'Niet alleen de marathon, maar ook de gezelligheid TEXELSE 7(7 COURANT Jeugd Ajax, Feyenoord, PSV en AZ bij Texel'94 Incompleet En Passant verliest Martien Witte doet klassieke loop in Rome VRIJDAG 16 MAART 2012 wi-t o i- 7 l ^y-*r ir» a\iT Terwijl hun eerste elftallen met elkaar in strijd zijn om het lands kampioenschap, strijken de eer stejaars C-junioren van Ajax, Feyenoord, PSV en AZ komend weekeinde op Texel neer om elkaar de overwinning in het Texel'94-De Krim-toernooi te betwisten. De aanzet tot het toernooi werd gegeven door Maup Martens, jeugdcoördinator van Feyenoord en sinds jaar en dag bevriend met Texel'94-bestuurslid Gerrie Plaats man. Martens liet zich eens ontval len dat er voor de eerstejaars C- junioren (in het betaald voetbal 'onder 14' genoemd) maar weinig interessante toernooien zijn, reden voor Plaatsman eens te onderzoe- Tien jaar geleden liep hij zijn eer ste marathon, in New York. Sinds dien probeert hij er gemiddeld eens in de twee jaar één te lopen. Telkens in een grote, beziens waardige stad en met een groepje eilandgenoten. 'Samen logeren we in een hotelletje. Als het lopen dan niet goed gaat, heb je toch een leuk weekend. Het gaat niet alleen om de marathon, maar ook om de gezelligheid', vertelt Mar- tien Witte. Zondag loopt hij in Rome. Het is maar een kleine groep Texe laars die vrijdag het vliegtuig naar Italië neemt. Naast Witte doen Rose Goslinga, Edgar Klippel en Colinda van der Vis in Rome aan de mara thon mee. Ook Cees Timmer had zich ingeschreven, maar hij moest afhaken nadat door een val een arm uit de kom was geschoten. Timmer voegt zich wel als supporter bij het gezelschap, evenals Wittes partner Mirjam van Velzen. 'De samenstel ling van de groep is nogal wisselend, maar meestal zijn we wel met een man of tien, waarvan er acht aan de marathon meedoen.' Zelf is Witte er eigenlijk altijd bij. Na New York liep hij de klassieke afstand over 41,195 kilometer in Berlijn en Praag. Aan die van Parijs kon hij door een ongelukje met een hand op het laatste moment niet meedoen, maar nadat hij was hersteld, liep hij als alternatief in Rotterdam. 'Nu wordt het dan Rome. En ook Barce lona staat nog op mijn verlanglijst je.' De nu 51 -jarige Witte is al zijn hele leven lang een enthousiast sporter. Zoals bijna alle mannen van zijn generatie begon hij op jeugdige leef tijd met voetballen. Maar in tegen stelling tot veel anderen is hij daar nooit mee gestopt. 'Ik voetbal al vanaf mijn achtste. De langste tijd heb ik bij de Boys gespeeld. Meestal in het derde, het gezelligheidsteam, maar ook wel in het eerste. Toen ik in de supermarkt van Ton Gieles werk te, heb ik een uitstapje naar De Koog gemaakt. En sinds het recreatieteam van de Boys vorig jaar in ZDH is opgegaan, speel ik in Den Hoorn.' Al ruim dertig jaar combineert hij voetbal op het veld met zaalvoetbal. Hoelang hij al aan fietsen en hardlo pen doet, weet hij niet meer precies, maar vijftien jaar is het zeker. Sinds hij als chauffeur van de betonwagen bij RAB werkt, heeft hij altijd meege daan aan de bedrijvenbokaal voor wielrenners. 'Met lopen ben ik begonnen door mijn zus Carla, die ken wat er op dat gebied op Texel mogelijk was. Hij werd daarbij geholpen door clubgenoot Hans Polderman en Jan van Dee, hore- camanager bij vakantiepark De Krim en net als Plaatsman een fanatiek Feyenoord-fan. 