TEXELSE 5 COURANT 'Heldere boodschap, beleving en emotie' Larissa Vink kijkt uit naar Songfestival Merkelbach deelt tik uit aan Texel 2010 VRIJDAG 17 FEBRUARI 2012 'Bezoekers van onze musea wil len worden geïnformeerd, maar vooral vermaakt. En dat is juist de deskundigheid van Martin Fröberg: het maken van pro gramma's met een heldere bood schap in combinatie met bele ving en emotie. Daar kunnen we als Texelse musea in de komen de jaren van profiteren.' Dat zegt Anton Hurkens, waarne mend directeur van de Stichting Texels Museum. Hurkens zegt namens de organisatie blij te zijn met de komst van een ervaren directeur uit de publieke sfeer. De Raad van Toezicht van Stichting Verzorging Kerkelijke Zendtijd (VKA) betreurt het vertrek van Frö berg maar toont begrip. Voorzitter Otto Scholten: 'De Raad van Toe zicht heeft bijzonder veel waarde ring voor Fröbergs grote betrok kenheid bij en tomeloze inzet voor de positionering van VKZ binnen de publiek omroep. Maar we zijn in goed overleg de afgelopen maan den tot de conclusie gekomen dat het moment is aangebroken om afscheid van elkaar te nemen. De veranderingen in het medialand schap laten een fulltime directeur voor VKZ niet meer toe.' De Stichting Texels Museum hoopt Fröbers ervaring en kwaliteiten te kunnen inzetten voor een verdere vernieuwing van de organisatie en versterking van het museale aan bod op Texel. In de afgelopen jaren is de basis voor deze vernieuwing gelegd door de bouw van nieuwe bassins bij Ecomare, een nieuw Fröberg sluit met zijn vertrek een dienstverband van elf jaar af bij de interkerkelijke omroepen. In deze jaren heeft hij ingrijpende hervor mingen doorgevoerd op het gebied van bedrijfscultuur, bestuur én pro grammering en heeft hij de merken IKON en ZvK klaargestoomd voor een nieuw omroeptijdperk. museumgebouw in Oudeschild en de toevoeging van de vuurtoren tot de STM. Fröberg ziet het als zijn taak om de samenwerking met Texelse bedrijven en organisaties te versterken, nieuwe initiatieven te ontwikkelen en daarmee het toeris tisch aanbod een nieuwe impuls te geven. Gerbrand Poster (TX 2010) maakte er nooit een geheim van er geen vertrouwen in te hebben dat Texel ooit nog wat van de miljoenen van Landsbanki zou terugzien. In een overmoedige bui kondigde hij zelf aan dat als dat toch zou gebeuren, hij op taart zou trakteren. Aan die uitspraak werd hij fijntjes herinnerd toen wethouder Frans Visman bekend maakte dat de eerste miljoenen terug waren. Poster hield woord, zodat gemeentebode Richard Daalder bij aanvang van de raad woensdagavond op kosten van Poster met taart rond ging. Zenuwen, daar doet ze niet aan. De 10-jarige Larissa Vink uit Oudeschild kijkt er naar uit om zondagmiddag 26 februari mee te doen aan de Noord-Hollandse finale van VARA's Kinderen voor Kinderen Songfestival. Samen met negen andere finalis ten uit de provincie staat Larissa op het podium van theater Het Park in Hoorn om haar zang te laten horen. De finalisten zingen, begeleid door een orkest, individu eel nummers van Kinderen voor Kinderen en ze treden samen op. Er worden ook leden van Kinderen voor Kinderen zelf afgevaardigd om mee te zingen. De winnaar gaat door naar de landelijke finale in Almere Larissa plaatste zich nadat ze had meegedaan aan een voorronde met tweehonderd deelnemers. 'Ze zouden bellen als je door was naar de finale. De telefoon ging en toen mijn vader zei dat hij iemand van Kinderen voor Kinderen aan de lijn had, wist ik het. Maar ik kon het niet meteen geloven dat ik door was.' Ze zong in de voorronde het liedje 'Chillen op je billen' en kreeg met name voor een stukje rap in dat nummer complimenten van de jury. De leerling uit groep 7 van De Bruinvis houdt ervan te zingen. Op school is ze niet altijd haantje-de- voorste, maar als ze kan zingen laat ze graag van zich horen. 