b v <*»-—v -r>"x Oudgedienden en jong talent Meerdere generaties in drum- en percussieband TEXELSE 9 COURANT Excelsior: van koralen tot popmuziek Excelsior Majorettes: leuke pakjes en stralende kopjes 'Denk in oplossingen, niet in problemen' *1500^ ÜÜH CATERING VRIJDAG 2 MAART 2012 Excelsior tijdens de opvoering van Oriënt Fanfare Excelsior werd in 1908 opgericht in Oosterend. Inmiddels heeft het korps zo'n 50 leden vanaf het hele eiland. Voor concerten komen nog regelmatig oud-leden van de overkant meespelen. Bijna de helft van de leden begon met (blaas)muziek maken na hun 20e verjaardag. De leeftijd van de muzi kanten varieert van 12 tot 80 jaar, het repertoire van koralen tot popmu ziek. Reeds in de prehistorie werd blaasmuziek gemaakt door het bla zen op uitgeboorde koeienhoorns. De Egyptenaren hadden rond 1400 vC de eerste trompetten van metaal. De Romeinen ontwikkelden de Romeinse tuba en de militaire kapel, leder Romeins leger werd voorafge gaan door een eigen groep blazers en trommelaars. De Turken die in de 15e eeuw Europa binnenvielen, waren al ver in het musiceren in groepsverband. Zij hadden korpsen met pijperfluiten, trompetten en trommels (pauken). De befaamde Zwitserse infanterie nam deze samenstelling over en zo verspreid de deze muziekvorm zich razend snel over Europa. In de 18e eeuw kreeg de blaaskapel een nieuwe impuls door de uitvinding van de saxhoorns (saxofoon). Tegenwoor dig is het maken van muziek in een blaasorkest voor iedereen bereik baar; bijna elk dorp heeft ene eigen muziekkorps. Bronnen: fanfareweb.nl, muziekmaaktslim.n Jouw club in de krant 125 jaar Texelse Courant hr. muziekvereniging Oosterend-Texel Feliciteert de 125-jarige Texelse Courant De Texelse Courant bestaat 125 jaar. Om dat te vieren bieden we verenigingen de gelegenheid zich te presenteren. Als eerste Christelijke Muziekvereniging Excelsior. Op deze pagina een beeld van heden, verleden en toekomst van de fanfare, de drum- en percussieband en de majorettes. Agenda Wist je dat? 10 maart 2012 20.00 uur: "Kleur rijk" Winterconcert in De Bijenkorf Oosterend 1 april 2012 12.00 uur Palmpasen optocht De Cocksdorp 30 april 2012 9.15 uur Koningin nedag De Cocksdorp, 10.15 uur Oosterend 7 juni 2012 19.15 uur Muziek bij intocht Avondvierdaagse 16 juni 2012 20.00 uur Concert R.K. kerk Den Burg 18 juni 2012 Zomeravondconcert Miziekenis Oosterend. Tijdens de 4 rommelmarkten in Oosterend speelt de Rommelkapel De Drum- en Percussieband Excel sior staat ook op Facebook! Anna Barnard (80) bariton saxofoon Dirk Haker (77) tamboermaïtre Geertje Breman (63) bekkens Quirine Stapersma (12) bugel Hoe lang speel je? Quirine: Ik heb ongeveer 3.5 jaar les. Eerst van Betty Bakker, nu van Wendy Prins bij Artex. Anna: Ik kreeg in 1972 een bariton saxofoon in huis. Ik kon noten lezen en speelde klarinet. Na een maand ging ik mee naar de repetitie. Ik heb nooit les gehad. Geertje: Als 10- jarige begon ik bij KTF. Ik had eerst les van Verkade, en later van Dirk. Dirk: Ik ben geboren met een ritme tic. Altijd liep ik te tikken en te trom melen, nog steeds. In het laatste oorlogsjaar waren er voedseldrop- pings, van die blikken maakten wij toen al een drumband! Later, in '53 of '52 ben ik bij KTF gekomen. Anna: Als je kunt lezen en muziek maken, dan hoefje je nooit te verve len. Dirk: Overal kom ik muziek tegen. In Thailand heb je school- drumbands, dat kennen we hier helemaal niet. Ik sprak zo'n groepje aan. Kreeg ik een stok, zo uit het bos; of ik tamboer maitre wilde zijn! Als je in een korps wil spelen, moet je jong beginnen. Geertje en Anna: Absoluut! Geertje: Als je jong begint, gaat het er