TEXELSE^COURANT 0 E E E 1 Cjrotn ^trnrtr jéxels in het harL, Excelsior 11 Stakende onderwijzers: Geen makkelijk besluit s Actie tegen uitkleden van Gemini OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 124655 VRIJDAG 2 MAART 2012 Staatsbosbe heer houdt zaterdag tweede Haard- houtdag in Dennen. De eer ste editie trok veel bezoekers. Op een nog geheime locatie wordt woens dag 7 maart de tweede editie van het Horeca- nachtfeest gehouden. hr. muziekvereniging Oosterend-Texel De 125-jarige Texelse Courant geeft verenigin gen een pagina cadeau. Excel sior bijt vandaag het spits af. De Jongerenju- ry heeft drie Texelse bedrij ven genomi neerd voor de Texelse Onder nemersprijs 2012. 52 leerkrachten en schoolleiders van Texelse basisscholen en OSG De Hogeberg staken dins dag 6 maart uit protest tegen de voorgenomen bezuinigingen in het onderwijs. Durperhonk, De Bruinvis, de Jan Drijverschool, de Fontein en de Jozefschool zijn die dag gesloten. 'Indien de bezuinigingen worden doorgevoerd, zal dat de kwaliteit van het onderwijs aan onze kinde ren ernstig aantasten', staat in een brief die ouders en verzorger thuis hebben gekregen. De bezuinigin gen betreffen niet de veelbespro ken 300 miljoen op het Passend Onderwijs, er zijn verschillende andere kortingen in het onderwijs, waardoor het totaal volgens Albert Hoven van de Bruinvis oploopt tot €921 miljoen. 'Gevolg is dat de klassen (nog) groter worden, wat betekent dat zorg en aandacht nog meer in het gedrang komen.' André de Ruiter, directeur van de Jozef school, voorziet ook dat de instroom van jonge leerkrachten verder in het gedrang komt. Kinde ren mogen volgens hem niet de dupe worden van de maatregelen die op stapel staan. Hoven: 'Er zijn vanuit het onderwijsveld en de onderwijsbonden diverse alterna tieven aangereikt aan minister Van Bijsterveldt. Maar tot nu toe heeft zij die allemaal naast zich neerge legd.' overlast bij hevige neerslag en de vuurwerkbunker. B en w reageren op de zienswijzen. Zoals dat de bouw voldoet aan de wettelijke normen en dat alleen in najaar en winter sprake is van schaduwwerking. Ze vinden dat het bouw geen onaanvaardbare gevolgen heeft voor het aangezicht van Den Burg, dat de kernwaarden niet worden aangetast, dat de ver keersdrukte niet sterk verandert en dat het verkeer juist overzichtelijker en veiliger wordt. Ook andere bezwaren zijn volgens b en w geen reden af te zien van de bouw. Elders in deze krant een chronolo gisch overzicht van de gebeurte nissen. (UUt www.texelseautopagina.nl Dinsdag reizen de Texelse onder wijskrachten af naar de Amster damse ArenA om zich aan te slui ten bij docenten van tot dusver 1680 scholen. 6, 7 en 8 maart bespreekt de Tweede Kamer de plannen van de minster. Makkelijk was het besluit om te staken overi gens niet. Hoven: 'Het is een uiter ste poging om de minister op andere gedachten te brengen. Het is een noodkreet, want als dit door gaat zakken we steeds verder het moeras in.' Het protest wordt gesteund door de schoolbesturen, die de medewerkers overigens vrij laat om zelf te beslissen of ze sta ken. Dat verklaart waarom andere scholen die dag open blijven. Cees Daalder uw schilder <^SPP S 310854 Man vernielt slot snackbar De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag rond 0.30 uur een 25-jarige man uit Den Burg aangehouden, nadat hij het slot van een snackbar in zijn woonplaats had vernield. De man was eerder in de snackbar geweest om eten te bestellen, maar bleek dat niet te kunnen betalen. De medewerkers gingen ermee akkoord dat hij de