adder tey eltouyls Texel, kind van de planeten TAXITEXEL WMO/ziekenvervoer TEXELSE 7 COURANT Stadse drukte verruild voor rust en ruimte G-team lijdt kleine nederlaag Verlangen naar Texel te gaan steeds groter I www.taxitexel.nl onze voordeelpas Ericka Voortman en Severin Candel bij hun KunstHuys aan de Warmoesstraat. Aangespoeld Ze wonen hier al zó lang dat ze niet van een 'echte' Texelaar zijn te onderschei den. Eilandgenoten die hier lang geleden zijn komen wonen. Met elk een eigen, uniek verhaal, opgetekend in de rubriek Aangespoeld. Dit keer kunstenaars Ericka Voortman (47) en Severin Candel (46) uit Den Burg. Dit jaar vertoeven ze pre cies tien jaar op Texel. DINSDAG 31 JANUARI 2012 verlangen om op Texel te gaan wonen werd steeds groter. Als ze in 2002 gaat samenwonen met haar nieuwe vriend besluiten ze helemaal op nieuw te beginnen en verruilen de grote stad (respectie velijk Rotterdam en Utrecht) voor een woning op Texel boven kap per Qnipp in de Waalderstraat. Het was een enorme stap, zeker omdat ze beiden nog geen werk In de Texelse Courant van dinsdag 24 januari wordt verwezen naar een artikel dat verscheen in NRC Han delsblad van 13 januari. Daarin wordt een boek genoemd van de auteur Roos, waarin betoogd wordt dat de vorm van de Nederlandse kust bepaald wordt door de heuvels van het eiland Texel. Dit is niet nieuw. Al veertien jaar geleden schreven wijlen Willem Kik kert en ik in ons boek Van het Clijf tot Den Hoorn hetzelfde. In het voor woord, op bladzijde 3, staat: 'Alge mener sprekend, mogen we zeggen dat de aanwezigheid van de Texelse heuvels de vorm van de hele Neder landse Noordzeekust bepaald heeft. Dit laatste aspect noemen we in hoofdstuk 11.1.2.' In dat gedeelte wordt daar dieper op ingegaan. In het kort komt het hierop neer. Nadat ongeveer 12.000 jaar geleden de laatste ijstijd tot een eind kwam, smolt een belangrijk deel van het ijs en zo steeg de zeespiegel. Dat had ten gevolge dat ongeveer 10.000 tot 8.000 jaar geleden het Nauw van Calais doorbrak. Het zeewater stroomde daar door noordwaarts en zo ontstond het zuidelijk deel van de Noordzee. In dit deel van de zee overheerst een zuid-noord gerichte vloedstroom. Maar omdat de aarde om zijn as draait, heeft deze stroom Gerrit Spanhaak dubbel kampioen Door zowel in de dinsdag- als de zaterdagcompetitie op de eerste plaats te eindigen, is Gerrit Span haak dubbelkampioen geworden bij Jeu de boulesclub Den Burg. De eindstand van de competities werd zaterdag bekend gemaakt tijdens een goedbezochte jaarver gadering in het clubgebouw bij zwembad Molenkoog. Tijdens de vergadering werd ook het activiteitenprogramma voor het komend jaar doorgenomen. De club bestaat volgend jaar twintig hadden. 'Als je iets echt wilt, moet je er ook wat over hebben. Daar om ben ik ver onder mijn opleiding begonnen met werken, als recep tioniste in Grand hotel Opduin', vertelt Voortman. Nog een punt dat de stap zo groot maakte is het feit dat ze al twee kinderen had uit een eerdere rela tie. Destijds waren haar twee zonen vijf en elf jaar oud en vonden het maar niets om bij hun vriendjes weg te gaan. Als ze net op Texel wonen krijgt Candel, afgestudeerd aan de Kunstacademie, een baan bij de omroep RVU in Hilversum. Dit betekent dat hij twee dagen in de week werkt aan de website van de omroep. Het is baan die goed ver dient, maar die de gewenste rust niet ten goede komt. Uiteindelijk neemt ook hij genoegen met baan onder zijn niveau en gaat aan het werk als nachtportier bij Opduin. ook de neiging naar het oosten af te buigen. Dat verklaart de vorm van de kust van Vlaanderen en Neder land. Van zuid naar noord gaande buigt die kust langzaam naar het oosten. Langzaam, want de oost waarts gerichte neiging van de waterstroom wordt geblokkeerd door de heuvels van Texel. En pas wanneer de stroom voorbij Texel is, waar geen verdere belemmeringen liggen, kan de zeestroom echt oost waarts afbuigen en dat verklaart de vrijwel oostwaarts lopende reeks Nederlandse en Duitse Waddenei landen. Het is niet alleen Texel waardoor die oostwaarts gerichte stroom geblok keerd wordt. In het noordelijk deel van Nederland zien we een reeks heuvels: Texel, Wieringen, Gaaster- land-Urk, Steenwijk, Heerenveen, jaar en viert dit met een groot toer nooi, waarvoor