Ijzige SuperSunday monstertocht vol verrassingen Glibberend over Texelse toendra's TEXELSE 6 COURANT We rijden over het boerenland en zover ik kan kijken is alles wit. Uitgestrekt polderland, hier en daar een rietsloot en een dijkje, ofwel de Texelse toen dra's. Dwars door dit schilder achtige decor verplaatst zich een langgerekt lint mountainbi- kers. Niet te lang naar kijken, voor je het weet raak je uit het ijzige spoor en glij je onderuit. Valpartijen horen bij de SuperSun day, zeker op een ijzig en besneeuwd parcours zoals zon dag. Ik ben ervaringsdeskundige, want tijdens een glijpartij drie jaar geleden ging ik dusdanig hard onderuit, dat ik langdurig bij een fysiotherapeut onder behandeling raakte. Met dubbele gevoelens leefde ik dus toe naar deze mon sterrit van 104 kilometer over het eiland, ook omdat ik schaatslief hebber ben. Maar naarmate de zekerheid over het naderend dooifront groeide, slonk mijn aar zeling. Zondagmorgen keerde de onzekerheid even terug, toen ik uit het raam keek en zag dat het sneeuwde. Gelukkig bleef het bij een dun laagje. Maar glad was het wel. Ik kwam daar zelf achter op de Zeshonderd, het weggetje naar Don Bosco. Onder de verse sneeuw zat een laag ijs, met als gevolg dat eerst mijn voorganger, daarna ik en een aantal fietsers om me heen onderuit gleden. Gelukkig zonder kleerscheuren en voor zover ik het kon overzien gold dat ook voor andere valpar tijen tijdens deze monsterrit. Voor zover bekend hoefden de vele EHBO'ers die ik onderweg tegen kwam niet in actie te komen. Het was dus goed oppassen en zoals een schaatser op de scheu ren let, hielden de rijders de ogen gericht op het spoor en probeer den de bevroren richels te omzei len. Dat lukte niet altijd, want de besneeuwde omgeving met dat kleurige lint van mountainbikers schreeuwde om aandacht. Ik ben aardig bekend op Texel, maar vroeg me soms af waar we reden. Huizen, boerderijen en schuren blijken er vanaf het land anders uit te zien dan vanaf de weg. De harde grond had een geweldig voordeel: je zakte er niet in weg. Ik kan mij eer dere edities herinneren waarin we kilometers lang door de prut modder den. Om dan eindelijk op een verharde weg aan te komen en direct daarna weer een zompige akker op te rijden, zodat het gezwoeg van voor af aan kon beginnen. Mijn angst dat het weer zo'n editie zou worden, werd aangewakkerd door de onheilspellende berichten van Henri van Maldegem, John Betse- ma en hun maten over stoere rij ders van wie de wielen tijdens het proefrijden tot de assen in de modder zakten. De editie van 2012 beloofde zwaarder te worden dan ooit. Dat zou zeker zo zijn gebeurd als de winter niet was ingevallen. Met nam op het eerste traject tus sen Stayokay en hoeve Byron aan de Oostkaap doorkruisten we akker met onder de sneeuw vette klei, niet zelden omgeploegd of op andere manier bewerkt. Nu hard bevroren, maar anders... Wel hier en daar wat hobbelig, maar voor een geoefende fietsers vergde het niet al teveel inspanning. Meer last had menigeen van de kou, met name tenen en vingers moesten het ontgelden. Het organisatieteam van Wieler sport Texel had zich uitgesloofd er wat bijzonders van te maken. Rit jes over diverse dijken, zoals die bij Oudeschild, Oost en Eierland. Bijzonder was ook het tochtje door het Maritiem en Juttersmu- seum, onder meer door de nieuw bouw, waarna we dwars door de wielerzaak van de familie Betsema reden. In Oosterend fietsten we door De Kroonprins en in Eierland door de stal van hoeve De Oor sprong van de familie Van der Star. En er was een ritje over een bevroren sloot. Memorabel was de tunnel onder de Oosterender- weg, lang geleden aangelegd om de koeien van Bert Kooiman van het weiland naar de stal v.v. te laten lopen. De tunnel is al decen nialang niet meer in gebruik en stond vol water. Vrijwilligers had den vooraf het ijs weggehakt en Van Zuilen had er drie tankwagens water uitgepompt. Met als resul taat een droge en diepe tunnel, door de organisatie in een jolige bui als 'moederschoot' aangeduid, waarbij het doek voor de ingang niets te raden overliet. 'Ik voelde me als herboren nadat ik er door heen was gereden', grapte Hans Witte (de greenkeeper van de golf baan). Hij was de kopman van het groepje waar ik me bij aansloot, die er na het vertrek bij de boerderij van Saai aan de Vuurtoren- weg flink het tempo in hield. Dwars door het Krimbos, kriskras over landerijen, door de duinen en langs allerlei andere plekken. Met een tussenstop in de schuur van Hans Stark in De Muy, waar war me en andere warme dranken werd geschonken. De mensen van de catering verdienen een stand beeld, net zoals al die andere vrij willigers. Daarna volgde zo'n acht kilometer over strand. Een tocht over bevroren zand en langs ijs- schotsen. Het Juttertje dat onder weg werd geschonken gaf frisse moed. Via paal 15 en het ATB-pad richting Den Hoorn, met de steile paadjes over de oude vuilnisbelt aan het Molwerk als kuitenbreker. In die eindfase eisten de inspan ningen hun tol en kreeg het ver langen naar de finish in Stayokay, met het traditionele boerenkool- maal de overhand. Het past hier niet om reclame te maken, maar dat Tesselse biertje smaakte daar na afloop ongekend lekker. Gerard Timmerman Zwoegen over de Texelse 'toendra'. Fietsen door de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum. Een stukje rijden

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6