nooit meer uit. Quirine: Het is denk ik wel gemak kelijker als je jong begint. Anna: Bij ons was dat helemaal geen vraag, daar was geen geld voor. Ik heb van mijn eerste zelfverdiende geld een pianoles betaald. Dirk: Die marsen van jaren geleden, weet je nog Geer tje? Ik kan ze zo nog spelen: pomdi- kedikedom. Geertje valt in. Geertje: Toen ik moest werken terwijl de drumband op straat liep, stond ik achter de kassa bijna te janken dat ik er niet bij was. Dirk: En in 1963.. Geertje: Kennedy! Toen ging het niet door! Dirk: Toen werd Kennedy vermoord, in november vlak voor de sinterklaasintocht. Die werd toen afgelast. Dat vond ik erg hoor! Geer tje: Ja, op straat lopen was gewel dig. Fanfare hoort regelmatig op straat in uniform te verschijnen. Anna: Vind ik wel. Geertje: Mag wel vaker van mij. Anna: Ik snap het wel, er zijn meer oudere mensen. Ik loop ook niet meer mee. Maar het hoort er wel echt bij. Dirk: Vroeger was je ook trots op dat je dat uniform aan had. In zo'n pak ben je een ander persoon. Quirine: Ik heb nog nooit gelopen. Het lijkt me wel lastig; lopen, spelen en kijken tegelijk. Anna: Dat lijkt moeilijker dan het is. Als je goed begint en luistert naar het ritme, gaat het vanzelf goed. Om bij de fanfare te spelen, moet je goed muzikaal zijn. Geertje: Je kunt altijd meedoen. Ik kan ook geen noot lezen. Quirine: Het is wel han dig als je een beetje muzikaal bent. Geertje: Dat je ritme en maat kunt houden, een beetje in tempo blijft. Anna: Dirk zit alweer te trommelen! Dirk: Ja, zie je wel, dat gaat gewoon vanzelf. Sommige mensen worden daar zenuwachtig van. Ik zit echt nooit stil. Ik ben tamboer maïtre geworden uit nood. Anna: Zou ik dat nog kunnen leren? Drummen? Dirk: Waarom niet? Geertje: Artex heeft een cursus voor huisvrouwen, daar kun je vast bij meedoen. Bij een muziekkorps is de dirigent altijd de baas. Anna: Ja uiteraard. Dirk: Bui ten zijn ze er meestal niet bij, daar ben ik de baas. Anna: Betty zegt vaak: Nu ben ik de baas, tot halftien. Daarna mag je weer doen wat je wilt. Dirk: De dirigent is ook de bindende factor in het orkest. Anna: Betty kan ook alles zeggen. Zij is natuurlijk groot geworden in het orkest. Hoe zie je de fanfare over 20 jaar? Quiri ne: Ik durf niet te zeggen dat ik er dan nog bij zit. Maar dit is zo leuk, dat blijft wel bestaan. Geertje: Over twintig jaar weet ik niet of ik er nog bij zit. Ik ben dan 83! Ik hoop wel dat alles dan nog gewoon draait. Dirk: Over twintig jaar? Dan zie ik de fan fare niet meer hoor! Of Excelsior dan nog bestaat? Dat is koffiedik kijken. Ik hoop van wel. Anders is het wel echt een verarming van het culturele leven. Anna: Ik ben daar niet zo bang voor. Dat soort dingen gaat in de maat schappij altijd in golven. Gaat het weer een tijdje minder en dan weer beter. Dirk: Niemand wil nog in het bestuur, dat is het probleem. Dan zou je vereniging niet de eerste zijn die daar over omvalt. Anna: De warmte van de mensen, dat is belangrijk. Toen ik ziek was, kreeg ik kaarten en bloemen. Dirk: Dat is belangrijk: attent zijn. Als je dat goed doet, dan besta je over twintig jaar nog wel. Ik blijf in elk geval lopen tot ik omkijk en denk: Waar is iedereen? Ik hoop niet dat 't zover komt. Een enthousiaste groep van 10 meiden die elke maandagavond om 18.30 oefent in de Bijenkorf. Tine (Jongerden) geeft ze sinds 2009 les, met veel passie. Zij ver telt: "Er is veel veranderd in de majorettewereld. Jaren terug was het alleen marcheren met de baton (de majorettestok), heel strak en evenwichtig. Tegenwoordig mag het allemaal wat losser. Er wordt veel bij gedanst. In combinatie met de baton heet het 'twirlen'. Ook