Expositie in geboortestreek Teler van circa veertig soorten sneeuwklokjes Sneeuwklokjesdagen Over ezelsoren en groenpunters Koomen en Veeger kampioen 'Ik laat mij inspireren DINSDAG 28 FEBRUARI 2012TEXELSE COURANT Een sneeuwklokje is een sneeuw klokje. Voor een leek misschien wel, maar niet voor Piet van Gro ningen uit de Prins Hendrikpol der. Hij teelt circa veertig ver schillende soorten en variëteiten, een aantal dat wellicht nog zal groeien. Maar niet tot in het oneindige. 'Elk soort moet zich duidelijk onderscheiden. Ook zonder dat de naambordjes er bij staan, wil ik het verschil kunnen zien.' In de bosjes rond hoeve Vertrou wen wemelt het van de sneeuw klokjes. Hier een pol, daar een bosje, overal waar je kijkt ziet het er wit van. Ogenschijnlijk allemaal hetzelfde, maar wie wat beter kijkt, ziet de verschillen. Zoals de bloem pjes van het soort 'Maxima', waar van de blaadjes niet helemaal wit zijn, maar een groen plekje heb ben. 'Groenpunters', noemt Van Groningen het. De blaadjes van een bosje klokjes verderop hebben een wit puntje. Vandaar misschien de naam 'Green Daimond'. Ande ren staan te boek als Hill Poë, Dingdong en zo passeert tijdens de wandeling en reeks van namen de revue. De stoomcursus sneeuw klokjes levert nog meer wetens waardigheden op. Dat je soorten hebt met 'ezelsooren' en 'een hen geltje', waarbij de blaadjes op een bepaalde manier uitsteken, dat het aantal bloemblaadjes kan verschil len en dat de frêle plantjes zich op allerlei andere manieren kunnen onderscheiden. Van Groningen begon 25 jaar gele den met de teelt van sneeuwklok jes. 'Ik ben niet iemand die mas sale hoeveelheden teelt, liever wat bijzondere dingetjes.Via bloembol lenhandelaar wijlen Cees Koorn kwam ik aan een partij plantgoed uit Frankrijk. Toen teelde ik alleen Nivalis (het gewone, enkele sneeuwklokje). Het is een specia listische teelt. Ze houden niet van zonlicht, als je ze in kale grond plant zonder bescherming tegen de zon, dan laten ze het snel afwe ten.' Bomen geven schaduw, maar je kunt in het bos niet machinaal rooien. Vandaar dat Van Gronin gen, en ook Nanning Kikkert van Oud Vredestein, ze ook op het open veld telen. Ze dekken ze af met grote hoeveelheden riet uit de sloot, wat voor schaduw en koelte zorgt. In die 25 jaar is de populariteit van het sneeuwklokje enorm gegroeid en daarmee ook het aantal soorten en variëteiten. Zo werd op de Zaanse Schans onlangs een sneeuwklokjesgala gehouden. Zoals postzegelverzamelaars enor me collecties kunnen aanleggen, heb je ook liefhebbers van sneeuw klokjes die er enorme verzamelin gen op na houden. Van Groningen had bijvoorbeeld een Belgische collega op bezoek. 'Die man teelt 800 soorten en variëteiten. Daar van weet hij er 600 te herkennen.' Al die variëteiten zijn ontstaan door middel van kruising en spontane genetische veranderingen. 'De ver schillen kunnen zó klein zijn, dat je het soms amper ziet. Toen de lief- Een dubbel sneeuwklokje. hebberij voor al die soorten een jaar of tien geleden kwam opzet ten, dacht ik dat het wel aan mij voorbij zou gaan. Maar inmiddels ben ik me er voor gaan interesse ren en heb ik er aardigheid in. Maar mijn uitgangspunt is wel dat ik de soorten die ik teel goed moet kun nen onderscheiden en dat ik ze ook als er geen naambordje bij staat kan herkennen.' Bij een rond gang langs zijn partijtjes blijkt dat onderscheid ook voor een leek zichtbaar. Van Groningens jongste aanwinst is een