Muzikanten van Jug Bros hebben niet alleen maar dorst Concert Question Plaza voor opname CD en DVD Groeien er wiskundeknobbels op het Gouwe Boltje?' TEXELSE 9 COURANT VRIJDAG 10 FEBRUARI 2012 In hun achttienjarige bestaan gaven ze honderden concerten en maakten ze zes CD's, waarvan één dubbele. Van een combinatie ervan, een album met live opna men, was het echter nog nooit gekomen. Hoog tijd om daar ver andering in te brengen, vinden ze. 'We hebben wel eerder een con cert opgenomen, maar dat vol deed niet aan onze normen. Nu hebben we een nieuwe installatie en goede muzikanten en moet het maar eens gebeuren', vertelt zanger, gitarist en liedjesschrijver Ewout Adriaans. De loods van het voormalige kam- peercentrum van Jan Keijser aan de Spinbaan fungeert als oefenruimte van Jug Bros. Het pand is onver warmd en zeker in deze tijd van het jaar bepaald geen eldorado. De muzikanten lijken echter geen last te hebben van de lage temperatu ren in het gebouw. Ze hebben het in ieder geval niet zo koud dat ze tus sen de nummers door het bier laten staan. Op z'n tijd een slokje, dat hoort erbij als je jezelf Jug Bros (broeders van het vat) noemt. Ze hebben weinig moeite met hun imago van drinkebroers. Zanger en gitarist Hannes van Angeren vertelt met een grijns op zijn gezicht dat hij erg tegen het concert van komende zaterdag in Question Plaza opziet, omdat hij in verband met de opna men 'de naam van de band geen eer kan aandoen'. Bassist Rikus Kloosterhuis lacht: 'Als we aan de tweede set beginnen, is het tegen middernacht. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat jij tot die tijd met je eerste biertje wacht.' Toch doe je de muzikanten van Jug Bros tekort als je niet verder kijkt dan hun dorst. Ze zijn al weken ste vig aan het repeteren en doen dat met een passie en plezier die er vanaf spatten. Dat geldt in bijzon dere mate voor Ewout Adriaans. Met zijn talloze tatoeages, ringen met doodshoofden en kruizen aan bijna elke vinger, grote oorbellen, donkere kleren en de lange baard die direct doet denken aan de roc kers van ZZ Top, ziet hij eruit als een Heli's Angel. Maar niet alleen zijn uiterlijk geeft hem de status van boegbeeld van de band. Zo'n acht tien jaar geleden richtte hij Jug Bros op, samen met Rikus Kloosterhuis en drummer Hans Vlaming. Sinds dien schreef hij tientallen, misschien wel honderden liedjes over uiteen lopende onderwerpen als zijn jeugd, relatieproblemen en onmogelijke liefdes, maar ook over de rotzooi Adriaans begon al op zijn zesde met muziek maken. Op trompet, maar dat instrument moest hij in verband met problemen aan zijn gehoor al snel opgeven. Hij verruil de het voor drumstel en later vooral gitaar. Urenlang speelde hij samen met zijn twee broers, die ook gitaar Dat Adriaans ook letterlijk door zijn grote voorbeelden werd geïnspi reerd, blijkt ook wanneer je de intro's van zijn nummers beluistert. De licks van klassiekers als Brown Sugar en Honky Tonk Women klin ken er onmiskenbaar in door. Geef hem de ruimte en Adriaans Een vrolijk onderonsje die de mens van de aarde heeft speelden. Zijn grootste inspiratie- gemaakt, zoals in Wheel of fate, van bron vormden - en vormen - The Saddle Up, de vierde CD van de Rolling Stones. 