RJ Politicus die nee zegt is niet altijd geliefd Veel belangstelling Artex TEXELSE 3 COURANT Drijvers verkopen eurokotter Loes Bakker en Lonneke Zegel geven een demonstratie. Ongeveer tweehonderd mensen hebben zaterdag de open dag van Artex in Den Burg bezocht. Die stond in het teken van disco. Belangstel- (Foto's Jeroen van Hattum} Een leerling geeft harpies aan een belangstellende tijdens de open dag. lenden konden kennismaken met ren daar een fantasiebeest schilde- ties olieverf op waterbasis en onder disco die door DJ Trappatoni (Martin diverse instrumenten, er was een ren. De popschool gaf aantrekkelijke leiding van Peter Smit konden kin- Trap) werd verzorgd. Artex was blij open podium met optredens van demonstratielessen, bij Klarina deren zelf een blokfluit maken. Een met de opkomst, omdat het buiten leerlingen en in het kunstatelier werd Combé konden de kinderen dansen, koor van docenten trad op en de tegelijkertijd ook lekker schaatsweer geschilderd. Door Dogger liet kinde- Daan van Loenhout gaf demonstra- open dag werd afgesloten met een was. 'Texel is een gewoon stukje Nederland'. Het is een uitspraak die Marian Merkelbach als wet houder nog wel eens wilde gebruiken. Een uitspraak die de nuchterheid en zakelijkheid typeert waarmee de politica, die morgenavond uit de gemeente raad vertrekt, onderwerpen kon benaderen. Merkelbach toonde zich als bestuurder vaak wars van senti menten en emoties. Het argument dat iets 'altijd al zo geweest was' en daarom maar moest blijven zoals het was, was niet aan haar besteed. Als een zakelijke afwe ging leerde dat zaken op een andere manier beter konden, liet ze zich niet tegenhouden. Dat leverde soms een verfrissende aanpak op, maar het maakte Mer kelbach ook niet altijd even geliefd. Het leverde haar onder meer het verwijt op soms te weinig empa thie te hebben. Merkelbach had er evenmin moeite mee 'nee' te zeg gen en ook daarmee maakte ze zichzelf niet altijd populair. Daar naast kon ze stuurs reageren als ze plannen de mist in zag gaan. Merkelbach kwam in 2002 in de raad. Ze maakte aanvankelijk een rustige start, maar viel al snel op door haar inzet, gedrevenheid en goede dossierkennis. Ze deed het goed als voorzitter van de com missie Grondgebied en deinsde er evenmin voor terug zich toe te leggen op vermindering van regels en de invoering van het dualisme. Van lieverlee werd in die periode al duidelijk dat Merkelbach een goe de kans maakte na de verkiezin gen van 2006 toenmalig wethou der Nel Eelman op te volgen. Als wethouder toonde ze ervaring in de omgang met de gemeente raad. Merkelbach bleef niet hele maal gevrijwaard van botsingen (zo kruiste ze een paar keer de degens met Frans Visman en Wil lem Vlas over de renovatie van het dorpshuis in Den Hoorn), maar over het algemeen koerste ze slagvaardig en efficiënt door raads- en commissievergaderin gen. Intussen kreeg ze aardig wat touwtjes in handen om aan te trekken. Ze deed onderwijs, wel zijn, zorg en was eveneens actief op het gebied van volkshuisves ting. Een hoop verliep zonder al te veel problemen, maar aan één van de touwtjes zat Oosterend en daarin verslikte Merkelbach zich. Samen met collega-wethouder Nico Kik kert liep ze de deur van het pro vinciehuis in Haarlem plat om de bouw van een nieuwe school ach ter de Schoolstraat voor elkaar te krijgen. De provincie werd over tuigd, maar Merkelbach moest ervaren dat de bewoners van Oos terend niet onverdeeld achter het dorpsontwikkelingsplan stonden, waarna het project uitliep op een fiasco. Haar nuchtere en zakelijke bena dering kwam heel duidelijk tot uiting toen er plannen waren om de Waddeneilanden op gemeen telijke niveau intensiever met elkaar te laten samenwerken. Als lid van het Eilander College was Merkelbach nauw bij de plannen betrokken, maar intussen groeide bij haarzelf het gevoel dat de intensievere samenwerking Texel niks extra's zou brengen. Een afweging van de kosten tegen de opbrengsten sterkte haar in die opvatting. Merkelbach maakte er geen geheim van, was conse quent door zich in 2008 terug te trekken als lid van het Eilander College en legde met haar opvat tingen een bodem voor het uitein delijke besluit van de raad niet mee te gaan in de intensievere samenwerking. Het zakelijke kwam eveneens naar voren bij de verbouw en nieuw bouw van de OSG. Dat project zat bij haar in de portefeuille, maar dat betekende niet dat ze zich onvoorwaardelijk voor de verbouw en nieuwbouw opstelde. Als wet houder onderwijs stond Merkel bach bijvoorbeeld niet meteen te springen om meer geld voor de school beschikbaar te stellen. Onder haar regime bleef de