^rnrn TX 2010 wil college aan banden leggen ii TEXELSE 5 COURANT Cursus voor 'gastheren' van nationaal park Jongerenraad, geen woorden maar daden? DINSDAG 14 FEBRUARI 2012 Texel 2010 wil de Gemeentewet aanscherpen om financiële uit gaven van het college aan ban den te leggen. Het voorstel is een reactie op de €50.000,- die burgemeester en wethouders voor Sail Den Helder in 2013 beschikbaar hebben gesteld. Texel 2010 is mordicus tegen die uitgave, ook al heeft het college die gedaan uit het budget voor Econo mische Stimuleringstrajecten waar aan de gemeenteraad via de gemeentelijke begroting zijn goed keuring heeft gegeven. In de ogen van Texel 2010 had de €50.000,- nooit uit dat budget mogen komen, omdat Sail volgens die partij 'niets met economische stimulering te maken heeft' zoals de raad voor ogen had toen het budget werd goedgekeurd. De partij, die vindt dat het college het geld moet terughalen, wil aan scherping van de regels om herha ling te voorkomen. Texel 2010 heeft de andere politieke partijen gevraagd daarvoor een verorde ning in de Gemeentewet aan te passen. De partij wil daarmee bereiken dat het college ook toe stemming aan de raad vraagt wan neer een budget al is goedge keurd. 'Budgetten die de raad beschik baar stelt, maar waarbij niet geheel duidelijk is wat er uit dat budget betaald moet worden, moeten niet klakkeloos door het college kun nen worden ingezet. Uitgaven uit dit soort budgetten boven de €5.000,- moeten eerst aan de raad worden voorgelegd, zodat de raad daadwerkelijk invulling kan geven aan het wettelijke budgetrecht.' De €50.000,- leidde eerder deze maand in een commissievergade ring al tot verschil van inzicht tus sen raad en college. Meerdere par tijen toonden moeite met de uitgave. Burgemeester Giskes wees er toen op toen dat Den Hel der en de provincie elk vier ton in het maritiem evenement steken. De vorige editie van Sail in 2008 trok in vier dagen tijd 350.000 mensen naar Den Helder. Nationaal Park Duinen van Texel verzorgt in maart een nieuwe cursus Gastheer van het natio naal park, bedoeld voor onderne mers die hun gasten 'aanvallende service en optimale beleving van Texel willen bieden'. De cursus bestaat uit drie bijeenkomsten - op 13,15 en 20 maart - die steeds van 13.00 tot 17.00 uur duren. De cursus is opgezet vanuit het idee dat gasten die ervaren hoe rijk en gevarieerd de natuur en cultuur van Texel zijn, sneller geneigd zijn terug te keren naar het eiland, omdat het tijdens één verblijf nu eenmaal niet mogelijk is alles te ervaren. De cursus is ontwikkeld door Horeca Nederland, Recron en IVN en werd in 2008 voor het eerst gegeven. Inmiddels zijn meer dan honderd logiesverstrekkers en andere ondernemers uit de recrea tiesector in het bezit van de titel Gastheer (-of vrouw) van het natio naal park. Als bewijs fungeert een geëmailleerd deurschildje en een certificaat. Tijdens de cursus komen de ver schillende natuurgebieden aan bod. Daarbij wordt ingegaan op de inrichting, die van belang is voor de recreatieve mogelijkheden en het beheer. Onder begeleiding van gebiedsdeskundigen gaan de deel nemers aan de slag met het inven tariseren van de mogelijkheden in de omgeving van de eigen accom modatie of een geliefde plek op Texel. Iedere deelnemer ontwikkelt een wandeling rond de eigen accommodatie voor zijn gasten waarbij hij 'zowel een natuur als cultuurhistorische bril' op heeft. Daarnaast krijgen deelnemers de beschikking over diverse mogelijk heden en materialen om de gasten van dienst te zijn in de voorlichting over het nationaal park en Texel in