'Een instituut. Het band 'De arrogantie waarmee hij eerste singletje dat ik kocht was alles naar zijn hand wil zetten. Jumping Jack Flash. Ik was toen Helaas doen we er allemaal aan een jaar of acht, negen. Op dat mee, ook ik. Onze Lieve Heer heeft moment was ik verkocht. Zonder praat urenlang, zonder onderbre king, over muziek. Over The Stones, maar ook over James Brown, Neil Young, The Beatles, producer Geor ge Martin, het schrijven van liedjes, het stemmen van je gitaar en des noods zelfs over Boney M. Mis- op de zesde dag de mens gescha- The Stones had ik nu niet in een schien wel het meest aansprekend, pen. Ik zing daarom in dit nummer band gespeeld. Bovendien heb ik vindt hij de lol die muzikanten dat hij na de vijfde dag had moeten door The Stones het werk leren samen hebben Dat ontdekte hij stoppen', vertelde de schrijver in kennen van de grote bluesmuzikan- zelfs in Guinee Bissau, waar hij als 2005 in een interview met de Texel- ten van vroeger: Muddy Waters, bemanningslid van één van de se Courant. Blind Willy Johnson, Howlin' Wolf.' NlOZ-schepen was beland tijdens een expeditie naar Afrika. 'Je ont moet een paar jongens die je niet goed kunt verstaan. Maar door samen muziek te maken heb je gelijk contact De taal van muziek is internationaal.' Jug Bros is één van de grote pas sies van Adriaans. Naast de zee, paardrijden en op de motor toeren, maar ook die hebben een nauwe band met de muziek, omdat ze hem rust en afleiding bezorgen. 'Ik heb heel wat liedjes geschreven terwijl ik op mijn paard zat.' De samenstel ling en het repertoire van de band veranderden meermalen, maar de kenmerkende sfeer is altijd geble ven. Jug Bros staat voor samen spelen, spontane gastbijdragen op gitaar of mondharmonica en met regelmaat een onderbreking voor een biertje. Vorig jaar onderging de band een flinke verandering, toen drummer Gijs Keijzer en gitarist Erik Wissen burg eruit stapten. In goede harmo nie, benadrukt Adriaans. 'Het was vooral een kwestie van smaak. Gijs en Erik komen voort uit de punk, de anderen (naast Adriaans en Kloos terhuis zijn dat zanger en gitarist Hannes van Angeren en mondhar monicaspeler Michel Blaauboer, red.) houden meer van blues en country.' De twee werden opge volgd door respectievelijk Zoe Ste- fansson en René Pop. 'Ze zijn alle bei fantastische muzikanten. En aardige jongens, die uitstekend bij onze band passen.' Hoewel hij als twintigjarige gemiddeld ruim dertig jaar jonger is dan de anderen, is ook Stefansson blij met zijn nieuwe col lega's. 'Ik voelde me gelijk thuis. De nummers waren inderdaad nieuw voor me, maar ik had ze snel te pakken. Dat ging eigenlijk vanzelf.' De vlotte integratie van de nieuwe lingen werd ongetwijfeld bevorderd door de frequentie van samenspe len. De afgelopen twaalf jaar gaf de band van april tot half oktober iede re week een optreden in café De Kombuis in Oudeschild. Daar kwa men de afgelopen weken diverse concerten bij, onder meer voor stu denten van het NIOZ in De Potvis, de bezoekers van toneelvereniging 't Amateurtje in De Waal en één in een Oosterender huiskamer, verloot via Facebook. Het concert in Question Plaza van morgen en de CD en DVD die daar uit voort moeten komen, passen uitstekend bij het idee van Jug Bros dat je 'regelmatig iets leuks moet hebben om naar uit te kijken'. 'We hebben wel eerder een concert opgenomen, maar dat voldeed niet aan onze normen. Nu hebben we een nieuwe installatie en goede muzikanten en moet het maar eens gebeuren.' Stond een live CD al lange tijd op hun verlanglijstje, dat geldt veel minder voor een DVD. 