■@3 'Lullige villaatjes' en 'onmogelijke schuren' TEXELSE 9 COURANT Van Rossem waarschuwt bij boekpresentatie Jongerenraad lanceert website Proeven van boerenleven Eerste alcoholvrije feest voor jeugd onder de 16 Hoornder kerkje zo lang mogelijk in het zicht te houden. In een minder kleurrijke, maar evengoed zeer beluisterenswaar- dige toespraak vertelde Blom over zijn relatie met Jan Wolkers en stak hij de loftrompet over Karina Wol kers. 'Kill the widow' (dood de weduwe) adviseren biografen elkaar spottend, om aan te geven dat de vrouwen van de geportret- teerden zo zeer de neiging hebben hun mannen te verdedigen dat ze goed onderzoek in de weg staan. Karei van het Reve opperde zelfs ooit de levende vrouwen, net als vroeger in India, samen met hun dode man te verbranden. Maar volgens Blom had hij in Wolkers' weduwe een schrijvervrouw getrof fen die in alles het tegenoverge stelde was. 'Ik kan niet zonder Karina', bekende hij de volle kerk. hij al sinds het begin van de jaren vijftig - hij was toen tien - op Texel komt, een stuk langer nog dan Wolkers, die in 1966 voor het eerst op het eiland neerstreek. Van Rossem stal de show in De Burght, waar hij de vraag opwierp of je beter op Texel kunt wonen of er geregeld naar toe kunt gaan. Hij gaf geen eenduidig antwoord, maar trakteerde het publiek wel op een conference waarin hij op de hem bekende laconieke, ja bijna onge ïnteresseerde, wijze menig heilig huisje omver schopte. Hij waar schuwde de Texelaars dat ze veel beter op hun eiland moesten pas sen en ging stevig tekeer tegen de 'lullige villaatjes' en 'onmogelijke schuren' die de afgelopen jaren op het eiland zijn verrezen. De boer derijen die op de plaats van de van burgemeester Giskes. 'Als ik ooit een boerderette aantref in Den Hoorn, ben ik bereid bij de Jihad te gaan en er een bazooka op af te schieten.' Maar Van Rossem was niet alleen boos. Hij vertelde dat hij met Wol kers de liefde voor de Verkade- albums en voor de natuur deelde en dat beiden zich niet konden voorstellen dat je het verschil niet zou kennen tussen een beuk en een eik of tussen een kastanje en een populier. Gefascineerd waren ze allebei ook door het Hoornder kerkje. Terwijl Wolkers het kerkto rentje volgens zijn biograaf had beschouwd als 'de naald van zijn kompas' was het bij de familie Van Rossem traditie op de terugreis naar de overkant te proberen het 'Uw aanwezigheid bewijst dat Jan Wolkers leeft', sprak zijn biograaf Onno Blom zaterdag in een bomvol kerkgebouw De Burght, waar zich volgens tellin gen van koster Jelle Wiersma ruim 350 belangstellenden had den verzameld. Aanleiding was de presentatie van Bloms boek De Tarzan van de schapenover de warme band die Wolkers bijna zijn leven lang had met Texel. Het eerste exemplaar was voor Wolkers' weduwe Karina, 'het andere eerste' voor historicus Maarten van Rossem, met wie Wolkers sinds het begin van de jaren, na een toevallige ontmoeting op de parkeerplaats bij paal 12, bevriend was. Van Rossem meldde terloops maar niet zonder trots dat gesloopte jeugdherberg Panorama op de Hoge Berg zijn gebouwd, noemde hij 'monsterachtig'. Hij vond dat de bewoners zich moes ten schamen en was er zeker van dat Jan Wolkers er net zo over gedacht zou hebben. Zijn gehoor was het duidelijk met hem eens, want hij kreeg er een klaterend applaus voor. Als kind logeerde Van Rossem eerst in hotel Californië aan de rand van de Dennen en daarna nog enkele jaren in De Koog. 