'Dan vind ik het niet erg om voor veel mensen te staan.' Ze zong bij het Popkoor en sinds enige tijd heeft ze privé-zangles bij Artex. Kinderen uit haar klas, familie en vrienden gaan 26 februari mee naar Hoorn om Larissa aan te moedigen en te ondersteunen. De finale begint om 15.00 uur. Met de voor bereidingen gaat het allemaal goed. Enige minpunt is dat Larissa deze dagen nog verkouden is. 'Ik hoop dat dat tegen die tijd wel over 'Ik heb vele opvolgers', zei Marian Merkelbach woensdagavond mysterieus bij haar afscheid van de gemeenteraad. Na de nodige bedankjes maakte ze duidelijk op wie ze doelde: coalitiepartijen Texel 2010 en D66 zijn volgens Merkelbach waardige opvolgers in de oppositie door de manier waarop ze hun eigen college behandelen. Het was een slotakkoord dat uit haar tenen leek te komen. En het was de eerste keer dat ze een echte snauw gaf in de richting van met name Texel 2010 waarvan fractievoorzitter Gerbrand Poster de afgelopen twee jaar vrijwel elke raadsvergadering aangreep om via Merkelbach het vorige college aan te vallen. Meestal liet de oud-wethouder zijn opmer kingen voor wat ze waren, maar ze liet in haar laatste raadsvergadering de gelegenheid voor een tegenreac tie niet aan zich voorbij gaan. De vertrekkende Merkelbach kreeg van alle kanten lof toegezwaaid voor de inzet die ze de afgelopen tien jaar aan de dag had gelegd. Haar dos sierkennis werd geprezen, evenals haar inspanningen om zaken aan te pakken. Oud-burgemeester Joke Geldorp was ook aanwezig om afscheid te nemen. Geldorp maakte er geen geheim van dat zij en Mer kelbach het over de samenwerking tussen de Waddeneilanden nooit eens zouden worden, maar dat ze verder tot oplossingen kwamen. Dat werd beaamd door Merkelbach. 'We waren het niet altijd met elkaar eens, maar we zijn er wel altijd uitgeko men.' Geldorp noemde Merkelbach een consequent bestuurder 'die zegt wanneer het wit of zwart is'. Ze loofde haar inspanningen om de Wet Maatschappelijke Ondersteuning ingevoerd te krijgen en haar werk om de 2,5 extra arbeidsplaatsen op de OSG te behouden. 'Het is helaas niet gelukt, maar ik heb gezien hoe hard je eraan hebt gewerkt.' Burge meester Francine Giskes vond dat Merkelbach niet bang was uitgeval len en noemde dat een goede eigen schap voor een raadslid. Zij noemde haar vertrek een verlies voor de raad. Merkelbach zelf merkte gek scherend op dat stoppen 'heel aan trekkelijk was'. Ze ging in op het onderwerp verzuring. 'Sommigen hebben die al bij mij geconstateerd, maar volgens mij ga ik daar altijd zelf nog over.' Ze nam een tip van Gel dorp om nu thuis via de computer de vergaderingen te volgen graag ter harte. Merkelbach is opgevolgd door Ben Zegeren die woensdagavond als raadslid werd geïnstalleerd. Klaas Veenbaas is fractievoorzitter gewor den. Lezing over niet-kerende grondbewerking De resultaten van onderzoek naar niet-kerende grondbewerkingen. Dat is het onderwerp van de lezing die Derk van Balen van PPO Lely stad maandag 20 februari in Stay- okay in Den Burg houdt voor de leden van LTO/KAVB en de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting. Bij dit onderzoek werden stukken grond jarenlang niet geploegd of gespit en werd in plaats daarvan met machines een zaaibed gemaakt waarbij de bouwvoor in takt bleef. Van Balen vertelt wat dit voor gevolgen had voor