Plan Weikoop Fase 1 nadert 'Goed onderwijs komt verder onder druk' Jongerenjury nomineert bedrijven Tuinman zet bakfiets stil Vuil ruimen in de Slufter TEXELSE 11 COURANT cruciale fase De politiek buigt zich woens dag 7 maart over plan Weikoop Fase 1, de bouw van een win kel, twaalf woningen en een halfverdiepte parkeergarage. Door de hoogte van 16,7 meter is het al eens 'torenflat' genoemd. Fase 2 omvat onder meer de bouw van een nieuwe AH-supermarkt. Het project kent een lange aanloop die begon in 2006. In dit artikel een chronologisch overzicht. 6 oktober 2006: Woontij (toen nog Stichting Wonen Texel) en Agrifirm maken bekend dat de stichting de panden van Agrifirm op de hoek Bernhardlaan-Waal- derstraat om 'strategische rede nen' heeft gekocht. Er komt een nieuwe winkel, die de Weikoop gaat huren van de stichting, met daarboven appartementen en er worden dertig seniorenwoningen gebouwd. Het tankstation blijft. De nieuwe winkel en apparte menten zullen waarschijnlijk eind 2007 gereed zijn. 12 april 2007: Woontij wil op de plek van de Weikoop circa veertig woningen bouwen. Het betreft onder meer veertien starterswo- ningen en twee stadsvilla's met elk tien appartementen en een parkeerkelder. De oplevering moet plaatsvinden in 2008 en 2009. 23 juli 2007: De Weikoop trekt tijdelijk in de voormalige graan schuur. Verwacht wordt dat de noodwinkel een jaar in gebruik zal zijn. Slopers maken een begin met het afbreken van de oude winkel. 23 september 2009: Plannen voor de bouw van woningen voor starters en senioren en een Wel- koopwinkel lopen flinke vertra ging op doordat het project finan cieel niet uit kan. Gestegen kosten, hogere welstandseisen en andere tegenvallers worden als oorzaak genoemd. Het bouw team zoekt naar een oplossing. 31 maart 2009: Bureau Stedelijke Planning adviseert in het rapport Toekomstvisie Voorzieningen structuur Texel om één van de supermarkten naar het terrein van Weikoop te verplaatsen. Het rap port komt op een goed moment, want een eerder plan voor een Welkoopwinkel blijkt niet haal baar. Super de Boer en Albert Heijn zouden interesse hebben. Woontij-directeur Jan van Andel lanceert het plan voor een par keerdek op het dak. 20 maart 2009: Woontij meldt de nieuwe winkel van Weikoop zo snel mogelijk te gaan realiseren. Haast is geboden, want volgens het contract had het gebouw er al moeten staan. 19 januari 2010: Bewoners van de Wagemakerstraat, verenigd in een actiecomité, verwachten overlast en dienen bezwaar in tegen het parkeerdek. 18 augustus 2010: Ahold Vast goed geeft aan dat het maximale winkeloppervlak van 2000 vier kante meter te beperkt is, om aan de 'vergrotingswens' te voldoen is 2.500 meter nodig. 27 mei 2010: Van Andel is opti mistisch over een financieel haal baar plan, dat past binnen het bestemmingsplan en dat steun In het onderwijs stapelen de bezuinigingen zich op, scholen hebben steeds meer moeite om het financiële plaatje rond te krijgen. 