'Gezellige bijeenkomsten, waar je nog iets leert ook Van Boerinnenbond via Plattelandsvrouwen tot Vrouwen van Nu Postma nieuwe directeur Vrije School Hot Louisiana Night met cajun in Klif 12 TEXELSE 9 COURANTd.nsdac 2, februar, 2, De vereniging heette nog Boe rinnenbond toen ze als pas getrouwde vrouw lid werd. Een logische stap, want ook haar schoonmoeder, schoonzuster en tientallen andere Texelse vrouwen uit agrarische kringen waren dat. Ze was vooral op zoek naar gezelligheid. 'Je had bijna niks in die tijd. Geen radio, geen tv, we hadden zelfs geen stroom toen ik trouwde.' Inmiddels is Janna Roeper-Blom 83 en al 60 jaar lid van de vereni ging, die later Plattelandsvrouwen en tegenwoordig Vrouwen van Nu ging heten. En nog steeds heeft ze het er prima naar haar zin. 'Ik ga eigenlijk wel naar elke bijeen komst. Het hoort er gewoon bij.' Ze is het langst lid van allemaal en dat wil wat zeggen bij dit gezel schap, waar clubtrouw nog heel gewoon is. Ook haar nicht Nettie Blom-Vonk (bijna 80) en Riny de Beurs-Wielinga (77) worden van avond bij de jaarvergadering in het zonnetje gezet. Zij omdat ze er al vijftig jaar bij horen. Ze ontvangen de interviewer met de mededeling dat ze niet goed weten wat ze hem moeten vertel len. Maar al snel ontstaat een geanimeerd gesprek, waarin de vrouwen herinneringen ophalen en elkaar voortdurend aanvullen. De oudste herinnering is van Roeper, die opgroeide in Oudeschild, waar haar vader één van de eigenaren van de puffabriek was, de vis- meeldrogerij aan de Schilderweg waar later de ijsfabriek en nog later het aannemersbedrijf van Marten Visser was gevestigd. Nadat ze met Fer Roeper trouwde, werd ze boerin in polder Het Noor den. Komend vanaf de Zaandam- merdijk op de tweede boerderij aan je linkerhand, om precies te zijn. 'We gingen altijd met de taxi naar de Boerinnenbond. Eén keer per maand, net als nu nog. Een ouderwetse zespersoonsauto, waarin je met z'n tweeën achter elkaar zat. De taxi was van Jan Prekel, de bijnaam van Jan Brou wer. In Oosterend haalde hij eerst de vrouw van dokter Renout op. Dan Alie Eelman-Roeper op Har- kebuurt. Daarna reed hij door naar Het Noorden en stapten eerst mijn schoonmoeder en dan ik in. En daarna buurvrouw Wuis en ten slotte buurvrouw Visman. De bij eenkomsten werden in die tijd gehouden in hotel Texel. We heb ben op heel veel plekken gezeten: Casino, de Landbouwschool, de LTS, de oude Buureton, de nieuwe Buureton, de Gasterij van De Gol- lards. Iedere keer moesten we na een paar jaar weer ergens anders naar toe. Het is ook eigenlijk bespottelijk, leder dorp heeft een mooi dorpshuis, alleen Den Burg niet.' De twee andere dames zijn het met haar eens en knikken. Nettie Blom-Vonk werd bijna 80 jaar geleden geboren in Den Burg. 'Schrijf maar op dat ik een dochter ben van Vonk, de schilder. Dan weten de Texelaars het wel. Ik ben getrouwd met Cees Blom. Samen hebben we een winkel in de Weverstraat gehad, waar we glas en porselein verkochten.' Riny de Beurs-Wielinga is 77 en komt oor spronkelijk uit Leiden. Ze woont op Texel sinds 1957, toen ze trouwde met Joop de Beurs, de directeur van graanhandel Keijser Co. Na aanvankelijk vooral huis vrouw te zijn geweest, werkte ze toen ze al wat ouder was een tijd als secretaresse op het RIN, de voorloper van IMARES. Om de introductie compleet te maken: Janna Roeper-Blom en haar man werden na de verkoop van hun boerderij, nu ruim dertig jaar gele den, koster van de doopsgezinde kerk in Den Burg, een functie die ze jaren hebben vervuld. Met een glimlach: 'Een grote verandering. Mijn man had nooit veel in de huishouding gedaan, maar als koster liep hij bij uitvaarten met bladen vol koffiekopjes of hij nooit anders had gedaan.' Hoewel ze de bijeenkomsten zelf altijd voor de gezelligheid hebben bezocht, was de Plattelandsvrou wen vooral ook opgezet om de leden 'te ontwikkelen'. De Beurs: 'Er zijn altijd lezingen over allerlei verschillende