'Goede oefening voor EK in Italië' TEXELSE IQ COURANT a'Capabel op de Russische toer Georgisch ensemble Rustavi naar Texel DINSDAG 21 FEBRUARI 2012 Het Georgische nationale ensem ble Rustavi verzorgt zondag 25 maart een optreden op Texel. Het concert is onderdeel van het Festival Iberia, met Georgische zang, percussie, schilderkunst, fotografie, toegepaste kunst en workshops dat van 23 tot 25 maart in Nederland wordt gehou den. Tijdens de eerste editie van het festival in 2010 op initiatief van de Stichting ArtEcho maakte het Nederlandse publiek kennis met de voor vele onbekende en rijke Georgische cultuur. Op verzoek keert Iberia dit jaar terug naar ons land. Met als thema 'Georgië: Plaatselijke Tijd' maakt het festival een reis door de tijd waarbij oud en nieuw samensmelten. Georgië is een kruising tussen Europa en Azië, maar is ook een kruising tus sen het verleden en de toekomst. 'De kunst op het festival is een weerspiegeling van de tegenstrij dige Georgische realiteit waar legenden naast het hedendaagse dagelijkse leven en moderne tech nologieën naast traditionele ambachten staan', aldus de orga nisatie. Festival Iberia wordt breder van opzet en verspreid over meerdere locaties: Leiden, de Keukenhof en Texel. Het programma bestaat uit drie hoofdonderdelen. Drie concer ten door het ensemble Rustavi, tentoonstellingen in vier Leidse galeries en workshops in polyfone zang en percussie. Op initiatief van Sandra Roelofs, de 'First Lady van Georgië', maken 'surrealistische en verbazende' werken van de recentelijk overle den Georgische kunstenaar Paata Kuparadze deel uit van de tentoon stelling. In samenwerking met de ambassade van Georgië stelt de Universiteit Leiden de leerstoel in Georgische talen, cultuur en samenleving in. Het concert in De Burght begint om 17.00 uur. Variatie troef op het jubileum concert van het twintigjarige ensemble a'Capabel zondag in de katholieke kerk. Naast close harmony en barbershop brach ten de heren een flink Russisch repertoire, van stemmig christe lijk tot een temperamentvol Kozakkenlied. De optredens werden afgewisseld door die van gemengd koor Beau Forte. De a capella gezongen muziek kwam in het schijnsel van het gerestaureerde Jozefraam prima tot z'n recht. De katholieke kerk biedt een sfeervolle ambiance en beschikt over een goede akoes tiek. En bood voldoende plaats om de driehonderd liefhebbers voor het jubileumconcert een plaatsje te bieden. Het herenensemble onder leiding van Jan Beijert moest het stellen zonder de zieke bariton en solist Rob Manse, waardoor het repertoire enkele aanpassingen had ondergaan. Het meerstemmi ge koor klonk gevarieerder dan ooit, met muziek van Randy New man tot 'The Great Pretender' van Buck Ram en van 'Till we meet again' van Eagan-Whiting tot 'Wol- ga', het lied waarmee de Kozakken de overwinning op Napoleon vier de. Gezongen met rollende bas sen, waarmee maar blijkt dat je geen Rus hoeft te zijn om dit genre te beheersen en de bijbehorende sfeer op te roepen en de stam pende laarzen aan de fantasie werd overgelaten. Het levenslied con trasteerde met het serieuze 'Rus sische Maria Hymne' van christe lijke oorsprong. Ook hier leverde het ensemble een knappe presta tie. De optredens werden afgewisseld door die van het gemengde kwin tet Beau Forte, eveneens onder leiding van Jan Beijert. Het reper toire omvatte veel populaire en herkenbare nummers. Zo kwamen The Beatles, J.S. Bach, Elvis en Queen voorbij. Memorabel waren 'Tonight', een medley van Gersh win uit de 'West Side Story', en 'Bohemian Rhapsody'. Een waag- stukje om deze dynamische hit met elementen uit de opera, scheu rende gitaarsolo's en naar verluidt 180 stemmen a capella te brengen. Maar daarom niet minder aanspre kend, zoals de vocalisten ook met andere nummers de handen op elkaar kregen. Dan weer vrolijk, meerstemmig, swingend en van hoog tot laag. Een dubbelrol was weggelegd voor Gilles van Mil, die in beide ensembles zong. De achtste Winteranimal van handboogvereniging