'Grootste probleem is: waar breng je die voetballers onder? Inclusief bege leiding komt elke club met 20, 22 mensen en daar moet je wel plek voor hebben. Dankzij Jan en De Krim is het gelukt', vertelt Plaats man. Met een grijns voegt hij er aan toe: 'We hebben ons wel afge vraagd wat we met Ajax aan moes ten. We hebben even overwogen om ze in tentjes onder te brengen en de andere clubs in luxe huis jes...' Het strikken van al die grote vereni- aan triatlons deed. Ik ben er nooit meer mee opgehouden. Toen we nog in De Waal woonden, nam ik altijd de hond mee. Die vond het prachtig. De hond die we nu heb ben, gaat ook graag mee.' De intensiteit waarmee hij het lopen beoefent, wisselt nogal. 'Ik het begin liep ik eigenlijk alleen 's zomers. En nooit meer dan tien kilometer. Nadat we via mijn werk afspraken met een groep aan de marathon in New York mee te doen, ben ik langere afstan den gaan trainen. Dat viel niet mee, want na acht, negen kilometer was ik stekaf en liep ik het laatste stuk op mijn tandvlees. Totdat ik een keer met Pieter-Jan Kooger in het bos aan het trainen was. Rustiger, rusti ger, zei hij steeds maar tegen me. En dat hielp. Ik had eigenlijk altijd te hard gelopen. Het is belangrijk dat je rustig loopt. Dan houd je het langer gingen kostte weinig moeite. 'Maup was de spin in het web. Het is maar een klein wereldje. Als hij met een collega van een andere club had gesproken en het idee had dat ze wel naar Texel'94 wilden komen, gaf hij ons een seintje en was het aan ons de definitieve afspraken te maken. Alle deelnemers waren heel enthousiast. Er was alleen enige aarzeling bij PSV, maar dat was eigenlijk alleen om praktische rede nen.' De gasten worden met alle egards ontvangen. Zo worden diverse activiteiten voor de kinderen geor ganiseerd, waaronder bowlen en zwemmen. 'Een belangrijk aan dachtpunt vormde het eten. We moesten zorgen voor verantwoor de maaltijden, geschikt voor jonge sporters. Een lunch met een brood je kroket was niet genoeg. Verder werden er eisen gesteld aan het wedstrijdschema. Heel belangrijk was dat de jongens genoeg rust hebben tussen de wedstrijden. De gasten spelen daarom niet meer dan twee wedstrijden op een dag. Alleen Texel'94 komt zaterdag drie keer in actie.' Overigens zijn de Texelse voetballers gemiddeld twee jaar ouder. 'Wij spelen met onze eerstejaars B-junioren. Anders zou het geen partij zijn. Ze krijgen het evengoed nog moeilijk genoeg.' Ook wat betreft de wedstrijdleiding is niets aan het toeval overgelaten. De deelnemende clubs leveren zelf de scheidsrechters, die allemaal in de categorie 'jong en veelbelo vend' kunnen worden gerangschikt vol en heb je er ook meer plezier in.' Lopen doet Witte standaard op zaterdagochtend. In de aanloop naar een wedstrijd komt daar één training per week bij. Drie keer lopen doet hij zelden. 'Ik doe ook aan veld- en zaalvoetbal en buiten het voetbalsei zoen fiets ik op zondagochtend met de club uit Oosterend een rondje over het eiland. Op zaterdagochtend doe ik een duurtraining. In de voor bereiding op een marathon zet ik zelf een schema in elkaar. Daarin loop je een keer een lang stuk en de week erop een wat korter. De afstanden worden steeds langer, tot een maxi mum van zesendertig kilometer. In een gemiddelde van twaalf tot twaalfeneenhalve kilometer per uur.' Witte verbaast zijn teamgenoten - en vooral ook tegenstanders - bij het voetbal met zijn enorme sprintver en zijn voorbestemd om tot de beroeps toe te treden .Voor Texel '94 fluit de 21-jarige Ewout Hartenhof, een medewerker van De Krim. Ook de Texelse verzorger, Kevin Jan sen, is werkzaam bij de sponsor. Wat de organisatoren betreft, blijft het niet bij dit ene toernooi. 