'Ik heb mezelf altijd een halve Tesselaar gevoeld TEXELSE 7 COURANT Zware kluif voor heren Tevoko Sport VRIJDAG 16 DECEMBER 2011 Het eerste herenteam van vol leybalvereniging Tevoko wacht zaterdag een zware kluif. grote voorsprong op de rest de leiding hebben in de eerste klasse. Toch bleek in de uitwedstrijd in Enkhuizen destijds dat er weldege lijk kansen voor een goed resultaat zijn. Hoewel de eilandbewoners met 3-1 verloren, was er uitzicht op meer. De Texelaars zullen dan wel goed geconcentreerd voor de dag moeten komen. De wedstrijd in sporthal Ons Genoeqen begint om 15.30 uur. Ook zes andere teams van Tevoko spelen thuis. Hun programma is als volgt: Tevoko D5-Volley'85 D2 Tevoko MA1 -Simokos MA2 Tevoko D2-Smash D1 Tevoko H2-MBSOV H4 Tevoko D3-MBSOV D4 Tevoko D4-Polisport D1 Karters bij de start van de derde manche. Spanning in laatste kartingrace Karters maakten er zondag in de laatste wedstrijd van het jaar op de baan van Akenbuurt een spannen de wedstrijd van. Zij kregen te maken met wisselende omstandig heden. Bij de start van de eerste manche troffen ze nog een droge baan, maar tijdens de race viel er een bui, die hun stuurmanskunst flink op de proef stelde. De ervaren rijders gingen hier goed mee om, maar vooral inhaalmanoeuvres waren riskant. Deze manche werd een prooi voor Wesley Bakker uit Den Helder, die dit seizoen al menig overwinning boekte. Ook in de tweede manche waren er buien. Na gedurfde inhaalacties werd deze gewonnen door Thijs ten Bokkel uit Den Oever. Voor de start van de laatste manche moesten er toch regenbanden worden gemon teerd, omdat de baan te nat werd voor slicks. Wesley Bakker ging opnieuw het beste om met de moeilijke omstandigheden. Opval lend was dat er geen uitvallers door materiaalpech waren. Na afloop werden in de kantine de prijzen over het afgelopen seizoen uitgereikt. De eerste prijs was voor Wesley Bakker, de tweede voor Thijs ten Bokkel en de derde voor Texelaar Thomas Kuip. mens en werk Maakt u een bijzondere carriè- restap, promotie of heeft uw bedrijf een nieuwe medewerker in dienst genomen? Meld het aan de redactie van de Texelse Courant, voor de nieuwe rubriek Mens Werk. Kosteloze opgave kan via email redactie@texelsecourant.nl of telefonisch 362620. Eerste in deze rubriek is Gwen Gommans uit Den Burg, tot voor kort offsetdrukker bij mediabureau Langeveld de Rooy. Ze is aan de slag gegaan bij overbuurman Geslaagd Geslaagd Caroline Veeger (22) uit Den Hoorn is aan de Hogeschool van Amster dam (HvA) geslaagd voor de oplei ding Fysio therapie. Ze wil graag op Texel aan de slag als fysiothera peute. Govers aan de Spinbaan in Den Burg. Ze staat achter de balie en verricht allerlei voorkomende werk zaamheden in de groothandel voor bouw en industrie. Haar plaats aan de pers van media bureau Langeveld de Rooy is ingenomen door Ed van Baten burg (53) uit Haarlem, die er als offsetdrukker aan de slag is gegaan. Hij heeft 34 jaar bij Multi copy in Amsterdam gewerkt, waar hij zich ontplooide als drukker en meegroeide met het bedrijf. Bij Langeveld de Rooy houdt hij zich bezig met de druk van de Texelse Courant en andere uitgaven en het drukken, snijden, vouwen en inbin den van allerlei drukwerk, zoals brochures, kaarten, briefpapier en enveloppen. Ed is op zoek naar woonruimte in Den Burg. Voetbalquiz bijna vol Wie nog wil meedoen aan de voet balquiz die donderdag 22 decem ber in sporthal Ons Genoegen wordt gehouden, moet zich haas ten. Sieme Zijm, die organisator Hans-Jörgen Nicolaï bijstaat, meldt dat zich inmiddels ruim dertig kop pels hebben aangemeld. Er is plaats voor ongeveer veertig