Ondernemersplatform over Spa Resort: Sfüd* 'Een mooi initiatief, maar kin wam bü eersf goed onderzoeken' Bestemming Bondje onderwerp van twijfel TEXELSE 5 COURANT Succesvolle suikerbietencampagne Nog een paar dagen en de sui kerbietencampagne van 2011 zit er op. De telers kunnen met tevredenheid terugkijken op het seizoen. Het suikergehalte is met gemiddeld 17 procent weliswaar wat lager, met gemiddeld 77,5 ton netto per hectare is de opbrengst hoger en wordt per saldo meer suiker geoogst. En dankzij de relatief droge herfst, verliep de oogst voorspoedig. Al die bieten worden verscheept in Oudeschild, waar kraanmachinist Michael Koorn dinsdag bieten van Jan Jacob Keijser van De Hal in het ruim schept. Vrachtauto's rijden af en aan. Als het ruim straks vol is, wordt dit de 36ste vracht die de binnenvaartschepen Bonne Atten te en Aisance deze herfst naar de fabriek van Suikerunie in Hoogkerk verscheept. De twee schepen brengen de Texelse bieten inmid dels voor het derde jaar via de Waddenzee naar het vasteland. Uniek voor Nederland, want elders in het land worden de bieten per vrachtauto naar de fabriek gebracht. Een jaar of vijf geleden leek het ook op Texel die kant op te gaan, maar uiteindelijk koos Sui kerunie toch weer voor het goed kopere vervoer per schip. Wat betreft de Texelse bietentelers blijft het laden in Oudeschild en verhuist het niet naar de verder gelegen NlOZ-haven. De meeste bieten worden op het noordelijk deel van het eiland geteeld, waardoor de transportkosten naar Oudeschild een stuk lager zijn dan naar 't Horntje. Er komen naar verwach ting de komende dagen nog twee scheepsladingen bij en dan zit de bietencampagne er voor dit jaar op. 1160 ton gaat er ongeveer in zo'n schip en een rekensommetje leert dat in totaal dit jaar bijna 47000 ton suikerbieten op Texel is geproduceerd, want er is in totaal ook nog 3000 ton over de weg vervoerd naar de fabriek. Er werd in het voorjaar 538 hectare suiker bieten uitgezaaid, iets meer dan vorig jaar. Dat kon doordat ver schillende telers extra quotum hadden aangekocht. Minder zon afgelopen zomer zorgde er voor dat het suikergehalte wat onder het gemiddelde bleef, maar door de hogere kilogramopbrengst werd al met al toch meer suiker geoogst. Tevredenheid over de opbrengst dus en ook over de prijs, want die is op de wereldmarkt tot ongeken de hoogte gestegen. Twaalf pro cent tarra (meegerooide grond, etc.) is gelijk aan het gemiddelde. De campagne is inmiddels bijna drie maanden aan de gang. Van 9 tot 12 september werden de nodi ge bieten per as naar Groningen vervoerd. Het eerste schip werd geladen op 16 september. De weersomstandigheden wisselden sterk. In september voelde het soms subtropisch aan, terwijl deze week de hagelstenen naar bene den kwamen. De bietencampagne zorgt voor behoorlijk wat werkgele genheid. Er rijden vrijwel continu twee bietenrooiers rond, twee tot drie vrachtauto's en een trekker met kiepwagen, kraanmachinist Co Koorn schept de bieten in de auto's en zijn zoon Maichel lost ze in het schip en dan zijn er nog de twee schepen die af en aan varen. Aan de wal verwerkt Leo Witte de bietenmonsters, houdt het gewicht bij en verricht andere hand- en spandiensten en Fokke-Jan de Visser coördineert de campagne en verzorgd de administratie. 