Duitse prijs voor plan TexelEnergie mm TEXELSE 5 COURANT Kaap Skil krijgt tweede maquette 'Vroegtijdig leren hoe de bouw in elkaar zit' Bouwers hameren op vakopleiding VRIJDAG 2 MAART 2012 TexelEnergie krijgt volgende week in Duitsland een prijs voor een plan om op Texel een slim elektriciteitsnetwerk aan te leg gen. Het gaat om een plan waar Capgemini bij betrokken is en waar het ministerie van Econo mische Zaken, Landbouw en Innovatie geld voor beschikbaar stelt. Het plan krijgt de zogeheten Urban Solutions Pitch 2012, een prijs voor technische vernieuwingen die het leven helpen vergemakkelijken in gebieden die verstedelijken. De prijs wordt uitgereikt door BIT- KOM, de belangenorganisatie van telecombedrijven en nieuwe media in Duitsland en CeBIT, de grootste beurs voor IT en telecommunicatie ter wereld. Deze beurs vindt vol gende week plaats in Hannover. Het plan voor een slim elektrici teitsnetwerk op Texel staat nog in de kinderschoenen, maar is voor de jury aansprekend genoeg om te belonen. Volgens dat plan wordt met behulp van smart grid (compu ters die aan het bestaande elektri citeitsnetwerk worden gekoppeld) vraag en aanbod van energie lokaal op elkaar afgestemd. Dat moet er op termijn toe leiden dat precies in beeld is wanneer hoeveel energie op het eiland wordt gebruikt en hoeveel er wordt opge wekt. De energiecoöperatie kan dan op het juiste moment energie inkopen, overschotten met andere leveranciers onderling uitwisselen of energie aan anderen verkopen. Dat moet leiden tot terugdringing van het energieverbruik en de ener giekosten. Het project gaat naar verwachting in de loop van dit jaar van start. Bedoeling is dat zo'n driehonderd huishoudens meewer ken. Capgemini speelt een belangrijke rol in het verhaal. Het adviesbu reau, actief op onder meer techno logisch gebied, heeft sinds 2010 een samenwerkingsverband met TexelEnergie en de gemeente en dat opent deuren aan de overkant. Capgemini meldde de plannen voor het slimme elektriciteitsnet werk op Texel aan bij de beurs in Duitsland, waarna het werd uitver kozen voor de Urban Solution Pitch 2012. In totaal waren zeventig projecten genomineerd, waarvan er vijf in de prijzen zijn gevallen. Die worden volgende week woensdag uitge reikt. 'Het is mooi dat we zo'n prijs krijgen', aldus directeur Brendan de Graaf van TexelEnergie die vol gende week naar Hannover gaat voor de uitreiking. 'Dit is ook met een goed voor de promotie van het eiland.' De andere vier prijzen gaan naar projecten in de Duitse steden Ludwigshaven, Berlijn, Aken en Karlsruhe. Kaap Skil in Oudeschild is ver rijkt met een tweede maquette. Tegen het plafond van het nieu we entreegebouw is afgelopen maandag een groot kleed gehan gen waaraan zo'n dertig Texe laars de afgelopen maanden in een schuur aan de Rozendijk hebben gewerkt. Het kleed, dat de naam Texels Lant heeft gekregen, stelt het eiland voor. Het werd gemaakt onder lei ding van kunstenaar Erna van Sambeek. Het kleed is ruim negen meter lang, vier meter breed en volledig van Texelse producten gemaakt. 'Voor het landschap heb ben we negentien kilo gesponnen wol van het Texelse schaap gebruikt', aldus Van Sambeek. De duinen zijn gemaakt van vilt. 