'Van ons wordt geëist dat we steeds meer kwaliteit leveren, maar de mid delen en faciliteiten die we daarvoor ontvangen worden steeds meer beperkt', zegt Albert Hoven, directeur van De Bruinvis. Hoven geeft een voorbeeld: 'Een school die niet met een digitaal schoolbord werkt, wordt tegen woordig niet meer serieus geno men. Maar we krijgen slechts een vergoeding voor een schoolbord en een krijtje. De rest mogen we zelf betalen. Energiekosten stijgen sneller dan de vergoeding, net zoals de personele kosten veel sneller stijgen dan de bekostiging hiervan door de overheid. School- tij moet op elke leerkracht momen teel €3.000,- toeleggen. Dankzij onze reserves is het nog steeds gelukt, maar de rek raakt er wel een keer uit.' André de Ruiter, directeur van de Jozefschool: 'Zo wordt ook bezuinigd op onder steunende taken, zoals leerlingen begeleiding, schoonmaak en managementondersteuning. Als er geen geld is voor een conciërge, betekent dit dat wij, leerkrachten en schoolleiders, zelf de telefoon moeten gaan aannemen, de admi nistratie moeten doen, schoonma ken en allerlei andere taken op ons bordje krijgen, waardoor we steeds minder tijd hebben voor onze hoofdtaak: het leveren van goed onderwijs.' Er zijn meer redenen die het onder wijs onder druk zetten. De Ruiter: 'Er komt een steeds grotere focus op zorgleerlingen. Kinderen krij gen allerlei labels opgeplakt, waar door er meer van het onderwijs aan hen wordt verwacht, ook in administratieve zin. Dat verhoogt de druk op de onderwijskracht.' Hoven: 'Het betekent in de prak tijk dat tachtig procent van de energie in twintig procent van de leerlingen gaat zitten. Dat gaat ten koste van het onderwijs aan die tachtig procent.' Loonkosten zullen nog verder stij gen doordat scholen verplicht zijn docenten op grond van kwaliteits normen in een hogere schaal te plaatsen, zodat de personele kos ten verder stijgen. Het betreft hier vooral oudere docenten, met als gevolg dat er minder geld is om jonge leerkrachten aan te nemen. Hoven: 'Acht Texelse PABO-stu- denten halen dit jaar hun diploma. Maar die komen niet aan de bak. Daardoor verliest het onderwijs innovatieve en jonge mensen, en houden we vooral oudere docen ten. Die kost het meer moeite mee te gaan met nieuwe ontwikkelin gen en komen onder steeds gro tere druk te staan. Daardoor ver wachten we meer gevallen van burn out. Ik voorzie dat we over een jaar of vijf diep in de proble men zitten.' De Ruiter: 'Natuurlijk moeten we ook kritisch naar ons zelf kijken, maar de maatregelen die er nu aankomen leiden tot een reeks van nadelige effecten op het onderwijs.' Hoven betreurt dat de onderwijsminister de alternatieven die ze vanuit het onderwijs krijgt aangereikt, zoals het schrappen van de prestatiebeloning, naast zich neerlegt. Keukencentrum Texel, Snel- Start en Landgoed De Bonte Belevenis zijn door de jongeren- jury genomineerd voor de Texel se Ondernemersprijs 2012. De jury bestaat uit 5 VWO-leerlingen Hayad Mohammat Suleiman, Merel van der Wal, Sarah van Veller, Joren Bakker en Sergio Schermer. Hoe draait onze Texelse econo mie en wat is Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen (MVO)? Is dat belangrijk? Welke bedrijvig heid vinden jongeren belangrijk op Texel en op welke wijze? Deze en andere(4) vragen werden behan deld in een gastles 'Maatschap pelijk Verantwoord Ondernemen' door Stichting Duurzaam Texel (SDT). Tien leerlingen meldden zich aan voor de jury. Zij kregen de vraag in een paar zinnen te ver woorden waarom zij in de jury wil len. Scholieren met de beste 'pitch' werden gekozen. De argumenten liepen uiteen van duurzaamheid en gemak voor consumenten tot behoud van ons eiland en het cre- eren van meer banen voor jonge ren wanneer ze klaar zijn met hun studie en terug willen naar het eiland. Bij de beoordeling heeft de jury 'zwaar ingezet' op de begrippen 'People, Planet Profit'. Keuken centrum Texel werd genomineerd wegens de groei in het bedrijf, het volledig duurzame