'Als ondernemersorganisatie jui chen we elk initiatief toe dat toe gevoegde waarde heeft, dat past op Texel en voldoet aan de criteria die we met z'n allen hebben gesteld. Texel Spa Resort is een mooi initiatief van twee goede ondernemers. Maar als Texels Ondernemers Platform (TOP) vin den we wel dat een project van zo'n grote omvang eerst goed moet worden onderzocht.' Dat zegt Michel Gregoire, fusiema nager van TOP en spreekbuis van de kersverse ondernemersorganisa tie. Aan hem de vraag van deze krant hoe TOP vraag er in onvoldoende mate blijkt te zijn, die bedden moeten straks toch gevuld. En dan hebben de bestaande logiesverstrekkers er ineens een concurrent bij. Staan de initiatiefnemers dan ook garant voor een doorlopende exploitatie van de Spa en zorg faciliteiten, want dat is immers de toeristische meerwaarde. We zitten in economisch zwaar weer, er is al sprake van een verdringings- markt, een teruggaande economie en de capaciteit wordt al uitgebreid (Gregoire doelt onder meer op plan nen van Landal Sluftervallei om 65 bungalows bij te bouwen). Je zou ook de vraag moeten stellen of hier mee het verdrin- kwaliteit? LTO is kritisch over de bestemmingswijziging. Dan is er de schaalgrootte. Het is een groot pro ject waarvoor om en nabij 300 toe ristische bedden van de gemeente worden gevraagd. Bedden zijn van oudsher een belangrijk instrument geweest om de toeristische druk te beheersen. Als je nu ineens zoveel extra slaapplaatsen toestaat, wat is er dan gebeurd dat we het principe van beheersing nu loslaten? En wat is de precedentwerking die ervan uitgaat? De initiatiefnemers claimen dat het past in de criteria van de toekomstvisie. Daarin hebben ze gelijk, maar wij vinden wel dat je de en Peter Hin aan sterkt. Natuurlijk is vraagstuk kun je niet heen om een organisatie waarbij circa 900 onder nemers zijn aangesloten. Waarbij wel in ogenschouw moet worden genomen dat Gregoire op zo'n korte termijn niet de mening van de hele achterban heeft kunnen raadplegen, maar het onderwerp wel heeft besproken met vertegenwoordigers uit verschillende geledingen van TOR Gregoire: 'ledereen ziet de toege voegde waarde voor het toerisme naar het eiland. Een mooi plan van twee goede, Texelse ondernemers. Dat juichen we toe. Aan de andere kant zeggen we: onderzoek het eerst. Het project kent namelijk een aantal knelpunten. Bijvoorbeeld de grond, waarvan de bestemming moet gewijzigd. Hoe zit het met de tie, maar we leven vraag moet stellen of bestaande ondernemers/logiesverstrekkers dezelfde faciliteiten kunnen realise ren. Want er zijn op Texel ook andere ondernemers/logiesverstrekkers die deze markt zien. Die zich afvragen: moet ik extra zorgaccommodatie bouwen of mijn bedrijf op een ande re manier aanpassen? Daarvoor hebben ook zij doorgaans extra bed den nodig, maar zijn krijgen nul op het rekest of hebben dat in het verle den gekregen. Want bedden zijn schaars.' 'Voor Texel Spa Resort wordt een grote infrastructuur opge zet om de zorgfaciliteiten te dragen. Die moet voor een extra toeristische impuls zorgen, vanuit de redenering dat die markt er is en/of groeit. Maar is dat werkelijk zo? Ook dat moet je eerst onderzoeken. Want stel dat die Moet 't Bondje in Oudeschild wel of niet z'n maatschappelijke bestemming houden of mag er ook worden gewoond? College en leden van de raadscommissie Breed werden het er dinsdag avond niet over eens. Het onderwerp sleept al jaren. De gemeente voelt er niets voor de bestemming om te zetten in woon- doeleinden met de mogelijkheid van beroep en/of bedrijf aan huis, maar de huidige eigenaars vonden in hun strijd tegen de gemeentelijke afwij zing de Raad van State al aan hun zijde. Die gaf aan dat de gemeente de maatschappelijke bestemming beter moet onderbouwen. Daarop gaf het college een extern bureau opdracht dit te onderzoeken, met als uitkomst dat er wel degelijk behoefte is aan een maatschappe lijke voorziening in Oudeschild en dat bepaalde activiteiten in 't Bondje kunnen worden georganiseerd, mits de bereikbaarheid wordt verbeterd. Maar ook wordt gesteld dat een meer centraal gelegen maatschap pelijke voorziening beter zou zijn. Ondanks de onderbouwing van 25 kantjes heerst binnen de raad in hoofdzaak de opvatting dat die niet sterk genoeg is en de gemeente als de eigenaars het weer voor de rech ter laten komen opnieuw in het stof zal bijten. 