alle verenigingen uit de Kop van Noord-Holland wor den uitgenodigd. Dit jaar wordt voor het eerst een uitwisseling gehouden met Wieringerwaard. Aan de twee competities van de club deden dit jaar in totaal 62 spe lers mee, waaronder vijf deelne mers van de Texelse Reede, die iedere week hun eigen wedstrijden spelen. Ook voor hen waren er medailles. Rob Blok had, zoals gebruikelijk, weer fraaie prijzen gemaakt voor beide competities. Uitslagen: Dinsdagcompetitie: 1.Gerrit Spanhaak gemiddeld 12,16; 2.Piet van der Vis 11,48; Beiden verlangen ernaar weer werk te gaan doen waarvoor ze geleerd hebben. Zo pakt Voort man haar werk als docent drama langzaam maar zeker weer op. Inmiddels heeft ze haar eigen Danslaboratorium en geeft ze workshops op gebieden als team building, dansen, film en theater. Nadat ze jarenlang haar lessen her en der in allerlei verschillende ruimtes heeft gegeven, geeft ze thans veel van deze workshops in hun eigen studio aan de War moesstraat. Dit 'KunstHuys' is gevuld met fotokunstwerken, nog één van haar kunstzinnige bezig heden. Boven in het pand zit de muziekstudio van Candel. Hij doet zijn hele leven al veel met muziek en zat onder andere een jaar op Coevorden. Heuvels van stevig kei- leem, waar de zee weinig vat op heeft. Maar zuidelijk van deze heu velrug is de kust toch weer wel kwetsbaarder en zo ontstond onge veer 6.000 jaar geleden, ter hoogte van waar nu Bergen ligt, een grote diepe inham in de kust, het Berger zeegat. Nog steeds is de kust daar kwetsbaar: de Hondsbossche Zee wering tussen Petten en Schoorl is daar getuige van. Deze langgerekte heuvelrug ont stond 135.000 jaar geleden, gedu rende de koudste periode van de voorlaatste ijstijd. Toen was het zo koud dat de gletsjers van Scandina vië en noordoost Europa zo ver zuidwaarts konden komen dat zelfs het noorden van Nederland bereikt werd. Deze gletsjers duwden grond voor zich uit, de eindmorenen, en Mindfulness voor gezinnen Mirjam Spijker en Milena Hilstra houden vrijdag 3 februari bij Stay- okay in Den Burg een workshop en informatiebijeenkomst mind fulness voor jonge gezinnen. De workshop gaat vooraf aan een midweek mindfulness die in de voor- Diny Vos 10,33. Zaterdagcompetitie: 1.Gerrit Spanhaak gemiddelde 12,31; 2.Louis van der Vis 11,913.Peter Steffen 11,69; beste dame; Alie Schouten 10,60. het conservatorium, speelde in diverse bands en speelt drums en gitaar. In de studio geeft hij les aan diverse kinderen en volwassenen, geeft hij workshops en maakt stu dio-opnames. Verder werkt hij bij mediabureau Langeveld en De Rooy waar hij werkt op de afdeling van de grafische vormgeving. De kinderen van Voortman heb ben hun draai helemaal gevonden op Texel. De oudste, Zoë (20), woont inmiddels aan de Rozendijk voor het eerst op zichzelf en drumt in de Texelse band Jug Bros. De jongste, Jibby (14), woont nu nog thuis, maar zal over een aantal jaren ook uit huis gaan. Als het zover is, wonen de twee voor het eerst in hun relatie zonder de kin deren. 'Ook dit zal weer een hele nieuwe ervaring worden. Het leven en de rust en ruimte op Texel bevalt ons uitstekend. Het zou alleen mooi zijn om nog een kamertje in een grote stad te heb ben, zodat je nog even naar een concert kan of zo. Dat mis ik wel eens', vertelt Candel. In de tien jaar op Texel hebben ze al op veel plaatsen gewoond. De galerie annex studio is meerdere malen verplaatst en ook nu zitten ze al in hun tweede woonruimte. Ze genieten nog iedere dag van de schoonheid die het eiland brengt, al hopen ze ook dat dit zo blijft. 'Laat het vooral rustig blij ven. Ik vind som mige ontwikkelin gen zorgelijk, zoals bijvoorbeeld het volbouwen van de Groene Plaats. Het plein is juist zo karak teristiek voor een prachtig dorp als Den Burg. Het dorpsplein is het hart van het dorp en onmis baar als verzamel- en ontmoetings plek voor de plaatselijke bevolking en toeristen. Dé plek voor markten, feesten en andere plechtigheden én ook de enige plek waar nog ruimte ervaren kan worden. Dat mag je niet volbouwen!' Job Schepers dat resulteerde in deze heuvelrug. Welbeschouwd heeft de Nederland se kust zijn ontstaan dus te danken aan de koudste periode van de voorlaatste ijstijd en de toen voorko mende gletsjers. Maar we gaan nog een stap verder. Hoe ontstonden