iexbjvgssda.nl TEXELSE 2 COURANT Volle kerk voor Mozarts Zauberflöte Nieuw boek M Witte Mijn liefje Beeld van de Burght aan de Binnenburg, waar zaterdag op initiatief van scholieren een opera werd opgevoerd Boekpresentatie Jaap Vlaming presenteert en sig neert zaterdag 25 februari tussen 14.00 en 16.00 uur bij Nauta Boek aan de Parkstraat in Den Burg zijn boek Ontmoetingen. Ondersteund met lichtbeelden vertelt de schrij ver over zijn reis van Texel naar Oost-Kameroen. Kleinschalig wonen in Alzheimer Café Kleinschalig wonen voor men sen met dementie. Dat is het onderwerp van het Alzheimer Café van dinsdag 28 februari. Leidinggevende Joyce Ketelaar en verpleegkundige Annemieke van de Werve van Verpleeghuis Texel vertellen over deze nieuwe woonvorm, waarbij bewoners worden betrokken bij eten koken, opruimen en ander licht huis houdelijk werk. Ketelaar en Van de Werve gaan in op de veranderingen en de nieuwe rol van de medewerkers, maar ook op praktische zaken als de kosten en de vraag of moeder haar eigen meubels kan meenemen. Het Alzheimer Café wordt gehou den in De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg en duurt van 19.15 tot 21.30 uur. Entree gratis, aanmelden is niet nodig. Dinsdag 27 maart wordt het vijfja rig bestaan van het Alzheimer Café gevierd met een voorstelling van Guido van de Meent en Guido Lamm. Zij zingen liedjes van onder anderen Toon Hermans en Ramses Shaffy over verlies, eenzaamheid, jaloezie en de kracht van liefde. In het café van dinsdag 28 februari worden de kaarten voor dit feest uitgedeeld aan de 'stamgasten'. Minifestival in Bovenbar In de Bovenbar van de Jelle- boog aan de Kantoorstraat in Den Burg wordt dinsdag 3 maart een 'lentefeest' gehou den, een minfestival met akoes tische muziek. Het programma bestaat uit optre dens van ongeveer twintig minu ten, afgewisseld met interviews door de gastvouw. Het programma begint om 21.30 uur met een optreden van zange res Monique en gitarist Gerard en wordt vervolgd met een optreden van CarenZ, een 20-jarige gitariste en zangeres uit Leeuwarden. Zij brengt covers uit het poprock- genre en eigen werk. Sinner, een Texelse groep, speelt alleen eigen werk en wil dit jaar een nieuwe CD opnemen. Ook The Bitches komen van het eiland. Na hen speelt het Amsterdamse duo The Boys From Katan, dat Symboliek, mystiek en diepere lagen, over de strijd van goed tegen kwaad, licht tegen duister nis. Aldus de diepere betekenis achter Mozarts opera Die Zau berflöte die zaterdagavond twee keer werd opgevoerd in De Burght en een volle zaal trok. De 'sprookjesopera' was het initia tief van OSG-scholieren Vera See- gers en Janne Veenhuizen, die voor hun profielwerkstuk het complete Amsterdamse Youth Symphony Orchestra naar Texel hadden gehaald en docenten, familie en vrienden bij de opera hadden betrokken. De twee waren geïnspi reerd door de vorig jaar overleden Anthonie Kamerling, die de opera wilde opvoeren voor de Stichting Edukans, die zich inzet voor onder wijs in ontwikkelingslanden. De opbrengst van beide voorstellingen wordt naar dit fonds overgemaakt. Die Zauberflöte van Wolfgang Amadeus Mozart werd voor het eerst opgevoerd in 1791. Een ver haal dat zich niet altijd even mak kelijk laat volgen is en vol zit met diepere betekenissen, waarbij dra ken en sprookjestaferelen ten tonele worden gevoerd. Hoofdpersoon Tamino (verteller en regisseur Bart van Gerwen) gaat voor de weduwe, de Koningin van de Nacht (Vera Seegers), op zoek naar haar dochter prinses Pamina voor het eerst samen improviseert op bekende en minder bekende blues-rocknummers. De Texelaars Jan Siem en Maarten zorgen als Like It voor de afslui ting, met nummer van onder meer Johnny Cash en 10CC. (Angela Daalder)die