'De uitslag van de rechts zaak is al bijna bekend', voorspeel de Klaas Veenbaas. Voor Aad van Gils geen reden dan maar bakzeil te halen. 'Het kan niet zo zijn dat als een burger een pand koopt waarop een maatschappelijke bestemming zit, gaat procederen. Een besluit dat de raad jaren gele den heeft genomen, mag niet door een procedure de nek worden omgedraaid.' Astrid van de Wete ring (D66) speelde in op de emoties. 'Een heleboel Oudeschilders die dit pand hadden willen kopen om er te wonen, liepen op tegen een weige ring van de gemeente. Dan komt er iemand die wel de juiste weg weet te bewandelen, die wel zijn zin krijgt. Zij voelen dit als rechtsongelijkheid.' Maar ook zij gaf aan te twijfelen aan de onderbouwing. Rikus Kieft (GL) merkte op dat ook zij naar de rech ter hadden kunnen stappen, maar dat kennelijk niet hebben gedaan. Marjan Merkelbach (CDA): 'Watje in het verleden fout hebt gedaan, moet je niet fout blijven doen. Blijkbaar krijgen we de maatschappelijke bestemming niet hard.' Komende woensdag neemt de raad een besluit. wel op een eiland waar de economie grotendeels draait op het toerisme. Creëren we hiermee werkelijk toegevoegde waarde en wat is het effect hiervan op het bestaande toerisme, ook voor de lange termijn? Zijn bestaande ondernemers/logiesverstrekkers, bij voorbeeld in een vorm van samen werking, in staat dergelijke zorgvoor zieningen te organiseren? TOP vindt dat de raad antwoord moet hebben op dit soort vragen om tot een goed afgewogen besluit te komen. Samengevat: een goed initiatief, maar kijk wel wat de beste manier is voor Texel om dit te realiseren.' Controle op bunkeren In de havenverordening 2009 Oudeschild is een artikel opge nomen over het bunkeren van schepen, het innemen van brand stof. Op verzoek van het bedrijf dat het bunkeren regelt, is de bunkercon trolelijst samengevoegd met de bunkerverklaring. Door deze veran dering moet de controlelijst vooraf gaand aan het bunkeren worden ingevuld. Dit moet het morsen van olie in de haven voorkomen. Subsidie voor plan Oosterend De gemeente heeft ruim €59.000 subsidie ontvangen van de pro vincie bedoeld voor onderzoek en procesmanagement van het Dorpsontwikkelingsplan Oos terend. De subsidie werd in 2008 toege kend, maar om hem daadwerkelijk te ontvangen, diende de gemeente zich schriftelijk te verantwoorden. Een rapport werd in augustus ver zonden en in oktober goedgekeurd. De subsidie is inmiddels verstrekt. Voor het procesmanagement ont vangt de gemeente €34.672,50 en voor het onderzoek €25.000,- Het dorpsontwikkelingsplan werd al in 2007 gestart, maar tot op heden is er niets met de plannen gebeurd. Kraanmachinist Maichel Koorn schepte de suikerbieten in het ruim van binnenvaartschip Bonne Attente. Coördinator Fokke-Jan de Visser let erop dat het op de haven netjes blijft. Goochelaar Wouter Weerman van 't Homtje maakt momenteel een toernee langs de Texelse scholen. Hij biedt de scholen de voorstel lingen aan, om voor een echt publiek zijn nieuwe trucks te kunnen oefenen. Het is niet gegarandeerd dat de hele voorstelling vlekkeloos verloopt, maar de kinderen genieten van dit extra aanbod, zoals hier in de Jozefschool, die maandag de eerste in het rijtje was. Tijdens de voorstelling krijgen de kinderen een kleurplaat waarmee ze een optre den thuis kunnen winnen. De trekking volgt op 31 januari. Bouwer Paul Buijsman overhandigt de petitie aan Alfred Schaatsen- berg, voorzitter van de Raadscommissie Breed. VRIJDAG 9 DECEMBER 2011 Wat ik zeggen wou Sinterklaas Langs deze weg willen wij Sint en Pieten van stichting Goede Doelen Sint bedanken voor een fantastisch Sinterklaasfeest. Met veel liefde, ple zier en echte aandacht voor onze kinderen zijn jullie bijna een uur bij ons binnen geweest. 