Jongeren op toneel met Lied van Nubië 9 COURANT Nationaal park zoekt financiële bronnen Jury beoordeelt bands Texelpop Winnaars mogen spelen bij Ronde om Texel 'Oótje moet foor de biêne fondaan!' VRIJDAG 9 MAART 2012 'XL! IUJJ11li ill het Eierlandsche Jongeren uit De Cocksdorp staan zaterdag 10 en zondag 11 maart op het podium in het Eier landsche Huis in De Cocksdorp voor de musical Lied van Nubië. De afgelopen weken is er volop op gerepeteerd. Het is de derde keer dat de jeugd onder leiding van Ivonne Boom en Wilma Laan een musical uitvoert. Vorig jaar speelden ze met veel succes Gebroken Hart en in 2010 Het Kretaans Mysterie. Er doen 39 jongeren mee. De jongste is 10, de oudste 28. De meesten komen uit De Cocksdorp, een paar van elders De verrichtingen van de deelne mers aan Texelpop (vrijdag 16 en zaterdag 17 maart) worden dit jaar nauwlettend gevolgd door een deskundige jury. De beste drie, naar het oordeel van deze jury, krijgen een uitnodiging om met de Ronde om Texel in de grote feesttent op te treden. Het idee is afkomstig van Mark Röpke, strandexploitant bij paal 17 en organisator van het feestpro gramma rond de Ronde om Texel. Hij wil op de donderdag voor de Ronde een 'Texelavond' houden, met diverse optredens van Texelse bodem, waaronder dus van drie bands die aan Texelpop meedoen. Wie er precies in de jury zitting nemen, is nog niet bekend. Zeker is wel dat het gezelschap onder leiding staat van Mark Kriek, stage- Het lang zelfstandig wonen van ouderen stimuleren en onder steunen. Dat is de bedoeling van de campagne Opplussen dus!, waarvan zaterdag 24 maart met een beurs bij Duin Bouwbedrijf de aftrap wordt gegeven. Eén van de onderdelen is een theater voorstelling met de naam Oma moet weg, in Texels dialect ver taald als Ootje moet foor de biêne fondaan. De voorstelling, in opdracht van Koot Seniorenprojecten ontwikkeld door Van Ravensteijn Entertainment Group, bevat herkenbare en humo ristische sketches en gaat in op de thematiek van het ouder worden. Voorstelling over ouder worden Om zoveel mogelijk mensen de kans te geven er bij te zijn, wordt het stuk tweemaal opgevoerd: aan vang 11.00 en 15.30 uur. De toegang is gratis, maar bezoe kers moeten wel een entreebewijs hebben. Dat kan vanaf maandag 12 maart worden afgehaald op diverse locaties: in Den Burg bij Omring op Texel. De ploeg is vrijwel het zelfde als de spelers die vorig jaar op het podium stonden. Het verhaal speelt zich af rond de Nubische Aïda (Thamara Kingma) die als slavin van prinses Amneris (Demi Knook) in Egypte verzeild is geraakt. Zij mist haar vaderland, waar haar vader koning is, maar tegelijkertijd is ze verliefd op de Egyptische opperbevelhebber Radames (Kevin Knol). Een paar complicerende factoren: Egypte en Nubië stevenen af op oorlog en ook op liefdesgebied is het hom meles. Prinses Amneris is verliefd manager van tv-programma The Voice of Holland, die Röpke assi steert bij de samenstelling van het feestprogramma rond de Ronde om Texel. De animo voor Texelpop onder de bands is dit jaar iets minder groot dan in 2011. Niet zo vreemd, aan gezien Wad Zou't en Kees Vlees his Vegetarians, die vorig jaar nog meededen, zijn opgehouden te bestaan. Desondanks is weer sprake van een afwisselend pro gramma, dat ook kwalitatief genoeg te bieden heeft, meent de organi satie. Nieuw is een optreden van de Popschool, jonge muzikanten die onder auspiciën van Artex Kun- stenschool leren wat het is om in een band te spelen. Texelpop telt elf optredens: vijf op vrijdag- en zes op zaterdagavond. (aan de balie van De Gollards aan De Zes), bij Woontij aan de Thijssel- aan en bij de SWOT in De Buureton aan de Beatrixlaan en in de buiten dorpen bij de servicepunten van Pharos. Beide voorstellingen zijn in één van de ruimten van Duin Bouw bedrijf aan de Spinbaan in Den Burg. De campagne Opplussen dus! is voorbereid door de projectgroep Lang Zelfstandig Wonen (LZW), bestaand uit een groot aantal Texel se bedrijven en organisaties, en komt voort uit de manifestatie die de ANBO in 2010 verzorgde. Het lang zelfstandig wonen van oude ren stimuleren en ondersteunen was in beide gevallen het doel. Daarbij is uitgegaan van het idee