'Maar je kunt tegenwoordig niet meer zonder beeld. Daarom zetten we ook af en toe een filmpje op Youtube. We zit ten sinds kort ook op Facebook. Niet dat we zo veel met de nieuwe media hebben, maar het is wel han dig bij het onderhouden van de contacten met de liefhebbers van onze muziek.' Voor de opnamen wordt niets aan het toeval overgelaten. Onderbro ken door een korte pauze speelt de band twee keer dezelfde set van zestien a zeventien nummers. Het beste materiaal wordt voor de CD en DVD gebruikt. Jeroen Groot en Jeroen Schoo, collega's van Kloos terhuis in het nieuwe licht- en geluidsbedrijfje Tape, zijn verant woordelijk voor de techniek. Zij worden bijgestaan door camera mannen Rob Valkenburg, Maarten Tiggeler en Godert Walter en licht- technicus Ronald van Bommel. Wanneer de CD en DVD verschij nen, staat nog niet vast. Adriaans: 'Na het concert is al ons geld tot de laatste cent op en moeten we eerst weer sparen. Maar het is wel de bedoeling dat het nog dit jaar gebeurt. Adriaans en de zijnen hopen zater dag veel bezoekers welkom te mogen heten. 'We maken er met z'n allen een gezellig feestje van. We spelen van alles, een dwarsdoor snede van wat we in de afgelopen achttien jaar hebben gemaakt. Met uitzondering van onze Nederlands talige periode.' De zaal is vanaf 21.00 uur open. Joop Rommets Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield oud-Texelaar André Ran uit Amsterdam een week lang een weblog bij. Hij is als wis kundige verbonden aan de Vrije Universiteit. Over slager Ran, Texelse dijken, wiskundeleraar Jan Vlaming, 'droogkloterige' studies en Texelse wiskundigen aan de Nederlandse universitei ten. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Even voorstellen misschien? Ik ben André Ran, zoon van voormalig slager Cor Ran en Veronica van Heerwaarde (ofwel Vroon Hoekie). Geboren en getogen Texelaar, al ben ik er al weer heel lang niet woonachtig. Na de RSG (in mijn tijd nog gevestigd in een bouwval aan de Elemert) heb ik wiskunde gestu deerd aan de VU, en ik ben daar nu al sinds 1979, met een onderbre king van een jaar, werkzaam als wiskundige. De komende week onderhoud ik deze blog, waarin de wiskunde een terugkerend element zal zijn. Toen ik Pia nog begeleidde met haar afstudeerwerk, deden we onderzoek naar wiskundige metho den om het optimale tijdstip te bepalen voor het verhogen van een dijk. Dat alles afhankelijk van de verwachte verhoging van de zee spiegel, en van de verwachte groei van de economische waarde van het te beschermen gebied. Ze had toen een testcase nodig, en natuur lijk heb ik, in het belang van familie, vrienden en bekenden, het eiland Texel als de best mogelijk testcase voorgesteld Ik kan u met de uitslag van onze berekeningen gelukkig maken: de Texelse dijken hoeven voorlopig nog lang niet omhoog. We houden wel even droge voeten, en mocht het toch nog mis gaan dan kunt u natuurlijk mijn zusje, die op het hoogste punt van Texel woont, vra gen of het goed is als uw tentje een tijdje bij haar op het terrein staat. (Zaterdag) In de tijd van mijn jeugd ging dat anders. Mijn vader had samen met zijn broer een slagerij in de War moesstraat, en ik heb jarenlang met mijn ome Henk op zaterdagochtend de bestellingen rond gebracht. Dat leverde dan een zakcentje op. Dat zakcentje vulde ik later in mijn tie nerjaren op zaterdagmiddag en zondagochtend aan door het geven van bijlessen wiskunde, zittend aan de achterkamertafel bij ons thuis. Volgens mij ben ik daarin gerold doordat mijn wiskundeleraar Jan Vlaming iedereen die bij hem om