'Daar hebben we zo'n vijf kilo wol voor gebruikt. Dat is gebeurd met wol van het Drents heideschaap en het Texelse schaap. Met wol van het Texelse schaap kun je niet vilten, maar met wol van het Drents hei deschaap gaat dat prima.' De wol werd gekleurd met verf die gemaakt is van op Texel groeiende vlier, boerenwormkruid en duizend blad. Het bos bestaat uit gedroogd zeewier dat met vloerlak is bewerkt. De Texelaars vervaardigden het kleed in zeven delen die met een frame aan elkaar zijn vastgemaakt. Rob Bakker maakte een tweede frame tegen het plafond, zodat de maquette daar met plafondhaken aan kon worden opgehangen. De maquette hangt boven de tafels van het restaurant, zodat bezoe kers het eiland goed kunnen bekij ken. Dat leert dat Texels Lant met precisie is gemaakt. De gevari- 'Als je over tien jaar goede vak lui wilt hebben, dan moet je ze nu al klaarstomen. Het is onzin om te zeggen dat leerlingen die na het VMBO het beroepsonder- Texel zou organiseren, wellicht in combinatie met Scholen aan Zee, dan zou er veel meer animo zijn. Het is net als met jam. Als je het wikkelen. De achterstand met is, is dat er een leraar voor de klas iemand die er op z'n twaalfde of staat met passie voor het vak. In dertiende een vakopleiding volgt, halen ze niet meer in.' Ruud Weijers, van bouw- en tim merbedrijf Bruin Weijers, en col lega bouwondernemers zien op termijn een gebrek aan gekwalifi ceerde vaklie den opdoemen. 'De vergrijzing zit er aan te komen. Als we tien jaar verder het zuiden van het land draaien meerdere vakcolleges voor 13- en 14-jarigen. Die zitten gewoon vol. Daar hebben ze al twee lokalen nodig. Het is voor die leeftijdsca tegorie belangrijk dat ze vroegtij dig leren hoe de bouw in elkaar medewerkers met pensioen en de derde zit er aan te komen. Als we tekenen, natuur- en scheikunde krijgen en algemene bouwkunde. over tien jaar een vakman van een Dat moet er al vroeg in zitten.' jaar of 22 a 23 jaar willen hebben die zelfstandig kan werken, dan moeten we nu leerlingen werven. Als een 13- a 14-jarige nu aan een vakopleiding begint, dan heeft hij tien jaar nodig om zich tot vakman te ontwikkelen. We zijn dus eigen- bewust de keus gemaakt om een vakopleiding tot timmerman te volgen bij Scholen aan Zee in Den voor die opleiding voor elkaar te krijgen, maar we ondervinden elke keer tegenwerking. Een jaar gele den heeft wethouder Hennie Huis man mij er over benaderd. Op dat moment had ik een leerlingen bouwplaats. De gemeente moet straks zelf de wajongers (jongeren met een uitkering die moeilijk zijn te plaatsen) gaan onderbrengen en probeert die jeugd bij ons weg te zetten. Maar van de honderd procent wajongers, is maar veertig procent mogelijk geschikt. Die jongens hebben wel begeleiding nodig en daar is geen potje voor.' ten af. Hij volgt momenteel een gesprek.' Nieuwe cirkels voor luchtfoto's Op een mooie heldere dag in maart of april wordt Texel van boven gefotografeerd. Dat gebeurt door het daarin gespe- Peeters uit Teuge, dat daartoe op vele plaatsen nieuwe 'pas- punten' op het wegdek schil derde. OSG De Hogeberg dat er onder op de juiste manier en onder de scholieren veel te weinig animo is juiste hoek 'aan elkaar te plakken' voor een bouwopleiding, klopt zodat een duidelijk beeld gegeven volgens Weijers niet. 'Er gingen de wordt van hoe het eiland er vanuit afgelopen jaren continu drie Texel se jongeren naar Den Helder om bij Scholen aan Zee een bouwop leiding te volgen. Jongens die vroeg een keuze maken dat ze timmerman of iets anders in de de lucht uitziet. Van geringe hoogte worden foto's gemaakt in opdracht van de gemeente, als hulpmiddel voor het in kaart brengen van gebouwen, het bepalen van de Met het te water laten van de TX4 in een hotelkamer van Greenside richtten Peter Holman, Daan van Loenhout, Rebecca Geskus en Ericka Voortman woensdagmiddag het nieuwe Texels Kunstkwartier eerdheid in het landschap is goed te zien (inclusief reliëf met behulp van de frames) en ook de dorpen hebben hun plek gekregen. De