kop pels. De deelnemers krijgen twee of drie ronden van dertig vragen te beant woorden, waarna de beste tien koppels doorgaan naar de finale. De quiz duurt van 19.30 tot circa 23.00 uur. Deelname kost €15,- per koppel (inclusief vier consumpties). Opgeven kan per e-mail (voetbalqu iztexel@hotmail.com), of telefo nisch bij Hans Polderman (tel. 06- 50528703). Dames Tevoko tegen Zaanstad 2 Voor de volleybalsters van Tevo ko staat zaterdag een moeilijke wedstrijd op het programma. Tevoko treedt aan tegen de num mer twee uit de competitie, Zaanstad 2. Zaanstad 2 speelt al een aantal jaren bovenin de Regiodivisie. De uitwedstrijd in oktober ging met 3- 1 naar Zaanstad, Tevoko pakte verrassend de eerste set maar ver loor er daarna drie op rij. Volgens de website van de volleybalbond is de prognose 4-0 voor Zaanstad 2. Tevoko, dat in een wat mindere periode zit, zal toch proberen één of misschien meerdere punten te pakken. Om de vereiste topwed strijd te kunnen spelen, kunnen ze wel wat aanmoediging gebruiken. De wedstrijd begint om 13.30 uur in sporthal Ons Genoegen. Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 20 december: Veld A 19.00 Kobeko-Paal 28 Pepermolen 19.45 Pepermolen-Autocentrale Paal 28 20.30 NIOZ 1-Cocky Autocentrale 21.15 Warmmop-Vlinderwinkel Cocky 22.00 Jumbo-Randstad Vlinderwinkel Veld B 19.00 RAB-Albert Heijn IBS 19.45 Wessels-IBS Albert Heijn 20.30 Alektraon-Ecotiem Wessels 21.15 Rabobank-lmares Ecotiem Veld C 19.00 De Kapper-Salique Tevoko jeugd 19.45 Tevoko jeugd-De Rog De Kapper 20.30 21.15 Klif 23-Bar Sportief De Krim 22.00 Timmer-Kobeko 2 Klif 23 Uitslagen 13 december NIOZ 2-Mantje 0-3; Warmmop-Kobeko 3- 0; Vlinderwinkel-NIOZ 1 2-1; Cocky's Kap salon-Randstad 2-1Pets Snacks Park- straat-SVC 0-3; Interieurbouw Texel-Ecotiem 2-1; Rabobank-PFB 3-0; Wessels Ontwerptl-Bouwcenter RAB 2-1; IBS/Oele/Schoo-Alektraon Bliksemwerken 1-2; Imares-Albert Heijn 1-2; De Kapper- Tevoko jeugd 2-1; De Krim-Kapsalon Salique 0-3; Eetcafé De Rog-Expotise 1-2; Timmers Bakkerij-Klif 23 3-0; Vakantieburo Kobeko 2-Kees De Waal huis en tuin 2-1 Inloopavond schaakjeugd Schaakclub En Passant houdt maandag 19 december in Hotel Den Burg van 19.00 uur tot 20.00 uur een inloopavond voor de Texel se schaakjeugd. Ook ouders zijn natuurlijk welkom. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield oud-Texelaar Martin Vlaming, woonachtig in Amster dam, een week lang een weblog bij. Over boerenknechten, halve Tesselaars, Marokkanen, Jan Agter, Frits Philips, De Wolk en God. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. (Vrijdag) Het hele volwassen leven heb ik ongeveer in Amsterdam doorge bracht, met af en toe wat uitstap jes naar elders. Na de middelbare school werkte ik eerst als boeren knecht op Tessel. Een tijdje op een manege, toen bij een schapen- boer, en vervolgens op verschil lende bedrijven in Ierland. Het jaar erop ging ik in Amsterdam cultu rele antropologie studeren. Hoofd vak religie, met als specialisatie magie. Dat was in die tijd niet bepaald een gat in de markt. In het privé-leven liep alles op rol letjes. Vriendin Femmy raakte zwanger en ik probeerde in de buurt te komen wonen. Dankzij een tip van haar toenmalige buur man Auke Brouwer (ja, ja, die van Carla) kon ik een woning pal naast Femmy krijgen. Ik hoefde er eigen lijk niks voor te doen. Omdat Fem my een volle baan had, ging ik op de kleine Jessica passen. Ik was inmiddels al over de 40 en had het idee van een spectaculaire carrière achter me gelaten. Maar onverwachts kon ik toch aan de slag in een branche die aansloot bij mijn culturele interesse. Via