BSE TEXELSE 5 COURANT 'Dorpscommissie zichtbaar maken' Rabobank start fonds voor talenten uit regio 'Luiheid als ingeworteld kwaad' VRIJDAG 6 JANUARI 2012 De dorpscommissie nog meer zichtbaar maken. Dat is volgens Jos de Wolf één van de belang rijkste zaken om aan te gaan werken als nieuwe voorzitter van de dorpscommissie van Den Burg. De Wolf heeft per 1 januari het stokje overgenomen van Rob van Damme die sinds de oprichting van de dorpscommissie in 2009 secretaris was en begin 2010 ook het voorzitterschap op zich nam. De Wolf: 'Hij heeft de kar getrokken en blijft gelukkig betrokken als vraagbaak in verband met de con tinuïteit.' Volgens De Wolf is het belangrijk te blijven werken aan de naamsbe kendheid, zodat inwoners van Den Burg de dorpscommissie weten te vinden als er wat is. 'We gaan ook onze website verder up to date maken.' De Wolf werd vorig jaar, toen Van Damme had aangegeven te willen stoppen, benaderd door vice-voorzitter Ko Lagerveld toen ze elkaar tegenkwamen bij de Hema in Den Burg. De Wolf had interesse actief te worden voor de dorpscommissie en zij wilden ook met hem in zee. De Wolf was van 2006 tot en met 2010 raadslid voor de WD. Voor de verkiezingen van 2010 was hij aanvankelijk lijsttrekker, maar trok zich terug omdat het combineren van het raadswerk, zijn gezin en zijn werk op dat moment teveel vergde. Hij werkt al een paar jaar bij Koopplein Texel waarvan hij sinds kort eigenaar is. 'Dat maakt het makkelijker om flexibeler met de eigen tijd om te kunnen gaan.' De dorpscommissie verwacht bin nenkort ook een nieuwe secretaris bekend te kunnen maken. Het centrum van Den Burg, de ver dwijning van de folkloremarkt en het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied zijn enkele zaken waar De Wolf zich als voorzitter op kan toeleggen. 'Binnen postcodege- bied 1791 valt ook een flink deel buitengebied dat onder meer tot Westerslag loopt. Daar gaan we actief mee aan de gang, onder meer om inwoners van Den Burg te laten weten wanneer ze kunnen inspreken.' De Wolf is de vierde voorzitter van dorpscommissie van Den Burg. Rob van Damme, Hetty van Dijk en Cees Hoogerheide gingen hem voor. De laatste was één van de oprichters, maar stopte nadat hij in de gemeenteraad was gekozen. Talentvolle muzikanten, kunste naars, sporters en wetenschap pers in de Kop van Noord-Hol land kunnen met ingang van dit jaar voor financiële sponsoring een beroep doen op Rabobank Noord-Holland Noord voor finan ciële sponsoring. De bank richt een fonds op waarmee zij talen ten in de regio wil ondersteunen op hun weg naar de top. De Rabobank steunt al langer ver enigingen en stichtingen, bijvoor beeld bij het opknappen van een buurthuis of de aanleg van een speelveld. Maar de afgelopen jaren kreeg de bank ook aanvragen van zangers, turners, voetballers en andere talenten en deze moesten steeds worden teleurgesteld. 'Dat is gewoon hartstikke zonde en daarom introduceren we nu het RaboTalentfonds', laat directie voorzitter Ronald Bleeker weten. Met het fonds wil de bank het talent in de regio op het gebied van sport, cultuur en wetenschap hel pen, stimuleren, ontwikkelen en uitbreiden. Bleeker: 'Het kost talen ten vele trainingsuren per week om echt op topniveau te kunnen pres teren. Deze tijd hebben zij vaak niet. Om hun vaste lasten te kun nen dragen, moet een talent immers gewoon een betaalde baan of bijbaan aanhouden. Met het fonds willen we jaarlijks een aantal talenten de mogelijkheid geven om voldoende tijd te maken om zich 'Luiheid als ingeworteld kwaad bij de Texelaars'. Het was even slik ken voor de bezoekers van de nieuwjaarsreceptie