzoekplaten 19.30 u. Raadsvergadering, recht streekse uitzending vanuit het gemeentehuis. aansluitend Radio Noord-holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met: 20.00 u. radio Noord- Holland

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 11