Simon Stroo (weer een Tesselaar) kreeg ik een baan aangeboden in het Ostadetheater in de Pijp. Kaartjes verkopen en achter de bar staan. Van daaruit heb ik later de overstap kunnen maken naar een theatergezelschap genaamd Parels voor de Zwijnen. Het gezel schap maakt muzikale shows met oudere artiesten. Zo hebben we Annie de Reuver als gast gehad, Hetty Blok, Anneke Grönloh, Frits Lambrechts en Bram van der Vlugt. Dochter Tiarma speelt inmiddels ook gitaar, en haar vriendin Sietta heeft de bas ontdekt. Met de mei den en zwager Ron erbij hebben Weblog we wekelijks een muzieksessie in mijn huis. Songs van Bob Dylan, Johnny Cash en eigen dingetjes. Boll Weevil heet de band. Een aan tal keren opgetreden in kleine cafeetjes. We zijn nog niet online te vinden op Spotify, dus dat hoef je niet te proberen. (Zaterdag) Ik heb mezelf altijd een halve Tes selaar gevoeld. Komt het omdat m'n moeder van de overkant kwam? Ze was een nazaat van Overijsselse veenbazen in de vrou welijke lijn en Groninger boeren in de mannelijke lijn. Ze keek altijd met een zekere distantie naar de Tesselse gebruiken. Toen ik nau welijks 1 jaar was verhuisden mijn ouders van Oost naar Veelust, een splinternieuwe boerderij in Het Noorden. Die polder werd groten deels bevolkt door immigranten en was feitelijk het minst Tessels van het hele eiland. Als buitendorper maakte je ook niet direct deel uit van de gemeenschap in Ooste rend. Je bleef altijd een tweede rangs burger. Zo heb ik dat ten minste gevoeld. De verhuizing naar Amsterdam is me nooit zwaar gevallen, ledereen is er een beetje allochtoon en dat maakt het integreren een stuk gemakkelijker. Sterker nog, je hoeft niet eens zo erg te integreren. Een stad is een beetje een mengel moes van allerlei gemeenschap pen die los van elkaar bestaan en soms een beetje overlappen. Laatst bleek uit een onderzoek dat 4 op de 5 Marokkanen binnen de eigen groep trouwden; bij de Tur ken lag dat ongeveer gelijk. Soms wordt dat voorgesteld als een gebrek aan integratie. Als dat zo is ben ik ook slecht geïntegreerd. Mijn eerste vriendin, dichteres Karin Beumkes, was een Tesselse. Sinds 1980 deel ik mijn bestaan met Femmy Witte (van de Baron uit Zuid-Haffel). Diverse Drossen van Harkebuurt en het Lageveld wonen op loopafstand bij mij van daan hier in West. Dan heb ik het nog niet eens gehad over die Schrama's, Bak kers en Verbernes die regelmatig mijn pad kruisen. Zo is het met die integratie maar raar gesteld. (Maandag) Rijdend langs de duinkant belan den we in het bos. Schiermonnik oog heeft z'n eigen De Dennen, maar er is meer loofhout. We komen uit bij de Wassermann, een Duitse bunker die nu dienst doet als uitkijktoren. Van daar af lopen we in de richting van de begraaf plaats Vredenhof, ook uit de 2e Wereldoorlog. Dit kerkhofje bezorgt ons kippenvel: Duitsers, geallieer den en Joden liggen er naast elkaar begraven. Dat is pas echt rust in vrede. Tessel en Schiermonnikoog. Wat is de overeenkomst? Een eiland, je bent ertoe veroordeeld, je kunt niet zomaar weg. Wat is het verschil? Schiermonnikoog is kleiner, er is bijna niks te doen. Het tempo ligt lager, de infrastructuur is knullig. Geen friettent op het strand, eet maar brood met zand, het ver maak van de jaren 50. (Dinsdag) Voor mij als jongetje uit de polder vormden de aardse ele menten de eerste omgeving. Maar de polder was planmatig, geen echte natuur. Het echte natuurge voel kreeg ik in De Slufter. Met wat vriendjes gingen we daar Robin son Crusoë spelen. We deden alsof we als drenkelingen aan spoelden op een onbewoond eiland. De duinen en de vallei waren een wild land waar