TEXELSE J COURANT TESO-aandeel nr. 1 op Lionsveiling Informatiemarkt over passend onderwijs voor moeilijk lerende kinderen De ziel van Texel (deel 2) Gezamenlijke ziekenzalving JWIJUWl'l TIME OUT TWINTIG Scholen en ouders informeren over de nieuwste leermiddelen en over de veranderingen die de invoering van het stelsel Passend Onderwijs met zich mee brengt. Dat is het doel van een informatie markt die woensdag 21 maart van 13.30 tot 16.00 uur in OSG De Hogeberg in Den Burg wordt gehouden. De organisatie is in handen van de gezamenlijke ambulante diensten en het steun punt Autisme. Ongeveer vijftig leerlingen op Texel maken gebruik van de leerlingge bonden financiering, beter bekend als 'het rugzakje'. Het gaat bijvoor beeld om kinderen en jongeren die langdurig ziek zijn of een motorische of een verstandelijke beperking heb ben (zij worden ingedeeld in de cate gorie REC-3). Anderen zijn commu nicatief beperkt als gevolg van een ernstige spraaktaalstoornis, autisme of slechthorendheid (REC-2). De grootste groep leerlingen met een rugzakje zijn zij die een vorm van autisme, een gedragsstoornis of een psychiatrische stoornis hebben die hen ernstig belemmert in het volgen van het onderwijs (REC-4). De scholen krijgen nu nog geld (uit dat rugzakje) om deze leerlingen extra ondersteuning te geven. Bovendien worden deze kinderen vanuit een Regionaal Expertisecen trum begeleid door zes ambulante Nederland is bij uitstek een cultuur landschap en dat is voor Texel niet anders. Deels is Texel gevormd in en na de ijstijd ruim 10.000 jaar terug en heeft het zijn huidige vorm verkregen door inpoldering. Door het inpolderen van slik- en zand gronden, wist men aan de vraag naar landbouwgrond te voldoen. Een van de vroege polders, is pol der Waalenburg. Aan de noordkant gevormd door een stuifdijk, die nu tussen de polders Waalenburg en Eierland in ligt. Het midden van de polder Waalenburg bleef erg nat en werd een van de eerste gebieden van Natuurmonumenten. Omdat er eigenlijk alleen maar sprake was van ondergelopen land, kon je hier in de winter al gauw schaatsen. Deze natte gronden vormden een ideale leefomgeving voor orchideeën (Har lekijn, Brede orchis en Trosdravik). Echter de provincie wilde de hele polder Waalenburg in het kader van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS), aanwijzen als natuurontwik kelingsgebied. Immers het burger dijkje had reeds de status van beschermd Natuurmonument. Een ideologie veroorzaakt misschien geen gedrag, maar legitimeert het wel. Er werd een compromis bereikt tussen vertegenwoordigers van de agrarische sector (LTO) en de pro vincie, waarbij de ILG gebiedscom- missie (Investeringbudget Landelijk Gebied) de polder Waalenburg tot aan de Nieuwlanderweg aanwees als Ecologische Hoofdstructuur voor natuurontwikkeling. Men wist de agrarische sector ervan te overtui gen, met betrekking tot een eventu ele externe werking, dat het beter was voor de agrarische sector om één groot natuurgebied te hebben, in plaats van diverse kleine natuur gebieden. Echter met de komst van grootschalige natuurgebieden gaat een deel van de landschappelijke diversiteit van het eiland verloren. Maar men werd voor gehouden dat dit niet anders kon, i.v.m. de regel geving m.b.t. de externe werking vanuit de landbouw op natuurgebie den. Als tegenprestatie zouden kleine natuurgebieden teruggegeven wor den voor agrarisch gebruik, de zogenaamde ontgrenzing van natuurgebieden. Dit is echter alleen maar met Zeeburg gebeurd, waarbij het aangewezen bleef als reservaat voor de ganzen, zodat de agrari sche sector er nog niets aan heeft. Voor de aankoop van agrarische gebieden had men een bijzondere constructie bedacht. De Dienst Lan delijk Gebied (DLG) als werkmaat schappij van het ministerie voor Economie, Landbouw en Innovatie kocht de gronden, de