utiliteitsgebouw en het werk gunnen aan Texelse ondernemers. SnelStart werd genomineerd vanwege de werkge legenheid op het eiland, ook voor hoger opgeleiden, een grote uit straling met de verkoop van soft ware programma's naar de over kant, groene stroom en energiebesparing. Bonte Belevenis dankt de nominatie aan het feit dat het voor Texelaar en toerist een slechtweer activiteit levert, het uit voeren van ambachten waar geen energie aan te pas komt en omdat de producten gerecycled of duur zaam zijn. Ook biedt het bedrijf arbeidsplaatsen aan mensen met een verstandelijke handicap. De winnaar wordt bekend gemaakt tijdens de Ondernemersprijsavond op woensdag 14 maart in de OSG De Hogeberg. Hendrik-Jan 'de tuinman' van der Zee, dorpshovenier van Ooste rend, heeft woensdag na 35 jaar zijn werkkleding aan de wilgen gehangen. Van der Zee was namens de gemeente de dorpstuinman, die ver antwoordelijk was voor het open baar groep in Oosterend. Met zijn bakfiets was hij overal te vinden waar geharkt, geschoffeld of gesnoeid moest worden. Eigenlijk te veel werk voor een man alleen, maar het lijdt geen twijfel dat het dorp er dankzij zijn inspanningen altijd spie en span bijlag. Een inzet die zeker gezien en gewaardeerd werd, blij kens de drukte tijdens zijn afscheids receptie in dorpshuis De Bijenkorf. Daar waren niet alleen collega's en vrienden aanwezig, maar ook veel dorpelingen, die Van der Zee wilden danken voor zijn jarenlange inzet. Met een eigen tuinman nam Ooste rend een bijzondere positie in. Van der Zee wordt ook niet als zodanig vervangen, zijn werk wordt voortge zet door medewerkers van de plant soenendienst en De Bolder. Toch blijft Oosterend niet helemaal versto ken van zijn persoonlijke aandacht, want Van der Zee, bang om 'in een gat' te vallen, blijft actief in het groen onderhoud. 'Mijn werk is mijn hob by', verklaart hij desgevraagd. 'Bij mijn afscheid heb ik bedongen dat ik het onderhouden van de plantsoe nen bij het gemeentehuis mag blij ven doen, bij de Thijsseschool en bij De Akker.' Ook zijn bakfiets, die bij Gemeentewerken gestald gaat wor den, verdwijnt niet helemaal uit het straatbeeld. 'Daarnaast wil ik mis schien wel eens iets voor particulie ren doen. Niet het gras maaien, maar snoeiwerk. Als je een uurtje door een tuin loopt, kun je al heel wat doen. Om werk zal ik niet verle gen zitten.' De 63-jarige Van der Zee, die als een van de laatsten gebruik kan maken van vervroegd pensioen, geniet van de aandacht op de receptie, maar voelt niet veel voor een uitgebreid vraaggesprek. 'Dan kun je beter over een paar maanden komen vragen hoe het me bevalt', zegt hij. natuurlijk materiaal ligt ook altijd veel zwerfafval, dat ieder jaar met behulp van vrijwilligers wordt opgeruimd. De opruimactie duurt van 9.30 tot 13.00 uur, Staatsbos beheer zorgt voor vuilniszakken en werkhandschoenen. De Om ervoor te zorgen dat de Slufter opgeruimd de zomer in gaat, houdt Staatsbosbeheer zaterdag 10 maart een grote schoonmaakactie. Mensen die willen meehelpen, zijn welkom. Elke winter loopt de Slufter enkele malen vol met zeewater. Dat levert een mooi vloedmerk op, groten deels bestaand uit natuurlijk mate riaal. De rottende resten op de grens van zoute kwelder en voed- selarme duinen zorgen voor een bijzondere levensgemeenschap van planten en dieren. Vooral dik ke lagen rottend materiaal kunnen soortenrijk zijn. Bij schoonmaak acties is het dan ook van belang dat dit natuurlijk afval ongestoord