■BS3£3I Scholieren TEXELSE 5 COURANT in de huid van cineast 'Op andere manier naar film kijken' Bloedafname vaker open De bloedafnamepost in het gebouw van de sportschutters aan de Emma- laan in Den Burg is vanaf 5 maart ook geopend op vrijdagochtend. De post is nu geopend op maandag en donderdag van 7.30 uur tot 11.15 uur. Op vrijdag kan men er terecht van 7.30 uur tot 10.15 uur. Thuistest Omring Jeanette ter Steege, coördine rend verpleegkundige bij Omring, vertelt de komende weken bij de inloopochtenden van de dorpssteunpunten over de huistest van Omring. Bij de huistest worden de speci fieke situaties en mogelijkheden bekeken van mensen die zelfstan dig wonen en behoefte hebben aan thuiszorg. Daarbij is de eigen manier van leven uitgangspunt. Ter Steege is maandag 12 maart te vinden in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, woensdag 14 maart in De Hof in de Koog en donderdag 23 maart in De Bijenkorf in Ooste rend. Den Hoorn wordt op 27 maart bezocht. Alle inloopochtenden beginnen om 10.00 uur. Burgerlijke stand gepubliceerd De gemeente publiceert sinds kort weer de gegevens van de burgerlijke stand. Deze te vinden op de gemeen telijke website (www.texel.nl) onder het kopje 'burgerlijke stand', te vin den door als zoekterm "burgerlijke stand' te kiezen. Op deze pagina staan aangiften van de burgerlijke stand waarvoor de gemeente toe stemming heeft gekregen van genoemde personen of van de ouders/verzorgers van deze perso(o)n(en) om te publiceren. Diner levert meer dan drie mille op Het benefietdiner van OSG-leer- lingen Ismee Kok en Oriane Pam voor Plan NL heeft tenminste €3500,- opgebracht voor Plan Nederland. De twee leerlingen hielden donder dag voor hun profielwerkstuk in Stayokay een diner waar circa 140 gasten op af kwamen. Zij kregen diverse Afrikaanse getinte gerech ten die door Martin Zeeman, Wil lem 'Parel' Roeper en medewer kers van De Pelikaan waren bereid en door eindexamenleerlingen wer den geserveerd. Tussendoor werd uitleg gegeven over de werkzaamheden van Plan Nederland en er werd muziek gemaakt door de New Klif Collec tive, een kortgeleden opgerichte band van een aantal Texelaars. Daarnaast was er een verloting van producten en diensten. De gasten waren zeer tevreden over de avond. Vanavond (dinsdag) tijdens de pre sentatie van de profielwerkstukken op de OSG wordt bekendgemaakt hoeveel het diner precies heeft opgeleverd. Ringsteken ledereen van zestien jaar en ouder die over een aanspanning beschikt, kan zich aanmelden voor de ring steekwedstrijden die in juli en augustus worden gehouden. Aan melden kan tot donderdag 23 februari bij Linda Koolhof, tel. 06- 11288389 of e-mailadres lindakoolhof5@hotmail.com. iedereen verdient een morgen Vrijwilligers Waalder museum Cultuurhistorisch Museum Texel in De Waal heeft plaats voor nieuwe vrijwilligers. Het museum wordt gerund door vrijwilligers. Het betreft onder meer bestuur, rondleiders, beheerders van de entree en de kassa, sme den, timmerlieden, loodgieters, schilders, tentoonstellingsbeden kers, tentoonstellingsmakers, men sen met kennis van fotografie en automatisering. Ze delen hun belangstelling voor oude spullen, het Texel van vroeger, de sterke verhalen en het plezier met elkaar. Mensen die belangstelling hebben om als vrijwilligers mee te helpen, kunnen contact opnemen met voorzitter Klaas Eelman (tel. 318431) en secretaris Jean Vaillant (tel. 06-53492321) of per mail info@cultuurmuseumtexel.nl. Kidsclub