doen we veel met pompons. De muziek wordt samen met de mei den uitgezocht. Of we dansen op muziek van percussieband of fan fare. En natuurlijk met bijpassende kleding. Het met elkaar bedenken van de shows, maakt het leuk voor iedereen en geeft saamhorigheid". Als je aan de meiden vraagt wat er zo leuk is om majorette te zijn, bar sten ze los: het is leuk om in een groep te dansen en te marcheren. Femke roept dat het fijn is om bij de bejaarden op te treden. Ook de bewoners van het verpleeghuis genieten van de meiden met stra lende kopjes en in leuke pakjes. Donna treedt graag op bij het Win terconcert en Noa vindt op straat lopen het leukst. Ze is lid gewor den toen ze de majorettes bij de intocht van Sinterklaas zag. Nikita zegt dat ze door haar moeder is gestuurd, maar het bevalt haar erg goed. Annet is met haar moeder meegenomen. Ook zij geniet met volle teugen. Helga is de rechter hand van Tine, en over haar zijn de meiden ook zeer te spreken. Steeds hoor je terug hoe fijn het is dat je mag meebeslissen over danspas jes en muziek. Eliza en Janna zijn de nieuwste aan winsten. Eliza is enthousiast gemaakt door Annet en Janna kwam nieuw in Oosterend wonen. De meiden doen ook op school aan ledenwerving: ze maken klasge nootjes enthousiast door bijvoor beeld een spreekbeurt. Eigenlijk snappen ze niet dat er niet meer meiden (of jongens) op zitten, omdat het gewoon hartstikke leuk is! - het plezier van samen muziek maken voorop staat? - Excelsior de markantste tamboer-maï- tre van heel Texel heeft? - Tine het ook prima doet als tamboer maïtre? - je niet in Oosterend hoeft te wonen om mee te doen met Excelsior? - er op dit moment alleen nog leden uit De Waal en Oudeschild ontbreken? - je niet jong met muziek hoeft te begin nen om alsnog bij Excelsior te komen? - de dp-band altijd koek heeft tijdens de koffie- en theepauze? - Rolf altijd staat te swingen achter zijn - er bij de dp-band twee moeders mét hun dochters lid zijn en het nog leuk vinden ook? - Monique altijd zegt: "als je fout slaat doe het dan hard, dan weten we gelijk - Erie al meer dan 25 jaar secretaris van de dp-band is en nog steeds met veel plezier? - er veel gelachen wordt tijdens de repe titie op maandagavond? - dat lachen tijdens optredens door de concentratie helaas niet altijd lukt? Onze drum- en percussieband bestaat uit 12 mensen die allerlei ritmisch en melodisch slagwerk spelen. Voor optochten en serena des, concerten binnen en buiten, met of zonder het fanfarekorps, hebben we een veelzijdig reper toire. Het winterconcert op 10 maart in De Bijenkorf biedt u een primeur onze nieuwe 'marching' marimba's en xylofoons. Deze lichtgewicht instru menten met toetsen van glasvezel hebben een warmere klank dan de huidige metalen 'bells'. Officieel heet onze groep nu een 'malletband'. We blijven zo vernieuwend bezig en gaan positief en enthousiast de toekomst tegemoet! Enkele leden vertellen zelf waarom ze bij de percussieband zit ten. Rolf: "Excelsior had een aantal jaren geleden Sinterklaas opgehaald aan de rand van Oosterend. Altijd een feest voor mijn meiden, die toen nog klein waren. Mijn vrouw Aya had al een keer met de band meegezon gen bij een winterconcert. Margo vroeg of het me niets leek om met de grote trom te lopen. Mijn eerste reac tie was, nou nee. Ik had nog nooit iets met muziek gedaan, alleen geluisterd. Maar later dacht ik, ach, ik probeer het gewoon. Na een paar hartstikke leuke repetities besloot ik om te blijven. Bert Kemper, onze instructeur, houdt er de boel aardig scherp. (Er moet tussen het lachen door ook nog wel een beetje muziek gemaakt worden!). Het leuke vind ik vooral