'Ik wil het hele seizoen open zijn' De Friese volkzanger van Café De Jutter Josien Wessels als vrijwilliger naar Zuid-Afrika 'Aandacht en liefde geven die kind thuis tekort komt' GESTREMDES IS OOK MAAR HET HINDERS DINSDAG 21 FEBRUARI 2012TEXELSE COURANT Henstra zou je eigenlijk niet in deze rubriek verwachten, daar hij pas sinds april op Texel woont. Toch is hij voor veel Kogers een bekend gezicht, doordat hij eigenaar is van het café aan de Dorpsstraat. Hen stra werd gevraagd door Mient van der Zaag (toenmalige uitbater) na een concert dat hij gaf in Friesland waar hij als volkszanger Tjeerd de nodige bekendheid verwierf. Het kroegleven was hem niet vreemd, naast zijn werk als zanger had hij in Friesland al een eigen kroeg en werkte hij in twee andere zaken als barman. Toen hij gevraagd werd om bedrijfsleider te worden, hoef de hij niet lang na te denken en zo kwam Henstra op Texel terecht. Als hij de kans krijgt De Jutter over te nemen pakt hij die en sinds 13 oktober heeft hij het zelf voor het zeggen. Veel van de vaste gasten vinden dat de sfeer in het café weer helemaal is teruggekeerd in de kroeg, die historie ademt. 'Ik probeer aantrekkelijk te zijn voor een breed publiek. Ik draai sfeer muziek, van Nederlandstalig tot evergreens.' Ondanks dat hij het optreden op een lager pitje heeft gezet zingt hij niet minder. Op menig avond pakt de zanger de microfoon en zingt een breed scala aan liedjes, van Elvis Presley tot Frans Duijts. 'Ik vind het heerlijk om te zingen, en livemuziek zorgt natuurlijk voor de ultieme café sfeer', vertelt hij. Dat hij zich al helemaal thuis voelt in De Koog blijkt wel als hij vertelt over de mensen waarmee hij samenwerkt. Zo is hij vanaf het begin veel geholpen door leveran cier Erik Kossen en heeft hij loven de woorden voor de familie Spee, de familie waarvan hij het café overnam met hulp van de familie Molenaar. Zo mogelijk nog enthou siaster is hij over voor Gaye Bon- gers. 'De Ierse schoonheid', zoals hij haar noemt, werkt al sinds jaar en dag in De Jutter en is voor veel gasten een bekend gezicht. 'Ik ben enorm blij dat zij hier werkt. Men sen kennen haar en zij kent de klanten. Ik zou niet weten wat ik zonder haar zou moeten', laat hij optekenen. Ondanks dat Henstra al sinds okto ber eigenaar is van het café, is de officiële opening pas op 24 febru ari. Hij wil eerst alles in orde heb ben. 'Er was veel achterstallig onderhoud, dat moest worden aangepakt en alles moet worden gepoetst.' Zelfs het koperwerk (en dat is veel in het jutterscafé) wordt grondig onder handen genomen, door één van de mannen die al jaren in het café komt. 'Alles moet kloppen tijdens de opening.' Ondanks dat het café grondig gerenoveerd is, blijft de uitstraling hetzelfde. De kroeg is versierd met allerlei scheepsspullen, van patrijs poorten tot oude scheepslampen. De rol die Henstra speelt in de samenleving van De Koog groeit. Hij heeft wekelijks zijn eigen biljart- groep en sinds kort heeft hij een groep die op een vaste avond komt darten. Ook het badminton- team komt vaak bij hem borrelen, net als de vrouwen van het koor die in de pauze even snel een bier tje komen drinken. 