op het gemeentehuis toen deze woorden werden uitgesproken. Burgemeester Francine Giskes had de boeken van Pieter van Cuyck uit de achttiende eeuw erop nagesla gen en citeerde maandagmiddag tijdens haar nieuwjaarstoespraak hoe Van Cuyck destijds de Texelaar beschreef. Hij gaf geen vleiend beeld van de toenmalige Texelaar en dat wilde Giskes graag aanhalen om duidelijk te maken dat zij de huidige Texelaar toch echt anders ziet. De Texelaar bezit ondernemerslust en inventiviteit, aldus Giskes, en dat zijn goede eigenschappen om te hebben wanneer 2012 economisch een lastig jaar wordt. 'Niemand weet precies wat er gaat gebeuren, maar het zal niet allemaal meer vanzelf gaan.' Giskes relativeerde dat Neder land ondanks de crisis nog altijd tot één van de meest welvarende lan den in de wereld mag worden gere kend. Voor de gemeente wordt regionale samenwerking met andere partijen en overheden in 2012 één van de belangrijkste onderwerpen. Texel hoopt op die manier de gemeente lijke zelfstandigheid vast te houden. 'We moeten laten zien dat we het aankunnen.' Volgens haar is het goed te beseffen wat de rol van de gemeente is en dat de gemeente niet alles kan. 'We zijn niet de oplos sing van alles, maar ook niet de oorzaak van alles.' Ze zoomde spe- Bouwbedrijf krijgt woonbestemming De nieuwe eigenaar van het voormalige bouw- en timmerbe drijf Visser (Schilderweg 220- 222) wil een deel van de gebou wen slopen en er een stolp bouwen om in te wonen. B en w willen onder voorwaarden meewerken aan de daarvoor beno digde procedure. De aanvrager wil dat de bestaande, betrekkelijk Wat ik zeggen wou Don Quichotte Samen met mijn partner woon ik sinds 2010 op dit prachtige natuur- eiland. Gevlucht voor het constan te lawaai en de ruzie, agressie, en het egoïsme van een grote metro pool. Dus toen we op Texel gastvrij en hartelijk werden ontvangen en naadloos opgenomen in Den Burgs gemeenschap wisten wij dat we hier nooit meer weg willen. Het paradijs bestaat. Die heerlijk geu rende stille natuur en vriendelijke mensen - die we al lange jaren kenden uit vele vakantiebezoeken - onze goede buren en medebur gers, wat een verademing. Totdat we werden geconfronteerd met een onvermoeibare onruststoker, een heuse Don Quichotte, com pleet met zijn onafscheidelijke trouwe Pancho en zijn onmisbare ezel. Middels ingezonden stukken en een fulminerende convocatie, gericht tegen een van de leukste culturele instellingen van Texel, De Hollebol. De Hollebol heeft een illegaal terras; veroorzaakt hinder lijke overlast op 'de oprijlaan' voor de villa van meneer Quichotte; ver oorzaakt veel lawaai en geloop tussen cafés; terwijl de Hollebol helemaal geen horecabestemming heeft en wordt geëxploiteerd onder valse voorwendselen; is geopend tot 3.00 uur 's nachts en veroor zaakt twee keer zoveel overlast als De Slock; en nog meer van dit soort demagogische onjuistheden. Immers, De Slock heeft een afge sloten terras, dat er altijd al heeft gestaan, maar nu fraaier en beter en geluiddicht. En het terras van De Hollebol wordt na 8 uur opge ruimd. Jawel, vrijwillig! Het belang van deze kruistocht tegen De Hollebol en De Slock, ontgaat mij geheel. De nachtelijke overlast van De Slock wordt niet veroorzaakt door de gasten op het overdekte terras, eerder dempt dit terras de kroeggeluiden. De echte ontoelaatbare overlast, wordt voor al veroorzaakt door de Texelse jeugd die dronken en stoned, 's avonds laat en 's nachts het cen trum van Den Burg onveilig maakt en de Wezentuin gebruikt als hang plek en openluchtkroeg met zelf meegebrachte drank, hasj, cocaïne en wat dies meer zij. Overigens pas