het optreden op verschillende locaties, zoals met Sinterklaas, Palm pasen en Koninginnedag, en in ver pleeghuis en verzorgingstehuis. Jaarlijks studeren we nieuw reper toire in voor het concert samen met de fanfare en majorettes. Vorig jaar met thema 'Oriënt Express', een muzikale reis van Londen naar Istan bul. Een fantastisch spektakel in der tigerjaren stijl. Samen met Dirk Haker had ik een paar rollen: in de stations wachtruimte als conducteur, com pleet met spiegelei en pet, als kruier door de zaal bij de tussenstop in Parijs, en verderop als rovers, die de inzittenden van de 'trein' beroofden. Hartstikke leuk om te doen! Momen teel repeteren we volop voor het komende concert. Nu zonder thema, maar met evenveel plezier". Anne: "Het Pasveerkorps omdat zij het ook rennend deden en Crescen do omdat zij het op de fiets deden. Als 13-jarige waren dat mijn voor beelden. Iedere zaterdagmiddag in een boerenschuur marsen instude ren of buiten op het hobbelige erf 'exercitie'. De instructeur, een militair, drilde ons met allerlei commando's. Gelukkig was dat niet het enige. Door het strakke regime tijdens optredens en concoursen leken de jongens en meisjes daarbuiten wel een stel baldadige, losgeslagen hon den. Mijn laatste vriendje was Bert, degene die alles uit z'n hoofd kon spelen. Na vele jaren ging ik verhui zen. Ik vond mezelf ook wel een beetje te oud om in zo'n pakje rond te lopen. Bert ging mee, en nu, jaren later, speel ik in de percussieband van Excelsior en krijg ik les van die zelfde Bert! Tijden veranderen, de jeugd laat het afweten. Waarom? Is het om het uniform of hebben jullie écht geen tijd? Het is heel leuk om iedere maandagavond met elkaar te oefenen. Er wordt heel wat af gela chen! En, aan instrumenten is er voor elk wat wils. Kom maar kijken en luisteren: gewoon doen!" Rita omschrijft het zo: "Samen muziek maken heeft duidelijk iets extra: bij KTF - Sinterklaas inhalen bij vries kou. Handschoenen aan en elastiek jes om je trommelstokken, zodat je ze niet kon verliezen. In 1982 kwam ze via een vriendin bij Excelsior. Ze kreeg les van Simon van Tatenhove, en de 'vonk' sloeg over. Op hun trouwdag kwamen drumband en majorettes natuurlijk een serenade brengen. Toen in 1999 de drumband naar percussie overstapte is Margo verder gaan spelen op de lira. In 2000 gevolgd door bells en concert marimba. Goede herinneringen heeft Margo net als Rita vooral aan de TESO-boot, en de Kerstmarkten. samen oefenen, in de pauze gezellig een bakkie doen, samen naar een optreden, en later samen napraten, vaak ook aan de hand van foto's. En als het dan muzikaal helemaal 'klopt' krijg ik kippenvel! Speciale optredens die me bijblijven: het Historisch Spel tijdens Oosterend Present 2003, optredens op Kerstmarkten in Oos terend en bij Eureka, de optocht bij Excelsior 100 jaar, Oriënt Express. Maar het meest speciale was: na ons optreden in pretpark Slagharen in Den Helder spelend via het bene- dendek de TESO-boot op en later op Texel spelend er weer afgemar cheerd. Wat een oorverdovend geluid!" Margo en Rita zijn nu aan het omschakelen van bells naar marimba en xylofoon, sinds vorig jaar samen met Anne en José. Het eerste optre den van Margo was - als trommelaar José vond het altijd prachtig als Excelsior door de straat kwam. Erachter een hele stoet vrolijke men sen en mooi om te horen. Toen ze hoorde dat de percussiegroep leden zocht, twijfelde ze of ze wel goed genoeg was. Muziek was bij hen thuis wel altijd aanwezig, en na wat oefenen liep ze dus al gauw mee op straat. José zegt: "Het is echt niet nodig om goed noten te kunnen lezen of alles al te weten voor je bij