Cultuur heeft ook een keiharde economische waarde' TEXELSE 8 COURANT Gastheer en slager Rob Maas Oosterend, tevreden met de rust 'Belangrijk onderdeel te zijn van gemeenschap' Buitenstaander kan zich makkelijk nestelen VRIJDAG 9 MAART 2012 De entree van Oosterend vanaf de Kotterstraat tijdens een regenachtige woensdagmiddag. DE VERSLAGGEVER geen kip op straat. De pittoreske straatjes liggen er verzopen bij. Ondanks dat blijft het aangezicht van het dorp prachtig, met zijn smal le straatjes en zijn oude gevels. Het zijn die dingen die het dorp zo geliefd maken voor dagjesmensen. Rob Maas had mij gezegd dat het vanaf de middag druk zou worden. 'Dan gaan de scholen uit en komen veel ouders hier met hun kinderen', ver telt hij. Hij blijkt gelijk te hebben. Rond twaalf uur stromen er steeds meer mensen de zaak binnen. Met name de warme grillworst is popu lair. De Oosterenders die de winkel bezoeken, zijn over het algemeen erg tevreden over het dorp, al zijn er ook wat zorgen. Een veelgenoemd probleem is het teruglopen van het aantal jonge gezinnen in het dorp. Eén van de bewoners weet wel hoe dat komt. 'Er zijn te weinig betaal bare starterswoningen. Er staan wel veel huizen te koop, maar dit zijn vaak zulke grote huizen dat ze te duur zijn voor mensen die voor het eerst een huis kopen. De gemeente moet zorgen dat er betaalbare woningen komen.' De meeste zorgen gaan echter uit naar de verdwijnende winkels. Waar lang geleden de groenteboer al ver dween, sloot later de bakker zijn deuren. 'Dat krijg je, als de gemeen te allemaal megasupermarkten in Den Burg laat bouwen. Dan hebben ze het wel over marktwerking, maar van de beloofde steun aan de bui tendorpen komt zo niets terecht', merkt een man op die met zijn twee kinderen naar de slager is gekomen. De andere bezoekers van de winkel knikken instemmend. Voordat u het idee krijgt dat het nou één en al sores is in het dorp, dit is absoluut niet het geval. Dit zijn ant woorden op de vraag van mijn kant of er ook ontwikkelingen zijn, waar ze zich zorgen over maken. Dit zijn daarop de twee meest voorkomen de antwoorden. Naast deze reacties worden onder meer de leegstand van de voormalige gereformeerde kerk genoemd en de overlast van jongeren waar de bewoners de laat ste tijd last van hebben. Afgelopen weekend werden nog de vlaggen van de slagerij en De Spar wegge haald. 'Vroeger kon je de deur nog open laten als je even wegging, tegenwoordig wil je dat wel laten. Dan wordt er direct van alles gesto len', moppert een klant. Toch zijn het vooral mooie dingen die de dorpsbewoners over Ooste rend vertellen. Bijna allemaal begin nen ze over 'de kleine gemeen schap', wanneer ik vraag wat het dorpje zo mooi maakt, 'ledereen kent elkaar en als er wat is, is er altijd wel iemand die wil helpen. Over het algemeen gebeurt er weinig in het dorp en dat vinden we ook prima', vertelt één van de oudere bewoon sters. Ondanks dat er weinig opzien barends gebeurt, is er genoeg te doen voor de mensen in Oosterend. Zo heeft het dorp de christelijke muziekvereniging Excelsior, voetbal vereniging SV Oosterend, de atle tiekvereniging, de toneelvereniging en er zijn regelmatig activiteiten in dorpshuis De Bijenkorf. Bovendien heeft het dorp iedere vijf jaar het dorsteest Oosterend Present dat volgend jaar weer gehouden zal worden. 'Daar moet je als Oosteren- der echt aan mee doen. Als je daar niet aan mee doet als nieuwkomer, wordt het eigenlijk moeilijk om er tussen te komen', vertelt een man die met zijn dochter naar de zaak komt. Het tekent de gemeenschap, leder een maakt deel uit van het dorp, zolang hij of zij dat maar wil. Men moet wel zelf deelnemen om er tus sen te komen. Ook over het toerisme hebben de bezoekers een mening. 