TEXELSE^COURANT 0 0 E E Duurzame lessen voor basisscholen Cf roen ^wartsj'exeh in het harL, SBB moet besparen op controles in veld Belgische titel Jaap de Wijk OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12653 VRIJDAG 24 FEBRUARI 2012 Simon Ran stond nog te boek als regent, maar sinds kort is hij commis saris van de Stichting Maartje Dijt. De roerige geschiedenis van beattempel Sarasani is onderwerp van het boek dat Jan Blei bezig is te schrijven. De Texelse Cou rant gaat op locatie. Deze week streek de redactie neer in de Spar Super markt in Oude- schild. 'Ik zie Texel als belevingsei land', zegt Mar tin Fröberg, per 1 mei algemeen directeur van Stichting Texels Museum. Arjan Polman en Maik Vermeulen demonstreren met een stukjes hadden gezaagd. Het resultaat van hun werk toon- zelfgebouwde windtunnel het effect van luchtstroming. Een den ze dinsdagavond, tijdens de presentatie van de profiel ingenieus natuurkundeproject waaraan de HAVO-scholieren werkstukken in OSG De Hogeberg. De jury was onder de lang hebben gebouwd en waarvoor ze onder meer een indruk en gaf het duo een eerste prijs. Meer over de profiel raamwerk maakten waarvoor ze 160 meter pvc-pijp aan werkstukken elders in deze krant. iFob^r»»; Natuur, water en energie. Dat zijn de drie hoofdthema's van een serie lessen die de educa tieve dienst van Ecomare en de Stichting Kopwerk hebben ont wikkeld. De lessen zijn bestemd voor de groep 1 tot en met 8 van de Texelse basisscholen. De zogeheten duurzame leerlijn werd woensdag gepresenteerd op Ecomare. Er ging twee jaar voorbe reiding aan vooraf. De leerlijn is vergelijkbaar met 'De Boom Ver telt...', een leerlijn over de Texelse geschiedenis voor de groepen 1 tot en met 4 die sinds 2007 bestaat. Dat lespakket werd door Ecomare en de basisscholen gemaakt. De nieuwe duurzame leerlijn Woelmui: Raad Je kunt zeggen wat je wilt, maar de gemeenteraad is toch het bruisen de bestuurshart van Texel. Daar gebeurt het, dus. De raad jaagde er vorige week woensdag twee kanjerprojecten met vérstrekkende gevolgen voor het hele eiland door: een parkeerveldje aan de rand van Den Burg en zes huisjes voor Mantje erbij. Wel anderhalve hec tare landbouwgrond veranderde daar zo maar van bestemming. En strandtenten mochten voortaan gebruikt worden om geld in te ver dienen. Oei, ze durfden wel zeg, op die woensdagavond! Maar ja, Mer- kelbach was er toen nog, die kon van zich af bijten. Ze kreeg dan ook een krokodil bij haar afscheid. Het was weliswaar een plastic, tandenloos exemplaar, gevuld met lucht en met de verkeerde kleur, maar dat gaf niet. Hé Marian, zo'n taartje van Gerbrand Poster, smaakte dat nou zuur of muf? Was het te verteren? Woelmuis bestaat uit acht lesprogramma's, voor elk schooljaar één. Elk lespro gramma bevat zes tot acht lessen. De lessen zijn deels nieuw en deels zijn al bestaande lessen in de les programma's opgenomen. De les sen hebben allemaal betrekking op Texel. Bedoeling is dat kinderen leren hoe in hun directe omgeving met water, energie en natuur wordt omgegaan. Centrale vraag is wat de gevolgen zijn van keuzes die gemaakt worden. Er zijn lessen voor in de klas, maar scholen kun nen ook op excursies. De directeuren van de basisscho len kregen woensdag van gedepu teerde Jaap Bond van de provincie Noord-Holland en burgemeester Francine Giskes de eerste mappen met lesmateriaal. Ze kregen ook een pop met de naam 'Texelse Tim'. Dat personage loopt voor de herkenbaarheid als een rode draad door de lessen. Ter ondersteuning van de lesprogramma's hebben Kopwerk en Ecomare ook een duurzame kalender voor in de klas gemaakt. Op de kalender staan maandelijks een paar opdrachten voor zowel de boven- als onder bouw om de kinderen het hele jaar Samenwerking bij NlOZ-haven De gemeente, het NIOZ, ontwik kelingsbedrijf Noord-Holland en adviesbureau Akroconsult gaan samenwerken bij de verbetering van de kade en steiger van de NlOZ-haven van 't Horntje. De samenwerking wordt donderdag middag 1 maart formeel bekrach tigd tijdens een bijeenkomst in het NlOZ-gebouw waarbij de vier par tijen hun handtekening zetten onder een intentieovereenkomst. Voor de plechtigheid, waarbij de plannen uitgebreid worden toege licht tijdens een wandeling over het terrein, zijn ook de omwonenden van de haven uitgenodigd. telkens iets op gebied van duur zaamheid te laten doen. Agentschap NL en Leader Plus (een Europees subsidieprogramma voor de Kop van Noord-Holland) stelden twee jaar €150.000,- voor de ontwikkeling van de duurzame leerlijn beschikbaar. Een groot aan tal organisaties op het eiland en leerkrachten werkten mee aan de ontwikkeling. Het is nu aan de scholen om de lessen in de praktijk te gaan toepassen. De scholen hebben dat toegezegd toen twee jaar geleden de ontwikkeling van de duurzame leerlijn van start ging. De plannen werden in 2008 gebo ren toen een groep Texelaars op het Zweedse eiland Gotland was om zich te verdiepen in duurzaam heid op scholen en het gebruik van duurzame energie. Daar waren toen mensen van zowel Kopwerk, het onderwijs als Ecomare bij die besloten samen wat te gaan doen met