TEXELSE^COURANT .txl NIOZ: toonaangevend in wetenschappelijke wereld Cf roen ^warL-Jexels in het harL, 9 .txl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12636 VRIJDAG 23 DECEMBER 2011 De kerstman ging op bezoek bij Texelse bedrijven. Raad waar hij is geweest en win één van de der tig prijzen. Hoe zit het met uw kennis van het Texelse bui tengebied? Test het met de Kerst Plattelandspuz zel 2011. Het 8-jarige motorcrossta lent Jesse Poth is kampioen in de klasse 50 cc van de regio Noordoost Nederland. Henk Griffioen zit 'in de bag ger' en is zelden thuis. Hij reist van Jemen tot de Baltische Zee en is nu in Ierland. Doek valt voor Texel Academie Gert-Jan Smit is het levende bewijs dat wonderen bestaan. Zaterdag 19 maart van dit jaar sloeg de toen 19-jarige Oudeschilder op de Laagwaalderweg met zijn auto over de kop en werd hij door een voorbijganger meer dood dan levend uit de sloot gehaald. Hij verbaas de de artsen en ontwaakte na vierenhalve maand uit zijn coma. Inmiddels is hij weer thuis en kan hij praten, lachen, lezen, computerspelletjes spelen en een beetje schrijven. Deskundigen hebben zelfs voorspeld dat hij komend voorjaar los over het erf van zijn ouderlijk huis zal lopen. Voor de camera van moeder Tina poseerde hij samen met broer Thijs (links) alvast op de tractor. Meer over de opmerkelijke geschiedenis van Gert-Jan staat op pagina 13. De Stichting Texel Academie heeft geen toekomst meer. Van de doelstellingen is veel minder bereikt dan bij de oprichting werd verwacht. De stichting is nu al vier jaar sla pende en heeft alleen nog een voorzitter die zich met de afwik keling van de lopende zaken heeft belast. Geld om de laatste termijn af te lossen van een door de gemeente verstrekte lening van €47.000,- is er niet meer. B en w hebben besloten dit restant van €8.660,- (inclusief rente) kwijt te schelden en het als oninbaar af te boeken. De Texel Academie kwam voort uit de Stichting Duurzaam Texel. Doel was om succesvolle projec ten van Duurzaam Texel uit te dragen en Texel daarbij als ken niseiland te presenteren. Om dit mogelijk te maken zijn na de oprichting van de academie gel den toegezegd en ontvangen van diverse instanties en bedrijven. Daarvan werd het meeste besteed aan het opzetten en vermarkten van diverse opleidingen. De inte resse daarvoor van buiten bleef echter ver achter bij de verwach tingen. In augustus 2003 ver strekte de gemeenteraad de KERSTAKTIE Inruil Oud Goud €21- per gram bij aankoop kerstcadeau of tegoedbon. JUWELIER MARTIN TROMP Het NIOZ heeft het predikaat 'excellent' gekregen voor de ver richtingen en prestaties die van 2005 tot en met 2010 bij het insti tuut zijn verricht. De onderzoe ken zijn toonaangevend en van Woelmui: Spa Resort Hierbij na diepgravend onderzoek mijn eindconclusie: 'Het plan is oneerlijk voor de toeristische sec tor, druist in tegen het gemeente beleid, gaat ten koste van het land bouwareaal en heeft een schaalgrootte die niet bij Texel past. De bouwsector op het eiland zal er weinig aan hebben, omdat bouwers aan de overkant goedko per zijn. Texelaars zullen geen gebruik maken van het Spa resort, want die zijn zelden ziek en rijk. De rekening gaat naar Michel Gregoire van TOR' Einde van dit verhaal. Daar help ik weer een goedbedoeld plan van een enthousiaste ondernemer naar de gallemiezen. Of het nou wind molens zijn of lantarenpalen die aan staan, een speelbos in Pieter- nels park, de Hollebol of een strandtent met etage, het plaatsen van grexen op een rotonde of het bouwen van een Spa resort, ik wil alles tegenhouden. Is dat wel zo verstandig in deze tijden? Of moet ik juist nu pal staan tegen verloe dering? Ik ben blij dat ik geen macht heb, maar ik wil wel woelen, door en door. Prettige feestdagen! Woelmuis belang voor de wetenschappelij ke wereld. Dat blijkt uit een zogeheten 'peer review' dat de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) om de zes jaar bij haar wetenschappelijke institu ten houdt. In 2005 was het NIOZ voor het laatst aan de beurt. Toen was het niveau van het onderzoek 'dik in orde', maar viel er het nodige op de leiding aan te merken. Daar is nu geen sprake meer van. De deze maand afgezwaaide algemeen directeur Carlo Heip en adjunct directeur Herman Ridderinkhof heb ben 'een stabiele en prettige werk omgeving gecreëerd, wat geresulteerd heeft in een toegeno men productiviteit'. Heip kwam in 2006 aan het roer van het NIOZ, kort daarna gevolgd door Ridder inkhof. Het predikaat 