door Sarastro (Ben Bakker) gevangen wordt gehouden. Tamino wordt daarbij vergezeld door Papageno (Nils Lely) die op zoek is naar zijn vrou welijke wederhelft. Van de drie dames krijgen ze een toverfluit (voor Tamino) en een klokkenspel (voor Papageno) mee. Er volgen tal van avonturen, waarbij uiteinde lijke het goede overwint en zon de Duisternis verdrijft. De opvoering zaterdag was een Sprookjesopera vol verrassingen verkorte versie van de opera, des ondanks was de aanpak groots. Acteurs en muzikanten kregen meerdere malen de handen op elkaar. Er is een jaar van voorbereiding vooraf gegaan aan de opvoering, waarbij de twee in een soort 'drie hoek' samenwerkten met regisseur en verteller. De cast bestond uit circa twintig acteurs en actrices, het jeugdorkest bestond uit vijftig leden, onder leiding van Peter Veenhuizen, vader van Janne. Dit orkest had vooraf de muziek inge studeerd, zoals acteurs de tijd had den gehad zich in hun rol te verdie pen. Zaterdagmorgen begonnen de repetities, die de hele dag door- De kinderboekenserie van Mari anne Witte over de onhandige Fee Fleur is uitgebreid met het zesde deel: Fee Fleur, mijn liefje. Het verhaal gaat over Fee Fleur en haar klasgenootjes op de tover- school. Fee Wiep is nieuw in de klas, zij is nogal wild en druk. Dat zorgt voor problemen als de feetjes een breekbaar ei vinden en op zoek gaan naar de moeder van het ei. Dat wordt een spannende speurtocht, want er kruipt iets heel anders uit het ei dan ze verwacht hadden. En wilde Wiep blijkt behal ve druk ook dapper te zijn. De boeken over Fee Fleur zijn geschreven voor een jong lezers publiek. Ondanks het eenvoudige leesniveau, lopen de verhalen soe pel en zijn ze gemakkelijk te begrij pen. Er gebeurt op elke pagina iets, waardoor ook langzaam lezende kinderen geboeid blijven. De boeken worden geprezen omdat ze spannend en grappig zijn. Kinderen vanaf 6 jaar kunnen ze zelf lezen. Het AVI niveau is E3 (voor leerlingen aan het eind van groep 3). Fee Fleur, mijn liefje is een uitgave van uitgeverij Kluitman en kost €6,50. Het eerste deel van Fee Fleur is nu ook op een zogeheten meelees-CD verkrijgbaar. Het ver- Voorrondes Ensemblefestival De voorrondes van Artex' Ensemblefestival zijn uitgesteld tot na de voorjaarsvakantie. Omdat de datum van de finale gingen. 'Bijzonder om zo'n proces mee te maken', vertelde Jord Kui ken, die er te elfder ure als figurant was gevraagd. Prominent was de rol van verteller en regisseur Bart van Gerwen, wiens luide stem door de kerk galmde, die waar nodig staande de voorstelling sturend te werk ging en de kwinkslag niet uit de weg ging. Bijzonder waren de kos tuums, die de scholieren zelf had den gemaakt. Zoals de hoed waar mee Nils Lely als fluitende vogelvanger Papageno rond ging. Met gedragen stem leverde hij zijn aandeel aan de opera, net als Ben Bakker die als Sarastro vanaf de hoge preekstoel zong. Het was ook de avond dat een Texelse ope rettester werd geboren, in de hoe danigheid van Vera Seegers. De wijze waarop ze de wereldberoem de aria van de Koningin van de Nacht met de onwaarschijnlijk hoge noten zong, was voor veel toehoorders een openbaring. Ook tot haar eigen verrassing, erkende ze na afloop. 