in De Fontein Zingen, knutselen, spelletjes doen, naar toneel kijken en luisteren naar verhalen uit de Bijbel. Dat zijn enkele van de activiteiten die leer lingen van groep 1 tot en met 8 van de basisschool maandag 27, dins dag 28 en woensdag 29 februari kunnen doen bij de Vakantie Kids club. De bijeenkomsten vinden plaats in basisschool De Fontein aan de Burdetstraat in Den Burg en duren van 9.30 tot 12.00 uur. De Vakantie Kidsclub wordt, net als voorgaande jaren, georganiseerd door de Texelse baptistengemeen te. Het thema is dit jaar 'Je hoort bij Mij'. Voor meer informatie: Christien Lemstra, tel. 313566. Koken voor nierpatiënten Zelf een mooie film van een uur maken. Die uitdaging gingen Lisanne Schuijl, Laura de Jong, Hanna Gaaff, Joost Graaf, Cha- nique Vlaar en Mignon Knijf aan, leerlingen van de HAVO. Dins dagavond presenteren ze hun 'making of' en trailer van de film in OSG de Hogeberg. Donder dagmiddag 15 maart draait de film in de bioscoop. De opbrengst gaat naar een goed doel. Het verhaal heeft het zestal zelf bedacht, net zoals ze zelf het script hebben geschreven, acteurs zochten, de regie deden, opnamen maak ten, de muziek erbij zochten, de montage doen en de pr en presentatie verzorgen. Ze hebben het allemaal dicht bij huis gehouden en vrienden, klasgeno ten en familie opgetrommeld als acteurs. De hoofdrol wordt gespeeld door Roosmarijn Graaf, nicht van Joost. Ze verhuist voor haar gezondheid samen met haar broer (gespeeld door klasgenoot Bram Meerman) vader en moeder, vanuit Amsterdam naar Texel. Zij lijdt aan een longziekte. De over gang van de bruisende stad naar het platteland valt de jongen zwaar, wat de nodige frictie geeft binnen het gezin. Meer dan dat het verhaal een dramatische wen ding neemt, willen de makers er nog niet over kwijt. Voor de lief hebbers: er is gefilmd op mooie plekjes op het eiland. Laura: 'We hebben bewust voor dit genre gekozen. Met weinig middelen kunnen we toch een mooie film maken. Aan een actiefilm met speciale effecten hoeven wij niet te denken. We merken wel dat sinds we hiermee bezig zijn, we op een andere manier naar films kijken. We letten veel meer op hoe ze in- en uitzoomen, het stand punt van de camera, de composi tie en wat voor muziek ze er ach ter zetten. Zelf gebruiken we voor het draaien een statief, zodat het beeld niet trilt. Bij de opnamen maakten we gebruik van twee tot drie camera's.' Voor de attributen en om andere kosten te dekken hebben ze met succes een beroep gedaan op ondernemers. De zes hebben de taken en verantwoor delijkheden verdeeld, maar zien het als een gezamenlijk project. Dat Lisanne en Joost bij Klif 12 werken en daardoor wat ervaring hebben met acteren, beeld en geluid, was een voordeel. 'Som mige scènes, vooral de zware, moesten over, maar meestal was het in één keer goed.' Joost is handig met monteren, dus ver zorgde hij dat gedeelte. Het maken van een film vergt veel tijd. Gemid deld hebben ze er zo'n 120 uur in gestoken, met als resultaat dat er vijftig tot zestig uur aan film op de harde schijf staat. Er wacht nog een reuzenklus, namelijk om al die beelden terug te brengen tot een film van één uur. 'Het monteren van een paar minuten film en dan ook nog eens de juiste muziek er bij zoeken, vergt twee tot drie uur', vertelt Joost. Ze hebben een trai ler (een promotie filmpje van onge veer één minuut) gemaakt, waarin de hoogtepunten voorbij komen. Die wordt dins dagavond ver toond tijdens de presentatieavond van de profiel werkstukken. De avond in OSG De Hogeberg begint om 19.00 uur. Donderdag 15 maart om 16.00 uur draait Leef! in de bioscoop. De zaal gaat om 15.30 uur open. De tickets worden aan de deur verkocht. Een kaartje kost €3,-, waarvan €2,- naar het goede doel gaat. 