I P1WI VERMIST TEXELSE 5 COURANT Beurs bij Duin over ouder worden SV De Koog boekt zwaarbevochten zege I Wat ik zeggen wou Woningbouw Oudeschild Dat het bouwen op het voetbalveld leeft, is wel gebleken op de bijeen komst die woensdag 29 februari werd gehouden. Maar ondanks dat veel aanwezigen op de bijeen komst niet achter het plan leken te staan, is er onder de jeugd wel degelijk animo voor starterswonin- gen op het voetbalveld. Op de bij eenkomst stelde de antipartij zich echter zo overheersend op, dat de eigenlijke doelgroep zich bijna niet heeft kunnen laten horen. Dat er wel degelijk animo voor de starterswoningen is, blijkt onder meer uit het aantal aanmeldingen, dat nog steeds stijgt. Er is zelfs sprake van Oudeschilders die door gebrek aan betaalbare woonruimte het dorp hebben moeten verlaten, maar zich meteen hebben inge schreven voor het project, omdat ze graag terug willen naar Oude schild. Door de negatieve houding van sommige 'oudere' buurtgeno ten, die allen al een fatsoenlijk dak boven hun hoofd hebben, is de jeugd bang dat de bouw misschien niet door gaat. Door het gebrek aan starterswoningen op Oude schild, worden starters min of meer gedwongen om naar een ander dorp te trekken. Maar hoe moet dat dan in de toekomst met Oude schild? Bovendien gaven buurtbewoners onder andere als reden dat ze het groen, tevens speelplek voor kin deren, niet kwijt willen. Maar wat heb je aan een speelveld voor kin deren als er in de toekomst bijna geen kinderen meer in Oudeschild zijn? Ook is het bekend dat het speelveld weinig als speelveld wordt gebruikt, omdat het vol ligt met zwerfafval, hondenpoep en omdat het gras en de grond erg nat en ongelijk zijn. Gelukkig is er in en rondom Oude schild volop groen en speelgele- genheid te vinden. Hierbij kunnen we denken aan het Ankerpark, de speeltuintjes in de Commandeurs singel en de De Witstraat, het boei- enlandje en het speelschip bij de jachthaven. Naast het speelschip is zelfs een voetbalplaatsje gemaakt. Geen reden tot paniek dus. Naar onze mening is het ook een kwestie van prioriteiten stellen. Iets meer groen en vergrijzing, of iets minder groen en meer kans op een betaalbare woning voor jonge ren. Daarbij moeten we met z'n allen niet vergeten: 'De jeugd heeft de toekomst'. Ook werd er geopperd dat het bouwen van starterswoningen een goed plan is, maar dan wel op een andere plek. Er werden echter geen goede, haalbare opties genoemd. Waar in Oudeschild kun je net zoveel nieuwe huizen bouwen als op het voetbalveld? Naar onze mening is die mogelijkheid er niet. En mocht die er zijn, dan zullen gerust ook daar weer mensen tegen zijn. Want je kunt nu een maal niet de goedkeuring van een hele dorpsbevolking verwachten. Namens de toekomstige bewoners van het voetbalveld, Arjan Dorst en Naomi Roos, Oudeschild. Tuin van Texel Tienduizenden fietsers en wande laars genieten jaarlijks van het onwaarschijnlijk mooie landschap ten zuiden van Den Hoorn. Dit land is ons ooit letterlijk aan komen waaien. In de vochtige valleien tussen de opgestoven duinenrijen ontstond kleinschalige landbouw. Wanneer je over het noordelijke paadje langs Loodsmansduin loopt, heb je een schitterend uit zicht op het oude dorp. Dit is 'het loopie' van veel Hoorn- ders, die intens van deze schitte rende omgeving genieten. Afgelo pen week hoorden ze in het dorpshuis dat dit landschap ineens niet goed meer is. Een land schapsarchitect kwam vertellen dat kunstmatige duintjes moesten worden opgeworpen. Herstel noemde hij dat. In werkelijkheid moeten die duintjes de recreatie gebouwen van zijn opdrachtgever verbloemen. De opdrachtgever, de familie Laan, had ook een teke naar aan het werk gezet. Hij had er een prachtwerk van gemaakt, met een sterntje in de vlucht en twee gezellige fazanten aan de rand. Maar waar waren de yurts? Waar de zogenaamde earth-lod- ges (holen in de grond)? Waar was het zes meter hoge