'Het is een dorp dat het veel minder moet hebben van het meerdaags toerisme. Oudeschild heeft de brui ne vloot, Den Burg de winkels en De Koog de vakantieparken en de hore ca. Wij moeten het toch veelal heb ben van mensen die rond aan het fietsen zijn en even een rondje maken langs de oude dorpskern', aldus een bewoner van een jaar of vijftig die ondertussen een warme grillworst met kaas koopt. Volgens een oudere bewoonster van het dorp is er veel veranderd. Vroeger was het veel lastiger om 'er tussen te komen', tegenwoordig zijn er veel overkan- ters in Oosterend komen wonen die moeiteloos meedraaien in de gemeenschap. Ondanks het waardeloze weer, was de ochtend in Oosterend erg gezellig en de mensen erg behulpzaam. Spoedig zullen we neerstrijken in De Cockdorp om te kijken wat er leeft in het hoge noorden. Job Schepers Welke medewerker weet meer te vertellen over de zaak dan de eigenaar? Rob Maas (51) was slechts enkele jaren oud toen hij in Oosterend kwam wonen. Sinds 1989 heeft hij samen met zijn vrouw de slagerij aan de Peper straat. 'Je bent altijd bezig met lekkere dingen maken en je hebt iedere dag contact met mensen. Dat is wel het leukste aan dit werk.' Met dit openingscitaat is direct duide lijk wat Maas zo bevalt aan het werk in de sla- Hij maakt onderdeel uit van de ondernemersvereniging, doet aan toneel en zit bij Excelsior. 'Het is erg belangrijk om onderdeel te zijn van de gemeenschap in een dorp bekende supermarktketens, want die kennen ze', vertelt hij. Zelf moet hij er niet aan denken om zijn zaak te verplaatsen naar Den Burg, daar zou hij immers één van de als dit. Als je geen zin hebt om je te velen zijn, terwijl hij hier een vast bemoeien met de overige bewo ners, moet je denk ik niet in Ooste rend gaan wonen.' De toekomst punt is voor veel van de inwoners. 'De mogelijkheden voor Oosterend liggen toch in het kleinschalige van Oosterend baart ook hem zor- toerisme. Het kamperen bij de boer gen. De slager ziet een groot tekort aan starterswoningen. 'Maar deze worden de komende jaren gebouwd blijven richten op de dagjestoeris- aan de Cor Bremerstraat. Ook zijn ten die de middenstand deels er nog zo'n vijftig kavels te koop, maar daar moeten de mensen zich dan wel op inschrijven natuurlijk', vervolgt hij. gerij. Iedere dag krijgt hij zo'n honderd klanten in de zaak waar hij naast vlees tearoom. 'Toen de bakker dicht ging, zijn we op gegeven moment ook brood gaan verkopen. Er kwam toen ook vraag naar belegde overeind houden', aldus de slager. Naast Maas zelf werken er door de week twee parttimers en in het weekend twee a drie scholieren. Op donderdag is er een stagiair. Het leven in Oosterend bevalt hem prima. Straks woont hij er alleen nog met Meta ook brood, stamppotten en kaas Een ander probleem dat hij ziet is en dan begint er weer een heel verkoopt. Bij de slagerij zit ook een de afvloeiing naar Den Burg. Door nieuwe periode. 'Ik heb vier mei- de grote supermarkten die daar de den, waarvan er al drie naar de ruimte krijgen. 'Deze winkels gaan overkant verhuisd zijn voor studie, ook steeds meer non-food-artike- Mijn jongste dochter is nu zestien len verkopen. Hier gaat de kleinere en ook met haar zijn we al aan het broodjes en zo is uiteindelijk de ondernemer langzaam maar zeker kijken voor vervolgstudies. En die tearoom ontstaan.' Vroeger had- aan kapot. Toeristen zijn liever klaar zijn nu eenmaal aan de overkant, den zijn ouders een supermarkt in één winkel en gaan eerder naar Dan wordt het stil in huis.' met een gecombineerde slagerij. Maas zelf was altijd al geïnteres seerd in het maken van worst, iets waarmee hij inmiddels de nodige prijzen mee heeft behaald. 