OSG een relatief rustig en geaccep teerd kanjerproject, in tegenstel ling tot de weerstand die het nieu we gemeentehuis en het PHH-gebouw opriepen. Meespe lend daarbij was de openheid die Merkelbach betrachtte over tegen vallers. Daardoor wist ze de OSG redelijk buiten het 'wilde-verhalen- circuit' te houden. Bij de verkiezingen van 2010 ver loor het CDA veel stemmen (van 1286 naar 1021), wat ten koste ging van een raadszetel en deel name aan het college. Merkelbach keerde terug in de raad, maar al snel werd duidelijk dat ze daar niet meer op haar plek zat. Toehoor ders zagen haar soms gekunsteld vragen stellen over onderwerpen die ze feitelijk van de hoed en de rand kende. Zelf verklaarde ze het huidige college niet voor de voe ten te willen lopen. Aan de andere kant kon ze met haar gezichtsuit drukkingen soms niet verbergen dat ze beter wist dan wat er werd verteld. Een keer hield ze het niet meer tijdens een vergadering en ging ze inhoudelijk in op een aan tal jeugdzaken. Dat deed ze zo uitgebreid dat onder de toehoor ders het beeld rees dat 'wethou der Merkelbach' terug was. Van de gedrevenheid die Merkel bach in haar eerste raadsperiode aan de dag legde, was in de hui dige periode weinig meer te mer ken. De erfenis van het wethou derschap eiste toch teveel zijn tol om goed te kunnen functioneren. Het college waar zij deel van uit maakte, voerde weliswaar grote De onder Duitse vlag varende eurokotter SC41 Osterems van Maarten en Mare Drijver heeft met ingang van deze maand een nieuwe eigenaar (rederij Lang don Philip), een nieuwe naam (Sarah Louise) en een nieuwe thuishaven (Brixham in Enge land). De verkoop kreeg z'n beslag kort nadat de Drijvers de bijbehorende vangstrechten hadden verkocht aan een Duits bedrijf. Toen er een gegadigde voor het schip langs kwam, hebben we besloten daar op in te gaan', vertelt Maarten Drij ver, die het schip twee weken gele den met koper Dave Langdon overvoer van IJmuiden naar Brix ham. Welke overwegingen precies een rol bij de verkoop van de Duitse tak van hun bedrijf hebben gespeeld, wil Drijver liever niet zeg gen. 'Maar 2011 is voor de SC41 een wat minder jaar geweest en dat heeft aan onze beslissing bij gedragen. Bij de grote schepen gaat het langzaam wat beter, maar voor de eurokotters is het nog lang geen halleluja.' De in 1991 door Visser in Den Hel der gebouwde SC41 werd in 2006 gekocht door de neven Drijver. Drie jaar geleden werd er nog een nieu we motor in gebouwd. De nieuwe eigenaar kocht vorig jaar ook de schepen SC10 en SC20, eigendom van Snoek uit Urk. delen van het collegeprogramma uit, maar het had de schijn tegen. Het werd met name afgerekend op het kwijtraken van de €8 mil joen in IJsland. Die beeldvorming lijkt Merkelbach nu alsnog op te breken. Door de verkoop van de SC41 is de bijzondere situatie ontstaan dat de firma die jarenlang twee kotters had (en formeel zelfs drie) nu geen eigen schip meer heeft. Wél heb ben de Drijvers een samenwer kingsverband met de firma Betse- ma van de TX38. Wat hun toekomst betreft, zijn de Drijvers 'niet van plan overhaaste beslissingen te nemen'. 'We hebben wat plannen, maar die gaan we rustig bekijken.' De aankoop van een ander schip sluiten ze niet uit. 'Maar ook als dat niet gebeurt, betekent dat niet ons afscheid van de visserij. Mare vaart op de TX38, we hebben onze samenwerking met Betsema en zolang de leden tevreden over me zijn blijf ik voorlopig ook gewoon voorzitter van de coöperatie (CIV, red.).' Knappe prestatie Hessel Arensman Hessel Arensman van Atletiekver eniging Texel is zondag op het NK Indoor vijftiende geworden op de 800 meter in de categorie Jongens B. Hij finishte in Apeldoorn in een tijd van 2.07.91 minuten. Een nieuw persoonlijk- en clubrecord. Arens man zit pas sinds het einde van de zomer bij de groep van Running Team in Den Helder en laat grote progressie zien. ^•Familieberichten Dankbaar voor de liefde waarmee zij ons omringde, schoonmoeder en oma in de leeftijd van 79 jaar. Cornelia Hoogendoorn - Keijser weduwe van Jan Hoogendoorn Henk en Petraj. kleinkinderen, en achterkleinkinderen Postadres: Moienaerstraat 13, 1816 GKAlkmaar Contact: 06-50888583 Beeld van de zandsuppletie bij paal 700.000 kuub zand op het strand 28 nabij De Cocksdorp. Tussen gespoten. Er is nog 250 meter te paal 27,8 en paal 30 wordt in totaal gaan. Daarna verplaatsen de werk zaamheden zich naar het zuiden wordt opgehoogd. Afgelopen najaar van Texel, waar het strand tussen al werd suppletie toegepast tussen de palen en 9 en 12 eveneens de palen 17 en 21(Foto Ton zegersi

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 3