bijles kwam vragen naar mij door- waardevol dat was. Veel van wat toen voorbij kwam had ik in een of andere vorm al bij Jan gezien, of was door hem al 'in de week' gezet. Later, toen ik zelf les ging geven, heb ik een paar van Jans gewoon tes nog wel eens met succes gebruikt. (Zondag) Zoon Erik, inmiddels 16 jaar en in 5 VWO, heeft afgelopen week meegedaan aan de eerste ronde van de scheikundeolympiade en aan de eerste ronde van de natuur kunde olympiade. Omdat ik indertijd de natuurkunde bij meneer Elzinga erg leuk vond (dat zullen mijn ex- klasgenoten zich ook nog wel herin neren) en er niet onaardige cijfers André Ran: 'Zo af en toe heeft mijn gezin gefigureerd in dit blog.' stuurde. De eerste centen die ik als professioneel wiskundige verdiende heb ik dus aan Jan te danken. Aan mijn eigen wiskundelessen, zes jaar lang bij Jan Vlaming, heb ik uit stekende herinneringen. Het was een genoegen dat elk jaar begon met een korte herhaling van de stof die je hoorde te weten, dat elk jaar de stof ruim op tijd af was, en dat hij daarbij ook kans zag om ons echt veel meer bij te brengen dan strikt noodzakelijk was voor het eindexa men. In het eerste halve jaar van mijn studie heb ik gemerkt hoe voor haalde, dacht ik dat het leuk zou zijn om eens te kijken hoe zoiets er nu uit ziet, en of ik dat soort din gen ook nog kan. Ik moet bekennen dat het een zeer confron terende ervaring is geworden. Al die formules voor allerlei verschijnselen zaten lang niet allemaal meer in de diepe krochten van mijn geheugen en ik heb menigmaal Wikipedia en de boekenkast te hulp moeten roe pen om een formule boven water te krijgen. En zelfs als die gevonden waren, dan nog was de interpretatie van de gegevens niet altijd zo een voudig. Zoonlief bracht het er beter van af dan zijn oude heer, en zo hoort dat ook. Waar de oudere generatie vertrouwt op geheugen en eigen Tekenvaardigheid, gebruikte Erik gewoon zijn Binas-boekje en grafische rekenmachine. Wat overi gens toegestaan was. (Maandag) Maar nu ik me weer wat beter voel, wil ik het met u hebben over de steeds kleiner wordende wereld. Bij gelegenheid van mijn tweede vergadering, bleek ik niet de enige ex-Texelaar in het bestuur: ook de webmaster van het KWG (Koninklijk Wiskundig Genootschap) is een oud-Texelaar, Wieb Bosma. Het kan toch raar lopen in deze wereld, die dan toch echt klein blijkt te zijn. Wat me wel weer deed denken aan een wonderlijk fenomeen. Texel heeft zo ongeveer eenduizendste deel van de Nederlandse bevolking. Dan zou je verwachten dat ook ongeveer één op de duizend wis kundigen die op Nederlandse uni versiteiten werken een Texelaar zou zijn. Dan ben ik in m'n eentje al veel te veel, maar er zijn er onevenredig veel. Sommigen zijn heel bekend (Wim-Henk Zijm bijvoorbeeld), anderen wat minder. Het punt is niet om ze nu allemaal te noemen (aar dige vraag voor trivial pursuit), maar wel dat ik me afvroeg hoe dat nu toch zo is gekomen. Groeien er soms wiskundeknobbels op het Gouwe Boltje? Of zou het de wind zijn? Misschien heeft het ook iets te maken met Jan Vlaming? (Dinsdag) Vandaag wilde ik u deelgenoot maken van het feit dat ik, en met mij veel wiskundigen, een prima baan hebben. Op nummer 1: compu terprogrammeur, op nummer 2 wis kundige, op nummer 3 verzeke- ringswiskundige, op nummer 4 statisticus, op nummer 5 analist computersystemen. Dat zijn de vijf beste banen voor 2011, gemeten naar 'income, work environment, stress, physical