De Eiland- schutters trok zowel zaterdag als zondag zo'n 160 deelnemers. De schutters togen door het bos bij Paal 21 en over het terrein van camping Kogerstrand om op replica's van dieren te schieten. Volgens wedstrijdleider Aad van Gils waren er dit jaar veel long bows en andere traditionele bogen in gebruik. Het aantal deel nemers was wat minder dan voor gaande jaren, maar daarmee bleef de Winteranimal, die altijd tegelijk met carnaval wordt gehouden, toch één van de grote handboog- toernooien in Noord-Nederland. De handboogschutters trokken in groepen door het bos- en duinge bied en schieten op levensgrote replica's. De dieren stonden zo opgesteld dat afsluitingen voor voorbijgangers niet nodig zijn. Van Gils: 'De Winteranimal is dit jaar voor diverse schutters een goede gelegenheid om te oefenen voor het EK dat later dit jaar in Italië wordt gehouden. Het mooie van dit parcours is dat je altijd met de wind te maken hebt.' Door ziek en zeer bij een aantal vrijwilligers leken de organiserende Eilandschutters met te weinig men sen te zijn, maar ze kregen vrijdag avond bij het uitzetten van de banen hulp van de kruitschutters van Schietsport Vereniging Texel. Jeugdleden Jonathan Wesseling, Jens Koops, Kevin Joseph, Marin- ka Kampstra, Kevin Timmer en Lisette Kampstra deden aan de wedstrijden zelf mee. De verschieting trok handboogver enigingen uit het hele land die aan het toernooi veelal een weekendje Texel knoopten. Wethouder Hennie Huisman reikte zondagmiddag de prijzen uit. Volgens Van Gils waren de deelnemers tevreden over het parcours. 'Dit is een echte vorm van natuurrecreatie. Je loopt de hele dag door het bos, maar als we weer weg zijn, merk je niet dat we geweest zijn.' Drukte op Bazar in De Poort Drukte op de bazaar van de protes tante gemeente Den Burg vrijdag in De Poort. De oproep voor rommel tjes had veel respons opgeleverd en dankzij kopers, sponsors,visbakkers en anderen resteerde na afloop een opbrengst over van €2.325,-. Deze is voor het Eilandelijk Diaconaal Project, onder meer het kinderte huis in Moldavië, en het kerken- werk. (Foto GetanjTimmermant Een grote spin in eel7 web was één van de replica's van dieren waarop de deelnemers van de Winteranimal afgelopen Jaap Witte wint laatste boscross Spanning bij Rad van Avontuur Daalderschool Spanning tijdens het Rad van Avontuur. Het prijzenwiel draaide vrijdagavond tijdens de drukbe zochte fancy fair op de Jacob Daalderschool in Oosterend. KNRN Het boscrossseizoen zit erop. Zondag werd de laatste wed strijd gelopen. In totaal deden er 67 deelnemers mee aan de wed strijd die begon aan de voet van de Fonteinsnol in de Dennen. De wedstrijd zou een week eerder plaatsvinden, maar werd vanwe ge de weersomstandigheden uit gesteld. Er werden wedstrijden gehouden in verschillende leeftijdscategorie- en. De volwassenen renden de langste afstand. De 8700 meter lange race werd gewonnen door Jaap Witte in een tijd van 31.29 minuten. De snelste dame was Laurien Bakker in een tijd van 45.40 minuten. De race over 5800 meter werd gewonnen door Jordi Vinke die met een tijd van 23.22 minuten Margot van der Ven (25.44 minu ten) voor bleef. Cor Bijpost was de snelste op de 2900 meter. Hij had voor de afstand 10.09 minuten nodig, hiermee was hij zeven seconden sneller dan Hessel Arensman die als tweede over de finish kwam. Bij de D- jeugd, die een wedstrijd liepen over 1700 meter, ging de winst naar Rik Bijpost die met een tijd van 6.28 minuten Sil van Heerwaarden (7.01 minuten) voorbleef. Van Heerwaar den was duidelijk niet tevreden over zijn prestatie: 'Mijn slechtste tijd van dit seizoen' De wedstrijd van de jongste deel nemers ging over 1000 meter en werd als snelste gelopen door Mart Kikkert in een tijd van 3.59 minu ten. Aran Zeeman werd tweede (4.03 minuten) De prijsuitreiking voor de winst in de klassementen wordt zondag na het Open Texels crosskampioenschap uitgereikt in het restaurant van Bos en Duin.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10