dag erop aan zijn verplichtingen zou voldoen en vroegen hem daarbij zijn mobie le telefoon als onderpand. De man vond dat aanvankelijk goed, maar kwam na sluitingstijd terug en schopte toen zo hard tegen de gesloten deur, dat er schade ont stond en het slot ontzet raakte. De eigenaren belden de politie, die hem even later in een café elders in het dorp arresteerde en naar het bureau overbracht. TEXELSE@COllRANT _w .txl Bekendmakingen op pagina 12 Sift.0 Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): ||mechanisat ïUUOOnHUYS Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op In het nieuwe entreegebouw van Kaap Skil in Oudeschild is Kossmann.dejong in Amsterdam, inrichters van het muse van de week een groot kleed in de vorm van het eiland opgehangen. Het kleed, Texels Lant genaamd, is gemaakt van Texelse producten en vervaardigd door circa dertig Texelaars onder leiding van kunstenares Erna van Sam- beek. Zij kreeg een jaar geleden opdracht van Bureau um aan de Heemskerckstraat, om het kleed te maken. Tot september was ze parttime met het kleed bezig en sinds dien is er fulltime aan gewerkt. Meer over Texels Lant elders in deze krant. Wethouder Hennie Huisman (volksgezondheid) is samen met huisartsen en verloskundigen op Texel in actie gekomen tegen het dreigende uitkleden van het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der. Het ziekenhuis stopt in de toe komst mogelijk met gynaecologie. Ook het voortbestaan van intensive care en chirurgie in Den Helder is geen zekerheid. De veranderingen komen voort uit bezuinigingen in de volksgezondheidszorg. Het zieken huis onderzoekt momenteel wat de toekomstmogelijkheden zijn. Volgens de medici ontstaan voor Texelaars onaanvaardbare reisaf standen als zij in de toekomst naar elders moeten voor voorzieningen die nu nog in Den Helder zijn. Er wordt volgens hen onvoldoende rekening gehouden met de speci fieke eilandsituatie. Het verdwijnen van gynaecologie in Den Helder kan ertoe leiden dat het lastiger wordt om nog op Texel kinderen ter wereld te laten komen. Huisartsen, verloskundigen en de wethouder willen bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg en zorg verzekeraars duidelijk maken dat er een verantwoorde ziekenzorg in de regio moet blijven. Ze willen van de inspectie weten of die akkoord gaat met grotere reisafstanden. Wethou der Huisman heeft ook met direc teur Smeekes van de Veiligheidre gio Noord-Holland Noord en directeur Plug van de GGD om tafel gezeten. Volgens een woordvoer der van de gemeente willen zij eveneens een vuist maken voor het Gemini. Dat verwordt in de toekomst moge lijk tot een modern basisziekenhuis waar 24 uur per dag acute zorg wordt geleverd en een diagnosti sche polikliniek met dagbehande ling is. Overige vormen van zorg verhuizen mogelijk naar Alkmaar. Volgens de Raad van Bestuur kan het Gemini in ieder geval niet op zichzelf verder en zou het moeten fuseren met het MCA in Alkmaar. Beide ziekenhuizen zijn sinds 2008 bestuurlijk al één organisatie. In de randvoorwaarden van het bestuur is de eilandpositie van Texel opge nomen als punt om rekening mee te houden. De reisafstanden tussen de ziekenhuizen moeten aanvaard baar zijn. De politieke partijen op het eiland zijn inmiddels op diverse fronten voor het behoud van een goede gezondheidszorg in touw. WD en D66 hebben Tweede-Kamerleden benaderd en de PvdA had eind vorig jaar al Kamerlid Attje Kuiken op de hoogte gesteld. Texel 2010 deed deze week de suggestie aan het college om op internet een peti tie voor het Gemini te