partij van tien soor ten die hij van iemand heeft over genomen en die nu gedijen in het Texelse struikgewas. Dat de gekte grote vormen heeft aangenomen, blijkt uit een veiling via Ebay, waar voor één sneeuw klokje naar verluidt 300 pond werd betaald en iemand zou zelfs een veelvoud voor één bolletje hebben neergeteld. Van Groningen: 'Ik heb hier ook wel eens iemand gehad die vertelde dat ze tientallen euro's voor een bepaalde bol hadden betaald. Maar bij mij had hij ze voor een fractie van dat bedrag mogen meenemen. Zelf hou ik meer van ruilen. Als je wat moois weggeeft, dan kun je wel eens wat leuks terugkrijgen, ledereen beleeft het verzamelen overigens op zijn eigen manier. Ik heb hier iemand gehad die heel bescheiden vertelde dat hij vierenzestig soorten had. En een vrouw zei heel trots dat ze er wel vijf had.' Gerard Timmerman Op Texel worden sinds enige jaren speciale sneeuwklokjesdagen gehouden. Daarbij wordt onder meer een kijkje genomen op het bedrijf van sneeuwklokjesteler Piet van Groningen en ook Mark Fonds geeft een rondleiding langs diverse sneeuwklokjes. Akkie van de Kerkhof vertelt over de reizen die ze met haar vader naar Frankrijk maakte om sneeuwklokjes te rooien, er is een wandeling door het bos en er wordt een kijkje genomen op het erf van Hans en Nieteke Roeper in Spang. De dagen worden georganiseerd door Gerda Bloem en Nieteke Roeper. Dit jaar worden ze gehouden op woensdag 7 en zaterdag 10 maart. Er komen onder andere liefheb bers op bezoek die voor de sneeuwklokjes speciaal naar Engeland reizen. De animo is zo groot, dat beide dagen al zijn volgeboekt. Roza 97 blijkt duurzame koe Op Kaasboerderij Wezenspyk van Anton en Janine Witte heeft de Roza 97 de grens van 10.000 kg vet en eiwit bereikt. Het inmiddels bijna 16 jarige dier is een voorbeel dige en duurzame koe gebleken die zowel in de melkstal als met de melkrobot prima uit de voeten kon. Roza 97 wordt op 11 maart gehul digd. Haar productie reikt inmid dels tot boven de 126.000 kg melk. Dat is 9 kilometer pakken melk of een stapel kazen, drie maal zo hoog als de vuurtoren. Runetekens op gemeenteavond In Ons Huis aan de Herenstraat in Den Hoorn wordt woensdag 7 maart de gemeenteavond van de PKN-gemeente Waal, Koog, Den Hoorn gehouden. Joke van der Sluis uit De Cocksdorp geeft uitleg over runetekens die in diverse ker ken op het eiland zijn terug te vin den. Deze inleiding duurt van 19.30 tot 20.30 uur. Na de pauze worden de jaarcijfers van de kerkvoogdij en de diaconie gepresenteerd. Spel en beweging Speciaal voor kinderen uit groep 1 en 2 van de basisschool verzorgt Artex-Kunstenschool Texel vanaf woensdag 7 de cursus Muzikaal spel en beweging voor kleuters. De kinderen gaan op muzikale ontdek kingstocht en worden aan de hand van aansprekende thema's meege nomen in de stroom van muziek, spel en beweging. Er wordt veel met liedjes gewerkt. De cursus bestaat uit 10 lessen en wordt gegeven door Klarina Combé. Meer informatie is te verkrijgen bij Artex. Frida Tuitman naar M-dressuur Tijdens een dressuurwedstrijd in Middenmeer gooide Frida Tuitman hoge ogen met Tresor. Met twee zeer nette proeven kwam ze twee maal als beste uit de bus met vier winstpunten als resultaat. Daarmee mag ze uitkomen in de M1-klasse. Sjaak Koomen en Freek Veeger hebben het kampioenschap kla verjassen gewonnen. De laatste speelavond werd gewonnen door Tiny Kok en Fenny van Exel. Aan het begin van de avond waren er