jaar Tesselhuus, dertig jaar betrokkenheid Jouw club in de krant Dertig Gasten zoveel mogelijk EBifl zelf laten ondernemen TEXELSE IQ COURANT 125 jaar Texelse Courant Acties voor Tesselhuus VRIJDAG 23 MAART 2012 'We hopen dat zoveel mogelijk Texelaars dit project willen dragen.' Woorden die in 1982 klonken bij de oprichting van de Stichting Texelvakantie Gehandicapten waar het Tesselhuus uit is voortgeko men. Het waren geen loze woorden; het Tesselhuus kan sindsdien rekenen op warme steun van Texel. Op deze pagina een terugblik op dertig jaar Tesselhuus aan de hand van dertig wetenswaardigheden. Een historie die vertrouwen biedt voor de komende dertig jaar. 1 Het Tesselhuus aan Ruijslaan 65 in De Koog is sinds 1985 in gebruik als vakantiehuis voor mensen met spierziekten. Het huis wordt in 1984 gekocht door de in 1982 opgerichte Stichting Texelvakantie Gehandicapten. Het huis wordt vrijdag 10 mei 1985 officieel geopend door gouverneur P. Colijn van Rotary Nederland en de 13- jarige Miranda Willeboordse die een spierziekte heeft. Gezamenlijk onthullen zij de naam Tessel huus'. 2 Het zijn Rotary Club Texel en Lions Club Texel die woensdag 11 augustus 1982 bij de notaris de Stichting Texelvakantie Gehandi capten oprichten. Betrokkenen van het eerste uur: burgemeester Jo Engelvaart, Arend Hengst, Gerrit de Haan, Ben Rab, Hans Boswijk, Siem Kooy, Kees Alkema en Jan Stolk. De serviceclubs leveren, samen met Vrouwen van Nu (in het begin de Bond van Plattelands vrouwen), tot de dag van vandaag de bestuursleden. De naam is inmiddels veranderd in Stichting Tesselhuus. 3 De eerste plannen voor het Tes selhuus ontstaan wanneer Harry de Graaf in 1980 bij Rotary Club Texel vertelt over zijn gehandicapte neefje Harry van Hees die bij hem logeert. Hij oppert het idee meer gehandicapte kinderen een vakan tie op Texel te gunnen. Het idee wordt opgepakt binnen de Rotary Club, waarna in augustus 1981 de eerste vakanties worden aangebo den. Dat gebeurt aanvankelijk in drie aangepaste appartementen van Hotel De Zwaluw in De Koog. In 1983 komt de Bartimeushoeve in Oosterend erbij als vakantie adres. 4 De stichting werkt direct vanaf de oprichting samen met de Ver eniging Spierziekten Nederland (VSN). Ilse Wessel is het eerste bestuurslid namens de VSN. Deze stichting is aanvankelijk niet enthousiast om gehandicapte kin deren naar een vakantiehuis op het 'verre Texel' te sturen, maar gaat volledig om na een bezoek aan Texel en gloedvolle betogen van Jan Stolk. 5 Voor de vakanties en de aan koop en verbouw van het pand Ruijslaan 65 zijn tonnen nodig. De eerste grote fondswerving is een loterij die in de zomer van 1983 wordt gehouden. Op 11 augustus dat jaar is de trekking tijdens een concert voor het Tesselhuus bij SV Texel in Den Burg. De hoofdprijs: een Volvo 343 personenwagen. De loterij en andere acties leveren meer dan ƒ50.000,- op. 6 In 1986 ondergaat het Tessel huus de eerste verbouwing. Aan nemer Drijver bouwt op de begane grond een vleugel met drie nieuwe slaapkamers, zodat beneden in totaal acht mensen met een handi cap kunnen slapen. Deze indeling In dertig jaar tijd zijn op Texel tal loze acties gehouden voor het Tesselhuus. Een greep uit de vele inspanningen. -1985: Excelsior houdt een collecte tijdens het winterconcert. -1985: Klaverjasclub Den Burg kla verjast voor het Tesselhuus. -1987: Schoonmaakbedrijf Vinke viert het 25-jarig jubileum met gif ten. -1987: Prins Bernhard schenkt ƒ15.750,- tijdens een Fly in. Het geld is opgehaald door het vlieg veld, strandexploitanten, TESO, VW, Recreatiestichting, De Krim, TVO, Bremer en De Boer-Klooster- man Texel. bestaat nog steeds. Op de boven verdieping komen slaapvertrekken voor maximaal tien begeleiders. 