'Het is voor mij goed als ik vaste groepen heb die komen en voor de klanten is het fijn als ze een vaste stek hebben om naar toe te gaan. Mijn doel is ook wel om iedere winter gewoon open te blijven. Natuurlijk zijn er dan minder mensen dan in het hoog seizoen, maar ik hoop dit met elkaar te kunnen compenseren. Vrijdag is de officiële opening en Henstra nodigt alle stamgasten en ondernemers van De Koog uit hier tussen 19.00 uur en 21.00 uur bij aanwezig te zijn onder het genot van een hapje en een drankje. Ook zal er de hele avond livemuziek zijn. Job Schepers Aangespoeld laar zijn te onderscheiden. Eilandgenoten die hier lang geleden zijn komen wonen. Met elk een eigen verhaal, opgetekend in de rubriek Aangespoeld. Dit keer Tjeerd Henstra van Café De Jutter in De Koog. Vorig jaar reisde Josien Wessels naar de andere kant van de wereld om in Zuid-Afrika als vrij williger mee te helpen in een dagopvang voor gehandicapte kinderen. Over een paar weken keert ze er terug. 'Om te kijken hoe het met ze is en of bepaalde kinderen het redden.' 'Ik wilde altijd al eens aan de slag als vrijwilliger', vertelt Josien (22), die woont in Leiden, waar ze een Texelse avonturen moeder en dochter De avonturen die twee vriendin netjes tijdens hun vakantie op Texel beleven, zijn onderwerp van het kinderboek Wadden goud, dat in eendrachtige samenwerking is gemaakt door een moeder en haar dochter. Fervent Texelganger Alieke Bruins schreef de tekst, de negenjarige Samme Reijnders maakte de tekeningen. Waddengoud is een vrolijk boekje, zowel wat de inhoud als de vorm betreft. Het verhaal begint wanneer Guusje, haar ouders, zusjes Isabel en Pippa en vriendinnetje Lien bij de boot in Den Helder arriveren en volgt de meisjes tijdens hun vele belevenissen op het eiland. Zo ont moeten ze in de viswinkel een oudere Texelaar die vertelt over de schepen die lang geleden op de Rede van Texel lagen, doet een nogal excentrieke boerin uit de doeken hoe je schapenkeutels kunt gebruiken om kaas mee te maken en bekent een jutter dat zijn vader vuren op het strand stookte om schepen naar de kust te lokken. Terwijl ze gaandeweg steeds meer over de geschiedenis en de natuur van Texel te weten komen, smeden de vriendinnetjes een plan om de arme Vietnamese oma van Lien te helpen en schromen ze niet een schaap te ontvoeren en dat via de kottervloot in de haven van Oude- schild naar de oude vrouw te ver schepen. Het boekje is verluchtigd met prachtige tekeningen, die opvallend goed zijn voor een meis je van negen jaar. Grappig is dat Waddengoud een zogenoemd theaterlezenboek is. Dat wil zeggen dat alle zinnen wor den voorafgegaan door de naam van de personage die ze uitspreekt. Door het samen te lezen, kunnen kinderen het verhaal op die manier als een toneelstukje opvoeren. De auteur heeft er hier en daar zelfs regieaanwijzingen bijgezet, zoals de toon waarop de zinnen moeten worden uitgesproken. Waddengoud telt 98 bladzijden, is vormgegeven door Monique Hege man en uitgegeven door tekstbu reau Meester in de Taal in Hilver sum, eigendom van auteur Alieke Bruins. Het boekje kost €11,95 en is onder meer te koop bij Ecomare en via de website www.meesterin- detaal.nl. opleiding tot verpleegkundige volgt. Ze zat begin vorig jaar 24 uur in het vliegtuig om twee maanden hulp te bieden aan kinderen uit de townships in Port Elizabeth. 'Zuid- Afrika is een land waar zwarte, gehandicapte kinderen geen rech ten hebben en worden wegge stopt.' Centrum Ithemba vangt overdag zo'n 45 kinderen op. 'Ze hebben een verstandelijke of licha melijke handicap. Van het syn droom van Down tot ADHD en van autisme tot een spieraandoening. Er zijn drie klas sen met elk vijf tien kinderen. Alles zit door elkaar. Kinderen spreken niet alle maal dezelfde taal. Het doet wat rommelig aan, maar de kinderen hebben het er erg naar hun zin. Docenten zijn hier niet allemaal voor opgeleid en kunnen onze hulp goed gebruiken. Ik zat er via een vrijwilligersorganisatie, samen met een groepje andere Nederlanders. Het klikte goed.' 