provincie betaalde de gronden met geld van de overheid en gaf het vervolgens in beheer bij Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. Door een zich terugtrekkende over heid is er geen geld meer voor natuurontwikkeling en krijgen pro vincies hiervoor geen geld meer, waardoor DLG geen gebieden meer kan aankopen voor natuurontwikke ling. M.b.t. Waalenburg geeft het college aan, de natuurontwikkeling goed te willen afronden en als we maar lief zijn tegen de provincie, de provincie hier nog wel geld beschik baar voor wil stellen. Alle overeen komsten en convenanten over com pensatie ten spijt, maar de agrarische sector zal het gelag moeten betalen. Gevoelsmatig denk ik dat Texel haar ziel "de polder Waalenburg" aan de duivel heeft verkocht. Van over heidswege (Staatsbosbeheer Natuurmonumenten) is men bezig met een inrichtingsplan om van Waalenburg een knutsellandschapje te maken, waarbij men Waalenburg weer zout wil maken. Weliswaar kent Waalenburg zoute kwel, maar dit zijn solitaire gebieden binnen Waalenburg. Bovendien, bij het weer zout maken van Waalenburg zal een deel van de huidige vegetatie (orchi deeën en kranswiervegetaties) ver loren gaan. Kunnen we hier onder hand niet spreken over natuurverstoring door natuurfunda- mentalisme. Ook hier denk ik dat onze volksvertegenwoordigers het beleid moeten bepalen en moeten opkomen voor de kernwaarden van het eiland. Een gebrek aan beleid kan aanzienlijke beleidsmatige con sequenties hebben. En zou het niet mooi zijn, wanneer een strook grond agrarisch blijft als buffer tussen het natuurontwikkelingsgebied en de Nieuwlanderweg. Het is prima agra rische grond en gezien de ontwik kelingen in de wereld, kunnen we die in de toekomst misschien nog hard nodig hebben. Piet Standaart, Den Burg. Volgende keer "Dijkversterking" (deel 3) Omdat op het eiland geen inwo nend priester meer is en er dus in tijd van nood niet altijd direct de sacramenten kunnen worden toegediend, verzorgt de RK-paro- chie Texel woensdag 28 maart een gezamenlijke ziekenzalving. De ziekenzalving, die voorheen werd toegediend in de Gollards, is bedoeld voor mensen die ziek zijn en weinig of geen kans op algeheel herstel hebben, om hen te sterken in de laatste fase van hun leven. Maar ook ouderen die zich zwak voelen, maar niet ziek zijn, en mensen die zich ongeacht hun leeftijd ziek en zwak voelen of die bijvoorbeeld een grote of gevaarlijke operatie moeten ondergaan, krijgen de mogelijkheid het sacrament der zieken te ontvan gen. De ziekenzalving vindt plaats op de woensdag voor Palmzondag, op woensdag 28 maart, in de kerk aan de Molenstraat in Den Burg. Er is een klein programma opgesteld, dat om 13.30 uur begint. Wie geen ver voer heeft kan worden opgehaald. Om 14.00 uur begint de eucharistie viering tijdens welke de zalving door de aanwezige priesters wordt toege diend. Aansluitend wordt koffie en thee geschonken en is er een kleine attentie voor hen die het sacrament ontvangen. Tijdens dit samenzijn willen de pastores graag nader ken nis maken en met de aanwezigen spreken. Mensen die werden opge haald, worden aan het eind van de middag weer thuis gebracht. Dit zal rond 17.00 uur zijn. In verband met de organisatie is het wenselijk dat mensen die de middag willen bijwonen, zich van tevoren opgeven. Dat kan via tel. 322161 of e-mailadres secretariaat@rk-paro- chietexel.nl. Vermeld dient te worden het aantal personen en of al dan niet van vervoer gebruik gemaakt wil worden. Mensen die niet in staat zijn de gezamenlijke ziekenzalving bij te wonen, kunnen dat ook laten weten. Dan wordt op een later tijdstip een afspraak gemaakt. TESO-aandeel nummer 1 wordt morgenavond (zaterdag 17 maart) geveild op de Lionsveiling van Lions Club Texel in Hotel De Peli kaan. Er zijn meerdere aandelen TESO, toonders- en oprichters