i dorpen Ouwe Sunderklaas in de Rust en ruimte in De Koog TEXELSE 9 COURANT Meer winkels en kroegen in badplaats dicht VRIJDAG 9 DECEMBER 2011 Meer samenwerken bij Jeugdbeleid GESLOTEN TOT HALF MAART Met de klok mee: De Dorpsstraat in De Koog, de open souvenirszaak 'De Boutique'de gesloten vishandel en de 'Saloon'. In de zomer wemelt het er van de toeristen. Op dit moment is het rustig in De Koog. Steeds meer gesloten winkels, dichte restaurants en donkere kroe gen, lazen we dinsdag in een ingezonden brief. Is De Koog echt veranderd in een spook- dorp of valt het allemaal wel mee? Een blik door de Dorpsstraat doet denken aan de taferelen in een gouddorp waar het goud is opge raakt. Grotendeels verlaten, met hier en daar een enkeling die de laatste trein gemist heeft. Som mige zaken lijken plotseling verla ten. Achter de bedrijven is het een rotzooi, op de terrassen lig gen reclameborden omver en slingert er nog afval rond. Een paar winkels zijn nog helemaal open, maar veel zijn alleen nog in de weekenden open, wanneer er toch weer een stroom van toeris ten naar het eiland komt. Kroegen en restaurants Wie 's avonds zoekt naar een bar in De Koog, heeft doordeweeks niet zoveel keuzes. Veel kroegen gaan alleen nog open in de week enden, omdat het niet rendabel is dit iedere dag te doen. Café de Jutter en café De Kuip bieden In alle dorpen wordt maandag Ouwe Sunderklaas gevierd. Het afgelopen jaar bood onderwer pen te over, dus de verwachting is dat het een rijkgeschakeerd feest gaat worden. Naar het zich laat aanzien, zal het met de temperatuur wel meevallen en wellicht lopen de spelers ook de buien mis, al ziet het er naar uit dat het nog wel blijft waaien. Op een doordeweekse dag als maandag zal het met het bezoek van de overkant wel meevallen, al zullen veel Texelse studenten ervoor thuisblijven. Hieronder het programma per dorp. Den Burg De jeugd van Den Burg kan zich vanaf 16.30 uur inschrijven in De Lindeboom op de Groeneplaats. Anders dan andere jaren loopt de jeugd geen rondje, de jurering vindt tussen 17.00 en 18.00 uur plaats op De Groeneplaats. Om 19.00 uur volgt de prijsuitreiking, in Question Plaza. Volwassenen kunnen zich vanaf 20.15 uur inschrijven in De Linde boom. Daarna wordt tot ongeveer 22.30 uur gespeeld. De daarbij gebruikte wagen mogen niet lan ger zijn dan 6,50 meter en niet hoger dan 3,80 m. De uitslag wordt dapper weerstand. Een handje vol bewoners weet door de week de stamkroegen te vinden en af en toe stroomt een verdwaalde toerist binnen die op zoek is naar een borrel. 'Het is hier niet echt druk in De Koog, of wel?, merkt een toerist op die de warmte van De Jutter opzoekt. In de donkere Dorpsstraat zijn naast De Kuip en De Jutter weinig zaken verlicht. Aan het begin van de straat zijn restaurants Vogelhuis Oranjerie en 't Pruttelhuis nog open. Ook de verlichte Cocky Kapsalon geeft nog iets van sfeer. Deze kapperszaak is overdag open. Verderop in de straat geeft ook het pan nenkoeken huis niet toe aan de sluitingsra ge die lijkt te heersen. Café De Jutter is van plan de hele winter open te blijven. Eigenaar Tjeerd hierover: 'Ik bied in de weekenden vaak livemuziek aan. Ik zit vrijdag en zaterdag hele maal vol. Doordeweeks komen de mensen hier biljarten of gezellig bijkletsen aan de bar. Het is nu rond 23.30 uur bekend gemaakt, ook in Question Plaza. De volwassenen lopen het beken de rondje door Parkstraat, Wever straat en Binnenburg. Langs de route bevinden zich vijf juryposten, de juryleden zijn te herkennen aan hun hoge hoed en groen-zwarte sjaal. De gemeente zal er met rij platen voor zorgen dat ook het eerste deel van de Weverstraat (tussen Stenenplaats en HEMA) begaanbaar is. Oudeschild In Oudeschild gaan de kinderen tussen 16.30 en 17.30 uur de straat op. Kaartjes voor deelname kun nen van 16.30 tot 17.00 uur wor den afgehaald bij 't Skiltje. De jury staat opgesteld in de De Ruyter- straat, ter hoogte van de nummers 35 en 63. De prijsuitreiking vindt om 18.15 uur plaats in 't Skiltje. Volwassenen kunnen tussen 20.30 en 21.15 uur hun kaartjes voor deelname afhalen in 't Skiltje. Zij spelen van 20.30 tot 22.15 uur. De jury staat opgesteld in de De Ruy- terstraat, ter hoogte van de num mers 35 en 84, maar ook onder