0 Overal was tijd voor en alles kon. Sinterklaas en zijn Pieten gingen heel voorzichtig met onze kleintjes om. Ook al was de jongste ziek en erg verlegen, ze kreeg de mooiste cadeaus van Sin terklaas. Bij de 'grote kinderen' prik ten menigmaal tranen van ontroering achter de ogen. Jullie waren zo lief en ingetogen. Het was geweldig, fantastisch en gaaf. Door dit fijne bezoek gedroeg zelfs ons hondje zich braaf. En 's avonds in bed zei onze zoon met een zucht: 'Sint z'n baard was zo lekker zacht!' Op dit grote moment had hij heel lang gewacht. En ons meisje voelde zich niet meer zo ziekjes, na al die aan dacht van Sint en zijn Pietjes. Hoor de wind waait door de bomen en hoor, wie klopt daar kinderen, zacht jes gaan de paardenvoetjes, Zwarte Piet ging uit fietsen en oh, kom er eens kijken... Dag Sinterklaasje, daag, daag, Zwarte Piet. Vergeet u volgend jaar 5 december ons huisje weer niet? Ruud Verstraaten, Marieke Mast, Jerom en Maartje, Den Burg. Wat ik zeggen wou Verpesten Bestuurders van Texel, Het is echt niet te geloven dat er mensen op Texel wonen die er steeds mee bezig zijn het eiland zo te verpesten, alles vol te bouwen, dat het laatste stukje natuur, rust en ruimte opgeslokt gaat worden door geld, macht, hebzucht, eer en inhaligheid. Klimpalenbossen, drie stuks uitbreidingen, kampeerplek- ken en hotels, maneges, stapels schuren, torenflats, horeca, golfter rein groter, maïsdoolhoven, knut- selboerderijen, betonnen paden over dijkjes en door duinen, twee de Slufter, nog een grotere veer pont, bebouwing Hogeberg, gro tere havens, etage-strandtenten, racefietspaden, giga-uitrukcen- trum, Pontweg en, als laatste, een Spa Resort. Alleen het woord al, het is om te janken. Als ik een gans was of lepelaar, haas of fazant, nam ik de poten en dat doe ik ook. Ik kwam voor de natuur en stilte en niet om in colonne rond te fietsen en wandelen. Dat doe ik in Amster dam al. Gegroet, veel lol in het volgebouw de Texel. T. Hemker, Amsterdam. Problemen met klimaat raadhuis Het klimaat in het gemeentehuis aan de Emmalaan in Den Burg is niet optimaal. Dat zei wethou der Edo Kooiman woensdag avond in een commissieverga dering na opmerkingen vanuit de politieke partijen. Marian Merkelbach (CDA) merkte aan het eind van de vergadering op dat het klimaat in de raadzaal niet aangenaam was. Een rondje door het gebouw had haar geleerd dat het op meer plekken koud is en ze kwam onder meer een werk kamer tegen waar de ventilatiega- ten waren afgeplakt om de kou tegen te gaan. Volgens Kooiman wordt er voortdurend aan gewerkt om het klimaat in het gebouw beter te krijgen, maar is het nog niet optimaal. De gemeente kampt er onder meer mee dat er geen klimaatbeheersingssysteem in het gebouw zit. Dat was aanvankelijk wel de bedoeling, maar uiteinde lijk verdween het uit de plannen. Het onderwerp kwam aan de orde, nadat de partijen over de proble men rond de WKO-installatie had den gesproken. Daarbij waren ook de problemen met het klimaat op de OSG weer even aan de orde geweest. Daar kampen ze even eens met het probleem dat het of te warm of te koud is in delen van het gebouw.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 5