'Het geheim van een goede worst ligt in de producten, de kruiden en de manier van koken of roken. Maar het belangrijkst is de aandacht die je er aan besteedt. De klanten kopen vooral rundvlees, het lams vlees is volgens de slager vooral voor de toeristen. Naast zijn werk als dorpsslager is hij erg actief in de gemeenschap. Rob Maas tijdens het snijden van de grillworst die bijna niet aan te slepen Bij bijna iedereen die je vraagt naar de mooie kanten van Oosterend komt als één van de punten de hechte gemeenschap naar voren. Geluiden als 'we moeten het samen doen' en 'als er wat is, zijn er altijd wel mensen die willen helpen' komen vaak voorbij tijdens het bezoek aan de slager. Rob Maas zei hierover: 'Je bent een hechte gemeenschap bij vreugde en verdriet. Bij een begrafenis is bijna iedereen in het dorp bijvoorbeeld aanwezig en laatst bij het afscheid van 'dorpstuinman' Henk Jan van der Zee was de opkomst ook enorm.' Maar wat nu als je van buiten in Oosterend kunt komen. Kom je er wel tussen deze hechte gemeenschap? Aan wie kun je deze vraag beter stellen dan aan de Oosterenders zelf. De stelling die werd voorgelegd aan de bezoekers van onze locatie was: 'Als buiten staander kom je er niet tussen in Oosterend.' In totaal werd de stelling aan 34 mensen voorgelegd. En wat komt er uit naar voren? Honderd procent van de ondervraagden is het hier mee oneens. Verbluffende cij fers, al zeggen de mensen ook datje er niet van zelf tussen komt. Zoals ook al in de verslaggever vermeld, benadrukken bewoners dat je wel mee moet draaien in de samenle ving. Wie zich niet mengt in het ver enigingenleven, de activiteiten of zich op een andere manier kenbaar maakt in het dorp zal de samenle ving wel als gesloten ervaren. Wie nieuw is, moet zelf het initiatief nemen en niet wachten tot de Oos terenders naar hem toekomen. Ook de bezoekers die niet van origine uit het dorp komen beamen dat je er makkelijk tussen komt. 'Ik heb zelf twee kinderen hier op de Daalder- school. Dan kom je al snel in contact met je dorpsgenoten. Ook neem ik vaak deel aan dorpsactiviteiten. Ik woon hier nu negen jaar en voel me vanaf het begin welkom', vertelt een man die met zijn zoon naar de slager is gekomen. Als je de groep mensen die naar Maas komen als maatstaf neemt, kan de stelling dus ontkracht worden. Het is als buitenstaander geen enkel probleem je te nestelen in Oosterend, mits je er zelf maar wat van maakt. 'Maar waar is dat niet zo?', merkt iemand op. j Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield oud-Texelaar Edwin Oskam een week lang een weblog bij. Hij werkt bij de dienst Economische Zaken van de gemeente Amsterdam. Over camping De Bontekoe, Lucky Luke in operavorm, Texelse ondernemers, de Jelleboog en Casino, de voordelen van de stad en een oma uit het rooie Oude schild. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. (Vrijdag) Ik vind het leuk om te schrij ven en heb nog altijd een bijzon dere band met Texel. Zelfs waar ik inmiddels al veel langer in Amster dam woon dan ik ooit op Texel heb gewoond, voel ik me nog altijd meer Texelaar dan Amsterdammer. Misschien ook omdat Amsterdam mers nog moeilijker doen over het toekennen van het predicaat Amsterdammer aan iemand dan Texelaars. Als je niet ten minste in de Jordaan of de Pijp geboren bent en niet plat Amsterdams praat, dan kun je geen Amsterdammer zijn of worden. Op Texel, waar ik in 1960 werd geboren als zoon van Gijs Oskam en Agna Oskam-van der Sterre, zullen er namelijk niet meer zo veel mensen wonen die mij nog