TEXELSE^COURANT U Cf roen ^warLrJexels in het harL, 4. Huurproject Zouteland 'een spannend plan' Verhuizing Aldi van de baan J'elleboog schroeft leeftijd op Aantal geboortes nog nooit zó laag als in 2011 txwonen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12647 VRIJDAG 3 FEBRUARI 2012 Texelaars doen mee aan de Roparun, een loop van 520 kilometer van Parijs naar Rot terdam, voor het goede doel. Tussen paal 27,8 en paal 30 spuit aannemer Boskalis in opdracht van RWS 700.000 kuub zand op het strand. In het Hoornder kerkje voeren timmerlieden strijd tegen de gevolgen van de vraatzucht van de bonte knaagkever. De schaatsen zijn massaal uit het vet gehaald. Zoals hier op Waalenburg, waar het woensdagmiddag ondanks de snijdende oostenwind behoorlijk druk was en onder ande ren deze moeder en dochter werden gesignaleerd. Het ijs baantje op de Groeneplaats in Den Burg trok veel belang stelling en na de opening donderdagmiddag van de baan in Oudeschild, ging de jeugd ook daar het ijs op. In De Koog werd gisteren geschaatst op de ijsbaan aan het Mienterg- lop. In Oosterend had het ijs gisteren een dikte van 7,5 cen timeter bereikt, reden om aan te kondigen dat de baan van middag open gaat. Langs het Hoornderslag werd geschaatst op een meertje in de duinen en ook elders op het eiland ging men het ijs op. De bouw van twaalf huurwonin gen op 't Zouteland in Den Hoorn laat op zich wachten, maar moet voor eind 2014 zijn gerealiseerd om in aanmerking te komen voor subsidie van het Waddenfonds. Het definitieve ontwerp is klaar, maar de kostprijs per woning is dermate hoog dat er nog wat sleutelwerk nodig is. 'Het is een spannend plan', doelt Jan van Andel van Woontij op de experimentele aard van het pro ject, de financiële en ruimtelijke uitdagingen en de deadline. 'Het plan is voor negentig procent rond, maar er moeten nog een aantal zaken worden geoptimaliseerd.' Dat betreft onder meer de kost prijs. Die is momenteel geraamd op €220.000,- per woning en dat is ruimschoots hoger dan de 'financi ële kaders' die de Raad van Com missarissen van Woontij heeft gesteld. 'We moeten kijken hoe we het plan zodanig kunnen optimali seren dat het wel binnen de kaders past. Ik heb er vertrouwen in dat dit vrij snel goed komt.' Belangrijke participant is Texel- Energie, die de installatie gaat ver zorgen voor het opwekken van energie, zoals zonnepanelen voor elektriciteit en warm water. Bedoe ling is dat huurders geen energiel- asten betalen, maar wel een ver goeding voor het gebruik van de installatie. Van Andel: 'Er moeten nog veel afwegingen en keuzes worden gemaakt en daarvoor heb ben we veel deskundigheid nodig. Zo kozen we voor energie eerst voor individuele installaties, maar collectiviteit biedt ook veel voorde len.' Het definitieve ontwerp van het bouwplan is wel klaar en wordt dinsdag intern bij Woontij gepre senteerd, waarna voor direct belanghebbenden een bijeen komst wordt belegd om de plan nen toe te lichten. Om procedureel de gang er in te houden, heeft Van Andel hierover ondanks afspraken gemaakt met wethouder Eric Her cules. Er hangt veel van af om de woningen binnen de deadline te realiseren. Niet alleen de subsidie voor het project zelf, ook voor particuliere woningen die in de aanvraag participeren. Als Woontij het niet haalt, vervallen volgens Van Andel ook de andere subsi dies. 'We zijn tot elkaar veroor deeld.' Elmar Keijser, eigenaar van de J'elleboog, heeft besloten niet langer jongeren onder de zestien jaar toe te laten in zijn disco theek. Reden hiervoor is het feit dat ondanks strenge controles de minderjarigen toch aan alco hol komen. Keijser constateert dat er, ondanks scherpe controle van hem en zijn personeel, toch alcohol wordt gedronken, door middel van weder- verstrekking. Dit houdt in dat een drankje wordt gekocht door iemand die wel zestien jaar of ouder is, maar het vervolgens doorgeeft aan kinderen die niet de gerechtigde leeftijd hebben. Collega-cafés in Den Burg hebben volgens Co Vermuë van de Stich ting Horecabelangen Den Burg inmiddels besloten solidair met Keijser te zijn en dezelfde leeftijd grens te hanteren. Om de jeugd onder de 16 jaar tegemoet te komen, zijn er plannen om op zaterdagavond in de J'elleboog zogenaamde 'frisavonden' te hou den. Dat betekent dat er tot twaalf uur 's nachts geen alcoholhouden de dranken worden verstrekt. De verhuizing van de Aldi naar de Spinbaan gaat definitief niet door. De initiatiefnemers hebben hun aanvraag zelf ingetrokken. De aanvraag duurde te lang en duidelijk was dat de provincie geen medewerking zou verle- Aldi en Bob Bakker van de gelijk namige beheer- en exploitatie maatschappij die het winkelpand aan het Achterom verhuurt, dien den vier jaar geleden een aanvraag in voor de verhuizing. Die lag van begin af aan gevoelig en gaf veel stof tot discussie in de verschil lende gemeenteraden. Waar de vorige coalitie (CDA, TB en GL) met het rapport over de voorzieningen structuur in Den Burg in de hand zich tegen de verhuizing keerde, werkte de huidige coalitie van PvdA, TX 2010, WD en D66 wel mee. Maar het principeverzoek dat het college in Haarlem deed, werd afgewezen met als argument dat de provincie niet meewerkt aan detailhandel op bedrijventerreinen. Met de geboorte van 94 kinde ren in 2011 is het geboortecijfer op Texel verder gedaald. Het is ten opzichte van 2000, toen er nog 200 kinderen werden gebo ren, ruimschoots een halvering. lettend gevolgd door Nel Kant, directeur van Schooltij, de over koepelende organisatie van het openbaar en algemeen bijzonder onderwijs. 