de groep komt. Willen, goed oefe nen, en goed naar elkaar luisteren; dan kom je een heel eind!" Voor Jan Willem is ongetwijfeld het hoogte punt zijn dubbelrol als Zwarte Piet én tamboer. Verder staat hij bekend om zijn opzwepende aanvoering van de swingende "Mambo". Nynke gaf jarenlang les aan de drumband van DEK. Ze heeft haar plekje tussen onze slagwerkers inmiddels wel gevonden, al moet ze nog wennen aan de muzikale termen die Bert gebruikt. Geertje speelt op de bek kens. Ze is nog jong van geest en heel enthousiast. Ze komt in het interview aan het woord. Renske heeft pas onlangs ontdekt hoe leuk slagwerk is en heeft inmiddels een plekje naast Rolf bij de basedrums. Ze volgt een cursus bij Artex. Annette en Monique maken de vaste kern van de ritmische slagwerkers com pleet, waarbij Monique vaak een solopartij krijgt toebedeeld, en Annet te, net als trouwens Nynke en Jan- Willem tevens allerlei effect-instru menten bespeelt Erie zie je meestal op de trio timp toms slaan, drie trom meltjes van verschillende toonhoog te. Ze droomt nog wel eens van die tijden dat er met alle Texelse korpsen een daverende Taptoe op de Groene- plaats kon worden neergezet. En al is dat verleden tijd: het showelement speelt ook nu nog een belangrijke rol. Bert weet nieuwe partijen meest al zo te verdelen, ofte bewerken, dat het voor ieder uitdagend is, maar ook weer niet te moeilijk. Bij de eerste keer doorspelen, stranden we vaak onder veel hilariteit ergens halverwe ge. Na wat kwinkslagen over en weer, gaat het serieuzer bezig. Lang zamerhand groeit vanuit Tos zand' en elkaar 'van slag' brengen, het gevoel van met elkaar een mooi samenhangend stuk muziek te maken. Monique, Marieke en Erie zijn best trots dat ook de afstemming van bestuurlijke zaken steeds 'in goede harmonie' verloopt. Het motto van onze gedreven voorzitter is dan ook: "Denk in oplossingen, niet in problemen!" en verder alleen maar met muziek bezig zijn? - er meer majorettes uit De Koog komen dan uit Oosterend? - de majorettes van Excelsior ook mee lopen bij de SOS band uit De Koog? - er vier leden uit één gezin lid zijn van Excelsior? - het oudste lid pas 80 jaar is en het jongste al 8? - wij zelfs optreden bij 8 graden onder nul en het nog leuk vinden ook? - Betty Bakker al 46 jaar aan Excelsior verbonden is? - Ze van de muziek haar beroep heeft gemaakt? - de contributie van de dp-band maar €8,50 per maand is? - dat dit inclusief de koffie en thee is? - en ze bij de fanfare en majorettes nog minder betalen? - de dp-band vanaf nu ook 'malletband' genoemd kan worden? - deze naam te maken heeft met de nieuwe marimba's en xylofoons? - de onlangs Koninklijk onderscheiden Jan Beijert bij Excelsior is begonnen? - hij van jongs af aan talloze Texelse slagwerkers heeft opgeleid? - hij toen al loopmarimba's wilde kopen, maar het bestuur die te duur vond? - Douwe Medema, professioneel slag werker en componist bij de Lucht machtkapel, zijn loopbaan bij Excelsior is begonnen? - bij de fanfare drie slagwerkers soms zes partijen te verdelen hebben? - de fanfare dus op zoek is naar enthou siaste slagwerkers? - muziek maken goed is voor je brein. Colofon Secretaris Excelsior: Carla Veeger- Roeper, excelsior@texel .comtel .314656 Secretaris Drum- en percussieband (en majorettes): Erie Zandee-van Heer waarden ezandee@texel.com tel.312366 Kom een kijkje nemen bij de repetities op maandagavond; majorettes en band in De Bijenkorf; het orkest in het Muziek centrum (voormalige doopsgezinde kerk); meerijden kan altijd. Foto's van: Peter Hin. Tatenhove b.v. TEXEL Klus Timmerbedrijf

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9