'Een sym pathiek boerendorp met een zan derige dorpsstraat, dat ineens, alsof het was aangeraakt door een boze tovenaar, binnen een paar jaar totaal was vernield.' Sindsdien verblijft de familie Van Rossem in Den Hoorn, dat hij nog 'tamelijk ongerept' noemde. Dreigende woorden sprak hij aan het adres Bijna iedereen in de kerk leek na afloop een door de auteur gesigneerd exemplaar van het boek te willen aanschaffen. Leerlingen spelenderwijs laten kennismaken met het boerenle ven, dat is het doel van stichting Boerenklasse. In totaal nemen vijf Texelse bedrijven deel aan het project, dat al enige jaren draait. Op deze manier leren basis schoolleerlingen van groep 7 en 8, alles over de verschillende vor men van landbouw. Om de educatie zo breed mogelijk te houden kunnen de leerlingen kij ken op verschillende bedrijven: Fruithof Veen bij Den Burg, scha penboerderij Hoeve Vrij en Blij bij Den Hoorn, bloembollenbedrijf Ane mone van familie Uitgeest bij De Koog, melkveebedrijf Hoogezand bij Oosterend en boerderij Piassen- daal met hun Limousin koeien in polder Waalenburg. De Raboton, een project van de Rabobank, vond dit zo'n goed project dat het de stichting gesponsord heeft. Met het geld dat de stichting heeft ontvan gen (ruim €3000,-) zijn onderzoeks- spullen voor de workshops aange schaft. Voorbeelden hiervan zijn schepnetten (om te kijken wat er in de sloten leeft), helderheid meters (voor de kwaliteit van het slootwa ter) en hoogtemeters (om de lengte van bomen op te meten). Op het bloembollenbedrijf leren de leerlingen van de Jacob Daalder- school uit Oosterend alles op het gebied van de bloementeelt en het leven op en rond het bedrijf. De kinderen worden in groepjes ver deeld en krijgen allemaal een ver schillende opdracht. Eén groepje gaat wormen zoeken, een ander gaat leven zoeken in de sloten, ter wijl weer een ander gezelschap bloemen snijdt en leert hoe ze een veilingwaardig boeket moet maken. De kinderen zijn enthousiast en ren nen overal heen om hun opdracht zo snel mogelijk te voltooien. Onder de aanwijzingen van een meisje zijn drie jongens druk bezig om gaten te graven in een grote bult zand. 'Wel diep graven, dan vinden we de meeste wormen. Nee niet daar, iets meer naar de andere kant', roept ze. Het snijden van de bloemen gaat onder leiding van eigenaresse Ingrid Uitgeest. 'Als de kinderen zo bezig zijn, hebben ze niet eens meer door dat ze eigenlijk les krijgen. Ze vin den het leuk om bezig te zijn', ver telt ze. Ook Mariët Roeper van boerderij Plassendaal is aanwezig. 'De stichting bestaat nu sinds 2009. We kwamen op het idee, omdat we toch zien dat de kennis van het boerenbedrijf afneemt. Ook op Texel. Je hebt kinderen die denken dat appels aan zakjes aan de bomen groeien. Ook zitten kinderen steeds meer binnen, hier kunnen ze zien dat het heerlijk is om buiten bezig te zijn', aldus Roeper. 'Heerlijk buiten bezig te zijn' Volgens Roeper overlappen de les sen op de boerderij de eisen van het reguliere lespakket op de scho len. 'Bovendien blijft het langer han gen doordat ze het ervaren in plaats van het alleen maar te lezen', legt ze uit. De leerlingen van de basis school genieten in ieder geval zicht baar van de ochtend. Na een kritische evaluatie, gaat de De Jongerenraad Texel (JRT) verder met negen leden. Vrijdag, tijdens de eerste openbare ver gadering van dit jaar, werd de website www.jongeren- raadtexel.nl gelanceerd. 