'excellent' is het hoogst haalbare op een schaal van vijf. Het houdt in dat een instituut zich leidend in de wereld mag noe men en dat de onderzoeken en publicaties van hoog niveau zijn. De afdelingen Mariene Biochemie van Spinozaprijswinnaar Jaap Sinnighe Damsté en Stefan Schouten en de technische afdeling die onderzoeks apparatuur ontwikkelt voor de onderzoeksschepen van het NIOZ steken er met kop en schouders bovenuit. Volgens het onderzoek is de afdeling Mariene Biochemie zelfs een 'parel in de kroon van de Euro pese wetenschap'. Deonderzoekscommissie, bestaand uit zes professoren uit Groot-Brit- tannië, België, Duitsland en Zwit serland, doet ook aanbevelingen. Het NIOZ doet er goed aan een nieuw wetenschappelijk plan te schrijven en de eigen missie kern achtiger te verwoorden. De com missie adviseert de opgebouwde kennis meer te benutten ten behoe ve van maatschappelijk spelende zaken en het bedrijfsleven. Als voor beeld wordt deep sea mining (mijn bouw in de oceaanbodem) genoemd. Daarvoor werd een paar weken geleden bij het NIOZ al een centrum voor diepzee-onderzoek opgericht. Het NIOZ is in samen werking met het bedrijfsleven ook al een paar jaar bezig met het testen van zuiveringssystemen voor bal- lastwater uit schepen. De onderzoekscommissie is posi tief over de fusie met het Centrum voor Estuariene en Mariene Biolo gie (CEME) in Yerseke die per 1 januari 2012 zijn beslag krijgt. Bij genoemde lening met een loop tijd van acht jaar. Nu de laatste aflossingstermijn daarvan niet meer kan worden betaald, heeft de voorzitter gevraagd om kwijt schelding. Hij heeft de complete administratie met een accoun tantsverklaring ingeleverd bij de gemeente, zodat hij de zaken definitief kan afronden. Zeehond blikvanger nieuw Koger perkje Wethouder Edo Kooiman heeft in De Koog donderdag een nieuwe groen voorziening geopend. Hij plantte de eerste sneeuwklokjes. Hij deed dit samen met leden van de dorpscom missie en ondernemersvereniging De Koog Badplaats Het pleintje bij De Taveerne en de Jumbo was ondernemers een doorn in het oog. Het zag er rommelig en niet uitnodigend uit. Samen met de gemeente, de dorpsvereniging en De Koog Badplaats is gekeken naar een oplossing. Op het plein is een verzorgd perk aangelegd. De plan nen ontstonden twee jaar geleden, maar kwamen in een stroomversnel ling door de opening van Jumbo. Bij de aanleg is gelet op Texelse ele menten. Er zijn planten neergezet die typerend zijn voor het eiland en het hout van de banken en fietsen rekken is gemaakt van de gekapte iepen van de Molenlaan bij De Cock- sdorp. Ook is hout gebruikt van oude meerpalen uit de haven van Oudeschild. Om het geheel extra kleur te geven schonk Marcel Tiele- mans een beeld van een zeehond, gemaakt van Texels hout. De zee hond is voor toeristen een gewild foto- en klimobject. Het vernieuwde plein is onderdeel van plannen van ondernemers, dorpscommissie en de gemeente om De Koog te ver fraaien. Een plan dat wordt uitge voerd is het creëren van een mini- ijsbaan bij het Kartingcentrum. speedheat.nl 11 \l IM OI RWI Gecombineerde krant i.v.m. Kerst In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 26 december 2® kerstdag zal er op donderdag 29 december een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen tot dinsdag 27 december 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy dat centrum prijkt sinds gisteren de naam NIOZ op de gevel. Zorgen zijn er over de toekomstige ontwikkelin gen bij de onderzoeksvloot (met name de Pelagia), omdat NWO in budgetten snijdt, waardoor de tijd voor onderzoek op zee schaarser wordt. De commissie stelt dat dat ten koste zal gaan van de hoge standaard die er nu is. Adjunct-directeur Herman Ridder inkhof zegt blij te zijn met de uit komsten. 'Dat helpt om onze bud getten bij NWO beter te verdedigen en om extra projecten te krijgen.' NIOZ krijgt jaarlijks circa €12 mil joen van NWO en verdient zelf ook circa €12 miljoen per jaar aan pro jecten. Het peer review moet even eens meehelpen de NlOZ-haven verder te ontwikkelen tot onder- zoekshaven. SNELCODE: 582 Westend www.texelseautopagina.nl Wethouder Kooiman, plant, geholpen door Kogers, sneeuwklokjes. TEXELS E0COURANT b M tol. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Wie, Wat, Waar op Texel 2012 Gemeente Texel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bekendmakingen Bekendmakingen met wijziging openingstijden en afva I routes uj i— ËjïjlJH op pagina 19

Texelsche Courant | 2011 | | pagina 1