dat mensen graag de regie in eigen handen houden en op een veilige en comfortabele wijze ouder en oud willen worden in hun eigen huis én hun vertrouwde leefomgeving. Daarnaast zal lang zelfstandig blij ven wonen steeds meer noodzake lijk zijn, omdat ook op Texel het proces van 'vergrijzing' en 'ontgroe ning' doorgaat, waardoor er in de toekomst minder professionele zorg beschikbaar zal zijn. Bewustwor- op Radames, maar hij niet op haar. De legerkapitein ziet meer in Aïda. Andere hoofdrollen worden gespeeld door Maike van Uhm, Floor Pop, Tom Woestenburg en Jurrit van Uhm De jongeren zijn zes weken gele den begonnen met repeteren. De afgelopen week waren elke avond repetities in het Eierlandsche Huis om het spel in de vingers te krijgen. Martha Laan, Carole van Klinken, Christa van Rijsewijk, Anja Zasons- ka en Dyantha van Vugt waren de afgelopen weken volop in touw om kostuums voor de musical te maken. Net als vorig jaar worden licht en geluid door TAPE verzorgd. De eerste uitvoering is zaterdag avond om 19.30 uur, de tweede zondagmiddag om 15.00 uur. Voor de laatste zijn nog kaarten verkrijg baar. De laatste twee bands van elke avond zijn door de organisatie geprogrammeerd, evenals het optreden van de Popschool. De overige bands zijn door middel van loting aan hun plek in de program mering gekomen. Inclusief de tijd die nodig is voor het opbouwen van het podium heeft elk gezel schap een uur. Netto zullen de optredens gemiddeld zo'n drie kwartier duren. Programma Vrijdag: 21.00 Da Tooterzz 22.00 Sinner 23.00 Suitcase 23.00 ©-last 01.00 Jug Bros Zaterdag: 20.30 Popschool 21.00 CarenZ 22.00 Intrude 23.00 Chaos brings order 24.00 Lighthouse 01.00 Skrep ding én het aanreiken van concrete producten en informatie staan dan ook centraal tijdens de campagne. Meer informatie over de theater voorstelling kan worden ingewon nen bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. Warmwater installatie Prof. Van Slogteren Waalenburg Gelegenheid lat het aanvoeren van bloembollen van Maandag 2 September al. Laatste dag van behandeling 15 September a.s. Den Burïbij'p. DALMEIJER en te De Koog bij J. LIST. Bloembollenkokerij Cultuurhistorisch Museum Texel in De Waal is op zoek naar foto's van de bloembollenkokerij Prof. Dr. E. van Slogteren aan de Ruigendijk bij de hoek met de Nieuwlanderweg. Reacties graag naar Wilma Eel- man, tel. 313842 of info@cultuurmuseumtexel.nl. Nationaal Park Duinen van Texel gaat op zoek naar nieuwe wegen om het nationaal park financieel in de benen te houden. Dat liet voorzitter Kees Vriesman dins dagavond weten tijdens een pre sentatie aan de politieke partijen in de commissievergadering. Het nationaal park dreigt financieel in zwaar weer te geraken door bezuinigingen van het Rijk op natuur en landschap. Vriesman, sinds een paar maanden voorzitter, gaf aan zich daar niet bij neer te leggen en samenwerking te zoe ken met anderen om een stevige financiële basis voor het nationaal park te behouden. Volgens hem zou dat kunnen door allianties aan te gaan voor publieke als private samenwerking. Vriesman legde de politieke partij en geen concrete plannen voor, maar meer een uitnodiging om mee naar nieuwe mogelijkheden voor financiering te kijken. 'We weten nog niet precies hoe het zal moeten.' Hij noemde het openen van een streekrekening als één van de opties om de financiën in orde te houden. Een jaar geleden werd voor de boeren op de Hogeberg al een soortgelijk initiatief gestart om ze te steunen. Het nationaal park krijgt dit jaar nog ruim twee ton van het ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie, maar vanaf 2012 moet de financie ring via de provincie Noord-Hol land verlopen. Daar moet nog nader bepaald worden hoe de natuur en landschap gefinancierd gaan worden. Docent Jaap Dros van de OSG, die in het kader van het maat schappelijk stageproject in zijn lessen Nederlands en mentorles- sen aandacht besteedde aan het schrijven van gedichten, bezoekt dinsdag 20 maart met zestien leerlingen de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg om deze zelfgeschreven gedichten voor te lezen. Dit gebeurt in het kader van de Boe kenweek, die van 14 tot en met 24 maart