het publiek bevinden zich juryleden. De prijsuitreiking vindt plaats in 't Skiltje, rond 23.00 uur. De Waal In De Waal kunnen tussen 18.45 en 19.15 uur deelnamenummers wor- rustiger, maar er komen genoeg mensen om open te blijven.' Woensdagavond heerst een gezellige drukte in café De Kuip. Ajax speelt tegen Real Madrid en het is gezellig druk in de kroeg. In de weekenden leeft De Koog op, al zijn er ook kroegen de hele winter dicht. Op vrijdag en zater dag gooit ondermeer café Chaos de deuren los. Op vrijdag en zaterdag zit het daar goed vol en zwepen de barmannen het publiek op door er een meebrulavond van te maken. De gasten zingen vro lijk mee onder leiding van barman Menno. Het plein van De Koog ziet er ver laten uit. De vishandel is de hele winter dicht en ook het bowling centrum is onbemand. Veel zaken in de Dorpsstraat zijn stil. Het lijkt een kettingreactie. Een paar sou venirzaakjes blijven open, maar er lijken er met de week meer dicht te gaan. De helft van de zaken is alleen in de weekenden den afgehaald op het adres Hoger- eind 29. Deelnemers wordt aange raden op tijd te komen, want vol is vol. Tussen 19.30 en 20.30 uur wordt op drie plaatsen op het Hogereind gespeeld. Om 20.30 uur verzamelen alle deelnemers zich bij het dorpshuis, waar ze nog maals hun stukje spelen. Na de prijsuitreiking, die om ongeveer open en ook veel verwarmde ter rassen zijn afgesloten met niet uitnodigende hekken. Andere uit baters gebruiken de rustige peri ode om de zaak eens goed op te knappen. Zo staat de saloon tegenover de bakker vol in de steigers. Logiesverstrekkers De logiesverstrekkers zien de teruglopende bedrijvigheid in De Koog met lede ogen aan. 'Het wordt steeds lastiger mensen aan te trekken. Doordat veel winkels dichtgaan boeken toeristen in Den Burg. Ik werk nu al met aan biedingen, maar het blijft las tig', zo vertelt Leny Boersen van appar tementen complex De Zeedistel. Ook zij gebruiken de rustige periodes om de bovenste appartementen op de knappen. De gasten die bene den in het complex zitten hebben hier echter geen last van. 'Komen de zomer zijn alle appartementen boven ook weer opgeknapt. De appartementen beneden zijn vorig jaar al opgeknapt. In de zomer 21.30 uur plaats vindt, wordt in het dorpshuis een feestavond gehou den met muziek van Jelle B. Oosterend De jeugd van Oosterend speelt tussen 17.00 en 18.00 uur. Aanslui tend vindt in De Bijenkorf de prijs uitreiking plaats. Volwassenen spe len tussen 20.00 en 21.30 uur. De De gemeenten in de kop van Noord-Holland gaan nauwer samenwerken op het gebied van de jeugdzorg en jeugdge zondheidszorg. Op dit moment zijn de gemeenten alleen ver antwoordelijk voor het preven tieve jeugdbeleid. Straks wordt de totale jeugdzorg overgedra gen aan de gemeenten. In de regio Kop van Noord-Holland werken sinds 2008 de regioge meenten, het onderwijs, de voor schoolse opvang en de instellingen voor jeugdzorg en jeugdgezond heidszorg al samen in het Bestuur lijk Overleg Jeugd, Onderwijs en Zorg (BOJOZ). Ze nemen samen de verantwoordelijkheid voor het realiseren van optimale ontwikke lingsplan voor alle kinderen en jon geren in de regio. Met de verande ringen komen ook alle door de provincie aangestuurde projecten op het bordje van de gemeenten terecht. Dit betekent meer verant woordelijkheid voor gemeenten, Nieuwe site voor Waddengebied Reconstructies van het droog vallen en onderlopen van wad platen, verhalen van mensen uit het waddengebied en veel meet gegevens. Dat is allemaal te vin den op de nieuwe website www. walterproject.nl die sinds deze week in de lucht is. De nieuwe site, gemaakt op Texel, is een initiatief van onder meer het NIOZ, IMARES en SOVON Vogel- onderzoek op Texel. Hij komt voort uit het project WaLTER (Wadden Sea Long Term Ecosystem Research) waarvoor het Wadden fonds vorig jaar €4,4 miljoen beschikbaar stelde. De provincies Noord-Holland en Friesland finan cieren het ook. Dat project moet de komende jaren leiden tot een nieuw monitorings- zitten we weer helemaal vol, maar in de winter blijft het lastig. Met kerst krijgen we weer mensen en we hebben vaste gasten die het hele jaar door komen. Maar het is echt jammer dat er zoveel winkels dicht gaan. Dat vermindert de aantrekkingskracht