de ijstijden? Dat hangt samen met de verwarming van de aarde door de zon. De aarde loopt in een bijna cirkelvormige baan om de zon, maar hij wordt in zijn loop gestoord door de aantrekken de werking van de planeten, vooral door Venus en Jupiter. Daardoor komt de aarde soms wat verder en dan weer wat dichter bij de zon te lopen. Ook de helling van de aardas kan fluctueren. Dat alles kan ten gevolge hebben dat de aarde gedu rende vele tientallen jaren minder zonnewarmte ontvangt. Het wordt dan kouder op de aarde en zo ont stonden de ijstijden. Die zijn dus ontstaan door de aantrekkende werking van de planeten Jupiter en Venus. Deze twee planeten zijn tegenwoor dig goed te zien. Kijk om een uur of zeven 's avonds naar het westen en daar zien we Venus knalhelder laag boven de horizon, terwijl om die zelfde tijd Jupiter hoog in het zuiden te zien is. Kijk er met respect naar! Deze verre werelden zijn verantwoordelijk voor het ontstaan van Texel en voor de vorm van de Nederlandse kust. Kees de Jager, Den Burg. jaarsvakantie van maandag 27 februari tot vrijdag 2 maart wordt gehouden. Volgens Spijker en Hil stra, die Mindfulness Texel en Mind fulness voor Kids Texel leiden, erva ren jonge gezinnen veel stress in het dagelijks leven. Tijdens de midweek leren gezinnen basisoefeningen die ze thuis kunnen toepassen om met stress om te gaan. Ze moeten vol gens Spijker en Hilstra aandacht hebben voor het hier en nu en voor elkaar. Bovendien moeten ze weer leren genieten van het moment. De workshop bij Stayokay, die speciaal voor geïnteresseerde Texelaars en Texelgangers is, wordt gehouden van 19.00 tot 20.30 uur. De entree is gratis. Het G-team van Texel'94 heeft in de eerste wedstrijd van de voor jaarscompetitie een kleine nederlaag geleden tegen HOSV G1 uit Opmeer, waarvan eerder dit seizoen met 0-1 werd verlo ren. Op eigen veld werd het zaterdag 1-2. De wedstrijd werd voorafgegaan door een minuut stilte, ter herin nering aan de onlangs overleden Theo Franchimon, de oprichter van het G-team. De Texelaars moesten het stellen zonder Martijn Verbeeke, Peter Tuitman en Twan Weijers, maar hadden in Job van Dongelen een nieuwe kracht. Texel'94 maakte direct enthousi ast jacht op de openingstreffer. Robin Beekman schoot de bal na een pass van Ricardo Blom op de lat. Ook Blom zelf, Kevin Weldam en Jan Frans Haveman hadden bij hun doelpogingen weinig geluk. De keeper van HOSV speelde een opvallende rol, door met behulp van handen en voeten alle ballen uit zijn doel te ranselen. Peter Breuer, zijn collega van Texel'94, toonde zich eveneens een uitste kende sluitpost. Na rust kwam HOSV op voor sprong. De gasten maakten han dig gebruik van het moment waar op de Texelse coach Klaas van den Berg enkele spelers wisselde. De bal werd bliksemsnel naar de spits getransporteerd, die daarna weinig moeite had Breuer te pas seren. Even later werd het na een verdedigingsfout 0-2, waarna Michell Kampstra zijn ploeg na een voorzet van Weldam weer nieuwe hoop bood. Maar ondanks vele pogingen lukte het niet ook de gelijkmaker te scoren. Aan de andere kant keepte Breuer ook in de tweede helft erg sterk. Lof was er voor Mark Stolwijk, die langdu rig geblesseerd was en een sterke comeback beleefde. De eerstvolgende wedstrijd, thuis tegen KGB, staat gepland voor zaterdag 11 februari. U VINDT ONS IN HET CENTRUM VAN DEN BURG GRAVENSTRAAT 33 - 0222 312027- WWW.CINEMATEXEL.NL - PARKEREN: P6 WO(8-2) 13.45 16.15 DE GELAARSDE KAT 3D I Vier je kinderfeestje in Cinema Texel! T Venijnig en temperamentvol, www.ninadelacroix.nl Entree €16,00, Speciaal 'cabaretdiner' vooraf mogelijk, reserveren gewenst MUSIC CLUB 20T0 W KINDERTHEATER DINER CABARET Bel of mail voor meer informatie of boekingen: 0222-315555 of info®texeltours.nl /CinemaTexel |®UITIadderTexel| Zaterdag 4 februari - 20.30 uur Cabaret met Nina de la Croix - "Bas" Zaterdag 11 januari - 19.00 uur Diner Cabaret nieuwe show! 4-gangendiner incl. show €49,50 www.klif12.nl Reserveren gewenst Rolstoelvervoer Tel. 0222-315555 10% korting met Met TEXELTOURS naar concert of musical! 23-02-2012 huishoudsbeurs 23-02-2012 negenmaandenbeurs Compleet verzorgd arrangement met entreeticket, comfortabel busvervoer en overtocht!

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7