'Het eerste jaar stond vooral in het teken van opstarten, al hadden we er zelf ook meer van verwacht', aldus voorzitter Larissa Klaassen. 'De leden die nu overblijven, zijn bijna altijd aanwezig zijn geweest.' Eigenlijk zou de raad met tien man doorgaan, maar door scriptiever plichtingen en een mogelijk vervolg van de studie in het buitenland besloot ook vicevoorzitter Marcel Gieles zijn positie op te geven. 'Ik heb het de komende tijd zo druk, dat ik mijn werkzaamheden voor de JRT niet met volle overgave zou kunnen doen. Ik denk dat dit een taak is die je goed, of niet moet doen. Ik blijf graag op de achter grond meedenken als dat van jullie mag', sprak hij zijn collega's toe. Dit voorstel werd met enthousias me ontvangen. Om komend jaar effectiever te kun nen werken, is nog een aantal ver anderingen doorgevoerd. Zo is er een Facebookgroep aangemaakt, waardoor beter en sneller groeps- breed kan worden gecommuni ceerd. Daarnaast wordt naast de openbare vergadering een tussen tijdse, meer informele, besloten vergadering gehouden, zodat agendapunten sneller afgehandeld kunnen worden. Ook ligt er een verzoek bij de gemeenteraad de stukken bondiger en makkelijker aan te leveren. 'We hebben hier leden voor wie de ambtelijke taal erg lastig is. Bovendien zijn de stukken vaak enorm dik, waardoor de essentie niet altijd duidelijk is. Daarom doen wij het verzoek de stukken te ontvangen in een omvang van maximaal vier A4'tje. Al snappen wij ook dat dat af en toe lastig is', licht Klaassen toe. Verder gaat de taakverdeling ver anderen. In het afgelopen jaar wer den taken steeds vrijwillig opge pikt, waardoor veel werk steeds door dezelfde mensen werd gedaan. Vanaf heden worden de taken verdeeld door de voorzitter. Tot slot ondertekenden alle leden het nieuwe reglement ondertekend, dat ervoor moet zorgen dat ieder een weet wat zijn taken en verant woordelijkheden zijn. Komend jaar gaat de JRT proberen meer zaken geregeld te krijgen. Al is dat niet altijd even eenvoudig, omdat ze niet alleen van zichzelf afhankelijk zijn. 'Afgelopen jaar hadden we een deal met de politie voor een gezamenlijke actie. Een dag voor de geplande lichtcontroles zou een van ons op de hoogte gesteld wor den. Wij zouden dan diezelfde och tend lichtjes gaan uitdelen. Daar In de Jelleboog wordt zaterdag 21 april het eerste Frisfeest gehou den. Dit feest is bedoeld voor jongeren onder de zestien. Het moet laten zien dat je ook een leuke avond kunt hebben zonder alcohol. De aankondiging werd gedaan door medeorganisator Pieternel Geurtz tijdens de verga dering van de Jongerenraad Texel (JFJT) die vrijdag gehouden werd. Het Frisfeest komt in navolging van het besluit van de horeca in Den Burg, om geen jongeren onder de zestien meer binnen te laten. Hier door is er nog weinig voor ze te doen. Daarom kwamen Geurtz en Elmar Keyser (van de Jelleboog) met Mevrouw Wolkers leek er zelfs een beetje verlegen onder. Na de officiële plechtigheid bleef het nog lang druk in de kerk, waar bijna iedere aanwezige van de gelegenheid gebruik maakte om een exemplaar van De Tarzan van de schapen aan te schaffen en het door Blom te laten signeren. De presentatie was mede georga niseerd door Theo en Julia Timmer, die in hun boekhandel Het Open was ook budget voor. Maar ondanks herhaalde pogingen heeft de politie ons nooit op de hoogte gesteld. En ook met ons voorstel voor een debat op de OSG hebben we de nodige problemen om met de juiste mensen in contact te komen. Dat willen we dit jaar ver beteren.' Komend jaar wil de Jongerenraad onder meer proberen een jonge rendag te organiseren. Daarnaast ligt er de vraag om de stukken van de gemeente al eerder te krijgen, zodat sneller kan worden gerea geerd waardoor beter advies wordt gegeven. 