demands, hiring outlook'. In 2010 stonden deze vijf beroepen ook in de top 10. Allemaal banen uit de categorie: zware nerd. Jongens en meisjes van Texel: laat je door je ouders, ooms, tantes, neven, nichtjes, vrienden en vrien dinnen geen oor aannaaien. Als je wiskunde leuk vindt, kom er dan voor uit en ga vooral wiskunde, natuurkunde, informatica, actuariaat of iets dergelijks studeren. Laat je niet leiden door de praat op feestjes dat je een nerd wordt en dat je nooit aan de manA/rouw komt, of dat er geen goede boterham te verdienen valt na dat soort droogkloterige stu dies. Laat je vooral wél leiden door het statistiekje hierboven. En door enthousiaste verhalen van de men sen die bij dit soort studies doceren. (Woensdag) Zelf heb ik het niet zo op dat koude weer van de laatste dagen. Schaatsen kan ik niet, heb ik ook nooit gekund. Zodra ik op de ijzers ga staan, zwikken m'n enkels allebei naar buiten. Bovendien heb ik hoog tevrees, dus u snapt, op die dingen kan ik niet vooruit. En hoewel ik een groot respect heb voor de dames, heren en kleine kinderen die het wel kunnen, neem ik met dit soort weer toch niet m'n petje voor ze af. Veel te koud. De meeste onderzoekers aan Nederlandse universiteiten moeten dus sappelen en bedelen om vol doende reisgeld voor een congres boven tafel te krijgen of om voor een collega uit het buitenland die een tijdje met ons komt samenwerken zijn hotel te kunnen betalen. In veel gevallen betalen ze dat voor een deel uit eigen zak. En dan is er natuurlijk grote ergernis over de 'Stapels' van deze wereld, die met frauduleus handelen een vermogen bij elkaar harken voor hun 'onder zoek' (en voor zichzelf). (Donderdag) Studenten zijn overigens alle maal hetzelfde, of ze nou uit Afrika, Azië, Polen, Duitsland, of Nederland komen (of van Texel). Ze willen best werken, als je maar de goede snaar weet te vinden. En de nodige humor in een college helpt de zaken ook wel vooruit. Wat wel veranderde in de loop der tijden is hoe de studen ten omgaan met studiemateriaal. Voor mijn college gebruik ik twee boeken, van Amerikaanse snit. Het eerste van die twee is een dikke pil die bij meerdere colleges wordt gebruikt. Formaat 'je kunt er een kind mee doodslaan'. Toen ik enige jaren terug dat boek ook gebruikte, kreeg ik tijdens een werkcollege van een studente een vraag over een sommetje. Ze snapte niet hoe ze moest beginnen. Dat snapte ik nou weer niet. Drie pagina's vóór de opgaven stond een voorbeeld dat precies uitlegde hoe het moest. Van die pagina's was verteld dat je ze moest lezen voordat je aan de som men begon. Dus ik vroeg: 'Tamara, heb jij dit stukje gelezen?' Waarop het onvergetelijke antwoord kwam: 'Nee meneer, ik lees niet zoveel boeken. Ik wacht meestal tot ze verfilmd zijn.' De afgelopen week heb ik u middels dit blog geprobeerd een beetje inzicht te geven in het leven van een academisch wiskundige. Zo af en toe heeft mijn gezin gefigureerd. Laat ik u vooral gerust stellen: ze spelen in mijn leven een veel grotere rol dan misschien uit het blog is gebleken. Maar ik had u in het begin al gewaarschuwd: de wiskunde zou de rode draad zijn. De week van... Ciska Stark Oud-Texelse Ciska Stark houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Zij is als docent verbonden aan de Protes tantse Theologische Universiteit in Kampen en het Doopsgezind Seminarium van de Vrije Universi teit in Amsterdam.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9