aandelen van De Krim en veel kunst van Texelse bodem. TESO-aandeel nummer 1 betreft een aandeel van 25 gulden dat bij de omnummering van de TESO-aande- len na de Tweede Wereldoorlog als de nieuwe nummer 1 werd aange wezen. Het aandeel is in bezit aan de overkant. Onder de kunstwerken bevinden zich diverse werken van kunstenaars van de Texelse kunstenaarsvereni ging Zout. Verder zijn er schilderijen van onder andere Harry Tielemans, Ad Blok van der Velden en Souwtje de Wijn verkrijgbaar. Van Blok van der Velden is onder meer een pente kening van Noorderbuurt beschik baar. Er is ook een Texels schilderij van Jan van Ham, een bekend schil der en keramist uit Utrecht, die eind jaren veertig een tijd op Texel ver bleef en van wie vorig jaar nog een expositie bij Het Open Boek was. De veiling kent diverse opmerkelijke boeken als het Veldnamenboek van Sjaak Schraag, een exemplaar van 't Lant van Texsel van J.A. van der Vlis, Verkadealbums van Jac. P. Thijsse en boeken over Blok van der Velden. Andere opmerkelijke stukken zijn een fiets van circa honderd jaar oud en een uit zee opgedoken antieke mondgeblazen fles. De veiling begint zaterdag om 19.00 uur. De zaal is open om 18.00 uur, zodat iedereen de kavels kan bekij ken op een expositie en een gratis koperskaart kan halen bij de admini stratie. Deze kaart is nodig om mee te kunnen bieden en om na afloop af begeleiders en vanuit het steunpunt Autisme door een consulent. Er gaat de komende jaren echter veel veran deren, juist voor deze specialistische vorm van leerlingenzorg. Er komt een nieuw stelsel onder de naam Passend Onderwijs en de beschik bare budgetten worden lager en anders verdeeld. 'Toch hebben de huidige Regionale Expertisecentra de intentie om hoogwaardige en specifieke deskundigheid te blijven bieden', melden de organisatoren van de informatiemarkt. In zes mini- presentaties doen de ambulante diensten en het Steunpunt Autisme uit de doeken wat de leerlingen, scholen en ouders mogen verwach ten als het nieuwe stelsel Passend Onderwijs ingevoerd wordt. Iedere dienst laat het nieuwste materiaal zien. Ook zal er een stand zijn van Bekius Schoolmaterialen. De markt is gericht op medewerkers uit het basis- en voortgezet onder wijs en de kinderopvang en de ouders van de bedoelde kinderen. De entree is gratis. De informatiemarkt over de invoering van het stelsel Passend Onder wijs wordt georganiseerd door de gezamenlijke ambulante diensten en het steunpunt Autisme. Op de foto de zes op Texel werkzame begeleiders. Achterste rij: Lina Rood, Cor Bravenboer, Kathi Leopold en Sita Hoekstra. Voorste rij: Jan Odolphi, Marcel Boone en Afra Veen. Astronaut André Kuipers maakte vanuit de ruimte een foto van het Marsdiep en een deel van Texel. De plaat stond al op Flickr en Face- book. Wanneer je goed kijkt, is de boot naar Texel te zien. te rekenen. Er is een pinautomaat aanwezig, er kan contant worden betaald of een opdracht tot eenma lige incasso worden verstrekt. Aan kopen moeten direct na afloop wor den betaald. De Lionsveiling bestaat dit jaar voor het eerst uit de veiling zelf en het zogeheten Atelier waar eveneens diverse werken verkrijgbaar zijn. De netto-opbrengsten van de avond zijn bestemd voor het goede doel. Lions Club Texel kent al jaren het principe dat een derde naar het Tes- selhuus gaat, een derde naar Texel se organisaties en een derde naar (Texelse) projecten in de Derde Wereld. Hotel De Pelikaan zorgt zaterdag avond voor het eten en het drinken. Er zijn allerlei hapjes, maar ook gerechten als een sateetje, een warm broodje beenham of een Uons hamburger. Bij de Lionsveiling is zaterdagavond TESO-aandeel nummer 1 één van de kavels. Het gaat om een aandeel van 25 gulden dat bij de omnummering van de Tweede Wereldoorlog als aandeel nummer 1 werd aangewezen(Foto Jemen vm hbiuw) Texelse