'We willen er graag een traditie van maken. We hebben goede hoop dat dat lukt. Zo'n eerste editie is altijd de moeilijkste. Als het onder de clubs bekend wordt dat het een leuk evenement is, kan de belang stelling alleen maar groeien.' Het toernooi begint zaterdag om 11.00 uur en zondag om 10.00 uur. De wedstrijden duren twee keer twintig minuten. De wedstrijd tus sen de eerste elftallen van Texel'94 en VIOS W uit Warmenhuizen krijgt zondag een bijzondere voorwed strijd: Feyenoord-Ajax. Aan de selectie van Feyenoord, zo is het laatste nieuws, wordt het Zweedse talent Elias Anderson toegevoegd. Hij is op stage in Rotterdam. Programma Zaterdag 17 maart: Feyenoord-AZ 11.00 Texel'94-Ajax 11.00 PSV-Feyenoord 13.00 AZ-Texel'94 13.00 Ajax-PSV 15.00 Feyenoord-Texel '94 15.00 Zondag 18 maart: AZ-AJax 10.00 Texel'94-PSV 10.00 Feyenoord-AJax 12.00 AZ-PSV 12.00 mogen, dat ondanks alle duurtrai ning en het ouder worden maar niet lijkt af te nemen. Bijzonder, want marathonlopers die ook goed mee kunnen met (zaal)voetballen zijn schaars. 'Voetbal is mijn intervaltrai- ning', zegt hij er zelf over. 'Ik kan goed merken dat ik er baat bij heb. Tijdens het voetbalseizoen ben ik sneller.' Lachend: 'Ik kan het ieder een aanraden te gaan voetballen.' Dat hij maar niet langzamer wordt, bestrijdt hij. 'Ik ben niet meer zo snel als een paar jaar geleden. Van origi ne ben ik vooral op het korte werk gericht, maar dat draait nu langzaam om.' Hoewel er in de aanloop naar een marathon veel tijd in het trainen gaat zitten, vindt Witte het niet moeilijk zichzelf te motiveren. 'Sporten is lek ker, al heb ik wel altijd een wed strijdje nodig om fanatiek te gaan trainen. Een beetje eerzucht heb ik wel. Het houdt ergens op, maar ik vind het leuk om steeds beter te worden. Daarnaast is sporten gezond en is het heerlijk om buiten te zijn. Ik loop zo veel mogelijk over onverharde ondergrond: duinen, strand, bos. Ik probeer het altijd zo uit te mikken dat ik in het bos wind tegen heb. Het mooist vind ik de Bollekamer. Ik begin op zaterdag al vroeg. Als daar dan de zon opkomt en je ziet die Hooglanders met hun poten in de mist, dan kan ik daar echt van genieten.' Een grotere tegenstelling tussen de bijna verstilde Texelse natuur en de hectiek van de steden waar de mara thons worden gehouden, is bijna niet denkbaar. In Londen was Witte één van de 22.000 deelnemers (ove rigens maar de helft van het start- veld in Parijs, waar 44.000 lopers meededen). 'Ik had me ingeschre ven via een nicht van Mirjam die in Engeland woont. Daardoor stond ik in het vak van de Engelse lopers. Daaraan evenwijdig liepen de Euro pese lopers. Na tien kilometer kwa men die vakken bij elkaar. Laat ik nou tussen al die duizenden deelne mers precies naast Cees Timmer uitkomen. Dat was echt stom toeval- lig-' Hoewel elke marathon zijn eigen charme en bijzonderheden heeft - in Londen lopen veel lopers volgens traditie verkleed - heeft zijn eerste, in New York, de meeste indruk op hem gemaakt. 