nog drie kanshebbers, maar de leidende positie van Koomen en Veeger kwam niet in gevaar. Na twee spelletjes hadden zij al ruim 3700 punten, terwijl de directe con currenten het niet beter deden. Met vaste hand werd in de laatste twee spellen de titel binnengehaald. Koomen en Veeger behaalden 7028 punten, goed voor een derde plaats. De grootste concurrenten, Wil Maas en Jan Middag, deden het goed, maar waren niet in staat het de ont ketende kampioenen moeilijk te maken. Wel smaakten zij het genoe gen om - naast de tweede plaats - het hoogste aantal marsen te beha len. Zij speelden er vijftien. De top van het klassement kon niet tippen aan de score van Tiny Kok en Fenny van Exel. Zij leken met twee spellen ruim boven de 2000 en één daar net onder op weg naar een superscore, maar in de laatste ronde wilde het niet meer lopen. De 7348 punten waren echter ruim voldoende voor de rondewinst. Kok en Van Exel maakten nog een mooie sprong in het klassement, van twintig naar veertien. Bart Weijdt en Piet Moree behaalden deze avond de tweede plaats. Aan het begin van de laatste ronde moesten de zij nog terdege oppassen om niet op de laatste plaats te belanden, maar de voor malig kampioenen, die dit jaar wei nig geluk hadden, lieten dat niet gebeuren. Zij behaalden 7166 punten en wisten zich daardoor nog uit de onderste Wandeltocht Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt zondag 4 maart de jaarlijkse Propaganda- wandeltocht. Deze tocht, die geldt als de ope- ningstocht van het wandelseizoen, krijgt dit jaar een feestelijk tintje, omdat hij door de NHWB, de wan- delbond die dit jaar 75 jaar bestaat, is uitgeroepen tot jubileumwandel tocht. Dit betekent extra korting regionen te worstelen. Zij eindigden op de zestiende plaats. Fenny Cas- pers en Gerda Veeger bleven nog het langst in het spoor van de kam pioenen. Vooral in de derde partij haalden zij nog flink uit met een pot van 2200, maar de achterstand was te groot. Zij behaalden 7002 pun ten, ruim voldoende om de derde plaats in het klassement vast te houden. Roel de Zwart en Hans Westdorp speelden een solide avond, maar de score van 6890 punten was onvoldoende om nog winst te boeken en zij bleven op de vierde plaats in het klassement. Verrassend was de vijfde plaats in het eindklassement van Anita Kalf en Miriam Boogaard. Zij eindigen meestal een stuk lager, maar deden het dit jaar verrassend goed. De regerend kampioenen Gisela en Lieuwe van der Veen hadden zo'n avond dat er niets goed wilde gaan. Zij moesten op de laatste avond zelfs nog een plaatsje inleveren en genoegen nemen met de zesde plaats in het klassement. Bas Tromp en Frans Stark waren van een con stant goed niveau, maar hadden te weinig echt hoge scores om een rol van betekenis te spelen. Hun zeven de plaats is echter een mooi resul taat. Het avondgemiddelde was met 6301 punt goed. Er werden veertig marsen gespeeld. Eindstand: 1.Sjaak Koomen/Freek Veeger, 34.744 (6.949 gemiddeld): 2.Wil Maas/Jan Middag, 33.784; 3.Fenny Caspers/Gerda Veeger, 33.621; 4.Roel de Zwart/Hans Westdorp, 33.444; 5.Anita Kalf/Miriam Boogaard, 32.051; 6.Gisela Lieuwe van der Veen, 31.962; 7.Bas Tromp/Frans Stark, 31.738; 8.Jos Veeger/Muus Smit, 31.658; 9.Cees Vinke/Peter van Heerwaarden, 31.643; 10.Tiny Zwaneveld/Theo Witte, 31.260. voor leden van de NHWB en een zeer fraaie medaille als herinnering. Het startlokaal bevindt zich in hotel De Weal in De Waal, waar tussen 13.00 en 14,00 uur gestart kan worden. Deelnemers kunnen kie zen uit de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. Deelname kost €3.