kerken zijn nagemaakt in keramiek en de dorpen zijn met stukken spiegel vormgegeven. Dat moet symbolisch het heden aangeven. Van Sambeek: 'In spiegels zie je altijd wat er nu aan de hand is.' Het namaken van de landingsba nen van het vliegveld leverde tij dens de productie nog enige pro blemen op, omdat het kleed bobbelig bleef. Een van de vrijwil ligers kwam echter op het idee een gladde streek in het breiwerk toe te passen, waarna alsnog een stuk mooi glad kleed ontstond en de landingsbanen een feit waren. Van Sambeek kreeg een jaar geleden opdracht van Bureau Kossmann. dejong om het kleed te maken. Boomstammen laden tijdens de Haardhoutdag die Staatsbosbeheer twee weken geleden in de Dennen hield. De belangstelling was groot. Zaterdag wordt de tweede editie gehouden, b* d»spek/staabbosbBhe*) bouw willen worden. Als je dat op vakopleiding aan het ROC in Heer- hugowaard en is medeleerlingen die uit het VMBO komen steeds drie stappen voor.' Dit staat haaks op de opmerking van Henk de wijs instromen, zich alsnog tot niet op tafel zet, dan wordt het Vries dat het niet uitmaakt of een een goede vakman kunnen ont- ook niet gegeten. Wat belangrijk VMBO-leerling een opleiding metaal, consumptief, welzijn of Detail van het Texels Lant in Kaap Skil. Op het kleed zijn met behulp van stukken spiegel de dorpen vormgegeven. Met keramiek zijn ker ken nagemaakt. IFolo Jeroen ven Hettum) administratief volgt en vervolgens het middelbaar beroepsonderwijs instroomt. Gesprekken over een bouwoplei ding in samenwerking Scholen aan Zee dat in Den Helder en omgeving beroepsopleidingen verzorgt, hebben tot dusver niet tot resul taat geleid. Zinvol is zo'n opleiding vol gens Chris van Meurs, voorzitter van het college van zijn, zijn twee van mijn huidige zit. Dat ze belangrijke vakken als bestuur van Scholen aan Zee, wel. Zijn zoon is volgens Weijers het levende bewijs van bovenstaande stelling. 'Dennis heeft op z'n dertiende Texel te halen, is ingewikkeld en 'Een goed vakcollege waarbij doe- gericht wordt geleerd, motiveert leerlingen om te leren en geeft daardoor betere leerresultaten. Om zo'n beroepsopleiding naar kan alleen in samenwerking tus sen Scholen aan Zee en OSG De Hogeberg en eventueel andere In Feestcafé de Wijsneus in De Koog van eigenaar Marcel Talsma is afgelopen zaterdag (18 februari) de jaarlijkse disco voor Texelaars met een verstandelijke en lichamelijke beperking. De organisatie kijkt terug op een geslaagde middag. (Foto emmBakken lijk al te laat. We vechten al vijfjaar Helder. Dat werpt nu al zijn vruch- partijen. Ik wil daar graag over in gunningen en handhaving en meer in het algemeen het beheer van de openbare ruimte. In opdracht van het Waterschap wordt een tweede cialiseerde bedrijf Slagboom en fotovlucht gemaakt, op grotere hoogte. Voor de fotovluchten van 2012 zijn nieuwe paspunten geschilderd, veelal op andere plaatsen dan de oude. Volgens Slagboom en Peeters heeft dat te De paspunten, grote zwart-witte maken met 'veranderde specifica- De stelling van Henk de Vries van schijven, dienen om de luchtfoto's ties in het vluchtplan'. 