7 De verbouw die in ton schenkt. Ver meer, eigenaar van een grote bouwonderneming, haalt het geld op bij het afscheid van zijn bedrijf. 8 Het Tesselhuus kent al sinds de start het principe dat de gasten zoveel mogelijk zelf moeten kun nen ondernemen. Het zijn actieve doevakanties, waarbij diverse plek ken op het eiland worden bezocht. Zelfs de keuze voor de Ruijslaan wordt op die gedachte gebaseerd. Vanaf die plek kunnen de gasten zelfstandig naar het strand, het bos, De Koog of Ecomare gaan. 9 Na de grote verbouwing her opent burgemeester Ton Schipper op dinsdag 5 mei 1987 het aange paste vakantiehuis. Tijdens een bij eenkomst in De Lindeboom geeft hij symbolisch een grote sleutel aan voorzitter Hans de Leeuw die Lezingen Wilt u een lezing over het Tes selhuus? Meer informatie bij het secretariaat van het Tesselhuus: 0222-327025. -1988: Mariniers van de Mok schenken ƒ800,-. -1990: Piet Schuijl en Martien Baars doen mee aan de Marathon van New York. Opbrengst ƒ1291,25. -1991: Sponsordrive van bridge club Groot Slem en de Rotary: ƒ1125,-. -1992: Opening Talk of the Town in De Koog: gift van ƒ5000,-. -1993: Opening nieuw VW-kantoor in Den Burg: gift van ƒ5000,-. -1993: Verkoopdag van de Zuster- kring van de Doopsgezinden kerk: opbrengst ƒ1500,-. -1994: Betty van den Berg uit Den Burg haalt in tien jaar circa ƒ10.000,- op met het maken en de sleutel meteen doorgeeft aan Hein de Wit, één van de kinderen in het Tesselhuus. 10 Jan Wolkers geeft in 1987 tien kunstwerken in bruikleen aan het Tesselhuus, nadat hij door Henk van Wijk en Jan Stolk is benaderd. Wolkers wordt in eerste instantie gevraagd een beeld te maken, maar na een bezoek aan het vakan tiehuis komt hij met de schilderij en. 11 Dinsdag 19 april 1988 brengt koningin Beatrix een bezoek aan het Tesselhuus. Jan Stolk en Anke Kloosterman, een van de begelei ders van het eerste uur, ontvangen haar. De koningin, die in totaal vier uur op het eiland is, trekt maar liefst een half uur voor het Tessel huus uit. 12 Met een anonieme gift van enkele tienduizenden guldens wordt in 1990 de eerste videofilm van het Tesselhuus gemaakt. De film is bedoeld voor lezingen om te laten zien hoe een vakantieweek verloopt. In november 1998 pre senteert John Smit van Videolux uit Den Burg een tweede film. Tegen woordig is een derde film in omloop die Cees van Bijlevelt uit Den Bosch in 2006 maakte. 13 De Vriendinnen van het Tes selhuus, een groep vrouwen van Rotary Club Texel, zijn jarenlang actief voor het Tesselhuus. Ze staan met een kraam in Den Burg om goederen te verkopen en ze brengen in 1986 het kookboek 'Smikkele op sien Tessels Tüs' uit verkopen van kleding. -1994: Texelaars betalen tijdens het gratis Texelweekend 25,- per tentplaats voor het Tesselhuus. -1995: Schuijl, Oele en Schoo geven ƒ7500,- na het behalen van een kwaliteitscertificaat. -1997: NBC Eelman bestaat 25 jaar en viert dat met een gift van ƒ3000,-. -1999: Robert Riewald en René Guldemond lopen ƒ4000,- bij elkaar tijdens de Marathon van Rotterdam. -2000: Notarissen Dogger Kooi vragen bij de opening van hun nieuwe kantoor giften voor het vakantiehuis. -2001: Het 'wel en wee potje' van Starkenburgh gaat naar het Tes selhuus. Inhoud: bijna ƒ700,-. waarmee een nieuwe keuken in het Tesselhuus wordt betaald. 