TEXELSE^COURANT SioCCan Tweede ambulance blijft toch op Texel Cjrocn c/ujarLr J~exels in het karL, b 2 'd df^tiit Samenwerking verzekert voortbestaan Klif 12 Erfpachters in actie als Ouwe Sunderklazen BS Ziekenhuis OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12633 DINSDAG 13 DECEMBER 2011 De 11-jarige Timo Brüge- mann kreeg bij de Witte Engel een prijs voor kerstballen die hij had gemaakt. ZDH heeft zon dag ondanks verlies in en tegen De Koog (3-2) de strijd om de eerste periodetitel gewonnen. Jan en Annie Nooij zijn 84 en 78 jaar oud en verzorgen al vijftien jaar lang danslessen op Texel. Een stampvolle kerk genoot zaterdag van het kerstcon cert van het Texels Christe lijk Mannen koor. Gerard van der Kooi en de geest van tante Doortje Schrama spanden zich gisteravond tijdens Ouwe Sunderklaas in voor het behoud van de folklore. Het was één van de optredens in Den Burg. Bij de jeugd waren zo'n vijftien voorstellingen en bij de volwassen iets meer dan vijfentwintig. Dat betekent dat het aantal deelnemers elk jaar wat minder wordt, maar de voor stellingen waren volgens de jury opnieuw van een hoog niveau. Het aantal toeschouwers viel tegen. De speulers lieten zich veelal inspireren door actuele gebeur tenissen, zoals de vertraging bij de gemeentelijke afdeling bouwzaken, een kalender met Texelse mannen, de slimme meter, het Texel Spa Resort, het harde optreden tegen moun- tainbikers door Staatsbosbeheer, de teloorgang van de folklo re en de sluiting van het postkantoor. Opvallend was dat veel teksten - op borden én gesproken - in dialect waren. Het publiek genoot er met volle teugen van. De inspanningen van de 12 12 Club in De Cocksdorp om het aantal speulers te laten stijgen, hadden resultaat. Bij de vol wassenen waren maar liefst 82 speulers (bijna een verdubbe ling ten opzichte van 2010) die gezamenlijk 31 voorstellingen gaven. De jeugd telde 30 speulers die goed waren voor 16 voorstellingen. Lokale onderwerpen vierden in de meeste dorpen hoogtij. In Oudeschild dook het parkeervignet op in meerdere voorstel lingen en in De Waal ging het onder meer over lichten die het begeven, overlast door katten en de jacht op een rat. In Oos terend kwamen onderwerpen als hangjeugd, literatuur, de ijs- club en de winkeltjes van vroeger voorbij. Er waren niet veel voorstellingen, maar de kwaliteit was hoog. Het dorp kende veel kijkers, onder wie ook jeugd. Die was in De Koog even eens aanwezig na promotie op de Lubertischool. De opkomst in het dorp was hoog. Enkele onderwerpen daar waren de sluiting van de Blauwvinger en een plan van Gerbrand Poster om het leger in te zetten in het uitgaansleven. Elders in deze krant een foto-impressie. Uitgebreide verslaggeving volgt in de krant van vrijdag. (Foto Joop Rommets) De veranderingen zullen geleide lijk worden doorgevoerd, maar na 1 februari zal het horecage deelte van theaterrestaurant Klif 12 worden verzorgd door Rob Vos van De Pelikaan. Dat biedt Cor van Heerwaarden van het Hoomder theater de mogelijk heid zich volledig te richten op de theaterkant van het bedrijf. 'De kogel is door de kerk', is de term die Van Heerwaarden gebruikt in zijn nieuwsbrief. Lang gaan dan ook al geruchten over de toekomst van Klif 12, dat in 2013 het 25-jarig bestaan hoopt te vieren. Enkele jaren gele den liepen plannen omtrent verkoop op niets uit. Van Heerwaarden is sinds die tijd op zoek naar een oplossing, die hij gevonden denkt te hebben in de samenwerking met De Pelikaan. Zolang de samenwerking nog niet zeker was, werden de vaste bezoekers en abonnementhouders in het ongewisse gelaten en draaide de geruchtenmachine op volle toe ren. Zo duurde het tot deze week voor het programma voor het nieu we jaar bekend werd gemaakt, waar dit andere jaren altijd voor een heel seizoen - van april tot april - liep. Doordat de 'loden last' die de horeca de laatste jaren steeds meer werd van de schouders van Van Heer waarden is afgewenteld, hoopt hij meer tijd en energie te kunnen beste- De tweede ambulance blijft voor lopig toch op Texel. De Inspectie voor de Volksgezondheid heeft het verdwijnen van de wagen afgekeurd. De Veiligheidsregio Noord-Holland Noord is er niet blij mee, burgemeester Francine Gis- kes is blij verrast met de ontwik keling. Volgens de inspectie gaat het langer duren wanneer een slachtoffer met behulp van een rapid responder in plaats van een ambulance wordt geholpen. De aanrijdtijden (maxi maal vijftien minuten) zijn volgens de inspectie niet in het geding, maar de 'totale afhandeltijd' neemt wel toe wanneer een rapid responder wordt ingezet en dat vindt de inspectie niet acceptabel. Daarnaast houdt de inspectie er rekening mee dat Texel se huisartsen en verloskundigen zich 'niet bekwaam voelen' een rol te spelen in de mobiel medische hulp verlening. De Veiligheidsregio Noord- Holland Noord is niet blij met dit oordeel en gaat praten met de inspectie. Volgens directeur ambu lancezorg Martin Smeekes van de veiligheidsregio is tijdens het ontwik kelen van de plannen al contact geweest met de inspectie en toen waren er geen bezwaren. 