wordt gehouden. In deze peri ode zal de bibliotheek zoveel moge lijk aandacht aan het thema, 'Vriend schap en andere ongemakken', geven. De meeste van de door de leerlingen geschreven gedichten Debacle Solar Total niet van invloed op actie TexelEnergie De financiële problemen waarin zonnepaneelinstallateur Solar Total is beland, hebben geen gevolgen voor de actie van Texe lEnergie (TE) voor particulieren en vakantiewoningen. Dat meldt TE-directeur Brendan de Graaf naar aanleiding van berichten in de media. Solar Total verzorgt voor TE instal latie, onderhoud en service van de zonnepanelen. Onlangs meldde het Texelse energiebedrijf dat 200 Texelse huishoudens zich hiervoor hebben aangemeld. De provincie financiert €1 miljoen van deze actie, waarvoor particulieren vooraf geen investeringen hoeven te doen. Solar Total legde grote voorraden aan, vooruitlopend op gunstige Franse en Britse regelgeving, die er vervolgens niet kwam. Door de snelle en scherpe prijsdaling van zonnecellen en -panelen moest Solar Total volgens berichten in de media met €15 miljoen afwaarde ren, daalde het eigen vermogen richting nul en verrezen betalings problemen. Het leidde ertoe dat de Rabobank heeft moeten ingrijpen. De schuld van het bedrijf bedraagt achttien miljoen euro, waarvoor zeven miljoen euro omgezet is in aandelen. De bank zou nu voor driekwart eigenaar zijn van Solar Total. De Rabobank ziet volgens Brendan de Graaf voldoende moge lijkheden voor het bedrijf. Boven dien is op het contract van Solar Total en Texel Energie een direct oproepbare bankgarantie van toe passing. Vriesman zette uiteen dat het nati onaal park voor Texel een sterk merk is dat bezoekers trekt. Het park, circa 4300 hectare groot, kan rekenen op circa vijf miljoen bezoe kers per jaar. 'Dat is het hoogste aantal in de nationale parken die Nederland heeft.' Het bezoekers centrum, gevestigd bij Ecomare, trekt gemiddeld 118.000 bezoe kers per jaar, er worden jaarlijks zo'n 5000 jongeren bereikt met een programma over nationaal parken. Excursies en evenementen zijn goed voor circa duizend belang stellenden. Vriesman benadrukte dat beheer en inrichting, recreatie, onderzoek, voorlichting en educatie onderwer pen zijn waar het nationaal park zich mee bezighoudt. Daarnaast is er het gastheerschap waarbij ondernemers in het toerisme en de recreatie worden getraind zich naar hun gasten als gastheer van het nationaal park op te stellen. Het nationaal park wil dat project ver der gaan uitbereiden. De meeste politieke partijen namen de presentatie voor kennisgeving aan. Rikus Kieft (GroenLinks) merk te op dat het momenteel niet de beste tijd is om geld aan de gemeente te vragen. Hij opperde de gedachte om een nieuw soort historisch medegebruik van het nationaal park te gaan ontwikke len, waarbij nagedacht wordt hoe er inkomsten uit de omgeving gehaald kunnen worden. 'Ik heb geen concrete projecten in mijn hoofd, maar het is iets voor bij voorbeeld rondetafelgesprekken.' gaan over vriendschap. Het thema heeft natuurlijk een sterk emotionele lading. Vriendschappen kunnen het leven inhoud geven, maar het onder houden van vriendschappen kan ook lastig zijn. Dros werkte met zijn leerlingen stap voor stap naar het schrijven van poëzie toe, maar ook tijdens dit 'voortraject' schreven enkele leerlingen al heel leuke gedichten. Daarnaast maakten zij een poster met een gedicht dat zij zelf hebben gemaakt of hebben uit gekozen. Deze posters zijn ook in de bibliotheek te zien, naast het kunst werk 'Vriendschap', dat bestaat uit zestien abstracte, kleurige tableaus die zijn samengevoegd tot één groot tableau. De voordracht begint om 14.00 uur. Verantwoord alcoholgebruik Voor vrijwilligers van stichtingen en verenigingen die de bar behe ren in kantine of verenigingsge bouw wordt woensdag 14 maart een Instructie Verantwoord Alco holgebruik gegeven. De instructie biedt verenigingen en stichtingen de mogelijkheid hun barvrijwilligers te instrueren over verantwoord schenken van alcohol. Vrijwilligers in een sport- of vereni gingskantine waar alcohol wordt geschonken, dienen in het bezit te zijn van de juiste papieren. Met het IVA-certificaat kan een vrijwilliger