TEXELSE 9 COURANT De Cocksdorp: verdubbeling speulers Oudeschild: Bondstoel van ome Jaap De Koog: bezet door leger Poster velijk 31 en 16 voorstellingen speulden. Ter vergelijking: in 2010 speulden 44 volwassenen en 30 kinderen 16 en 12 voorstellingen. Het verschil was te merken in de huiskamers: er was soms amper de tijd om rustig de koffie op te drinken omdat de ene na de ande re voorstelling voorbij kwam. De 12 12 Club bleek zelf ook inspi rerend te werken. Celine de Graaf en Annemieke van Beek kwamen mopperend voorbij als moeder en kind. Moeders had eigenlijk hele maal geen tijd om te speulen, maar het moest van de 12 12 Club. De opmerking dat De Cocksdorp het 'Mekka van Ouwe Sunderklaas' is leidde tot voorstellingen met gebe den opzeggende mensen in lange gewaden. Remko Klein trok rond in lang gewaad om als imam te ver kondigen dat De Cocksdorp abso luut geen Mekka is. De nieuwe beheerders van het Eierlandsche Huis ontkwamen evenmin aan de vuurlinie. De beheerder bezorgt tevens de post in het dorp, wat inspireerde tot een voorstelling over bovenmatige inte resse in de enveloppen 'om het dorp beter te leren kennen'. Een andere groep nam de borstom- vang van de dames die de afgelo pen jaren het Eierlandsche Huis beheerden onder de loep. De kern van het betoog: hoe groter de borstomvang, des te succesvoller het beheren van het Eierlandsche Huis zal uitpakken. Een bij-effect van de toename van de voorstellingen was dat onder werpen soms erg vaak voorbij kwamen. Dat werd echter meteen De Cocksdorp: Twee nonnen van de katholieke kerk besluiten in navolging van Wilma Laan en Lange Ben ook maar friet te gaan verkopen. goedgemaakt door voorstellingen waarin uit heel andere vaatjes werd getapt. Zo waren er drie dames die gekleed als de dood zongen dat De Cocksdorp 'aan het doodbloe den' is omdat er het nodige te koop staat. En met de Achter de Rügediekzangers ging het ook bergafwaarts doordat een aantal leden na onenigheid over de te varen koers was opgestapt. Gerrit Koorn, Bart Boon en Sandor Mant- je trokken rond met een nage bouwde ligfiets om een dorpsge noot die met zijn fiets de sloot in was gewaaid te leren fietsen. Een klein juweeltje was een voor stelling van een man met een struisvogel die als 'Durper Struis vogelteam' de tweede ambulance kwam vervangen. Hij verloste onder andere Maarten Boon van watervrees met slechts één pil die enkel met twee flessen Jutter hoef de te worden nagespoeld. Een grote groep die een veiling hield voor de 12 12 Club had de meest originele ontknoping voor de 'patat-oorlog'. Het kwam tot een verzoening tussen Laan en Lange Ben en een gezamenlijk product: visijslolly's. Voor de liefhebbers werd in elke huiskamer een stuk vis op een stokje met een flinke toef slagroom achtergelaten. Uitslagen: Jeugd - Enkelingen: 1.TESO wachthuisje; 2.Mond vol snoep; 3.Spijkers bij Graaf. Paren: I.PIus Spaaracties; 2.Patatje Oor log; 3. De Boom. Groepen: 1 .'t Eitje; 2. Lied over Ouwe Sunder; 3. De Boom. Volwassenen - Enkelingen: 1.DTST; 2. Sinterklaasboot; 3.Cocksdorp-Mekka. Paren: 1.Moeder en kind; 2.Slimme Stroommeters; 3.0ocksdorp-Mekka. Groepen: 1 .Gluren bij de buren door Roel; 2.De Ligfiets; 3.Plusmunten. Wisselbeker jeugd: Harmen Hottentot en Paul Koorn. Wisselbeker volwassenen: De Ligfiets. 