'In okto ber heeft de inspectie contact met ons opgenomen voor een nadere toelichting. Aanvankelijk liet de inspectie in een brief weten onze nieuwe werkwijze intensief te gaan monitoren om zicht te krijgen op hoe de hulpverlening op het eiland zou verlopen. En nu krijgen we een brief dat ons plan niet mag worden uitge voerd.' Burgemeester Francine Gis- kes zegt blij verrast te zijn. 'Deze nieuwe opvatting is een verlate steun in de rug bij onze pogingen de tweede ambulance te behouden en lijkt alsnog tot het gewenste resul taat te leiden.' De veiligheidsregio komt door de uitspraak financieel in de problemen, omdat dit jaar struc tureel drie ton moest worden bezui nigd op een budget van €10 miljoen voor de ambulancezorg in de Kop van Noord-Holland. Die bezuiniging leek grotendeels gerealiseerd met de vervanging van de tweede ambu lance door een rapid responder. Gis- kes, bestuurslid van de veiligheids regio, zegt zich bewust te zijn van de noodzaak om te bezuinigen en voelt zich daar ook mede verantwoorde lijk voor. 'Maar een goede medische zorg op Texel heeft natuurlijk onze hoogste prioriteit.' Smeekes zegt nog steeds op het standpunt te staan dat de ambulancezorg op Texel op een 'voldoende niveau' blijft wanneer de tweede ambulance door een rapid responder wordt vervan gen. Het verschil tussen beiden is dat op een ambulance een verpleeg kundige en een chauffeur rijden en dat een rapid responder enkel een verpleegkundige kent die zelf rijdt. Die kan ter plekke hulp verlenen, maar wanneer een slachtoffer naar het ziekenhuis moet, moet die met een ambulance of een traumaheli kopter worden vervoerd. Voor dat laatste had de veiligheidsregio afspraken gemaakt met de zieken huizen van Amsterdam en Gronin gen zodat ook voor laagdrempelige hulpverlening een beroep op de traumahelikopters zou kunnen wor den gedaan. Smeekes: 'De brief van de inspectie laat ons weinig ruimte. Die moeten we dus accepteren. Wij staan nu voor de lastige vraag hoe we dit bezuinigingsvraagstuk moe ten oplossen, want het moet uit de lengte of uit de breedte komen. Daar gaan we ons de komende tijd op beraden.' De veiligheidsregio moet de komende jaren in totaal negen ton per jaar bezuinigen op de ambu lancezorg. Programma's op website In verband met ruimtegebrek zijn de programma's van de Vlinder winkel Eilandcompetitie en het zaalvoetbal niet in deze krant opge nomen. Beide programma's zijn te vinden op www.texelsecourant.nl. den aan het theatergedeelte en het programmeren van voorstellingen. Het Diner-Cabaret, sinds het begin de spil van het bedrijf, zal in de nieuwe opzet meer worden gedo seerd (niet meer één, twee of drie voorstellingen elk weekend), waar door ook op zaterdagavond ruimte ontstaat voor nieuwe dingen, mis- .speedheat.nl schien wel de grootste verandering voor de vaste bezoekers. Dit is gelijk merkbaar in de programmering, die inmiddels tot juni is vastgesteld. Daarin staan niet alleen voorstellin gen van landelijke cabaretiers en groepen, maar ook plaatselijke pro ducties, als 'Smaak en Vermaak' en 'Texel en de Texelaars' (een locale variant van het televisiespel Ik hou van Holland). Ook wordt inmiddels gewerkt aan een nieuw programma voor het Diner-Cabaret, een speciaal kersprogramma en is het zeker dat Broadway Den Hoorn in 2012 een vervolg krijgt. Dit evenement staat gepland in het weekend van 25, 26 en 27 mei. Ook het Amsterdams Kleinkunst Festival, een vaste bespe ler van het theater in Den Hoorn, keert daar volgend jaar terug. leden naar Texel te halen om hun verhaal te doen. De oprichting van de Stichting Erfpachters Texel betekent dat de Texelse erfpach ters zich los hebben gemaakt van de landelijke belangenorganisa tie. Ze benadrukken dat de actie niet is gericht tegen medewer kers van SBB op Texel. Erfpachters barricadeerden zondagavond de toegang tot het kantoor van Staatsbosbeheer. Ouwe Sunderklazen hebben zondagavond de ingang van het kantoor van Staatsbosbeheer gebarricadeerd. Een ludieke actie van de zaterdag opge richte Stichting Erfpachters Texel i.o, die opkomt voor de belangen van erfpachters. 'Wij zijn het meer dan zat.' van de Texelse gemeenteraad en het college van b en w heeft genegeerd. Daarin pleit de gemeente ervoor dat alle erf pachters bij SBB de ondergrond onder hun woningen kunnen kopen. Bleker heeft dit niet geho noreerd. De pachters: 'We blijven strijden voor een billijke, redelijke, transparante en duurzame rege ling en dat iedereen de kans krijgt om tegen een billijke prijs, al dan niet met afkoop van eeuwigdu rende erfpacht, de grond onder zijn huis of bedrijf te verkopen.' De pachters zijn ook verontwaar digd dat Bleker geen gehoor heeft gegeven aan zijn toezegging om nog met de Waddengemeenten in overleg te treden. Het zal niet bij deze actie blijven. Erfpachters zijn van plan Kamer- SNELCOD www.texelseautopagina.nl Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): BRUINING NIKADEL VUURWERK M Gemini Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1