wellnesscen- ter? Waar de parkeerplaatsen? Waar de verkeersdrukte op de Mokweg? Hoewel Piet Laan het project met modetermen als 'duur zaam' probeerde te verkopen, waarbij alle energie ter plekke zou worden opgewekt, was er geen windmolen en geen zonnepaneel op de tekeningen te zien. Uit de zaal kwamen uitsluitend kritische vragen van de Hoorn- ders. Waarom zouden we akkoord gaan met het omzetten van vier hectare landbouwgrond in recrea tie? Waarom realiseert de familie Laan het project niet op een plaats waar iemand toch al met een park wil stoppen? Daar kun je toch de recreatieve slaapplaatsen overne men? 'Maar dat is kapitaalvernie tiging', stamelde initiatiefnemer Piet Laan. Hij kon de Hoornders niet overtuigen. Ze laten zich niet foppen door tekeningen. Ze herin neren zich de ontwikkeling van Loodsmansduin. Tot voor kort misschien wel de mooiste cam ping van het eiland. De gemeente zei niets te kunnen doen tegen het vervangen van tentplaatsen door afschuwelijke plastic stacaravans. Wanneer Piet Laan (59 jaar) er zelf niet op komt, dan snapt de onder nemer die zijn project later koopt wel wat je ermee kunt: die onren dabele earth lodges en yurts omkatten tot huisjes. De Texelse Courant van 9 maart beschrijft hoe dat gaat. Volgens het artikel 'Tenten wijken voor bungalows', móeten B&W wel meewerken aan het Landalplan om 65 nieuwe recreatiewoningen in De Slufter vallei te bouwen: 'Dat kan moeilijk anders, want volgens het bestaan de beleid mogen tentkampeer- plaatsen worden ingewisseld voor huisjes of stacaravans.' Het plan van Laan zelf zou al een ramp zijn voor de woonkern Den Hoorn. Het vooruitzicht op wat nog volgen kan, daar gruwen veel Hoornders van en dus zullen ze zich tot het uiterste verzetten. N.Vermeulen, Den Hoorn. Het is een spel tussen de oren, aldus Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf in Den Burg. leder een weet dat hij ouder wordt, maar lang niet iedereen wil eraan toegeven dat het gebeurt. De feiten liegen er echter niet om: Texel vergrijst de komende jaren in vlot tempo en daar kan niet aan voorbij worden gegaan. 'Over vijf jaar is een op de vijf Texelaars ouder dan 65 jaar en over tien is dat meer dan de helft.' Zaterdag 24 maart houden daar om diverse organisaties op Texel een informatiemarkt bij het bouw bedrijf aan de Spinbaan. Centraal staan een woonkamer, een keu ken, een badkamer en een slaap kamer waarin voorzieningen wor den getoond om ondanks het ouder worden langer zelfstandig te kunnen blijven wonen. 'In de keuken laten we bijvoor beeld verstelbare werkbladen zien voor wanneer je in een rolstoel zit of de mogelijkheden om zonder gas te koken', aldus Viktoriya van Ree die de informatiemarkt mede voorbereidt. 'In de woonkamer laten we zien hoe je jezelf met voorzieningen kunt redden als je alleen bent, in de badkamer tonen we onder meer tegels waarover je niet uitglijdt of zelfreinigende wc- brillen en in de slaapkamer heb ben we aangepaste bedden. Niet alleen voor jezelf, maar ook voor hulpverleners, zodat zij je makke lijk overeind kunnen zetten als dat nodig is.' De voorzieningen wor den geleverd door Texelse bedrij ven. Er is aandacht voor zowel bestaande bouw als nieuwbouw om aanpassingen door te voeren. Een ander onderwerp dat centraal staat, is domotica, de verzamel naam voor de toepassing van technologie in huis om iemand meer zorg en daardoor een betere kwaliteit van wonen en leven te geven. Er wordt een opstelling gemaakt om domotica in de prak tijk te laten zien. Van Ree: 'Er komt ook een stand over het project Woonstede Nesland en de ANBO is aanwezig om gezamenlijk acti viteiten te ondernemen.' De informatiemarkt begint om 10.00 en duurt tot 17.00 uur. Om 11.00 en 15.30 uur zijn er theater voorstellingen van 'Ootje moet foor de biene fondaan' over ouder worden. Buijsman: 'Het is nu nog windstil, maar er is een orkaan op komst en daar moeten we ons op voorbereiden.' 