'Eigenlijk zing ik jazz, ik wist niet dat ik dit ook kon.' De musical had een daverende afslui ting met de symfonische uitvoering van het beroemde Music van John Miles. Het Amsterdamse jeugdor kest verzorgde zondag een inge last concert in de Burght. Gerard Timmerman haal wordt daarop voorgelezen volgens de intervalmethode, een manier om kinderen met een ach terstand in hun leesproces zelf standig en beter te leren lezen. De CD is een uitgave van uitgeverij Bontekoe, gespecialiseerd in lees- ondersteunende materialen voor (dyslectische) kinderen die moeite hebben met lezen. De eerste vijf deeltjes van Fee Fleur worden op dit moment in het Thais vertaald. Wanneer die uitko men is nog niet bekend, maar Witte zegt zich er al op te verheugen haar verhalen 'in de vreemde let tertekens' te zien. vaststaat, wordt de tijd tussen de voorrondes en de finale korter. Dat wordt niet als een probleem gezien, omdat de deelnemende groepen nu ook de hele voorjaars vakantie tijd hebben om te oefe nen. De voorrondes worden nu gehou den op 6, 7 en 8 maart. Trots Annie is trots. Trots op de Gemeente. Met de introductie van het Parkeervignet werd de nek uitgestoken. Waar zitten de voetangels? De wielklemmen? De valkuilen? Wat is over het hoofd gezien? Welke bijdehand jes weten de mazen in de wet te vinden? Wat zijn de kinderziek tes? Zo ging dat. En ziet. Er werd een soepel beleid gehanteerd. In voorkomende gevallen werd het voordeel van de twijfel toegepast. En in de loop der weken werd de regeling verfijnd. Hoe noemen ze dat? Oh ja, voortschrijnend inzicht. Je zou het bijna demo cratie kunnen noemen. Maar dat is te veel eer, vindt Annie. Alhoe wel, het heeft wel iets met demo te maken, wat nu is aangepast. Hoe durven ze. Dat meen ik uit de grond van mijn hart. Ik was al zo blij dat ze Texelaars een oranje/ roodachtig kleurtje hebben gege ven. Op dat vignet. En onze gas ten een groen vignet. Groen, de kleur van doorrijden, de kleur van goedkeuring. Groen, als volledige tegenstelling van rood. Daar is over nagedacht. Immers, Texel leeft van de toeristen. En omdat het woord toerist zo langzamer hand ietwat beladen klinkt, noe men wij het gasten. U bent onze gast. Welkom! Welkom op Texel! COLUMN Maar nu? Onze toeristen heten geen gasten meer, maar 'niet- ingezetenen'. Hoe bedenken ze het. Niet-ingezetenen. Het lijkt Schiphol wel. Als je één van ons bent mag je door groen, zo niet dan moet je door rood. Fouilleren die hap. Het woord 'niet' is zo negatief. Zo rood. Het gaat er niet om wat je niet bent, maar wat je wel bent. Je bent welkom. Je bent onze gast. Maar je gaat toch niet zeggen tegen iemand dat hij 'niet' is? Of iets niet mag? Anders breng je ze nog op een idee ook. Pure demonisering is het, wat nu wordt toegepast. Wie denkt u wel dat u bent? U bent een niet-inge- zetene. Niet meer of minder. Dus: niet zeuren. Niet moeilijk doen. Niet meer terugkomen. Wegwe zen! Het lijken wel spookrijders... Haal NIET in, blijf rechts rijden, waarschuw de niet-ingezetene met lichtsignalen dat hij Texel betreedt. Maar ja, het is wel han dig als je een bekeuring krijgt. 'Is die auto van u? Nee hoor. Maar ik zag u er toch in rijden? Neu, ik ben niet-ingezetene. Ik zat er dus niet in!' Annie@texelsecourant.nl Een uitgebreid overzicht van activiteiten, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland is te verkrijgen, en via www.texelagenda.nl. Dinsdag 21 februari: 14.30 uur. Op basisschool De Akker in Oosterend begint om 14.30 uur een markt, verzorgd door leerlingen van groep 7 en 8. Ze verkopen Faitrade-producten ten bate van KiKa. 19.00 uur. Leerlingen van de HAVO en het VWO presenteren van 19.00 tot 21.00 uur op de OSG aan de Emmalaan in Den Burg hun pro fielwerkstukken. 19.00 uur. Bij volkssterrenwacht De Jager (op het terrein van Eco- mare) kan vanaf 19.00 uur door een telescoop naar de sterren worden gekeken. Alleen bij helder weer. Voor informatie en aanmel den: tel. 06-53340063. 19.30 uur. In De Gasterij van De Gollards in Den Burg begint om 19.30 uur de jaarvergadering van de NBvP Vrouwen van Nu, afd. Den Burg. Na de pauze is er een lezing over merklappen. 20.00 uur. Bij Ecomare begint om 20.00 uur een lezing van zeehon denonderzoeker Sophie Brasseur van IMARES. 