'Dat wilden we al vanaf het begin. We hebben geko zen voor Make a wish Nederland, de organisatie die wensen van ernstig zieke kinderen laat uitko men. Met dank aan zijn collega's van de Firma Van Heerwaarden wist half Texel gisteren dat Johan Hopman zijn 50ste verjaardag vierde. Op het dak van zijn versierde bus prijkte een levensgrote pop en dat bleef niet onopgemerkt. Foto Jeroen van Hattum) Circa 140 mensen schoven donderdagavond in Stayokay aan bij het benefietdiner van OSG-leerlingen Oriane Pam en Ismee Kok. Zij had den het diner georganiseerd voor hun profielwerkstuk. De opbrengst is voor het goede doel. Foto Jeroen van Hattum Bewoners en medewerkers van het Maartenhuis vierden vrijdag car naval. Verkleed werd er op carnavalsmuziek door zaal Artaban gehost. Het thema was 'duo's', waardoor diverse tweetallen er hetzelfde uit zagen. (Foto Jeroen van Hattum) OSG-scholieren Lisanne Schuijl, Laura de Jong, Hanna Gaaff, Joost Graaf, Chanique Vlaar en Mignon Knijf maakten voor hun profielwerk stuk de film Leef! De film draait donderdagmiddag 15 maart in de bioscoop. DINSDAG 21 FEBRUARI 2012 Bijstandsregels aangescherpt De Wet Werk en Bijstand (WWB) is per 1 januari 2012 aange scherpt. De landelijke maatregel is gericht op bevordering van deelname aan de arbeidsmarkt en vergroting van de verantwoor delijkheid van mensen met een uitkering. In de gewijzigde wet krijgt de uitke ringsontvanger meer verplichtin gen en wordt er de nadruk gelegd op de verantwoordelijkheid van de ontvanger om zichzelf te kunnen voorzien van levensbehoeften. Ook wordt de bijstand voor inwonende meerderjarige kinderen en ouders afgeschaft. College houdt mandaat De raad tornt niet aan het finan ciële mandaat van het college. Dit naar aanleiding van het besluit om €50.000,- beschikbaar te stellen voor SAIL. 'We hebben het volste vertrouwen in het col lege', zei Alfred Schaatsenberg (PvdA) naar aanleiding van een motie van TX 2010. 'Het schort bij het college blijkbaar aan politiek invoelingsvermogen', constateerde Willem Vlas (Texels Belang) naar aanleiding van de commotie in de raad over de toe zegging voor SAIL. Het gemak waarmee met geld uit de pot Eco nomische Stimuleringsprojecten was geschoven, vormde een con trast met de stugge opstelling van wethouder Visman bij de financie ring van vervoer van scholieren naar Den Helder, vond Rikus Kieft (GL). Wat niet weg nam dat de gemeente er goed aan had gedaan steun te verlenen aan SAIL, waar de provincie en Den Helder elk vier ton in steken, zei Cees Hoogerhei- de (D66). Hij benadrukte het belang van een goede relatie met onze buurgemeente, waar de Texelse boot afmeert en andere belangen mee zijn gemoeid. Jur Schuiringa (WD) vond dat de gemeente ook zou kunnen bijdragen aan het jubi leum van de Koninklijke Marine. Hij gaf de gemeente de ruimte om 'zoveel mogelijk attracties naar het eiland te halen.' Maar Gerbrand Poster (TX 2010) indiener van de motie 'Grens aan ongewenste uitgaven', vond de uitgave ongehoord en greep het aan om het mandaat van b en w te beperken tot €5.000,-. Poster kreeg geen enkele steun. 