geen mensen woonden. Bordjes met Verboden Toegang herinner ik me niet. Als volwassene kwam ik er later weer, maar met gemengde gevoelens. Ik voelde me minder vrij. Het krekenland was beschermd broedterrein geworden, tussen de duinen en het strand stond prik keldraad. Alsof een vreemde mogendheid het veroverd had. Als ik van de gebaande paden afging voelde ik me bespied door de ver rekijkers van de vogelwacht. (Woensdag) Bij ons thuis stond een grote houten radio van het merk Erres met van dat doek ervoor en een groen oog met een mooi koperen randje eromheen. Als je het toestel aanzette kwam na een halve minuut het geluid op gang. Onze ouders drukten een zwaar stempel op de zenderkeuze. Kerkdiensten van de NCRV en natuurlijk niet te vergeten de Radio Nieuwsdienst tussen de middag en om acht uur 's avonds. De revolutie kwam in 1967. Bij Jan Agter in de etalage lag een Vero- nica-radiootje, dat voor 19 gulden en 50 cent te koop was. De aan koop van dat kleine transistortje is een van de gelukkigste momenten in mijn leven geweest. Op weg naar huis over de lange polderweg knetterde de nationale piraat (één- negen-twee - een goed idee!) de hits van de top 40 er luid en duide lijk uit. Dit was een kameraad die je nooit alleen liet. Eigenlijk is daar het mobiele tijdperk begonnen. in de toekomst zal het onge twijfeld nog mooier worden. Frits Philips, de zoon van Anton, heeft eens gezegd: 'Ooit komt er één klein apparaatje waarmee je alles kunt.' Alles onder bereik en con trole waar je ook bent. Overal ver binding met De Wolk. Inloggen, contact met alles. Je hebt geen grammofoonplaten meer nodig, geen radio, geen TV, zelfs geen mp3 meer. Ook geen kranten of boeken. Alles haal je rechtstreeks van De Wolk. Youtube, Wikipedia, Spotify, de Texelse Courant online, tel uitje zegeningen. Ik heb het met God soms moeilijk gehad, want Hij was alom tegen woordig en de mensen waren aan zijn verborgen wil overgeleverd. Met de kennis van nu heb ik het met De Wolk nog moeilijker. Wie onderhoudt dat ding? We worden bespied en afgeluisterd, onze namen staan geschreven in Zijn grote eeuwige logboek. En we zijn afhankelijker dan ooit. Zonder mijn datasheet met logins en pass words ben ik niemand meer, een stofje aan de weegschaal. De oude God is nagenoeg verdwenen, een soort bedreigde diersoort. Het wolkje waar Hij op troonde is bijna opgelost. De nieuwe wolk vervult inmiddels de hemel en de aarde en heeft het effectief overgenomen. Dat lijkt tot nu toe goed te gaan, maar wat als er op een dag geen water meer uit de kraan komt, geen olie uit het tankstation, geen elektriciteit uit het stopcontact, geen signaal van het net, geen geld uit de automaat? Zijn we dan in staat om terug te schakelen, of krioelen we wat rond als opge schrikte orenkruipers, ieder voor zich op zoek naar veiligheid? Persoonlijk ben ik voorbereid. Ik ben namelijk een hele slimme orenkruiper. Er staat een ton op het dak voor regenwater. Ik heb een opwind-fonograaf in huis om muziek te draaien, blikken bruine bonen in de kast, waxinelichtjes en wollen dekens voor op bed. En in de boekenkast de statenbijbel met het Woord van de nagenoeg ver dwenen God. Met dochter Tiarma, haar vriendin Sietta en zwager Ron houdt Martin Vlaming (tweede van links) wekelijks een muzieksessie. Oud-Texelse Esther Witte is op 24 november aan de Konink lijke Militaire Academie te Weert beëdigd als onderofficier. Zij vervolgt haar studie aan het Instituut Defensie Geneeskundige Opleidingen voor Algemeen Militair Verpleegkundige bij de Koninklijke Landmacht.

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 7