20.00 uur. De FNV Vrouwen komen om 20.00 uur in De Poort aan de Elemert in Den Burg bijeen voor de jaarvergadering. Voorstellingen Cinema Texel: 16.00 The Muppets NL; 16.15 Achtste- groepers huilen niet; 20.00 War Horse; 20.30 Doodslag. Woensdag 22 februari: 10.00 uur. Styliste Akke Marije van der Werf is bij Jojo Mode op de Stenenplaats in Den Burg om kle dingadvies te geven. Een sessie van een half uur kost €15,-. 10.00 uur. Agrariërs bezoeken de hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 21 febr. Woe. 22 febr. Don. 23 febr. Vrij. 24 febr. Zat. 25 febr. Zon. 26 febr. Ma. 27 febr. 08.36 09.04 09.35 09.50 10.50 e 23.36 u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Dinsdag 21 februari nieuwe maan, donderdag 23 februari springtij. Zondag 26 februari zon op 7.36 uur, onder 18.12 uur. LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06-23 57 65 73 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €89,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voo afloop van de abonnementsperiode. bedrijven van drie collega's. Deze boerderijentocht begint om 10.00 uur bij Werner en Frieda Dros op Harkebuurt nabij Oosterend. 16.00 uur. Op vakantiepark De Krim nabij De Cocksdorp begint om 16.00 uur een voorstelling van de Texelse goochelaar. Toegang Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 The Muppets NL; 14.00 Sprook jesboom - de film; 16.00 The Mup pets NL; 16.15 Achtstegroepers huilen niet; 20.00 The Iron Lady; 20.30 Black Out. Donderdag 23 februari: 10.00 uur. Jeannette ter Steege, coördinerend verpleegkundige bij Omring, vertelt in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend over hulp bij dagelijkse verzorging en inten sieve verpleging. Aanvang 10.00 13.00 uur. Gasten en andere belangstellenden kunnen van 13.45 tot 16.00 uur jeu de boules spelen op de clubbanen bij zwem bad Molenkoog in Den Burg. Spel materiaal aanwezig. 17.00 uur. Op basisschool Durper- honk in De Cocksdorp begint om 17.00 uur een fancy fair. 17.30 uur. In restaurant Strends End in Oosterend begint om 17.30 uur een optreden van de Texelse goochelaar. 19.00 uur. Bij volkssterrenwacht De Jager (op het terrein van Eco mare) kan vanaf 19.00 uur door een telescoop naar de sterren worden gekeken. Alleen bij helder weer. Voor informatie en aanmel den: tel. 06-53340063. 21.00 uur. In filmhuis De Kroon prins in Oosterend draait 'Le fabu- leaux destin d'Amelie'. Aanvang 21.00 uur. (Eventueel ii tie met een diner; r dat geval gewenst.) n combina- Voorstellingen Cinema Texel: 16.00 The Muppets NL; 16.15 Achtste groepers huilen niet; 20.00 War Horse; 20.30 This means war. Vrijdag 24 februari: 18.00 uur. Rotisserie 't Kerckeplein in Oosterend verzorgt een Itali aanse avond met gastkok Gio vanni Grillo. Aanvang 18.00 uur. 19.00 uur. De jeugdclub van De Cocksdorp houdt een bingo in het Eierlandsche Huis. Start 19.00 20.00 uur. IJsclub Eierland verga dert in het Eierlandsche Huis in Den Cocksdorp. Aanvang 20.00 21.00 uur. Zanger, gitarist en lied jesschrijver Jaap Dros verzorgt in eetcafé De Kroonprins in Ooste rend een programma over de dich ter J.C. Bloem. Aanvang 21.00 Voorstellingen Cinema Texel: 16.00 The Muppets NL; 16.15 Achtste groepers huilen niet; 18.30 Achtstegroepers huilen niet; 19.00 The Iron Lady; 21.00 (serie Filmart) The Help; 21.30 This means war. 2? TESO TESO zet 24 februari van 9.30 tot 20.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Voor meer informatie: tel. 369600 of www.teso.nl. Scouting Texel haalt donderdag oud papier op in de wijk Koger- straat, Boogerd, Willem van Beie- renstraat, Jonkerstraat, De Zes, Schoonoordsingel, Wagenmaker straat, Witte Kruislaan.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2