het algemeen. Jaarlijks organiseert het nationaal park een 'terugkomevenement' voor de gastheren. Daarbij wordt steeds op een thema ingegaan. Dit jaar wordt die dag op 8 november gehouden. De organisatie belooft 'één groot inspirerend evenement', 'een gevarieerd keuze programma' en 'ruimte om te kunnen netwer ken'. Deelname kost €50,-. Voor opga ven en verdere informatie: m.mulder@ivn.nl of tel. 317458. Horizontoer zoekt talent Horizontoer, het zeilende cultu reel muziek- en theater talenten festijn, houdt komende zomer met tien Oudhollandse platbo dems een tiendaagse tocht langs de vijf Waddeneilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. Op meer dan vijfenzestig locaties worden muziek- en theateroptre dens gehouden. Dit jaar breidt Horizontoer haar programma uit met een speciaal talentenprogram ma. Stichtingvoorzitter Rob van Niekerk: 'Talent had altijd al een belangrijke plek op Horizontoer. Met dit programma verwachten we, mede met hulp van twee bekende Nederlandse artiesten, hen verder te stimuleren in hun ontwikkeling. En het publiek kan hier volop van meegenieten.' De Horizontoer start op 3 augustus. Ook passagiers zijn welkom, via de site kan worden geboekt. 'De aanwezigheid van anderen zou het intern-positief-kritische evalua tieproces kunnen frustreren', zo luidde de verklaring van Larissa Klaassen, voorzitter van de jonge renraad. Enkele uren voor de eva luatievergadering van afgelopen vrijdag, werd de pers medegedeeld dat hun aanwezigheid niet op prijs werd gesteld. Als jongste verslaggever van de Texelse Courant ben ik onder meer verantwoordelijk voor een groot deel van het jongerennieuws. Als onderdeel hiervan besloot ik sinds mijn aanstelling, eind oktober, ook de jongerenraad te gaan volgen. Op 1 november stuurde ik mijn eerste mail naar Larissa Klaassen met de vraag wanneer de volgende vergadering was. Na een week kreeg ik reactie: 'Ik ben erg blij te horen dat u zo geïnteresseerd bent in de Jongerenraad! U bent dan ook van harte welkom om onze eerstvolgende vergadering bij te wonen. Deze is aanstaande vrijdag (11 november) en begint om 19.30 uur in de raadzaal van het gemeen tehuis.' 'Een goede start', dacht ik. Het was echter het begin van ver schuivingen, annuleringen en besloten vergaderingen, waarbij we als pers niet bij aanwezig moch ten zijn. Bij de oprichting van de jongeren raad, eerste vergadering 4 maart 2011, werd bekend gemaakt dat de raad iedere maand bij elkaar zou komen in de raadszaal. Dat zou betekenen dat ik inmiddels al vier vergaderingen zou moeten hebben meegemaakt. Het is er echter tot nu toe één. De vergade ring van november werd steeds uitgesteld en daarna in besloten kring gehouden. De eerste bij te wonen vergadering vond uiteinde lijk plaats op 16 december. Na veel geduld verwachtte ik veel van de avond, maar kwam van een koude kermis thuis. Er werden vooral punten behandeld van eerdere ver gaderingen, die met hetzelfde gemak werden doorgeschoven naar de volgende bijeenkomst. Welgeteld twee punten werden daadwerkelijk afgehandeld tijdens de avond; er werd vastgesteld dat er een evaluatievergadering moest komen en er werd besloten dat er een fietslichtjes-actie moest komen, wanneer zou nader wor den bepaald. Verder werd er gemeld dat de leden van de jongerenraad nog steeds een foto op de site moesten zetten en hiervoor een stukje moesten schrijven. 