'De cijfers hebben gevolgen voor heel Texel. De basisscholen merken het als een De afname doet zich vooral voor van de eerste, met name in de in de buitendorpen en blijft niet buitendorpen, waar wij als School- zonder gevolgen, met name voor tij veel scholen hebben. Den Burg basisscholen. Bij ouders, leer krachten en bestuurders staat de toekomst van het basisonderwijs op de agenda. Daling van het aantal geboortes is heeft nog steeds een aanzuigende werking. Er is nieuwbouw (De Vol molen), er zijn daar meer voorzie ningen en er is een breder aan bod.' een ontwikkeling die zich geruime Op de twaalf Texelse basisscholen tijd geleden heeft ingezet en die aan fluctuaties onderhevig is. Zo werden in 2009 zitten momenteel 1250 leerlingen. De daling is redelijk voorspelbaar en gaat snel. Het op Texel nog 100 Scholen beraden economisch tij, kinderen gebo- waardoor er min- ren en in 2010 zich op toekomst der banen zullen 125. Per dorp zijn, werkt ook zijn er verschillen. In 2001toen er niet mee. De schatting is dat dit er op heel Texel 180 kinderen wer- in 2016 nog circa 900 leerlingen den geboren, waren dat er in op de basisscholen zitten. Welke Oudeschild 31. In 2011 nog 11. In gevolgen dat zal hebben voor de De Cocksdorp daalde het aantal basisscholen is nog onduidelijk, geboortes in tien jaar tijd van 21 De gemeenteraad heeft aangege- naar 6. Daar werden in 2010 ove- ven dat de buitendorpen basison- rigens nog 14 kinderen geboren, derwijs moeten behouden en de In Den Burg ligt het aantal redelij- ondergrens van 23 leerlingen per ke stabiel tussen de 50 en de 60 school is voorlopig nog niet in geboortes. zicht. De geboortecijfers worden nauw- Meer over dit onderwerp op pagi- na 5. Gedeputeerde Jan Run hield bij zijn werkbezoek in december de deur overigens nog wel op een kier en beloofde dat als de gemeente met 'objectieve en harde cijfers' de noodzaak kon aantonen, de pro vincie alsnog zou instemmen. Maar kennelijk is dat niet gelukt. Bob Bakker: 'De aanvraag duurde te lang. We hebben onze knopen geteld en in gezamenlijk overleg besloten de aanvraag in te trekken. Natuurlijk is dat een teleurstelling, maar het risico is er altijd.' De beoogde gebouwen aan de Spinbaan zijn onlangs te koop gezet. Wethouder Kooiman gaf woensdagavond aan dat de knel lende verkeersituatie, die als argu ment voor de verhuizing werd aan gedragen, zijn aandacht houdt. Cees Hoogerheide (D66) vond dat b en w de kosten van de tijd die de gemeente er in had gestoken, bij de initiatiefnemers moeten neer leggen. Gerbrand Poster (TX2010) vond dat er weinig realisme van dit pleidooi uit ging. Strooizout bij Gemeentewerken Bij Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg kan gratis strooizout worden opgehaald. Iede re Texelaar kan maximaal 10 liter meekrijgen. Mensen moeten zelf een emmer meenemen. Gemeente werken is geopend van 07.30 uur tot 16.00 uur. De gemeente levert aan bedrijven geen strooizout. Texel negende op woningmarkt Texel staat op de negende plaats op de Vastgoed Woningmarkt Ranking. Een lijst die de presta ties op de woningmarkt weer geeft en is opgesteld door het vakblad Vastgoed en de website Woningmarktcijfers.nl. Voor de lijst zijn alle Nederlandse gemeenten vergeleken op de vol gende onderdelen: gemiddelde koopsom, ontwikkeling van de koopsom ten opzichte van 2010, ontwikkeling van de transacties ten opzichte van 2010, de ontwikkeling van het woningaanbod, het aandeel transacties ten opzichte van de koopvoorraad, het aandeel koopaanbod ten opzichte van de koopvoorraad en de theoretische verkooptijd. Het volledige overzicht is te zien in het tijdschrift dat deze week uitkomt. Extra ronde voor subsidie STIFT De Stichting Toeristisch Investe ringsfonds Texel stelt een extra sub sidieronde in. In aanmerking komt in principe iedereen die een project ontwikkelt dat de toeristische kwali teit van Texel vergroot of bewaart. Aanvragen moeten uiterlijk 1 maart binnen zijn. Aanvragers krijgen uiter lijk 1 juni uitsluitsel. De website www. stiftexel.nl geeft gedetailleerde infor matie over de criteria waar een aan vraag aan moet voldoen. Via deze site kan ook een aanvraagformulier worden gedownload. Sanitair-showroom zaterdags open van 10.00 -12.30u TEXELSEÖCOURANT tlbifhzn.. SNELCODE: 80 jl. Garage www.texelseautopagina.nl Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): (TS) PROFILE TYRECENTER W RENTENAAR Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op fvl Gemeente Texel IAI Bekendmakingen op pagina 12 BftjS

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1