'De oude punten zijn niet meer goed omdat de verf door de jaren heen is ver weerd en de punten niet goed meer te zien zijn op de foto's. Doorgaans zullen we de verf van de punten bijwerken, maar in dit geval is dat niet gedaan.' Voor een eventuele volgende vlucht - vol gend jaar - kunnen dezelfde pun- WOZ, bestemmingsplannen, ver- ten gebruikt worden. In verband met binnenkortte maken luchtfoto's, schilderde Slagboom en Peeters uit Teuge over het hele eiland nieuwe paspunten op het wegdek. Zoals hier bij Het Vossehol bij Den Burg. Aan de uiterste bovenrand van de foto bevindt zich het oude paspunt. Duidelijk te zien is de meetspijker in het exacte midden van de cirkel, waarvan de positie nauwkeurig is bepaald. <nto,pipB*m*d> Kunstenaars gaan samen Vier Texelse kunstenaars hebben de handen ineengeslagen om samen kunstweekenden voor groepen te verzorgen. Rebecca Geskus, Daan van Loen hout, Ericka Voortman en Peter Holman hebben daarvoor het Texels Kunstkwartier opgericht. Het samenwerkingsverband werd woensdag officieel gepresenteerd bij Hotel Greenside in De Koog waar de vier gezamenlijk expose ren. De samenwerking houdt in dat de vier tijdens een weekend elk een workshop voor dezelfde groep verzorgen. Bij Holman wordt was geboetseerd, Van Loenhout laat groepen tekenen, Geskus gaat met ze vachtvilten en Voortman doet aan dans en theeceremonies. Volgens Van Loenhout staan de vier met de samenwerking sterker dan wanneer ze alleen opereren. De financieel mindere tijden zijn volgens hem geen aanleiding de handen ineen te slaan. 'We willen graag samen wat moois aanbieden met hopelijk een programma waar in voor elke groep wat wils inzit' De vier kozen voor 29 februari als oprichtingsdatum omdat die dag één keer in de vier jaar voorkomt. SBB herhaalt Haardhoutdag Staatsbosbeheer houdt zaterdag 3 maart in de Dennen de tweede Haardhoutdag. SBB stelt Texe laars in de gelegenheid circa drie kuub hout voor de open haard of kachel op te halen. De beurt is nu aan degenen die hierover bericht hebben gekregen van SBB, aan anderen wordt geen hout verkocht. De ophaalplek is bereikbaar door op de Rozendijk rechtsaf de Eksterlaan (tegenover Wolkers) op te gaan. De aanhang wagens worden door SBB naar de juiste plek gebracht. Het is niet de bedoeling om zelf met trekkers te komen. Aannemer Tatenhove heeft een stand met spullen voor hout zagen, hakken en kloven en andere werkzaamheden en er is koffie. De Haardhoutdag begint om 9.00 uur. Extra opvang bij schoolstaking In verband met de schoolsta king van dinsdag 6 maart biedt de stichting Kinderopvang Den Helder-Texel die dag extra naschoolse opvang. Ouders die reeds dinsdagklant zijn van de stichting krijgen deze opvang zonder extra kosten. Alle andere ouders betalen een halve dag voor een hele dag opvang. De opvang is mogelijk in alle vestigin gen, van 7.30 tot 18.00 uur, zolang er plaats is. Kinderen die altijd al op dinsdag aanwezig zijn, hebben voorrang op anderen. Voor meer informatie, tel. 0223-614202 of www.kinderopvangdenhelder.nl. Zonnepanelen TE ook voor vakantiehuizen Bezitters van vakantie- of tweede woningen kunnen sinds kort ook via TexelEnergie zonnepanelen plaatsen. Voor de actie waarbij men via huurkoop panelen op dak kunnen zetten hebben zich inmiddels 200 particulieren aan gemeld. De provincie heeft voor deze actie waaraan eigenaars van 330 vakan tiewoningen kunnen meedoen €1 miljoen beschikbaar gesteld. Ze kunnen daarvoor zonder vooraf geld te investeren zonnepanelen aanschaffen en betalen maandelijks een bedrag, afhankelijk van het aantal panelen. Voor deelname moet men aan een aantal voorwaarden voldoen. De belangrijkste criteria zijn het aantal verbruikte kilowatturen (kWh) en de beschikbare ruimte op het dak. Meer informatie over de actie is terug te vinden via de geel/witte button op de website van het ener giebedrijf: www.texelenergie.nl. Daarop kunnen geïnteresseerden zelf testen of hun dak geschikt is voor zonnepanelen (ook wel PV- panelen genoemd naar het Engelse Photo Voltaic) en zich eventueel meteen aanmelden.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5