'Hier waren ze door de drukte nog niet aan toege komen.' Op de website van de gemeente Texel is dit nog steeds niet te vinden, maar dat kan ook komen door de drukke voorberei ding van de evaluatievergadering. Ik denk dat er afgelopen vrijdag genoeg te evalueren was. De Jon- IJsgang in het Marsdiep. Veerboot Dokter Wagemaker laat zich er niet door tegenhouden. Extreem laag water als gevolg van de oostenwind zorgde er wel voor dat TESO vrijdagmiddag tussen half drie en vijf uur de veerdienst tijdelijk moest onderbreken. f°toning*™*) Garantie Woontij levert vragen op De gemeente loopt alleen in the orie risico met de overeenkomst die het met de Stichting Waar borgfonds Sociale Woningbouw is aangegaan. De gemeente staat daarmee voor maximaal €25 miljoen garant voor leningen die de stichting Woontij aan- Dat liet wethouder Frans Visman (financiën) weten in een commis sievergadering, nadat Jur Schui- ringa (WD) vragen had gesteld over de zogeheten gelimiteerde achtervangovereenkomst. Schui- ringa was gealarmeerd door finan ciële problemen die een Zuid-Hol landse woningcoöperatie recent bijna de kop kostte en wilde daar door meer weten over de garant stelling voor Woontij. Visman liet weten dat de overeen komst tussen de gemeente en het waarborgfonds het voor Woontij op voorhand makkelijker maakt om tegen lage rente op de markt leningen aan te gaan. De wonings tichting hoeft dan voorlopig niet meer bij elke lening vooraf aan het college om een garantstelling te vragen, waardoor de organisatie volgens Visman sneller en goed koper kan opereren. Het waarborgfonds staat als eer ste garant wanneer Woontij zijn verplichtingen niet meer zou kun nen nakomen. Visman: 'In de risi coparagraaf van de begroting van de gemeente staat het risico van de garantstelling op nul.' De gemeente staat op het moment via eerdere garantstellingen voor €41,5 miljoen als achtervang garant voor leningen die is Woontij aangegaan.' Volgens het Centraal Fonds voor de Volkshuisvesting was de solvabiliteit van Woontij in 2011 in orde. Ruim zestig kinderen deden vrijdag mee aan het pyjamaschaatsen op de vijver aan de Zeekraal in De Koog. Het evenement was georgani seerd door ouders van de Wintergroen en de Zeekraal. Kinderen en volwassenen vermaakten zich kostelijk, zei Esther Burgman van de organisatie. Na het schaatsen kregen deelnemers een pannenkoek of een kop erwtensoep. Buurtgenoten zorgden voor chocomel of glüh wein. De prijs voor de mooiste pyjama ging naar Deesie Burgman, die daarmee Mats Werkman en Tim Brouwer net voorbleef. De ijsbaan op de Roggesloot. Een sfeerfoto die ons werd toegestuurd door Jitty Leyen. Achter de schermen COLUMN gerenraad heeft in het eerste jaar weinig tastbare zaken bereikt. 'Dit jaar moest ook meer gezien wor den als opstartjaar', liet Larissa Klaassen mij onlangs weten.' Bij de enige openbare vergadering waren een aantal leden afwezig. Waarom wist niemand en of ze wel door wilden gaan was ook nog onbekend. Raadsgriffier Marit de Porto opperde toen al om in kleiner verband verder te gaan en bena drukte dat de jongerenraad zichzelf kritisch moest evalueren, omdat dit ook nog gedaan wordt door de gemeenteraad. Ik hoop dat het tweede jaar van de jongerenraad voortvarender ver loopt dan het eerste jaar. Tijdens de eerste vergadering sprak één van de leden 'We kunnen ergens eindeloos over discussiëren, maar uiteindelijk gaat het erom of er geld voor op tafel komt (Texelse Cou rant 4 maart, 2011).' Na een enthousiaste start lijkt de spirit ver te zoeken. Een volwassen raad had al meer tegengas ontvangen van de krant. Omdat we als Texelse Courant de jongerenraad serieus willen nemen, ontkomen ook zij niet aan een kritische noot. Job Schepers Het heeft wel iets nostalgisch. De gele toeristische verwijsbordjes op de Groeneplaats verwijzen nog keurig netjes naar het politiebureau aan de Keesomlaan en het postkantoor aan de Parkstraat. De laatste is sinds november gesloten en het politiebureau zit sinds het voorjaar van 2009 op de nieuwe locatie aan de Pontweg. foto Jemen vunnMum) Texelaars in Elfstedentocht Aan de Elfstedentocht van 1986 deden meer Texelaars mee dan we in onze terugblik op 'de tocht der tochten' in de krant van vrijdag schreven. Simon Appel wijst ons erop dat ook hij de tocht voltooide. 