scholieren tijdens de uitwisseling met de school in Burg- SteinfUlt. (Foto WNlHans LBttmennl Op verzoek van de sportverenigingen die van het sportpark in Den Burg gebruik maken, heeft de gemeente er een hekwerk rond geplaatst. Belangrijkste doel is het beperken van de overlast. Recent is meerdere malen ingebroken in de kantine van voetbalvereniging Texel'94. Ook is al een paar keer brand gesticht op de tribune. Hier door ontstonden flinke schadeposten. Een ander doel is het verhogen van de veiligheid, vooral voor de leden van de wielervereniging. Tij dens trainingen ontstonden al een paar keer ongelukken doordat voetgangers onverwacht de wielerbaan op stapten. (Foto j<x>p Rommets) VRIJDAG 16 MAART 2012 FNV helpt bij belastingaangifte FNV-leden die moeite hebben bij het invullen van hun belastingaan gifte kunnen hierbij hulp krijgen. Ze kunnen een afspraak maken bij via Ria Witte, tel. 0630666570. Het liefst 's avonds bellen. De hulp is kosteloos, een fooi wordt op prijs gesteld. Scholieren naar Duitse school Twaalf scholieren van OSG De Hogeberg brachten vorige week een uitwisselingsbezoek aan een school in Burgsteinfurt. Daar moesten zij hun kennis van de Duitse taal in praktijk brengen door een boodschappenlijstje af te werken. 'En als ze zonder brood terugkomen, hebben ze niet goed opgelet', verklaarde Veronika Wen- zei, docent Nederlands aan de Duitse school. De uitwisselings- groep kreeg bezoek van burge meester Andreas Hoge, die als Euroraadslid €750,- mocht over handigen uit het Euregio-Mozer- Programm, genoemd naar Alfred Mozer (1905-1979), een groot voorvechter van de Europese gedachte. Met het geld konden buskaarten, entreebewijzen en de broodjes betaald worden. De West- falische Nachrichten maakte gewag van de uitwisseling en van het bezoek van burgemeester Hoge. Het tegenbezoek, waarbij leerlin gen van de Duitse school naar het eiland komen, staat voor juni op het programma. Hek sportpark Bij de bouw van het nieuwe gemeentehuis en de nieuwbouw aan de OSG was sprake van een ruime open omgeving, die direct uitnodigend zou gaan aansluiten op het Hogeberggebied. Helaas is daar betreffende het open karakter van het aanliggende sportpark aan voorbij gegaan. Van uit verschillende gezichtspunten is het inmiddels geplaatste hekwerk slechts zichtbaar als een optisch groene muur. Als object is het meer op een gevangenisterrein gaan lij ken en door totale afsluiting nu ook een obstakel van meerdere hon derden vierkante meters gewor den. Voor lange tijd heeft de wielerbaan naast het bedoelde gebruik ook een grote sociale functie vervuld voor niet-sporters. Het was een ontmoetingsplaats voor vele lagen uit de Texelse bevolking. Onder meer spelende kinderen, ouders, bejaarden, trimmers, 'vrije' hardlo pers, skeeleraars, mindervaliden, revaliderende mensen en zelfs de sociale hondenbezitters maakten graag optimaal (neven)gebruik van deze voorziening. Hoewel er begrip is dat gebeurte nissen aanleiding geven tot veran deringen, zijn er veel gedupeerden die deze eenzijdige oplossing als on-Texels ervaren. Het 's avonds en tijdens eigen gebruik afsluiten en daarnaast een vriendelijke tekst met richtlijnen waaraan 'gastge- bruikers' zich overdag en doorde weeks dienen te houden, zou als optie binnen een wat bredere visie in mijn ogen bespreekbaar moeten zijn. R van Wanrooij, Den Burg. Appartementen Verzetsstraat Er komt een woongebouw met drie appartementen aan de Verzets straat naast nummer 15. Het col lege heeft hier toestemming voor verleend. Om het plan te kunnen realiseren start de gemeente een wijzigingsprocedure binnen het bestemmingsplan op deze locatie. Vanuit het ruimtelijk en steden bouwkundig oogpunt zijn er bij het college geen bezwaren tegen het verzoek. jongeren centrum

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5