nadat ze zichzelf lekker heb ben ingedronken voor ze van huis gaan. Mijn conclusie is dan ook dat meneer Dros wordt gedreven door innerlijke impulsen, die op geen andere dan negatieve ervaringen De Noordzeekust blijft niet onberoerd onder de weersomstandighe den. Op diverse plekken, zoals bij paal 9, zijn steile kanten ont staan. (Foto Job Schepers) verder te ontwikkelen.' Rabobank Noord-Holland Noord heeft voor het eerste jaar een bedrag van 30.000 beschikbaar gesteld voor het fonds. Talenten kunnen hun aanvraag tot 1 mei van dit jaar indienen via www.rabobank.nl/nhn. Daarna komt een speciale commissie bij elkaar om uit de aanvragen drie talenten uit te kiezen. De commis sie bestaat uit bankmedewerkers die ervaring en affiniteit hebben met sport, muziek, kunst of weten schap. Indien nodig schakelt de commissie specialisten uit het betreffende vakgebied in om het talent te beoordelen. De drie talenten die de commissie selecteert, ontvangen hierover begin juni bericht. Vanaf septem ber 2012 gaat dan het 1-jarige contract in. De bank wil de talenten drie jaar steunen, maar begint met een jaarcontract, dat na een jaar wordt geëvalueerd. Met spanbanden werd dinsdagmiddag de rest van het dak van strandpaviljoen Kaap Noord verzwaard om te voorkomen dat er nog meer zou wegwaaien. De brandweer deed dat in eerste instantie en later kwamen ook diverse anderen hun hulp aanbieden. cifiek in op de afgifte van vergunnin gen, waarover veel kritiek is. 'De ene vergunning is de andere niet. Het beeld dat het allemaal niet goed gaat, doet soms afbreuk aan alle dingen die wel goed gaan.' De burgemeester herhaalde haar voornemen dit jaar een maatschap pelijke discussie te krijgen over het gebruik van alcohol en drugs bij met name jongeren. De gemeente gaf zelf al een voorbeeld door de nieuw jaarsreceptie alcoholvrij te laten zijn. Medewerkers van Werner Dros haalden dinsdagmiddag het wegge waaide dak van het strandpaviljoen het strand. Foto Jemen ven Hattum) nieuwe bedrijfswoning blijft bestaan zodat er een extra woning (de stolp) bij komt. Over het plan is het laatste woord nog niet gezegd. Het college vindt onder andere dat van de bestaande bebouwing (opper vlakte 1260 vierkante meter) veel meer moet verdwijnen dan nu de bedoeling is, wat een aanzienlijke landschappelijke verfraaiing zou betekenen. De nieuwe stolp mag een oppervlakte hebben van 150 vierkante meter met niet meer dan 150 vierkante meter aan bijgebou wen. en frustraties berusten, opgelopen voorafgaande aan de vestiging van De Hollebol. Ook komt het mij voor dat de heer Dros een slecht ver staander is van taal en teken. De vergelijking met Don Quichotte, de verdwaasde edelman, lijkt mij dus op zijn plaats. Wat ik niet begrijp, is dat je op Texel kennelijk zomaar publieke figuren straffeloos mag beschuldi gen van kwade trouw en ze in een kwaad daglicht mag stellen. Waar bij deze meneer er duidelijk op speelt om tweedracht te zaaien om daardoor 'partijen' tegen elkaar op te zetten en uit te spelen. Ik zie niet in wat hij hiermee denkt te berei ken, hij is toch geen horecaonder nemer met belangen in Den Burg? Droevig is het wel dat 'Don Dros Quichotte' met zijn gechicaneer tamelijk veel schade toebrengt aan de groei en bloei van Den Burgs gemeenschap, bovendien het gemeentebestuur en particuliere ondernemers frustreert bij het uit voeren van belangrijker werkzaam heden zoals besturen en onderne men. Verbazend vind ik het dat er zo weinig publiek protest wordt aangetekend tegen deze ondermij nende activiteiten. Rob Schenk, Den Burg. Berkhoeve gaat op de schop De bouwvallige stolp Berkhoeve en alle