'En we roepen jongeren op om gebruik te maken van de website. Via de website kun je als Texelse jongere laten weten wat je dwarszit, of het laten weten wan neer je een goed idee hebt. Wij als JongerenRaad vertegenwoordigen de jongeren immers.' dit idee. Omdat er ook jongeren zijn die helemaal niet van dansen hou den, is er naast een danszaal ook ruimte om te gamen en komt er een makeover-hoek. Op deze manier hopen ze zoveel mogelijk jongeren naar de avond toe te laten komen. De organisatie heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend voor subsi die voor dit project. Dat is ook de reden dat Geurtz de vergadering van de JongerenRaad bezocht. Zij vroeg de raad het idee te steunen. De JRT steunt het voorstel unaniem en de raad heeft toegezegd om er alles aan te doen om een afgevaardigde te sturen tijdens het feest zelf. Wan neer de subsidie wordt afgewezen, zal het voorlopig bij één frisfeest Boek een kleine expositie aan Wol kers hebben gewijd. Deze is geti teld Texel, het licht en de seizoe nen: herinneringen aan Jan Wolkers en bevat aquarellen, zeefdrukken, olieverfschilderijen, reliëfwerk en foto's van de kunstenaar, evenals een door hem gebruikt palet en een T-shirt dat hij ooit voor het hardloopevenement Jan Knippen berg Memorial ontwierp. De ten toonstelling is er nog een paar weken te zien. Tirannieke tweeling teistert Doorstoot Letters van het toetsenbord sprin gen tegenwoordig automatisch op het scherm van biljartcorrespon dent Jan Heemskerk. De a, de h, de m, de n, de o, de ij en de z. Oh, man! Weer die Homan. Hij en Zijm houden als een tirannieke tweeling biljartvereniging De Doorstoot in een ivoren greep. Wederom lieten ze gerenommeerde tegenstanders gebroken achter en wonnen al hun partijen glansrijk. Homan raasde zelfs - mede dankzij een serie van 12 - met een gemiddelde van vijf over Luyt heen. De correspondent zoekt een ander toetsenbord. Uitslagen: M. Boon-Zijm 2-4, Van der Kooy-Huizing 4-0, J. Boon-Smit 2-0, Heemskerk-Weel 2-4, Luyt-Homan 0-4, J. Boon-M. Boon 4-0, Van der Kooy-Zjm 0-4, Huizing-Smit 4-0, Weel-Luyt 0-4, Heemskerk-Homan 0- 4, Huizing-Zijm 2-4, Van der Kooy-Weel 2-4. iedereen verdient een morgen blijven. 'De eerste editie gaat hoe dan ook door, maar het is te duur om zonder subsidie voort te kunnen zet ten. De Jelleboog draait met fris nu eenmaal minder omzet, terwijl ze wel gewoon personeel hebben rondlo pen', vertelde Geurtz aan de raad. Tijdens het feest gelden enkele strenge regels. Zo zal er bij aanvang alcoholcontrole zijn en jongeren die gedronken hebben komen er niet in. Ook is er legitimatieplicht, om ervoor te zorgen dat er geen jongeren boven de zestien naar binnen kunnen. De inloop van het feest is van 20.00 uur tot 20.30 uur. Daarna mag er nie mand meer naar binnen. 'Dit is om de ouders te kunnen garanderen dat er geen alcohol aanwezig is op het feest. Als iedereen maar in- en uit loopt is dit niet te controleren. Dit klinkt allemaal heel streng, maar het moet een geweldige avond worden', besloot Geurtz.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9