van De Koog. Mensen moeten niet vergeten dat De Koog ook heel veel heeft te bieden in de winter. Je kan hier prachtig wandelen en fietsen en nog steeds heerlijk uit eten', zo vervolgt Boersen. Ook bijna alle campings zijn gesloten en zullen pas rond maart weer open gaan. De vaste bezoe kers hebben hun caravan winter- klaar gemaakt en zijn tot de lente feestcommissie wijst er met klem op rekening te houden met de lengte van de stukjes, die maxi maal zeven minuten mogen duren. Het gebruik van auto's is niet toe gestaan, de jury bevindt zich onder het publiek. De Cocksdorp Spelers in De Cocksdorp dienen vooraf een nummer af te halen in het Eierlandsche Huis. Dat kan vanaf woensdag 8 december. De kinderen spelen van 17.00 tot scholen en uitvoerende instellin gen. Dit kan alleen wanneer er een goede samenwerking en afstem ming is tussen de verschillende partijen. Om dit te kunnen realise ren heeft het BOJOZ onlangs een visie vastgesteld voor de periode 2011-2015. Deze richt zich op het bereiken van concrete, meetbare resultaten. Het werk van de BOJOZ wordt bekostigd door de regioge meenten en het onderwijs, in de wetenschap dat zij gedeelde ver antwoordelijkheden hebben op het gebied van het welzijn van de jeugd. Jaarlijks heeft Texel een bedrag van €7.225,- begroot voor het Bestuurlijk Overleg. Een onderdeel van de plannen van het BOJOZ is het opstellen van een convenant waarin alle partners zich conformeren aan afspraken op het gebied van jeugdprogram ma's. Wanneer het convenant ondertekend wordt is nog niet bekend. Namens Texel zal het wor den getekend door wethouder Jeugd, Hennie Huisman. programma voor wetenschappelijk onderzoek in het Waddengebied, zodat meetgegevens beter toegan kelijker en bruikbaar worden. Bedoeling is dat www.walterpro- ject.nl uitgroeit tot een dataportaal met zoveel mogelijk gegevens over de omgeving, de biologie en socio economic (visserij, werkgelegen heid) in het Waddengebied. WaL TER hoopt de gegevens zo beter geschikt maken voor actuele beleidsbeslissingen. De site bevat ook een forum waarop iedereen die bepaalde meetgegevens zoekt een oproep kan plaatsen. Het WaLTER project staat onder leiding van het NIOZ en wordt uit gevoerd door diverse organisaties, instanties, universiteiten en minis teries. De site is voor een belang rijk deel op Texel gemaakt. Hij is ontworpen door het NIOZ en in elkaar gezet door En/Of uit Oude schild. Hij wordt gevuld door onder andere medewerkers van het NIOZ, IMARES en SOVON. vertrokken. Een stel toeristen in de Dorps straat weet te vertellen dat er vorig jaar meer winkels open ble ven. 'En ook de kroegen hebben het zwaar. Ik moet nog zien dat ze na de winter weer allemaal open gaan. Het lijkt wel of ze hier in winterslaap zijn' meent de toerist. Gelukkig voor De Koog komen de feestdagen er aan. Een drukke tijd voor logiesverstrekkers, win kels en kroegen. Komende maan dag is Ouwe Sunderklaas een goede start voor een hoop drukte in De Koog. Job Schepers 18.00 uur, tussen Herberg De Aan leg en La Morena. Zoals gebruike lijk wordt niet op straat, maar in de woonkamers gespeeld. Aanslui tend vindt in het Eierlandsche Huis de prijsuitreiking plaats. De volwassenen spelen van 19.30 tot 23.15 uur, in de woningen tus sen de Kikkertstraat Ploosterstraat en Joan Hodsonstraat. De prijsuit reiking vindt plaats in het Eierland sche Huis. De Koog In de Koog gaat de jeugd van 17.00 tot 18.00 uur de straat op. Dit jaar wordt gespeeld op het Toe komstplein en het aansluitende deel van de Dorpsstraat. De prijs uitreiking vindt plaats in Sjans, waar 's middags kinderdisco wordt gehouden en 's avonds live-muziek voor de ouderen is te horen. De volwassenen spelen vanaf 20.30 uur, de prijzen worden rond 22.30 uur uitgereikt. Den Hoorn In Den Hoorn speelt de jeugd tus sen 16.30 en 17.30 uur in Klif 12, Klif 23 en De Waldhoorn. Volwas senen spelen tussen 20.00 en 22.00 uur in Klif 12, Klif 23, De Waldhoorn en Ons Huis. Na de laatste voorstelling is er bal in De Walhoorn, met DJ John Witte. De jury beoordeeld in drie categorieën: enkelingen, kleine groepen (2- en 3-tallen) en grote groepen. Deelna menummers zijn vanaf vrijdag af te halen bij Inn de Knipp.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9