de doorlaat baarheid en de bewortelbaarheid van de grond. Ook gaat hij in op de opbrengsten van de verschillende gewassen. Het uiteindelijk doel van deze methode is de vruchtbaar heid van de grond te verbeteren en het gebruik van hulpmiddelen te doen verminderen. De lezing begint om 20.00 uur. Einde aan soap strandpaviljoens De soap over de tweede laag van de strandpaviljoens is woensdag ten einde gekomen. Exploitanten houden vooralsnog de vrijheid om een tweede verdieping op hun paviljoen te bouwen en deze naar eigen inzicht te gebruiken. De soap begon toen TX 2010, PvdA en D66 een motie indienden om geen tweede verdieping toe te staan. Waarna de PvdA Poster en de zijnen 'overviel' met de mede deling deze motie alsnog niet te steunen. Wat betreft de sociaalde mocraten mag een tweede bouw laag wel, maar geen commerciële activiteiten. Woensdagavond bleek dat de coalitiepartners hun geschil hadden bijgelegd en presenteer den hun 'compromis'. Voor een meerderheid was de steun van D66 nodig, dat twijfelde. Na een schorsing namen de indieners de motie terug. Volgens hen is het beter dit in het nieuwe bestem mingsplan te regelen. Agrariërs maken boerderijentocht Om agrariërs de kans te bieden eens een kijkje op eikaars erf te nemen, verzorgt de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting woensdag 22 februari een boer derijentocht. De deelnemers bezoeken drie bedrijven waar nieuwe stalruimte voor vee is gebouwd. Op al deze bedrijven is veel aandacht besteed aan duurzaamheid en het welzijn de dieren. De tocht begint om 14.00 uur bij Werner en Frieda Dros op Harke- buurt nabij Oosterend. Zij hebben de huisvesting van vleesvee uit gebreid met een potstal, waar de dieren op stro worden gehouden. Daarna gaan de agrariërs naar de geheel nieuwe Eagles Ranch van Henk Zoetelief en Danielle Kaczor aan het Burgerdijkje nabij Den Burg, waar schapen en paarden worden gehouden en diverse andere activiteiten in de bedrijfs voering zijn opgenomen. De tocht eindigt bij Cees en Mar- tien Bakker op hoeve De Kapberg aan de Rozendijk nabij Den Burg. Zij hebben een nieuwe ligboxen- stal gebouwd en allerlei nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de huisvesting van melkvee bij de bouw betrokken. De Akker houdt markt voor KiKa Groep 7/8 van basisschool De Akker in Oosterend houdt dins dag 21 februari een markt voor KiKa. De markt komt voort uit het project Kids in Bizz waar de kinderen de afgelopen weken mee bezig zijn geweest. De kinderen leerden hoe ze zelf een bedrijf moeten leiden. Voor de markt hebben ze vijf bedrij ven opgericht die allerlei producten van Fairtrade verkopen. De markt begint om 14.30 uur. KiKa (Kinde ren Kankervrij) is een organisatie die fondsen werft voor onderzoek naar de behandeling en genezing van kanker bij kinderen. De 10-jarige Larissa Vink uit Oudeschild doet zondag 26 februari in theater Het Park in Hoorn mee aan de Noord-Hollandse finale van het Kinderen voor Kinderen Songfestival. (Foto Jemen ven mttum> Marian Merkelbach kreeg woensdagavond de nodige cadeaus bij haar afscheid als raadslid. Carla Schrama, voormalig voorzitter van het CDA, overhandigde Merkelbach een krokodil als symbool voor haar strijd tegen overbodige regels. Een echte 'paarse krokodil' was niet voorhanden, dus werd het voor de gelegenheid een groen exem plaar. (Foto Jeroen ven Helium) De vorstperiode is ten einde, maar het ijs nog niet overal verdwenen, zoals dinsdag nabij de IJzeren Kaap. (Fotogmkj Ben Zegeren uit Den Burg is woensdagavond door burgemeester Francine Giskes geïnstalleerd als raadslid van