'Dit is heel con traproductief', zei Marian Merkel- bach (CDA), die er niet aan moest denken dat de raad zich over al die besluiten zou moeten buigen. Kieft richting Poster: 'Als je zo'n wan trouwen in het college hebt, moet je zorgen dat er een ander college komt.' Extra vergoeding brandweerlieden Hannah Ipenburg derde in Almelo Turnster Hannah Ipenburg is afge lopen week op het jaarlijkse lispa- toernooi in Almelo op de derde plaats geëindigd. Een verrassende prestatie, omdat vier van haar concurrenten al enkele jaren in de talentendivisie uitkomen, een niveau waarop de 10-jarige Texel se dit seizoen debuteert Het toernooi was Hannahs eerste krachtmeting in deze divisie. Vooral op vloer en balk deed de voor turn vereniging Bato uit Haarlem uitko mende Texelse het uitstekend.Ze was in Almelo in gezelschap van Noëlle Saul, die afgelopen zomer naar Texel verhuisde en daarvoor actief was bij Turncentrum Twente. Omdat Noëlle op Texel niet voldoen de kan trainen, oefent ze nu samen met Hannah gemiddeld twintig uur per week in Haarlem. Noëlle moest in Almelo genoegen nemen met de zesde plaats. Dat kwam vooral door dat ze nog niet alle onderdelen beheerst, waardoor de uitgangs waarde van de oefening wat lager lag dan bij haar concurrenten. Des ondanks liet ze een prachtige sprong zien, waarvoor ze de één-na-hooog- ste score kreeg. Zondag 25 februari doen beide Texelse meiden in Heerenveen mee aan het Sidijktoernooi, sinds jaar en dag een evenement waarop de (sub)toppers van Nederland kunnen zien hoe de krachtsverhoudingen zijn. In verband met World Kidney Day verzorgen studenten van de Hogeschool van Amsterdam een kookworkshop in Anna Paulowna. Daarbij zijn ook Texelse nierpatiënten welkom. De workshop, waarbij op een crea tieve manier wordt omgegaan met het koken zonder zout, bestaat uit het bereiden, koken en proeven van verschillende gerechten en wordt gehouden in kookstudio 'Hoe Maakt U Het' in Anna Pau lowna. Deelname kost €5,-, de workshop duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Aanmelden kan via e-mail- adres worldkidneyday.ap@gmail. com. Na aanmelding volgt een definitieve bevestiging. Voor meer informatie: Tamara Zijm tel. 06- 12785925. Het Amsterdamse Youth Symphony Orchestra onder leiding van Peter Veenhuizen trad op tijdens Die Zauberflöte en gaf zondagmorgen een eXtra COnCert in De BUrght. (Foto Gerard Timmerman) Leden van de vrijwillige brand weer op Texel krijgen een extra vergoeding. Dit vloeit voort uit nationale regels. Door de extra compensatie gaan de kosten voor de gemeente structureel naar €11.000,-. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de vakbonden slo ten in 2009 een akkoord. Uit deze onderhandelingen kwam de lande lijke rechtspositieregeling voor de vrijwillige brandweer tot stand die op 1 januari 2010 van start ging. Over 2010 en 2011 moet de gemeente een nabetaling doen van €41.380,16. Deze worden gedekt uit de algemene reserve. Voortaan wordt bij werkzaamhe den meer tijd in rekening gebracht. Waar bij een uitruk eerder minimaal een half uur werd uitbetaald, wordt dit nu minimaal een uur. Bij keurin gen wordt de minimale vergoeding verhoogd van anderhalf uur naar vier uur, dit in verband met de reis tijd door gebruik van de boot. Daarnaast wordt er in het nieuwe systeem een aparte vergoeding ingesteld voor langdurige aanwe zigheid (bijvoorbeeld bij trainingen in het buitenland). Ook krijgen de brandweerlieden nu een half uur vergoed bij opkomst zonder uitein delijke uitruk.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5