'Met een bevroren oog en op iemand anders zijn kaart, wat toen nog mogelijk was.' Ook Kees Dij- kema, Han Bakker en Bram de Ridder reden mee, evenals zwart rijders Jaap Zuidewind en Michiel Lok. Dit zestal werd destijds al over het hoofd gezien, wat een week later, in de Texelse Courant van 4 maart 1986, werd goedgemaakt. Van hen haalde alleen De Ridder de finish niet. Voor Bakker was het zijn achtste Elfstedentocht. Zes keer reed hij de tocht uit. Alleen in de buitengewoon zware edities van 1947 en 1963 moest hij opgeven. Snijmaïs onder plastic folie Texelse maïstelers doen komend voorjaar een proef met het zaaien van snijmaïs onder afbreekbaar plastic folie. Met deze nieuwe ont wikkeling zijn de laatste tijd goede ervaringen opgedaan en ook de opbrengsten zijn veelbelovend. Voor de proef moet een speciaal aangepaste zaaimachine naar het eiland te komen. Om de extra kos ten te spreiden, is het nodige dat meerdere telers met dit experiment meedoen en een klein oppervlakte op deze manier bebouwen. Gedacht wordt aan een totaal oppervlakte van zo'n twintig hec tare. Belangstellenden kunnen zich tot 19 februari aanmelden bij Theo Hin, voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting (tel. 318244). Bij hem is ook meer infor matie verkrijgbaar. De jongerenraad tijdens de presentatie in januari 2011 IJsclub Eierland Donderdags stond het op de mail: we kunnen schaatsen op de Rog- gesloot! Vrijdag daar aangekomen was er al een koek-en-zopie tent neergezet en een klein ijsbaantje geveegd. Zaterdag konden we al over een geveegd pad naar de Hol- landseweg schaatsen. En zo heb ben we tien dagen kunnen genie ten van het schaatsen op de Roggesloot. Tot en met de Barre Tocht, die vrijdagavond werd gehouden. Zelfs uit de andere dorpen kwam men op de Roggesloot schaatsen omdat het er zo goed verzorgd was. Op het ijs hoorde je louter lof over alle vrijwilligers van de ijsclub. Maar dat mag dan ook wel eens in de krant. Dus ik denk dat ik namens vele schaatsliefhebbers spreek: bedankt, vrijwilligers van IJsclub Eierland, voor de tien prachtige schaatsdagen! Mieke van den Bent, De Cocksdorp. Artiesten met verstandelijke beperking Mensen met een verstandelijke beperking doen zaterdag 17 maart in dorpshuis De Wielewaal in De Waal mee aan een playbackshow. Deze wordt speciaal voor hen georganiseerd door medewerkers van zorgorganisatie 's HeerenLo. Dankzij een financiële bijdrage van NL Doet begint het feest voor de deelnemende artiesten al om 16.00 uur met een gezamenlijke maaltijd. Het eerste optreden staat om 18.00 uur op het programma. Publiek is welkom om te komen kijken, luiste ren en aanmoedigen. Wie als vrijwilliger een handje wil helpen, kan zich aanmelden via NL Doet.nl of via 't Bliedhuus, tel. 323040 (na 16.00 uur) of e-mail via burgerhoutstraat.5@sheerenloo.nl. Wie graag wil optreden maar geen uitnodiging heeft gehad, kan zich opgeven via 't Bliedhuus. Bij veel animo worden er mogelijk groepjes gevormd voor een geza menlijke act.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5