'Het is niet eerlijk, het is niet eer lijk'. Luid roepend deed 'Nel Koorn' maandagavond bij meer dere voorstellingen haar beklag over de 1212 Club die een over winning bij een muntenactie van de Plus voor haar neus weg kaapte. Het voorval was een dankbaar onderwerp bij Ouwe Sunderklaas in De Cocksdorp. Koorn dacht de overwinning van €500,- binnen te hebben, totdat Roel Veldman vlak voor het einde namens de 12 12 Club 1500 kadetten bestelde en alle daarmee verdiende muntjes in de koker van de 12 12 Club stopte, waardoor de Waddenkerk het nakijken had. Zoals gebruikelijk vormde het dagelijks leven in De Cocksdorp een bron van inspiratie voor de voorstellingen. Zaken die zich aan de zuidelijke kant van de Rügediek afspelen, kwamen volgens traditie amper voorbij. Wel gespeuld werd bijvoorbeeld de 'patat-oorlog'. Wilma Laan opende afgelopen jaar een snackbar vlakbij de viskraam van Lange Ben en dat viel bij de laatste niet in goede aarde. Het leidde onder meer tot drie levens grote wandelende zakken patat die in de huiskamers mot met elkaar kregen. De inspanningen van de 12 12 Club om het aantal speulers en voorstellingen te laten toenemen, waren een succes. Maandagavond kwamen liefst 82 volwassenen en 39 kinderen voorbij die respectie- VRIJDAG 16 DECEMBER 2011 Lezing voor agrariërs over microvergisters In samenwerking met Agrarische Jongeren Texel verzorgt de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting maan dag 19 december een bijeenkomst over microvergisters. Met deze klein schalige installaties proberen steeds meer agrariërs met behulp van land bouwproducten en mest duurzame energie op te wekken voor eigen gebruik. In Duitsland gebeurt dat al op grote schaal, in Nederland ver keert deze ontwikkeling nog in het beginstadium. Deskundige Jan Onno Bosmans gaat in een lezing in op de praktische mogelijkheden. Ook een beter gebruik van mest (in relatie tot de mestnormen voor het landbouw bedrijf) komt daarbij aan de orde. De bijeenkomst wordt gehouden in Stay- okay aan de Haffelderweg in Den Burg en begint om 20.00 uur. Extra subsidie bibliotheek De openbare bibliotheken in Den Burg krijgt van de gemeente €15.552,- aan subsidie. Na 2012 wordt dit bedrag teruggebracht tot €13.682,-. De gemeente verhoogt het bedrag in 2012 eenmalig omdat de subsi die in 2011 niet in lijn was met de algemene subsidie. Waar de biblio theek recht had op €18,35 per inwoner kreeg ze een bedrag dat rond de €10,- De raad moet het bedrag voor na 2012 nog in de raadsbegroting opnemen. huizen. Gespeuld werd ook de motorcrossgekke familie Helleman. Ook bij de jeugd liepen veel Ouwe Sunderklazen rond. Robert Frido Boom, de komst van de Groene Draeck, het fietspad van de Redou te, waren enkele van de onderwer pen. Oudeschild kende 18 voor stellingen bij de volwassenen en 12 bij de jeugd. Er deden in totaal 37 kinderen mee. Bij de volwasse nen lag het aantal deelnemers ongeveer gelijk. niet op pad kon. Geen nood, een Ouwe Sunderklaas schoot hem te hulp. Het was de tweede voorstel ling al voor deze speuler, die daar voor als ome Jaap Bakker door de De Ruyterstraat was gegaan. Johan Hutjes ging niet met ijs over het eiland, maar met snert. Hij stond onder meer bij de ijsbaan. 'Ik sta niet voor de ijsclub, maar voor mezelf', zei hij. Hij verzette zijn kar regelmatig. 'Met mijn ventvergun ning mag ik niet te lang op één plaats staan. Een Oudeschildse deed haar beklag dat ze de dorps krant niet had gekregen. Onmoge lijk, volgens Martha Witte, want hij werd zelfs bezorgd bij leegstaande De staaroperatie die 'ome' Jaap Bakker onderging, inspireerde speulers uit Oudeschild tot een hilarische voorstelling over hun markante dorpsgenoot. In een ronkende James Bondstoel onderging hij 'liefdevolle' behan delingen van zijn ega. Dat hij weer scherp kon zien en haar schoonheid weer zag, maakte bijzondere driften in hem los. In een andere voorstelling, over