1 Mijn Imaginary Friend Billy (Foto is 3 jaar geleden genomi Een opvallende oproep bij verschillende bushokjes op Texel. Iemand is op zoek naar zijn 'fictieve vriend Billy', meestal gesignaleerd in wei landen en boomhutten. Wie de posters heeft opgehangen is voorlopig onbekend. (Foto Job Schepels) Twee koeien van René en Ina Boogaard uit Oosterend zijn donderdag op de provinciale keuring in Middenmeer in de prijzen gevallen. De jonge vaars Texel Beauty Bridget (V. Mac) werd kampioen bij de vaar zen. Haar rode stalgenote Texel Beauty Siepie (V. Classic) werd tweede in haar rubriek en had de beste uier. Zij werd tweede bij het uierkampioenschap en vijfde bij het kampioenschap oudere koeien. De jury bestond uit Albert Prins en Auke Landman. De keuring werd uitgebreid besproken in Agraaf, onafhankelijk landbouwblad voor West-Nederland. Ed Moojen heeft gisteren in natuurgebied De Noordkaap in het Hoge- berggebied het eerste kievietsei van Texel gevonden. Hij deed zijn melding om 11.40 uur bij de krant. Voor het maken van de foto kostte het moeite het ei weer terug te vinden. Kees Dijker meldde 's middags de vondst van een kievitsei in De Eendracht. Vorig jaar werd het eerste kievietsei op dezelfde datum gevonden. foto job schepers) Met de ruggen naar elkaar toe verzorgden Hans Polderman en Marco van Sambeek zaterdagavond in Question Plaza in Den Burg voor de eerste keer een Back-to-Backfeest. De twee stonden met hun appara tuur in het midden van de zaal en draaien om en om een nummer, waar bij ze elkaar uitdaagden om telkens met een passend nieuw nummer te komen. Het was gezellig en druk in de Question. (Foto Jemen verHettum) Evenementenbureau Texel heeft vrijdag een nieuw onderkomen geopend. Het bureau heeft zijn intrek genomen in het pand van de familie Van Liere op de haven van Oudeschild. Van links naar rechts VW-directeur Wouter de Waal en medewerkers Marijke de Beer, Henk Slikker, Anouk Riewald, Emmy Bakker, Monique Visch, Francien Dijt en Harry Keizer. De opgestoken duimen staan symbool voor de dui men van Facebook. (Foto Jemen ven Helium) SV De Koog heeft zondag in De Weere een zwaarbevochten zege op DWB geboekt. Twintig minu ten voor het einde stond het nog 2-0 voor de thuisploeg, maar uit eindelijk konden de Kogers toch drie winstpunten aan het totaal bijschrijven: 2-3. De Koog opende sterk en kreeg meerdere kansen de score te ope nen. Het leek echter wel of de bal er niet in wilde. Na een minuut of twintig ebden de aanvalsgolven weg en nam DWB het initiatief over. De thuisploeg maakte daarbij uitstekend gebruik van de gaten die De Koog in de verdediging liet vallen. De openingstreffer was dan ook verdiend. Ook in het vervolg was DWB beter. De Kogers leken niet van hun fou ten te hebben geleerd, met als gevolg dat de thuisploeg al voor de rust een beslissende voorsprong had kunnen nemen. Keeper Eddy Witte was echter wel op dreef en behoedde zijn team een paar keer voor een grote achterstand. Na de thee drong De Koog aan, op zoek naar de gelijkmaker, maar profiteerde DWB van een verdedi- gingsfout: 2-3. Daarmee leek de wedstrijd gelopen, maar de gasten bleven in een beter resultaat gelo ven. In de 69ste minuut bracht Pieter List met een trefzekere kop bal de spanning terug en drie minu ten later werd het dankzij een doel punt van Robin Schoo zelfs gelijk. Fotiqui Camara maakte het feest elf minuten voor het eind compleet door De Koog naar een voorsprong te schieten: 2-3. In de laatste tien minuten zette DWB een stormloop op touw, maar kroonde keeper Witte zichzelf met enkele fraaie reddingen tot man-of-the-match. Trainer Jan Loew deelde na afloop een compliment uit aan zijn spe lers. 