starten. De partij zegt de indruk te hebben dat er nu vanaf Texel nog te weinig actie wordt ondernomen. In novem ber vorig jaar dienden de coalitie partijen PvdA, Texel 2010, WD en D66 al een motie in waarin het col lege werd opgeroepen om samen met het gemeentebestuur van Den Helder alles in het werk te stellen om de kwaliteit van de zorg en de veiligheid van hun inwoners te garanderen. Die motie werd door alle raadsleden gesteund. De gemeentebesturen van Texel en Den Helder hebben overigens geen directe invloed op de besluiten van de Raad van Bestuur. Die bepaalt samen met zorgverzekeraars en financiers wat er gaat gebeuren. De Raad van Bestuur houdt Texel en Den Helder wel op de hoogte van de verdere ontwikkelingen. 29 zienswijzen Weikoop fase 1 Er zijn 29 zienswijzen ingediend tegen het plan Welkoopfase 1. Dit omvat de bouw van een Wel- koopwinkel, twaalf woningen en een halfverdiepte parkeergara ge. Woensdag 7 maart bespreekt de raadscommissie de zienswij zen en een 'verklaring van geen bedenkingen'. De meeste gaan over de bouw hoogte van 16,77 meter. Andere bezwaren gaan over aantasting van de privacy van buurtbewoners, nadelige invloed op de lichtinval en de zon, aantasting van de kern waarden, toename van verkeers drukte, afname van de verkeersvei ligheid, toename van verkeerslawaai, belasting van de directe omgeving, toename van vergelijkbare projecten door prece dentwerking, vrees voor water- Bolder stopt met 'ouderentuinen' Door omstandigheden genood zaakt heeft De Bolder deze week alle tuinwerkzaamheden voor particulieren moeten afsto ten. Directeur Leendert Noordzij betreurt de stap, maar zag geen andere mogelijkheid. Op verzoek leende De Bolder men sen uit die tuinonderhoud deden bij particulieren, met name bij ouderen. Dit gebeurde in opdracht van de SWOT en werd financieel ondersteund door gemeente en andere instellingen. 'Het is natuur lijk duidelijk dat de subsidies onder druk staan', verklaart Noordzij, 'maar het heeft ook te maken met de beschikbare capaciteit. We heb ben er gewoon de mensen niet meer voor.' Het werk in de particu liere tuinen, dat door de afnemers zeer werd gewaardeerd, bedroeg tijdens de zomer zo'n twee volle dige banen. 'Er was een sterk wis selende vraag, al hadden we ook vaste klanten', zegt Noordzij, die een getal van zo'n dertig particulie ren noemt die van de medewerkers van De Bolder gebruik maakten. 'Omdat het heel andere problemen zou geven als we tussen de aan vragen moesten kiezen, hebben we besloten om in één keer met al het particuliere werk te stoppen.' 'Daarnaast moest het werk aange stuurd en gecontroleerd worden, want het behelsde natuurlijk meer dan alleen maar maaien en schof felen.' Het overlijden van Theo Franchimon was niet de directe reden, maar wel een belangrijke aanleiding om de personele inzet opnieuw te bekijken. 'Het is heel vervelend, de mensen hebben het altijd met veel plezier gedaan, maar het lukt gewoon niet meer', zegt Noordzij. 'Ik hoop dat het opgelost kan worden, maar zelfs als de sub sidie wel volledig beschikbaar zou zijn, hebben wij gewoon de capaci teit niet.' Hij begrijpt dat particulie ren voor extra kosten komen te staan nu ze zijn aangewezen op ZZP'ers, maar hoopt dat ook de omgeving zich van zijn beste kant laat zien. 'Ik hoop dat de jongeren in de omgeving nu en dan eens het gras van de buren willen maaien. Zo lukte het vroeger tenslotte ook.' De medewerkers van De Bolder richten zich met ingang van dit voorjaar op het openbaar groen.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1