ken nen. Mijn vertrek van Texel vond immers plaats in september 1978 toen ik - in het kielzog van mijn zus Hannie en mijn broer Sibo - naar Amsterdam vertrok om (economie) te gaan studeren. Ik was toen 17. Later heeft ook mijn andere broer Walter nog een tijdje in Amsterdam gewoond en waren dus alle vier de Oskam-telgen in die stad verza meld. Voor mij volstaan in deze levens fase de veelvuldige bezoeken aan Texel, soms naar onze caravan op camping De Bontekoe van Jos Witte en soms (in de winter) naar een huisje. Op die manier probeer ik de voordelen van Amsterdam (met zijn voor een beleidseconoom interessante vraagstukken, zijn hectiek, zijn inspirerende culturele omgeving) te combineren met die van Texel (de nabijheid van de zee, het gevoel van overzichtelijkheid, de rust en daar wonende familie en vrienden). (Zaterdag) Als zoon van het hoofd van de afdeling Culturele Zaken van de gemeente Texel kreeg ik de waarde van cultuur uiteraard met de paple pel ingegoten. Zowel in actieve als in passieve zin. De pogingen van mijn ouders om mij te stimuleren zelf cultuuruitingen voort te bren gen zijn overigens op weinig uitge lopen. Mijn carrière op de - mede dankzij mijn vaders inzet opgezette - muziekschool was kortstondig. De theorielessen van meester Kas- senaar leidden vooral tot aanvarin gen tussen hem en mij. Eén keer moest ik als straf de eerste pagina van het door mij naar de muziekles meegebrachte Lucky Luke-album voordragen in operavorm, ten over staan van de hele groep. Dat was pijnlijk. Met genoegen constateer ik dat het culturele aanbod op Texel de afgelopen jaren voortdurend bre der lijkt te worden. Beter dan dit kortzichtige kabinet lijken de Texelse gemeenschap en Texelse ondernemers zich te realiseren dat cultuur niet alleen iets is wat men sen geestelijk verrijkt, maar ook iets is wat een keiharde economi sche waarde heeft. Kijk maar eens naar hoeveel geld Oerol jaarlijks oplevert voor Terschelling en kijk maar eens hoeveel geld rijke cul tuurtoeristen uit Noord-Amerika en (in toenemende mate) ook Azië uitgeven in Amsterdam (Zondag) In mijn studie economie ben ik - zelfs op de linkse Universiteit van Amsterdam - doodgegooid met de zegeningen van de keuzevrijheid. Zolang de mens maar de ruimte wordt geboden om zelfstandig Edwin Oskam:Mijn jeugd op Texel was heerlijk onbezorgd. keuzes te maken komt het wel goed met de economie, zo was lang de dominante visie in het eco nomisch denken. Als iedereen kiest voor zijn of haar welbegrepen eigenbelang, dan leidt dat tot een resultaat dat voor de samenleving optimaal is. Sinds de val van de Lehman Bro thers in september 2008 en de daardoor getriggerde bankencrisis weten we wel beter. De opgetelde keuzes van op bonussen beluste bankiers hebben zeker niet geleid tot optimalisatie van de maat schappelijke welvaart. Als ik terugkijk op mijn jeugd op Texel dan denk ik toch vooral aan de overzichtelijkheid van die wereld. In dat tijdperk van verzui ling was er nauwelijks discussie over de keuze voor de (toen nog) lagere school. Voor de keuze van de middelbare school lag het nog simpeler Ook bij het kiezen van een sport was de keuze beperkt. Als jongen had je niet veel andere opties dan voetbal, tennis en volleybal. Ook voor het uit gaansleven viel er niet veel te kie zen. Het was of de Jelleboog of het Casino en als die dichtgingen soms door naar nachtcafé Buks. (Maandag) Eén van mijn taken bij de dienst Economische Zaken van de gemeente Amsterdam is te volgen hoe wetenschappers aankijken tegen de economische positie van en uitdagingen voor steden. Wat daarbij opvalt, is de kentering die de afgelopen decennia zichtbaar