14 Lions Club Texel en Rotary Club Texel halen al sinds 1982 jaar lijks geld op voor het Tesselhuus. De Rotary doet dat met de inzame ling van oude kleding en de Lions met de Lionsveiling. Serviceclubs aan de overkant spannen zich eveneens veelvuldig in. 15 Diverse bestuurders van het Tesselhuus worden in de loop der jaren onderscheiden voor hun inzet. Jan Stolk en Arend Hengst krijgen beiden de zogeheten Paul Harris Fellow van de Rotary Club. Jan Bloem krijgt bij zijn afscheid als voorzitter een zilveren speld van verdienste van de VSN. Ook krijgt hij een zogeheten Meivin Jones van de Lions. Bep Keesom- Karsten (bestuurslid en begeleider) en Ben Rab (bestuurslid) krijgen in 1992 beiden een koninklijke onder scheiding. 16 Rotary Club Texel wordt in 1994 beloond met een Significant Achievement Award van Rotary International voor het Tesselhuus. Binnen de Lions wordt het vakan tiehuis in 2010 en 2011 uitgeroe pen tot één van de beste initiatie ven die gesteund worden. 17 De mariniers van de Joost Dourleinkazerne schieten in 1996 het Tesselhuus te hulp wanneer de beademingsapparatuur van een van de kinderen defect raakt. Mid den in de nacht varen ze ogenblik- -2001: Groep 7/8 van De Bruinvis in Oudeschild schenkt 750,- na verkoop van spullen op een Paas- markt. -2002: Piet van der Star en de Vis specialist in Oudeschild stellen een vistafel samen die voor €250,- op de afslag in Den Helder wordt geveild. -2004: Het Tesselhuus krijgt €5000,- bij de start van de bouw van het Airport Hotel. -2004: Afdichtingsbedrijf Assink uit De Cocksdorp viert het 10-jarig bestaan met een gift van €600,-. -2004: Oplevering van De Vogel- mientin De Koog: gift van €12.000,- van de bouwers. -2005: Opruimactie op het strand door OSG'ers: een paar duizend euro. -2006: Verzekeringsman Jan Witte kelijk naar Den Helder om vervan gende apparatuur te halen. De mariniers zijn het Tesselhuus vaker van dienst: kinderen zijn meerma len te gast op de kazerne. 18 Tiny en Dick Lap van 't Horntje verzorgen tien jaar lang pro deo de schoonmaak, het beheer en de ontvangst van de gasten in het Tesselhuus. Tiny Lap heeft geen rijbewijs en komt elke dag per fiets naar De Koog. Als het werk te zwaar wordt, stopt het echtpaar ermee. Hun werk wordt over genomen door Abe en Petra Keyser. 19 Bestuursleden Jans Heijnen -Van 't Veer en Tiny Smit- Zoetelief houden in 1999 een grote donateursactie. De twee gaan langs bij bedrijven en particulieren op het eiland. De actie levert meer dan ƒ11.000,- op. 20 In de loop van 2000 wordt een nieuwe omvangrijke renovatie vol tooid. In 2003 wordt een nieuw bijgebouw met veranda opgele verd. Deze schuur wordt vernoemd naar Pim van der Schoot met wiens erfenis de bouw wordt gefinan cierd. 21 De stranding van de Hunte bij paal 21 eind 2001 levert het Tes selhuus bijna ƒ9000,- op. Eetcafé Sjans uit De Koog richt op het strand het 'illegale' café Huntezicht in voor de vele bezoekers en de opbrengst gaat naar het Tessel- Donateurs Donateur worden van het Tes selhuus? Kijk op www.tessel- huus.nl voor de mogelijkheden. neemt afscheid: een gift van €1500,-. -2007: Diverse leden van golfclub De Texelse in De Cocksdorp halen geld op. -2008: De Texelse landbouw ver koopt hutspot en schenkt €1400,-. -2007: Leden van GroeT worden donateur van het Tesselhuus. Per lid