het CDA. Hij neemt de plaats in van Marian Merkelbach. Het is de tweede keer dat Zegeren raadslid is. (Foto Jemen ven Helium) Lap: 'Alternatieve plek maïsdoolhof is kansloos' Wethouder Kooiman zegt 'in gesprek' te zijn met Arie Lap over een alternatieve locatie voor zijn maïsdoolhof bij Den Hoorn. Volgens de wethouder zijn de gesprekken 'al een eind op streek'. Maar volgens Lap is dit alternatief kansloos omdat de buren het niet willen. Lap kreeg geen toestemming om en maïsdoolhof aan het Lagewegje aan te leggen. De manier waarop b en w Lap hadden afgescheept, leidde tot veel kritiek in de raad en werd zelfs als 'verwerpelijk' omschreven. Joop Groeskamp (TB) citeerde uit het kwaliteitshand vest van de gemeente, dat onder meer zegt dat de gemeente samen met de aanvrager zoekt naar een oplossing en anticipeert op proce dures. De oproep aan Kooiman om met Lap in gesprek te gaan om een oplossing te zoeken, was volgens de wethouder niet aan dovemans oren. Hij zei al geruime tijd in gesprek te zijn met Lap over een alternatieve locatie. Lap: 'Ik heb de wethouder helemaal niet gespro ken en hij wil ook niet met mij om tafel. Ik heb overleg gehad met een ambtenaar en daaruit kwam het alternatief, een hectare grond ach ter Klif 23. Maar de buren hebben al laten weten tegen te zijn, dus dat is alternatief is bij voorbaat kans loos.' Avonddienst in Maartenskerk In de Maartenskerk in Oosterend wordt zondag 19 februari een avonddienst gehouden. Deze wordt voorbereid en verzorgd door de Vrouwenvereniging. Ook orga nist Joke de Goede verleent haar medewerking. Na afloop is er gelegenheid om onder het genot van een kopje kof fie of thee samen na te praten in kerkelijk centrum De Parel. De dienst begint om 19.00 uur. leder een is welkom. Groeneplaats Het was geweldig het ijsbaantje! Wat een succes! Dankzij inzet van Gemeentewerken, brandweer en dorpscommissie! En de Gymclub voor de koek en zopie! We waren de allereerste ijsbaan in Noord-Hol land die open ging! Volgend jaar op het grote plein, als de bult weg is? Dan moet er wel een soort 'verla ging' komen. Maar mocht het zo zijn dat die bult er nog ligt en we volgend jaar weer de fietsenstalling gebruiken dan zou het heel prettig zijn als er eerst dop pen komen op de gaten. Niet alle gaten waren namelijk dicht en ble ven lang een groot probleem. Er liep in eerste instantie veel water weg en toen het goed begon te vriezen bleef een aantal gaten een pro bleem omdat er lucht onder zat en steeds kapot geschaatst werd. Dat moet volgend jaar anders, die gaten waren best wel gevaarlijk en dan hoeft de brandweer ook niet zo vaak te komen. Verder wil ik de buurtbewoners bedanken die een oogje in het zeil hielden wat het vandalisme betreft. Jammer hoor, dat er altijd weer rare mensen zijn die 's nachts proberen het ijs te breken.... Ondanks het doorgaan van de bouwplannen op de Groeneplaats blijf ik voorstander van een groen centrum en hoop ik dat steeds meer mensen ook gaan zien wat ik zie (en wat al heel veel andere mensen zien). Ik blijf me dus inzetten voor een groene Groene plaats. Niet het park verkleinen maar juist vergroten. En een prach tig paviljoen op de Groeneplaats met lekker eten en drinken en een groot terras en natuurlijk een speel tuin. Een take-away voor in het park en op het plein. En met veel activi teiten zodat we een bruisend cen trum krijgen. De fietsenstalling moet in mijn visie dan wel verplaatst wor den naar de schaduwzijde op het plein. En we blijven 's winters schaatsen! Pieternel Geurtz, Den Burg.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5