duurzaamheid in het Texelse basisonderwijs. Lees verder op pagina 5: 'Lege kom is polder en Hogeberg'. Jaap de Wijk uit Den Burg is dinsdag in België opgenomen als 'confrater' in de Confrérie van het Ezelskruiske. Dat is een titel van de Orde van de Ezel in Kuurne, een evenknie van de Texelse Ezelvereniging. De Wijk kreeg de onderscheiding voor zijn inspanningen om de contacten tussen beide verenigingen te onderhouden. De uitreiking, die plaatshad in het gemeentehuis van Staatsbosbeheer heeft dit jaar door bezuinigingen minder geld om te surveilleren. De kosten voor excursies zijn omhoog gegaan, de Natuurmarkt gaat niet door en er moet anders met folders worden omgegaan. Volgens woordvoerder Erik van der Spek is het budget van SBB voor surveillances met een kwart afgeno men tot 1100 uur op jaarbasis. De budgetten van het nationaal park en Defensie voor surveillances zijn onveranderd gebleven. SBB krijgt daarvoor geld van Defensie omdat hij de terreinen rond de Mok beheert. Van der Spek: 'We zijn tijdens sur veillances ongeveer de helft van de tijd corrigerend aan het optreden om recreanten uit eikaars vaarwater te houden. Door de vermindering van de uren is de kans kleiner dat iemand buiten een boswachter tegenkomt. Het kan zijn dat mensen daar last van krijgen, maar ik hoop het niet.' Volgens Van der Spek zal efficiënt met de uren worden omgegaan. 'We proberen er te zijn op momenten dat het nodig is, maar we beheren een kwart van het eiland, dus we zijn lang niet altijd overal.' De kosten voor excursies zijn dit jaar gestegen van €7,- naar €8,75. SBB wil de tarieven kostendekkend te maken, maar het is nog niet duidelijk hoeveel een kaartje dan gaat kosten. Van der Spek: 'We hebben al een algemene folder met het excursie programma laten vallen en dat scheelt een euro per deelnemer. We moeten zien wat het effect van een verhoging van de kosten zal zijn.' Staatsbosbeheer verzorgt jaarlijks zo'n 420 excursies. Die trekken over het algemeen circa 5800 deelne mers. De organisatie van de Natuurmarkt die jaarlijks in de Dennen werd gehouden, is van de baan. In plaats daarvan doet SBB mee aan een vogelkijkdag die Natuurmonumen ten en de Verrekieker zondag 6 mei op de Robbejager houden. 'Daar konden we gelukkig bij aanhaken.' Wat de folders die vrij bij natuurge bieden verkrijgbaar zijn betreft, bekijkt SBB of die met advertenties kunnen worden gefinancierd. Twee afzonderlijke folders over De Muy en de Slufter en Eierland worden tot één folder samengesmeed. Voor een medewerker die vorig jaar met pen sioen ging, is geen vervanging geko men. Staatbosbeheer maakt dit jaar onge veer een miljoen euro aan kosten op Texel. Daarvan wordt zes ton door het Rijk gefinancierd. Dat is minder Kuurne, ging gepaard met de nodi ge ceremonie. De Wijk bevindt zich nu in een gezelschap van onder andere ministers en bekende Bel gen die hem voorgingen. Er wer den vier onderscheidingen uitge reikt. Sportcommentator Michel Wuyts, die tegelijk met De Wijk tot confrater werd benoemd, beloofde komende zondag bij zijn verslag van de wielerwedstrijd Kuurne- Brussel-Kuurne aandacht aan Texel te besteden. (Foto Am Roepen dan een jaar geleden en de komen de jaren valt de rijksbijdrage groten deels weg. Volgens het nieuwe natuurakkoord van staatssecretaris Bleker moet het geld over een paar jaar bij de provin cie vandaan komen. Hoe dat gaat uitpakken, moet nog verder worden uitgewerkt. Van der Spek: 'Je weet dat er minder geld komt, maar je hebt geen idee hoeveel. Dat maakt het lastig om je goed voor te berei den.' Cees Daalder uw schilder WT S 310854 Bezoekerscentrum onzeker verhaal Het voortbestaan van het Bezoe kerscentrum van het nationaal park is door de bezuinigingen bij Staatsbosbeheer onzeker. SBB heeft dit jaar nog geld voor het bij Ecomare gevestigde cen trum, maar vanaf 2013 wordt dat anders. Voorgaande jaren had SBB jaarlijks €200.000,- voor het cen trum beschikbaar, dit jaar is dat gedaald naar €150.000,-. De Stichting Bezoekerscentrum bekijkt momenteel welke mogelijke oplossingen er zijn om door te gaan met het centrum. Volgens woordvoerder Erik van der Spek heeft de stichting, waarin deelne mers van het nationaal park zitten, financiële reserves om een omscha keling te maken. Hij acht de kans dat alles blijft zoals het nu is klein. In de loop van het jaar moet er duidelijkheid zijn. Entree vragen voor het centrum, dat gratis toe gankelijk is, is geen optie. Als beheerder van het nationaal park is SBB de grootste financier van het Bezoekerscentrum Mocht dat dichtgaan, dan is het niet meteen gedaan is met het nati onaal park. Dat is afhankelijk van de prioriteiten die de provincie Noord-Holland de komende jaren aan natuurbeleid geeft. Nationaal parken vallen nu nog onder het Rijk dat er geld voor beschikbaar stelt, maar staatssecretaris Bleker brengt de parken onder bij de provincies. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): MECHANISAT Garage www.texelseautopagina.nl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. .txl Bekendmakingen op pagina 10 BftjS

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1