blijft liggen. Maar tussen het gemeente neemt de afvoer van het vuil naar het overslagstation voor zijn rekening, café-restaurant De Slufter zorgt voor een warme kop soep na afloop. In verband met de organisatie is het handig te weten op hoeveel mensen gerekend kan worden. Aanmelden kan via l.bremer@staatsbosbeheer.nl. Staatsbosbeheer houdt zaterdag grote schoonmaak in de Slufter. Hulp is wel- heeft van de buurt. Het bestaat uit twee fases: eerst de Welkoop winkel met daarboven woningen, en daarna de supermarkt met daarop een parkeerdek. Onder handelingen met AH lopen goed. 8 maart 2011: Van Andel vraagt van de politiek instemming met 2305 vierkante meter bedrijfs vloeroppervlak voor de geplande AH-winkel. 2000 is het maximum. 250 meter is nodig voor het maga zijn, de resterende 305 meter is voor 'verkeersruimte', zoals liften en trappen. Als de raad niet mee werkt, haakt AH af en Woontij moet €2,- miljoen afboeken, wat negatieve effecten op woning bouw zal hebben. In het plan is ook een nieuwe Welkoopwinkel opgenomen, zijn twintig wonin gen getekend en er is parkeer plaats voor 175 auto's. 13 mei: Ophef over een geplande vuurwerkbunker in de Welkoop winkel. De opslagruimte voor 7,6 ton vuurwerk schiet in het ver keerde keelgat van politici. Ook de Veiligheidsregio uit bedenkin gen. Volgens wethouder Kooiman zal er hooguit één ton vuurwerk worden opgeslagen en voldoet de bunker hiervoor aan de nor men. Er is ook kritiek op de toe gankelijkheid van het gebouw voor minder validen. 10 juni 2011: Er is commotie over verkeerslawaai rond het complex. Politici protesteren tegen het oprekken van de geluidsbelasting van de 'voorkeursgrenswaarde' van 46 naar de 'maximale onthef- fingswaarde' van 63 dB Gevolg daarvan zou zijn dat de weg moet worden afgesloten en een geluids scherm geplaatst, waarschuwt Artist impresion van de noordoostgevel vi wethouder Kooiman. De politiek haalt bakzeil. 11 oktober 2011De familie Gris- nigt waarschuwt dat verkeer op de Bernhardlaan hinder gaat ondervinden van (vracht)verkeer van en naar het nieuwe complex en komt met een alternatief plan, onder meer een vijfde poot aan de rotonde. 14 oktober 2011: De raadscom missie steggelt over de hoogte van de 'torenflat' (16,77 meter). Na discussie gaat de raad akkoord met het afgeven van een 'ont- werpverklaring van geen beden kingen', die het afgeven van de benodigde omgevingsvergunning mogelijk maakt. Er is nog geen akkoord over een definitieve ver klaring. 11 november 2011: Els van Ier land roept Texelaars in 'Wat ik zeggen wou' op bezwaar te maken. 'Dit gebouw zal vanaf veel plekken te zien zijn. Het dorpse aanzicht van Den Burg en daarmee van heel Texel zal wor den beschadigd.' 'De bouwhoog te is in strijd met het bestem mingsplan en geluids- en luchtnormen worden opgerekt om het mogelijk te maken.' Later ver spreidt ze bezwaarformulieren, waarvan er in een paar dagen tijd tachtig zijn ondertekend en naar de gemeente gestuurd. 10 januari 2012: B en w presen teren een aangepast plan, waarbij de verkeerssituatie is veranderd. Er komt in de Bernhardlaan een middengeleider en er wordt kri tisch gekeken naar rijrichting, in- en uitritten. 7 maart 2012: De raadscommis sie buigt zich tijdens een open bare zitting (aanvang 19.30 uur) over de zienswijzennota en de verklaring van geen bedenkingen Weikoop Fase 1. Alle bezwaar makers zijn uitgenodigd de ver gadering bij te wonen.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11