onderwerpen gehou den. Over muziek of een boek, bijvoorbeeld. Maar we hebben ook een keer de directeur van een gevangenis gehad die over zijn werk vertelde. Er is wel eens een Indische avond gehouden en mevrouw Van der Eijk, de vrouw van de rector van de scholenge meenschap, gaf ons Engelse les.' Blom: 'Het interesseert je niet altijd. Maar het gebeurt ook wel dat je er van te voren niet zo'n zin in hebt, maar dat het toch erg inte ressant wordt.' Roeper: 'Als het te modern wordt, doe ik niet mee. Yoga, bijvoorbeeld. Dat hoeft van mij niet. Geeft niet hoor, want veel jongeren vinden het wel leuk en je kunt het nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken.' Het blijkt niet altijd even eenvou dig interessante sprekers te vin den. 'De overkoepelende organi satie heeft een lijst met mensen die je kunt vragen. Maar die zijn soms al bezet. Of het kost te veel geld om ze naar Texel te halen.' Aan de andere kant hoeft het niet altijd zwaarwichtig te zijn om de interesse van de vrouwen te wek ken. 'Voor de kerstviering maken we altijd met een groep kerststuk jes, om de zaal aan te kleden. Dat is vaak erg gezellig.' Werden ze zelf lid toen ze tussen de twintig en dertig jaar oud waren, tegenwoordig is de vereniging een gezelschap van dames op leeftijd. Daar heeft ook de nieuwe naam, Vrouwen van Nu, die het enigszins oubollige imago moest bestrijden, niets aan kunnen veranderen. De jongste is 53, de oudsten zijn de 80 al even gepasseerd. 'We heb ben zelfs een speciaal uitje voor de tachtigplussers. Het afgelopen jaar zijn we met de Jan Plezier mee geweest. We gingen naar het strand en naar De Koog en na afloop was er soep', vertelt Roe per. Dat jongeren niet meer staan te springen om zich aan te sluiten, vinden ze wel jammer, maar niet vreemd. 'Er is tegenwoordig zo veel. Veel vrouwen hebben een baan en een gezin en dan zijn er nog al die andere activiteiten. Dat valt bijna niet te combineren.' Desondanks telt de vereniging nog steeds zo'n 120 leden. 'We zijn de afgelopen jaren zelfs een beetje gegroeid. En dan heb je ook de afdeling van De Cocks- dorp nog. Die heeft zich in het verleden van ons afgesplitst.' Van enige animositeit is overigens geen sprake. 'We hebben elk jaar een gezamenlijke bijeenkomst. Dat hadden we vroeger ook met het Gilde, van de katholieke vrou wen, maar dat bestaat niet meer.' Het Gilde verdween door een gebrek aan leden die een bestuursfunctie op zich wilden nemen, een gevaar dat ook op de loer ligt bij hun eigen vereniging. 'Het wordt steeds moeilijker om mensen te vinden die in het bestuur willen. Daarom is ook al gesproken over een samengaan met de afdeling van De Cocks- dorp. Het valt ook niet mee als je wat ouder wordt. Tegenwoordig gebeurt steeds meer met de com puter en dat lukt ons niet.' Onder het genot van een kopje koffie praten de drie jubilarissen verder over 'hun' vereniging. Over de reisjes naar Volendam, de Zaanse Schans en zelfs naar bui tenlandse bestemmingen als het Zwarte Woud en de Eiffel die in de loop der jaren zijn georgani seerd. Over de handwerkclub. En over de acties voor goede doe len. Hoewel ze wel eens een acti viteit overslaan, zijn ze het over één ding hartgrondig eens: bij leven en welzijn zullen ze hun lidmaatschap nooit opzeggen. 'Ik vind het nog steeds leuk, dus waarom zou ik bedanken?', vraagt Roeper zich retorisch af. 'Ik ben nogal standvastig', vertelt Blom. 'Ook al ben je er niet altijd meer bij, ik zie niet in waarom je zou stoppen. Ik tennis al jaren niet meer, maar ik ben nog steeds lid van Deuce. Het blijft toch je club. En die steun je', besluit De Beurs. Joop Rommets Tijdens een vakantie tien jaar geleden liep hij uit belangstel ling al eens een rondje om het gebouw. Sinds begin dit jaar zwaait de 56-jarige Wilfred Postma uit Almere de scepter over de Vrije School in Den Burg. Postma heeft het roer overgeno men van Keympe van der Gronde, die met pensioen is gegaan. De nieuwe directeur komt oorspron kelijk uit Venlo en is 35 jaar actief in het onderwijs. Hij was directeur van de Vrije Scholen in Venlo, Tiel en Almere. Op de laatste post liepen zijn visie en die van het bestuur uiteen, waarna het tot een afscheid kwam. De school aan de Gasthuisstraat voelt hem goed aan. 