voormalige agrarische bijgebouwen (Pontweg 123 en 127) zullen worden gesloopt om plaats te maken voor een nieu we stolp met woonbestemming, een bijgebouw en een bedrijfs gebouw. Een en ander is strijdig met het bestemmingsplan, maar b en w willen meewerken aan een wijzi gingsprocedure. Het is een initiatief van strandexploitant Mare Röpke die het complex onlangs aankocht. In de nieuwe bijgebouwen zal de bedrijfsopslag van het strandpavil joen worden ondergebracht als mede units als woonruimte voor personeel. Röpke wilde deze units een gezamenlijke oppervlakte geven van 750 vierkante meter, maar het college wil niet verder gaan dan 525 vierkante meter. De nieuwe situatie belooft een belang rijke verfraaiing van het landschap te worden. Vooral de bouwvallige stolp met een steeds groter wor den gat in het rieten dak was velen al jaren een doorn in het oog. Wat ik zeggen wou De regen zorgde de afgelopen dagen voor het nodige water op het land. Volgens hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier bleef overlast achterwege, omdat het waterpeil in aan- en afvoersloten op tijd op verlaagd peil was gebracht. 'Er is voorgemalen.' Foto Jemen venHanum) De nieuwjaarsreceptie van de gemeente was afgelopen maandag voor het tweede opeenvolgende jaar alcoholvrij. Er kwamen ongeveer Vijftig tOt Zestig mensen Op af. Foto Jetoen ven Hattum) Ongezouten Beste Annie, Wij vieren als overkanters al heel wat jaren de Nieuwjaarswisseling op Texel. Heerlijk om lekker uit te waaien en te genieten van het sier vuurwerk in plaats van het nuttelo ze knalvuurwerk. Omdat ik mij in deze week toch een beetje Texe laar voel, hoort de aanschaf van een Texelse Courant ook tot het jaarlijkse ritueel. Kom hierin jouw column 'Nieuw jaar' tegen. Leuk en met humor geschreven. Het is denk ik een kwestie van de zaak in balans hou den. Deze mail tik ik in op een smartphone, waarmee ik gelijk informatie over Texel kan opzoe ken. Dit zijn voordelen. Nadelen zijn een minder persoonlijke com municatie. Wellicht niet of/of maar en/en. Maar in je slotzin kan ik mij (met een kleine aanpassing) helemaal vinden: 'Op Texel VOELT iedereen zich directeur.' Ik zou deze direct aan de VW doorgeven voor een reclamecampagne! Zijn je columns ook via een blog of iets dergelijks te volgen? Zelf ben ik hier onlangs ook mee begonnen op: http://jaapuitbarendrecht/ blogspot.com/ Jaap Rietdijk, Barendrecht. Appartement voor Ostara Het college wil in beginsel mee werken aan de vernieuwing en uit breiding van appartementencom plex Ostara aan de Boodtlaan 62 van A.J. van der Ploeg. Het thans zes eenheden omvattende gebouw krijgt er één appartement bij. Vol gens het bestemmingsplan kan dat niet, zelfs niet door een binnen- planse wijziging. Maar omdat het plan niet in strijd is met het beleid, ruimtelijk passend is en planolo gisch haalbaar lijkt, wordt het toch aanvaardbaar gevonden. Jachthuis mag uitbreiden Hotel Het Jachthuis aan de Boodt laan in De Koog krijgt er zes slaap plaatsen bij in combinatie met een kwaliteitsverbetering van het bedrijf. De uitbreiding wordt door b en w toegestaan op grond van de 25-procentsregeling die éénmalig kan worden toegepast als 'belo ning' voor kwaliteitsverbetering. Het aangrenzende, maar aparte hotel Het Uilenbos van dezelfde eigenaar onderging al eerder een verbouwing. De bouwvallige stolp Berkhoeve en alle voormalige agrarische bijge bouwen (Pontweg 123 en 127) zullen worden gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe stolp met woonbestemming, een bijgebouw en een bedrijfsgebouw. Foto m, sch^m

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5