-. Leden betalen €2,-, leden van de NHWB mogen gratis meelopen. Wie prijs stelt op een fraaie medail le, betaalt €1,- extra. Voor mee informatie, tel. 313087 of www. hetgoudenboltje.nl. In restaurant De Worsteltent aan de rand van De Dennen zijn tot eind april de nieuwste schilderijen van Natalie van den Berg (42) te bezichtigen. Het gaat hierbij om kleurrijk werk, dat geschilderd is op houten panelen. Met de expositie is de kunstenares terug in de buurt waar ze opgroeide, van het strand, maar er spoelt maar weinig aan, waardoor ze ook genoodzaakt is om hout te kopen. Ook krijgt ze soms hout van een bevriende lijstenmaker. Het werk dat ze schildert, is vrolijk en kleurrijk. 'Ik schilder vaak als ik me verdrietig en rottig voel. Ik maak dan werk waarvan ik weer vrolijk wordt', kinderen, Femmie (15) en Immetje (12) en daarom werk ik ook twee dagen met heel veel plezier bij Tea room De Koog.' Naast het schilde ren geeft ze ook cursussen. 'Zowel aan groepen als aan individuen, het maakt mij niet uit. Op 10 maart geeft ze een workshop in de Worsteltent. 'Daar kunnen zowel Texelaars als vertelt ze. Het werk van de in Den toeristen aan meedoen. Opgeven aan de Rozendijk. 'Ik heb een goede Hoorn wonende kunstenares is rela- kan bij het restaurant of bij mijzelf', vertelt ze. Van den Berg heeft al de nodige bekendheid verwor ven als kunstenares op Texel. In een yogacentrum heeft ze het plafond beschil derd en in de theeschenkerij tief goedkoop. 'Ik wil dat mijn werk van De Bonte Belevenis bij Den toegankelijk is voor iedereen en dat Hoorn ook een schilderij. Ook geeft tweede keer dat ik hier mag expose- iedereen het kan betalen. Het werk ze daar één keer in de week en tij band met de eigenaren van De Worsteltent, Fons en Wenny Griffioen. Het is geweldig dat mijn werk dak van het restaurant door dieren en natuur mag hangen. Het is een prachtig gebouw, waarin mijn wer ken mooi uitkomen. Het is al de dat ik maak is uniek. Soms vragen dens de schoolvakanties schilder mensen mij of ik een schilderij nog workshops. Sinds vorig jaar is er ook ren', vertelt ze. Naast de schilderijen heeft ze ook de sleutelhangers beschilderd, die de familie Griffioen een keer wil maken, maar dat doe ik werk van haar de zien in De Burght. gebruikt voor de hotelkamers. Van den Berg beschildert haar pane len veelal met afbeeldingen van die ren. 'Ik laat me inspireren door de niet. Daar houd ik niet van, ik wil mezelf iedere keer creatief uitda gen.' De expositie loopt nu een ruime natuur, dieren, tafels en servies, maar week en er zijn al twee schilderijen 'De oude leien van het kerkdak wer den vervangen en toen zijn een aantal kunstenaars, waaronder ik, gevraagd ze te beschilderen. Nu staan ze tentoongesteld in de kerk. ook door kinderboeken en woonma- verkocht. 'Dat is natuurlijk erg snel Wanneer mensen een schildercur- gazines.' Op de schilderijen in de en ik ben er enorm blij mee.'Ondanks sus willen doen, kan dat. De kosten Worsteltent staan onder meer uilen, dat de verkoop zo goed loopt, valt er hiervan bedragen €35,-. Hier zitten konijnen, scholeksters en katten. Het hout dat ze gebruikt komt vaak niet te leven van het schilderen alleen. 'Ik heb met mijn man twee een kopje koffie en de benodigdhe den bij in.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8