de bar draaiend houden, ook zonder dat de leidinggevende aanwezig is. De gemeente zal hier strenger op gaan toezien, mede voor het belang voor de jeugd, die in een sportkan tine al vroeg met alcohol in aanra king kan komen. Het niet aanwezig zijn van gecertificeerde medewer kers kan leiden tot een boete. De instructie wordt woensdag 14 maart van 18.30 uur tot 20.30 uur door Ton Leenders van de Brijderstich- ting gegeven in dorpshuis De Wald hoorn in Den Hoorn. Aanmelden kan bij Sportservice Texel, tel. 322815, e-mailadres sportservicetexel@texel.com. Weblog De week van... Joop Groen Joop Groen, betrokken bij de orga nisatie van de Lionsveiling, houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Oninbare vorderingen Niet alle inwoners voldoen tegen over de gemeente aan hun finan ciële verplichtingen. In een aantal gevallen is het onmogelijk om de rekeningen alsnog betaald te krij gen of zijn de invorderingskosten te hoog in verhouding tot de betreffende schuld. Elk jaar ontstaat zo een lijstje van oninbare vorderingen. In 2011 ging het om totaal €33.250,-. Het jaar ervoor was sprake van een vergelijk baar bedrag. Dat ligt rond de 0,18 procent van het totale bedrag dat de gemeente wél binnen krijgt en is dan ook geen groot probleem. De vorde ringen hebben onder andere betrek king op onroerend zaakbelasting (€3.700,-), rioolbelasting (€2.972,-), reinigingsrecht (€7.700,-), toeristen belasting (€5.350,-) en andere vor deringen (€10.113,-). Open dag Omring Wie een kijkje wil nemen achter de schermen van het verzor gingshuis kan dat doen tijdens de open dag die Omring zaterdag 17 maart houdt in het Verpleeghuis en de Gollards in Den Burg. Het Verpleeghuis heeft onlangs een verbouwing ondergaan en is een bezoek waard. Tijdens de open dag is een 'bioscoopruimte' ingericht, waar een film draait over mensen met dementie, en er worden work shops gehouden. In De Gollards wordt een modeshow gegeven en worden lezingen gehouden over mantelzorg en 'een kijkje in de zoig- keuken'. Op de informatiemarkt wordt informatie gegeven over wer ken in de zorg. De open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur, een com pleet programma is te vinden op www.omring. nl/opendag Prof. De Jager over neutrino's Op uitnodiging van volkssterrenwacht De Jager geeft professor Kees de Jager vrijdag 16 maart een lezing over neutrino's. Hij gaat in op de vraag of die nu wel of niet sneller gaan dan het licht. De bijeenkomst vindt plaats in De Slinger (bij Ecoma re) en begint om 20.00 uur. ledereen is welkom. Donateurs hebben gratis toegang, anderen betalen €5,- en krijgen daarvoor ook een kopje koffie of thee. PvdA vergadert De Texelse afdeling van de PvdA komt maandag 19 maart bijeen voor een algemene ledenvergadering. Deze wordt gehouden bij wethouder Eric Hercules thuis (Julianastraat 9, Den Burg, ingang Achterom). Gast spreker is Corina Hordijk van de Stichting Duurzaam Texel. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Vergunning voor grote bungalows B en w zijn begonnen met de afhandeling van bijna honderd aanvragen van mensen die hun recreatiebungalow willen ver groten tot 100 vierkante meter. Voor vijf huisjes is de benodigde projectafwijkingsprocedure in gang gezet. Het betreft de bungalows Zanddijk 156 en 160, Gerritslander- dijkje 236, Tempelierweg 35 en Slufterweg 92. Het college reageert daarmee op de actie van de bij de bouw betrokken ondernemers die vrezen straks zonder werk te zitten als de vele aanvragen om een omgevingsvergunning (vroeger bouwvergunning) niet sneller wor den ingewilligd. Volgens de uit gangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan buitengebied is vergroting van recreatiebungalows (die nu niet groter dan 70 vierkante meter mogen zijn) mogelijk. Zo lang het plan niet rechtsgeldig is, moet een procedure worden gevoerd. De gemeente doet er alles aan om de tijd die daarvoor nodig is zo kort mogelijk te houden door praktisch om te gaan met de ruimtelijke onderbouwing en andere zaken die binnen de wettelijke procedure wor den vereist, zonder grote juridische risico's te lopen. Leerlingen OSG lezen gedichten

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9