is in het denken over de positie van de stad. In de jaren tachtig en negentig leden steden een kom mervol bestaan. De industrie trok er weg, de werkgelegenheid kromp en de bevolking evenzeer. De econoom Frances Cairncross sprak in dat verband in 1997 over 'The Death of Distance'. De hele wereld kwam letterlijk binnen bereik via één muisklik en steden leken daardoor veroordeeld tot een steeds marginalere rol. Hoe onjuist bleek die voorspelling! Overal in de wereld doen steden het relatief goed en groeien zij. De toekomst is dus aan de stad. Daarover bestaat op dit moment weinig discussie. Wat u daarmee moet? Tja, ik zie eigenlijk twee opties. Pak uw biezen en verhuis ook naar Amsterdam. Of klamp u vast aan het gegeven dat Texel in het jaar 1415 al stadsrechten heeft gekregen. (Dinsdag) Mijn jeugd op Texel was heerlijk onbezorgd. Behalve aan mijn vader en moeder was dat vooral ook te danken aan mijn oma, die eigenlijk altijd in de buurt was. Een kleurrijke Texelse uit een rood Oudeschilds nest. Jannetje van der Sterre- Hemelrijk was haar naam. Als ik een griepje voelde aanko men zorgde ik ervoor dat ik bij oma was. Zij constateerde vervolgens dat ik koortsig was en stond niet toe dat ik door de kou weer naar huis werd vervoerd. Ik moest dus bij oma uitzieken. Lekker in een bed in de woonkamer, met een nat washandje als de koorts heftig was en een biefstukje als het ergste voorbij was en ik weer moest aan sterken. Opgegroeid in een SDAP-familie in het rooie Oudeschild waren haar politieke opvattingen diepgewor teld. In de tijd van Wiegel, Van Agt en Den Uyl was het volstrekt helder waar haar sympathie lag. Als Wie gel alleen op de televisie kwam begon zij al te briesen: "Die lillijke breedbekkikker.' Als kinderen van de woelige jaren zestig konden wij ons daar wel in vinden en kostte het ons weinig moeite haar antipa thie te delen. Toen mijn oma hulpbehoevend begon te worden (en ik al in Amster dam woonde), bleek andermaal hoe ideaal de situatie was. Mijn oma kon lekker in haar huisje blij ven wonen en werd tot haar dood toch vooral verzorgd door mijn moeder. Als wij op Texel waren konden wij voortdurend binnenlo pen en direct weer weggaan als het teveel voor haar was. (Woensdag) Zonder twijfel is er een Naam: Edwin Oskam Is er ien van: Gijs Oskam en Agna Oskam-van der Sterre Woont: in Amsterdam Werkt bij: de dienst Econo mische Zaken van de gemeente Amsterdam verschil tussen stad en platteland waar het gaat om hectiek en levensritme. Ik merk het al op de boot naar Texel. Uitkijkend over de zee, na die rit vanuit Amsterdam na een toch weer iets te laat vertrek, komt er gevoel van rust over me heen. Heerlijk. Even een tijdje niet het gevoel dat er van alles moet. Even een paar dagen niet die gejaagdheid in het verkeer en openbare ruimte. Natuurlijk komt dat ook omdat Texel voor mij vrije weekenden of vakantie betekent. Maar het is toch meer. Het tempo is anders, zelfs bij vergelijkbare activiteiten. Voor mij heeft dat verschil in tempo overigens wel iets ambivalents. Ik geniet van de relatieve rust van Texel en kan daar soms naar ver langen, maar zou toch ook niet kunnen zonder de hectiek van Amsterdam. Daarbij doel ik niet op de hectiek van Koninginnedag of van een huldiging van Ajax. Het gaat meer om de hectiek die er ontstaat als er een bestuurlijk over leg moet worden voorbereid tus sen de burgemeester en een minis ter of als er een eurocommissaris op bezoek komt in Amsterdam. Dat leidt tot veel gedoe en stress, vaak zonder dat het nou echt tot heel veel leidt, maar is toch ook wel weer erg leuk. Joop Rommets

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8