'De kinderen worden elke dag met een busje opgehaald uit de slop penwijken en 's middags weer teruggebracht. Ze doen er van alles. Ze leren zichzelf wassen, aankleden, tanden poetsen en opruimen. Ze dansen, zingen en maken muziek. En kinderen die dit kunnen, leren een beetje taal en rekenen. Voor de meisjes is nagels lakken de favoriete bezigheid. Elke dag moest ik er aan geloven. Als je zo één-op-één met ze bezig bent, kun je ze de aandacht en liefde geven die ze thuis tekort komen. In de opvang deden we allerlei spel letjes met ze om ze te laten bewe gen. Toen ik aankwam was er een meisje van vier, Patricia, dat met een kleine rollator liep. Haar been tjes zijn niet in orde. Toen kwam mijn vorige studie fysiotherapie van pas. Ik ben elke dag met haar aan de slag te gaan en toen ik vertrok kon ze zelfstandig lopen. Dat was een geweldige overwinning. Het kostte wel wat moeite haar vader duidelijk te maken dat hij haar niet steeds moet dragen en dat het veel beter voor haar is als ze zelf loopt. Maar dat begrijpt hij nu wel.' Josien begeleide ook kinderen naar de dokter. 'Daar was geen geld voor en toen heb ik zelf de doktersrekening maar betaald. We gingen met de kinderen ook op schoolreisje, naar een wildpark en met wat meiden naar een winkel centrum. 'In dat centrum merkten we dat deze zwarte, gehandicapte kinderen niet gewenst zijn. We zijn daar heel boos over geworden. Met de andere vrijwilligers hebben we de muur rond de opvang geschilderd, die zat vol lelijke graf fiti.' Een foto toon een fraaie blau we muur. 'De naam hebben we er niet zelf op geschilderd, dat heeft een kunstzinnige jongen uit de buurt gedaan. Die hebben we een paar tientjes gegeven.' Zuid-Afrika staat niet bekend als een veilig land voor blanken. 'We sliepen daarom in een gast huis buiten de township. Alle deu ren gingen 's nachts op slot. Je kunt er niet in je eentje over straat, als je naar buiten gaat, dan moet je met de auto en de deuren op slot. 's Avonds na zes uur is het pikdon ker en kun je geen kant op. Dat is best moeilijk. Eén keer was ik wel even alleen weg gegaan, een vrien din wegbrengen, en werd ik bij terugkomst strenger toegesproken dan mijn eigen vader ooit heeft gedaan. Na een maand hebben we als vrijwilliger gelapt en een auto gehuurd, zodat we ritjes konden Josien Wessels tijdens haar vorige verblijf in de dagopvang in Zuid-Afrika. Hier doet ze oefeningen met een meisje dat slecht kan lopen, maar dat inmiddels zelfstandig kan. maken. Onder meer naar Kaap stad. Zo heb ik in de weekenden wat van het land kunnen zien. Het is daar erg mooi.' een potje is om de dokter te beta len en voor brandstof en onder houd voor de bus. Want als die stil staat kunnen de kinderen niet wor- Het afscheid van de kinderen viel den opgehaald en komen ze niet. niet mee. 'Je vraagt je toch af of sommigen het gaan redden. Ook daarom wil ik zo graag terug. En om te helpen natuurlijk.' Op 2 maart vertrekt ze voor drie weken. Dat kan soms wel een week duren.' Bijdragen kunnen worden overge maakt op rekening 332503739, t.n.v. Josien Wessels. Hoe ze het Josien betaalt haar reis en verblijf geld besteedt, is te volgen via haar zelf, maar voor uitgaven die nodig zijn voor de kinderen heeft ze geen budget. 'Het zou mooi zijn als er weblog josienwessels.be-more.nl. De tekeningen in 'Waddengoud' zijn opvallend goed voor een negenjarige. Café De Jutter.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6