wordt de contributie met €20,- verhoogd. -2008: Groep 7/8 van de Drijver- school in Den Hoorn haalt €280,10 op met de verkoop van zelfge maakte kaarsen op de Hoornder kerstmarkt. -2008: New Beetles Club Holland geeft €915,- na het zien van de Tesselhuusfilm in Hotel Texel. -2011: Het Gouden Boltje houdt een sponsorwandeltocht voor het Tesselhuus. huus. De Koger horeca komt vaker in actie; er zijn geregeld individuele acties en in 2007 levert de Avond van het Goede Ezeldoel van de Ezelvereniging €7500,- op. 22 Vrijwilligers Sjanet Alserda en Esther Venema melden het Tessel huus in 2007 aan voor het TV-pro- gramma Heel Holland Helpt van RTL-4. De dames weten een bedrag van €1000,- met acties en verzoeken te vermeerderen tot €15.000-, 23 Maart 2009: de Ben Rab Vleu gel met een derde aangepaste badkamer wordt opgeleverd als Ben Rab afscheid neemt. Hij is de laatste man van het eerste uur bin nen het Tesselhuus. De vleugel is gratis gebouwd door Bouwbedrijf Frans Zegel uit Oudeschild waar directeur Siep Schellinger zijn 25- jarig jubileum viert. Veel andere Texelse bedrijven helpen mee. 24 Het is al jarenlang traditie dat bestuursleden van het Tesselhuus tijdens de vakantieweken op don derdagavond de barbecue verzor gen. Zowel de gasten als de vrijwil ligers hoeven die avond niks te doen. De rest van de week zorgt Ruud Boom uit Oudeschild voor het eten. Joke de Boer uit De Koog heeft sinds begin jaren negentig het secretariaat van het Tesselhuus onder haar hoede. 25 Jos Slikker uit Oudeschild is sinds de jaren negentig chauffeur voor het Tesselhuus. Hij beschikt over een aangepaste bus met lift, zodat mensen in een rolstoel aan boord kunnen. Een rondrit met Jos over het eiland is één van de favo riete uitstapjes. 26 Het 25-jarig en het 30-jarig jubileum van het Tesselhuus wor den ingeluid met galadiners in Grand Hotel Opduin. Deze diners leveren respectievelijk €22.444,- en €37.000,- op. In 1993 verzorgt de Klapband ook al een gala voor het Tesselhuus in De Gravenmolen dat ƒ700,- oplevert. 27 Het zilveren jubileum wordt in 2007 tevens gevierd met een optre den van de Koninklijke Militaire Kapel Johan Willem Friso uit Assen in Den Burg. Het is een dankbetui ging voor alle betrokkenheid. 28 Met behulp van een erfenis van M.J. Bakker schenkt het Tes selhuus eind 2010 in ieder geval zes gratis vakantieweken (verspreid over drie jaar) aan het Verpleeghuis in Den Burg. 29 Veel bezoekers van het Tes selhuus sturen na afloop kaarten en brieven om te laten weten hoe ze het hebben gehad. Deze brie ven zijn vaak een dankbare bron van motivatie voor anderen om zich belangeloos in te spannen. 30 Het Tesselhuus heeft in dertig jaar meer dan tweeduizend men sen een onbekommerde vakantie op Texel bezorgd. Tegenwoordig is circa negentigduizend euro per jaar nodig voor de georganiseerde vakantieweken in de zomer. Dit jaar worden ook weer vakantieweken voor circa negentig gehandicapte mensen georganiseerd. -2011: Diverse Texelaars vieren hun bruiloftsfeesten met giften voor het Tesselhuus (elk jaar). ledereen die de afgelopen dertig jaar iets heeft gedaan: bedankt! Het Tesselhuus is mediabureau Langeveld de Rooy en de Texelse Courant erkentelijk voor deze verenigingspagina. Het Tesselhuus dankt de krant voor de vele aandacht die de afgelo pen dertig jaar aan het Tessel huus is gegeven. 1986 begint, wordt t m MHmË sors. De opmerke-

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10