'Overal staan de mensen in rijen dik langs het parcours. In elke wijk is de sfeer anders. Op de ene plek word je aangemoedigd door dansende negers, op de andere Het bondsteam van En Passant heeft zaterdag in de competitie van de Noordhollandse Schaak bond een forse nederlaag gele den tegen De Waagtoren 5 uit Alkmaar. Dat was geen verras sing, aangezien de Texelaars geen achttal op de been konden brengen, twee schakers te wei nig voor een volledig team. Door een misverstand traden de Alkmaarders met slechts zeven man aan, zodat En Passant met een 1-0 achterstand aan de match begon. Die eindigde ten slotte in 51/2-11/2 jn het voordeel van De Waagtoren. Aan het eerste bord boekte Jaap Dros voor En Passant een snelle en overtuigende zege op Anton Schermer, die al in de opening in moeilijkheden kwam in een gambietvariant van het Sicili- aans. Het zou de enige overwinning voor En Passant blijken. Knap was wel Terwijl Fenny en Rob Caspers de leiding houden in het klas sement van de competitie van Klaverjasclub Den Burg, pakten Femmy Schuring en Frans Bos de winst in de twintigste speel ronde. Schuring en Bos kwamen sterk uit de startblokken met een spel van bijna 2300 punten. Ook de vol gende drie spelletjes wonnen ze ruim. Zij behaalden 7486 punten en zijn hiermee weer terug in de toptien van het klassement. De eindsprint van Jan Zaal en Hans Westdorp komt vermoedelijk net te laat. Met een score van 7421 pun ten deden zij uitstekende zaken voor het klassement en hebben zij zelfs weer zicht op de tweede plaats. De hoge score was vooral te danken aan het tweede spel van ruim 2200 punten. Ook Peter van Heerwaarden en Huug Snoek maakten een mooie sprong in het klassement. Zij maken deel uit van de grote subtop en dankzij de derde plaats, met 6896 punten, pakten ze drie plaatsen winst. Zij staan nu vijfde. Gerda en Freek Veeger werden vierde en lijken aan het eind van het seizoen eindelijk de constante vorm te pakken te hebben. Met drie modale spelletjes staan orthodoxe joden stijfjes te applaudisseren. Alleen in The Bronx stond bijna niemand, alleen een handjevol politieagenten. Daar inte resseert die marathon kennelijk nie mand iets.' Wittes prestaties zijn vrij constant. In zijn eerste marathon finishte hij in 3.43 uur, zijn in Rotterdam gevestigd persoonlijk record staat op 3.38 uur. Gevraagd naar zijn ambities maakt hij zich niet zo druk. Ondanks zijn eerder geuite voornemen om zich voortdurend te blijven verbeteren. 'Ik heb zaterdag nog aan de halve marathon van De Waal meegedaan. Dat moet je natuurlijk niet doen, een week voor een marathon, volgens de kenners. Maar ik ben in vorm en dan is het zonde om zo'n wedstrijdje te laten lopen.' Witte liep de 21,1 kilometer in 1.29.19 uur en werd daarmee winnaar in de categorie vijftig jaar en ouder. In Rome zal hij zich evenmin sparen. 'We gaan er vrijdag heen en zater dag maken we waarschijnlijk een citytrip. Ook niet handig, maar ik heb ook geen zin om de hele dag op mijn hotelkamer te gaan zitten.' Of het hem zondag lukt zijn persoonlijk record te verbeteren, durft hij niet te voorspellen. 'Ik wil graag binnen de 3.30 uur lopen, maar er is altijd wel wat. Het is te warm. Of je krijgt kramp. Je hebt te weinig getraind. Ofte veel. Belangrijk is in ieder geval niet te hard van start te gaan. Bij zulke marathons word het je wat dat betreft gemakkelijk gemaakt, want vlak na de start is het nog zo druk, dat je niet hard kunt. Tegen de tijd dat het veld wat uit elkaar valt, ben je wel warm.' Het parcours in Rome loopt dwars door het oude centrum. 