'De visie van de school spreekt me aan en ik vind het erg prettig dat de school bij Kopwerk is aangesloten. Dat werkt anders dan wanneer je met een bestuur te maken hebt dat uit ouders bestaat.' Postma neemt een school over die in rustig vaarwater is beland. Dat is mede te danken aan zijn voorganger Van der Gronde. Toen hij in 2004 aantrad, telde de school nog 40 leerlingen en moest die herstellen van een crisis die in 2003 uitbrak na het vertrek van een deel van het docententeam uit onvrede over de toenmalige gang van zaken. De school kreeg toen van de onderwijsinspectie het predikaat 'zeer zwakke school'. In 2008 werd de school daarvan verlost en inmiddels staat de Vrije School alweer een paar jaar te boek als een school waarin de inspectie alle vertrouwen heeft. Eind 2008 kwam de intensieve samenwer king met Kopwerk (de overkoepe lende organisatie van De Fontein en De Akker) op gang. Het aantal leerlingen staat dit jaar op 132. Dat is boven de streefge tallen die de afgelopen jaren wer den genoemd. Van der Gronde: 'Bij mijn afscheid werd dit ver schil goed in beeld gebracht met foto's uit mijn begin- en eindperi ode met alle leerlingen erop.' Hij vindt het prettig dat er rust is gekomen. 'Toen ik net was aan getreden heb ik tijdens een ouder avond een keer een grote K op een flipover geschreven en gezegd dat ik maar één ding belangrijk vond en dat is het kind. Daar draait alles om.' Postma is van plan de ingezette koers aan te houden. 'Daarnaast lijkt het me goed om te werken aan de verdere profes sionalisering van het personeel en het is belangrijk dat we de instroom van jonge kinderen aan de onderkant van de school goed houden.' Met als leus A Hot Louisiana Night wordt zaterdag 25 februari een cajun-avond gehouden in theater Klif 12 in Den Hoorn. Op het programma staat 'een com binatie van kruidig cajun-eten en swingend dansen op een band die stomende accordeonblues speelt'. De band bestaat uit muzikanten die hun sporen hebben verdiend. Op hun CV's prijken optredens op bekende festivals als North Sea Jazz en het Montreux Jazzfestival. Henk de Kat werd twee keer uitge roepen tot beste bluesaccordeonist van Europa. De andere leden zijn Hans de Vries (voormalig leider van Louisiana Radio) op mondharmoni ca, wasbord en triangel, bluesgita rist Willem van Dullemen, jazzdrum- mer Jeroen Elfferich en tenorsaxofonist Arend Bouwmees ter. De muziek die zij spelen ont stond rond 1900 in de binnenlanden van Louisiana en is een mengvorm van oude Franse volkmelodieën en ritmes van voormalige Afrikaanse slaven. In die kruisbestuiving zorgt de accordeon voor de kenmerken de sound. Het instrument wordt 'bluesy' en hypnotiserend bespeeld. De muziek roept volgens liefheb bers 'een bijna onbedwingbaar dansgevoel' op. Het eten in Klif 12 is deze avond in stijl. Het lopend buffet bestaat uit gerechten waarin vlees en vis soms samen zijn ver werkt. Het bekendst is jambalaya, een stoofschotel met bonen en rijst, vlees en rivierkreeftjes. Verder zijn er onder meer maïsflensjes, salsa's, zoete aardappelen en pecantaart bij de koffie. De avond begint om 19.00 uur. De entree bedraagt €43,- (inclu sief muziek en buffet). Reserveren is De 56-jarige Wilfred Postma (rechts) heeft de directie over de Vrije School in Den Burg overgenomen van de 63-jarige Keympe vc zeer gewenst. der Gronde. De laatste hielp de school de afgelopen jaren na een moeilijke periode in Riny de Beurs-Wielinga (links) en Nettie Blom-Vonk zijn al vijftig jaar l al haar zestigjarig jubileum. Vrouwen van Nu. Janna Roeper-Blom viert zelfs

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9