'Als je als team niet goed in de wedstrijd zit en toch de veerkracht toont om een 2-0 achterstand weg te werken, dan mag je best tevre den zijn.' De Koog blijft dankzij deze zege in de race om een hoge klassering. De ploeg staat nu vier de, met een achterstand van zeven punten op koplopers ZDH en Geel Zwart'30, maar met nog extra wed strijd tegoed. Komende zondag spelen de Kogers in Sint Maarten tegen Sint Boys. Internet bij TESO Reizigers met een laptop of smart- phone met WIFI-aansluiting, kun nen vanaf medio maart op de veer- botenvanTESO, in de wachtruimtes en op de opstelterreinen en in de kiosk in Den Helder gebruik maken van gratis internet. Het draadloze netwerk is berekend op een groot aantal gelijktijdige gebruikers en biedt een snelheidservaring, gelijk aan die van een ADSL-verbinding. De verbinding is te herkennen aan de naam 'tesojnternet'. DINSDAG 13 MAART 2012 Ring maken Bij Artex-Kunstenschool Texel wordt zaterdag 31 maart een workshop gegeven waarbij deelnemers leren een zilveren ring te maken. De workshop wordt gegeven door edelsmid Marjolein van der Hurk. Cursisten hoeven niet over speci ale kennis of vaardigheden te beschikken. Er wordt gebruik gemaakt van basismateriaal en basisontwerpen. Gebruik makend van verschillende gereedschappen kan de ring voorzien worden van een persoonlijk patroon. Van den Hurk studeerde aan de Vakschool voor Edelsmeden en Fijne Technie ken in Amsterdam en heeft een atelier in Bergen. De workshop begint om 13.00 uur en duurt drie uur. Voor meer informatie en opga ve kan contact worden opgeno men met Artex. Samenwerking ziekenhuizen Het Rode Kruis Ziekenhuis uit Beverwijk en de MCA Gemini Groep uit Alkmaar en Den Hel der hebben vorige week de intentie uitgesproken om de mogelijkheden tot nauwere samenwerking te onderzoeken en vorm te geven. 'Dichtbij als het kan, centraal als het moet, dan wel beter is.' Dat is de kern van de visie op de samen werking tussen beide ziekenhui zen. Zij willen aan de ongeveer 700.000 inwoners in het gezamen lijke verzorgingsgebied van Den Helder tot en met Beverwijk een volledig spectrum van medische zorg bieden binnen aanvaardbare reisafstand. De samenwerking speelt in op eisen die nu en in de toekomst aan de ziekenhuizen worden gesteld en een aantal trends. Te denken valt aan de kwa liteitseisen die door medisch wetenschappelijke verenigingen, zorgverzekeraars en de Inspectie voor de Gezondheidszorg aan zie kenhuizen worden gesteld. De komende periode wordt onder zocht hoe de samenwerking kan worden vormgegeven. Evenementenbureau op haven geopend 'Alle toeristen komen hier langs, dus dit is een prachtige plek om te zitten', aldus Harry Keizer van Evenementenbureau Texel. Dat heeft vrijdag een nieuw onderko men op de haven van Oudeschild geopend. Het bureau, dat sinds 1994 bestaat en het oudste organisatiebureau voor uitjes op Texel is, heeft zijn intrek genomen in het pand van Van Liere. Voorheen was het bureau gevestigd aan de Rozendijk en in de beginjaren in Den Hoorn. De opening werd bijgewoond door VW-directeur Wouter de Waal. Het bureau organiseert uitjes voor groepen. Merendeel van de over kant, maar ook van Texel. 'Vorig jaar hebben we zeventig groepen gehad', aldus Keizer. 'De kleinste bestond uit 15 man, de grootste uit 185 personen.' Het evenementen bureau werkt samen met circa 30 Texelse bedrijven, kent twee mede werkers op kantoor en heeft tien gastvrouwen en een gastheer om groepen te begeleiden. Circa negentig procent van de uitjes wordt volgens Keizer aange vraagd door bedrijven of staan in het teken van een jubileum. Van een crisis is volgens hem weinig te merken, omdat personeelsvereni gingen altijd uitjes houden. 'Bij de vorige crisis zagen we dat een naggie weg een daggie weg werd, maar het is nu weer een naggie.' Volgens Keizer leert onderzoek van de Rabobank dat de budgetten voor personeelsuitjes stijgen. 'Maar daar staat tegenover dat er meer voor het geld wordt verwacht en dat een uitje leerzaam moet zijn. Er moet ook een koppeling zijn met de streek en producten uit het gebied.'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5