'Start en finish zijn bij het Colosseum. Verder loop je langs heel veel bezienswaar digheden. De weg schijnt iets op te lopen, juist in die laatste kilometers die toch al zo zwaar zijn.' Joop Rommets de remise die de 86-jarige nestor Aad Bakker aan het vierde bord binnenhaalde tegen Guido Florijn. Het was voor het eerst sinds vele jaren dat Bakker weer eens voor En Passant uitkwam. Bij de andere spelers van En Pas sant wilde niets lukken. Jaap de Wijk zette met de zwarte stukken de partij verkeerd op en verloor kansloos van David Baanstra, Abe Zijm kwam zwak uit de scherpe opening tegen Jeroen van Meeu wen en werd weggeschoven. Tae- ke van Lingen zag de pion die hij in de opening tegen Peter van Diepen had geofferd niet meer terug en verloor in het eindspel. En Frans Eijgenraam raakte tegen Frits Leenart in een lastig middenspel de draad kwijt en ging eveneens onderuit. En Passant zakte door deze neder laag naar de derde plaats in de tweede klasse A en kan het kampi oenschap nu vergeten. en een uitschieter van 2200 wer den 6842 punten gepakt. Zij blijven vierde in het klassement, maar gaan nu wel aan de leiding in de laatste periode. Lieuwe van der Veen en Co Koomen werden vijfde met 6599 punten maar zakken van de tiende naar de elfde plaats in het klassement. Het gemiddelde was met 6291 punten niet slecht. Het aantal mar sen was met 29 min of meer gemid deld. De toppers in het klassement hadden een offday. De vervangers van Fenny en Rob Caspers kwa men er deze week niet aan te pas, maar John Vlaming en Eric Jan Geus slaagden er niet in daar opti maal van te profiteren. Zij liepen wel iets in, maar met nog één avond en één spel te gaan, lijkt de achterstand van een kleine 1700 punten niet meer te overbruggen. Jan Zaal en Hans Westdorp profi teerden wel, maar staan nog 2400 punten achter. In de laatste periode is het razend spannend. Gerda en Freek Veeger leiden, voor Jan Zaal en Hans Westdorp (op 57 punten) en Fenny en Rob Caspers (op 139 punten). In de periode is dus nog van alles mogelijk. Heren Tevoko azen op revanche Met revanchegevoelens beginnen de heren van volleybalvereniging Tevoko zaterdag aan de thuiswed strijd tegen WW 2 uit Wervershoof. De Texelaars verloren de uitwed strijd tegen dit team met 3-2, zodat er nog iets recht te zetten valt. Dat moet gebeuren zonder Erik Ie Roux, die maandag tijdens de trai ning aan een duim geblesseerd raakte. Berry Koning ontbreekt wegens vakantie. WW 2 is een team met oudere ervaren spelers, dat vorig jaar gepromoveerd is en nu in een heftige strijd tegen degra datie is verwikkeld. De wedstrijd begint om 15.30 uur. Programma andere teams Tevoko: Tevoko D5-WSW D1 11.30 Tevoko MA1 -Madjoe MA1 11.30 Tevoko H2-De Boemel H2 13.30 Tevoko D3-Tevoko D4 13.30 Tevoko D2-Wieringen D1 15.30 Tevoko MB1 -Polisport MB1 15.30 Dames Tevoko naar Haarlem Spaarnestad, de nummer twee van de ranglijst, is zaterdag in Haarlem de tegenstander van het eerste damesteam van volleybalvereni ging Tevoko. Een geduchte oppo nent, met jonge, enthousiaste speelsters, die snel en gevarieerd spelen. De laatste paar wedstrijden heeft Spaarnestad echter punten verspeeld en Tevoko hoopt dat dit ook zaterdag gebeurt. De Haar lemmers daarentegen zal er alles aan gelegen zijn de maximale winst te behalen, omdat ze de punten hard nodig hebben in de strijd om het kampioenschap. Tevoko kan beschikken over een selectie van zeven speelsters. De wedstrijd in de Beijneshal begint om 15.00 uur. Bos en Schuring winnen ronde Martien Witte, hier in ac is heerlijk buiten te zijn. de Texel Halve Marathon:Sporten

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10