de plannen van dorpsvoorzitter Gerard Zijerveld en makelaar Hans Eelman voor CPO-huizen op het voetbal veld, vernoemden ze alvast een straat naar J.J. Bakker. Treffend was ook de voorstelling over rond- vaartschepen TX10 en TX35, naar aanleiding van het defect aan de misthoorn. In een mistbank raak ten de schippers volledig uit koers en belandden op Nova Zembla. De verloting bij de vuurwerkshow, reparaties aan de pulswing en het 'spookhotel' op de haven werden ook gespeuld. Er waren achttien voorstellingen in Oudeschild. De parkeerperikelen op de haven kwa men aan bod, waarbij de dansende dames van Veronica met creatieve oplossingen kwamen, zoals een stempelkaart. De met goud behan gen en aalgladde Loetje Link zag er handel in en bood parkeerkaar- ten aan voor een verdacht lage prijs. De lotenverkoop van de vuur werkshow, waarbij een fiets en een tv door één familie werden gewon nen, werd gespeuld. Grote knallen veroorzaakte de monteur die repa raties verrichtte aan de elektrische pulskorren van de kottervissers. Opstijgende rookwolken deden het vermoeden rijzen dat de draden niet geheel juist werden aangeslo ten. Maritiem fotograaf Bert Koning had de pech dat hij met de storm Uitslagen: Kinderen enkelingen: 1 Robert Frido - Floor Visser, 2 Wat is Skil zonder... - Sven Schagen, 3 Robin van Sambeek - Jip van Sam beek; Kinderen paren: 1 Susan Boom - Mels Buijsman, Bob Grisnigt; 2. De geluksze- geltjes - Maaike en Jesper de Graaf; 3. Woningen voetbalveld - Moos en Dieu- wertje Blaauboer. Kinderen groepen: 1 Fietspad de Redoute - Jelle en Femke de Porto, Jari, Duco, Asha Zijm; 2 Groene draak - Jeff, Myrthe, Tessa en Jelte Koopmans, Marit en lm me Krijnen, Kelly de Jong; 3 Suze en Ren Witvliet, Isabel en Charlotte Eelman, Lilian Visser, Imara en Sharona Helleman, Femke Kalf. Volwassenen enkelingen: 1 Johan Hutjes - Koos Tjepkema, 2. TX19 - Sjef Boom, 3. In Skil gebeurt het - Willem Schouten Volwassenen paren: 1 Jaap Bakker had staar - Bert Visser en Kees Jongedijk; 2 G.O. krant - Hilly Keijzer en Willemijne Blaauboer; 3 De Loterij - Erwin Koning en Willem Kuijper. Volwassenen groepen: 1 Wonen op het voetbalveld - Willem Anton Schagen, Bar ry Zegel, Herman Blom 2 Harry's Harley- Jan Zijm, Bert de Ridder, Jan-Jacob de Jong; 3 Patatje met - Greta en Diana Witvliet en Brigitte Krijnen Orginaliteitsprijs: Parkeervignet - Michel Blaauboer. Actualiteitsprijs: Eric's Ecokar - Jan, Klaas, en Caroline de Vries. Oudeschild: Installateur Witvliet keurt het sleutelwerk van deze Ouwe Sunderklaas aan de pulswing. seerden waren De Strop van de Erfpacht, het uitsterven van de geboren Texelaar en de Gayparade in De Koog. De speulers van Het Biervat uitten hun zorgen met de tekst: 'Wat is de overeenkomst tus sen deze kalkoen en Het Biervat? Ze halen allebei de kerst niet.' De folkloreprijs ging naar het klimbos van Cees Schumaker. Bij de jeugdige spelers ging de aandacht onder meer uit naar het verdwijnen van de Super de Boer, het ontbreken van een begraaf plaats, een bestemming voor de kerk, wederom het verwijderde pad van Wuis en Zoetelief, overlast van de Blauwvinger, rust en ruimte in De Koog en het verloren anker van de TESO. In totaal deden zo'n 25 kinderen mee. Ze hadden zich dui delijk goed voorbereid. De toneel spelers van de Duinkanters hadden een podium gebouwd van waaraf ze de menigte toezongen. Een andere groep spelers liet hun onge noegen blijken over het niet door gaan van de meierblis. De Folklorebeker ging naar de groep die moe wordt van het steeds De Koog: Het schelpenpad van Harry Wuis en Gerard Zoetelief viel in de prijzen. Het eerste Oude Sunderklaas- feest op het plein voor disco theek De Toekomst in De Koog is succesvol verlopen. Zowel bij de volwassenen als de kinderen was de opkomst groot. De jury was erg tevreden over het verloop van de avond. Bij de volwassenen kwamen onder werpen voorbij als Staatsbosbe heer, het Spa Ressort, de tijdelijke sluiting van de Blauwvinger, het leger van Poster, café Het Biervat en het klimbos. Ook was er een aantal spoken op straat die het niet eens was met het artikel in de Texelse Courant van afgelopen vrij dag waarin gesuggereerd werd dat de badplaats veel weg heeft van een spookdorp. De prijsuitreiking werd gehouden in café Sjans, waar van de barman nogmaals bena drukte dat hij iedere dag open is. Veel opzien baarde de grote groep van het Leger van Poster dat moet optreden tegen onrust in De Koog. Een gewapende groep van zo'n vijftien man marcheert voor een legervoertuig uit terwijl ze de leus zingen: 'Posters wil is wet, veilig terug naar bed.' Het legervoertuig waarachter een wapen met een rokend kanon zit, is beplakt met leuzen als 'Oog om oog, tand om tand. Poster regeert met harde hand en 'I want you for Kooger Army'. Met dit voertuig won de groep de dit jaar ingevoerde publieksprijs. Het was sowieso een komen en gaan van voertuigen die zo groot waren dat er al snel opstoppingen ontstonden. Zo waren er het Bed and Breakfast, het zorghotel, de tweede ambulance, het klimbos dat gebouwd was met een steiger en het schelpenpad van Harry Wuis en Gerard Zoetelief dat werd opge ruimd door Staatsbosbeheer. Andere zaken die de revue pas- meer betuttelen van het eetgedrag van de jeugd. Met teksten als 'laat ons kind zijn' en 'wij willen patat, kroket en een frikandel, maar wor den afgescheept met een halve kreeft.' Op het tafeltje waar ze aan zaten, stonden producten als brandnetelwijn en paprika's. Deze avond werden ze in ieder geval op hun wenken bediend, want alle speulertjes kregen een patatje. Luguber was het stuk van Marcel en Xander dat het gebrek aan een begraafplaats aan de orde stelde. Zij hadden een doodskist gemaakt met de tekst: 'Mijn laatste rust plaats wil ik in De Koog. Dat zit me best wel hoog. Het doet me veel verdriet, maar begraven in De Koog word ik niet.' Ook de drankperike len van café de Blauwvinger wer den niet buiten beschouwing gela ten. De speulers van een kleine groep hadden een T-shirt aan met teksten als 'he meiden, jullie zijn vast wel 16. Shotje!' en 'Naar de Blauwvinger, daar krijgen we bier' De organisatie kijkt terug op een geslaagde avond. De nieuwe loca tie beviel in principe goed, mede doordat deze beschutter ligt dan de oude. Nadeel was wel dat alles redelijk snel vastliep door een gebrek aan ruimte. De organisatie ziet hier ruimte voor verbetering. Uitslagen: Jeugd - Enkelingen: I.Dag Super De Boer Hallo Jumbo; 2.Burgerwacht Brink; 3.Prin- ses. Paren: 1 .Schelpenpad opgeruimd door SBB; 2.Begraafplaats De Koog; 3.Ver loren anker TESO. Kleine groepen: 1.Overlast Blauwvinger; 2.Meierblis; 3.Par- keerproblemen. Grote groepen: 1.Duin kanters, 2.Gezond eten/Slowfood. Folklo re beker Gezond eten/Slowfood Volwassenen - Enkelingen: 1.De strop van de erfpacht; 2.Klimbos Nico Erwich; 3.Bed en Breakfast Jan List. Paren: 1 .Zorg hotel HIMA; 2.geboren Texelaar; 3.Spoken in De Koog. Kleine groepen: 1.Tweede Dorpshuis; 3.Spa Ressort. Grote groepen: 1.Schelpenpad opgeruimd door SBB; 2.Leger treedt op tegen overlast; 3.Gaypa- rade in De Koog. Folklorebeker klimbos Cees Schumaker Poster is het niet et

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 9