TEXELSE 11 COURANT Artex wil duidelijkheid over subsidiebeleid Eigenaar boet vraagt legalisatie verhard pad VRIJDAG 23 MAART 2012 Vrijwilligers onderhouden tuinwal Voor het tiende achtereenvol gende jaar komt vrijdag 24 en zaterdag 25 maart de werkgroep Kwadijkervlot naar het eiland, om een weekend te werken in het gebied rond de Hogeberg. De werkgroep houdt zich bezig met het herstel van tuinwallen en het insectenreservaat De Zandkuil. Vrijwilligers die een handje willen toesteken, zijn welkom. Zaterdag wordt van 9.30 tot 16.00 uur gewerkt aan de tuinwal op de hoek Zuidhaffel-Middelwegje, waar 140 meter tuinwal wordt hersteld. Zon dag pleegt de groep van 10.00 tot 14.00 uur onderhoud aan insecten reservaat De Zandkuil aan het Doolhof. Daar wordt gehooid en boompjes en struiken uitgestoken om het schrale grasland in stand te houden. Ook worden er stukjes afgeplagd en stijlkantjes gemaakt om voor graafbijen en graafwes- pen, maar ook voor mierenleeuwen nestgelegenheid te maken. De werkgroep is het hele jaar actief met het beheer van natuurgebie den van Staatsbosbeheer en het Hoogheemraadschap en besteedt de vrijwilligersvergoeding, aange vuld met bijdragen van Stayokay en TESO, aan werken op Texel. Tien procent worden gekort, is al niet leuk. Maar als je geen idee hebt om welk onderdeel van de jaarlijkse subsidie het gaat en hoe groot het bedrag is dat je minder krijgt, dan wordt het wel erg moeilijk je beleid daarop aan te passen. Die klacht uitte Pauli ne Folkerts, directeur van Artex Kunstenschool, woensdag tegenover de commissie Bezwaarschriften. Folkerts hield de commissie voor dat ze regelmatig om opheldering bij de gemeente had gevraagd, maar die ondanks herhaaldelijk aandringen nooit had gekregen. En dat maakt haar werk erg moeilijk, vertelde ze. 'Een procentje minder maakt veel uit bij een organisatie die vooral uit personeel bestaat. Artex telt zo'n dertig medewerkers. We zijn er tot nu toe steeds in geslaagd aan de plicht tot bezuini gen te voldoen, maar ik moet wel in de gelegenheid worden gesteld om te sturen. In mei beginnen we al met onze voorbereidingen op het nieuwe schooljaar.' Ze wees erop dat het toch al lastig is dat subsidie wordt toegekend voor een kalenderjaar, terwijl de schooljaren van september tot juli lopen. Volgens de ambtenaar die het col lege voor de bezwaarschriften commissie vertegenwoordigde, bestaat de jaarlijkse subsidie uit drie onderdelen - kunst en cultuur, huursubsidie Ouwe ULO en schoonmaak Ouwe ULO - en is de korting van tien procent alleen van toepassing op kunst en cultuur. Tijdens de zitting deelde ze een brief uit waarin het college ingaat op de bezwaren van Artex en uit legt hoe de diverse bedragen zijn berekend. Dat leidde tot ergernis bij Marjon Hoogerheide, secretaris van de Stichting Artex. 'Ik vind het vervelend dat we die antwoorden nu pas krijgen, waardoor we geen tijd hebben om ze rustig te bestu deren.' De ambtenaar vertelde dat ook de zogenoemde Begrotings- brief van de raad uitleg geeft over de korting op de subsidie, maar Folkerts en Hoogerheide antwoord den dat ze niet van het bestaan van deze brief op de hoogte waren. Commissielid Arthur Oosterbaan toonde begrip. 'Ik kan me voorstel len dat dit voor mevrouw Folkerts lastig is.' Wat hij en zijn collega's het college zullen adviseren, wordt pas over een week of zes bekend gemaakt. Wel direct duidelijk werd dat het college een onjuist bedrag voor de huursubsidie heeft toege kend. 'In de heroverweging van haar besluit zal dit punt gerepa reerd moeten worden', aldus het schriftelijke antwoord. Folkerts en Hoogerheide wilden weten of dat betekent dat Artex er geld bij krijgt, waarop de ambtenaar bevestigde: 'Dat moet vlot worden getrokken.' Vrouwen van Nu maken busreis De reiscommissie van de afdeling De Cocksdorp/Eierland van de Vrouwen van Nu verzorgt woens dag 18 april een busreis naar Haar- zuilens, gecombineerd met een bezoek aan kasteelmuseum Slot Zuylen. Dit middeleeuwse kasteel werd in de 18de eeuw verbouwd tot landhuis en is al meer dan 50 jaar opengesteld als kasteelmuse um. Voor 's middags staat de Oranjeroute gepland, een busritje met gids langs het rijke verleden van de Oranjes. Er wordt vertrok ken met de boot van 8.00 uur. Aanmelden kan tot 10 april bij Neeltje Hoogerheide, tel. 322395. Tessels dialect in Belgisch boekje Slaapwel Teddy is de titel van het boekje dat is uitgebracht door de Belgische Internetga- zet en Het Berenhuis, centrum voor taaiactivering en kunstedu catie. Het boekje bestaat uit één vers, maar dan wel in 250 talen, waaronder het Tessels. De Tesselse versie luidt: 'Vorrut nou', tambereerde teddy, 'sèèg naggers iên keer hoe of je mee fonde het.' 'Zei je deerna sachies on sléépe gaan?', bromt beer. "t Is ol erg laat foor teddy's os jee.' 'Dot ferakkedeer ik bee deuze', seit teddy. Dot beer neemt kleine teddy stevig vost en fertelt 't ferhaal, dot se ol sot kere same dééld hodde. De vertaling is van Gelein Jansen. Naast de Tesselse vertaling van het versje, staan er onder meer de Tibetaanse, Letse en Japanse ver talingen in, maar ook de Groning se, Geleense en de Brabantse. De vertalingen zijn allemaal voortge komen uit een oproep die de samenwerkende partijen begin dit jaar deden. Het boekje werd 16 maart gepresenteerd in het gemeentehuis van het Belgische Heusden-Zolder. Het idee ontstond in het kader van de Inernationale Dag van de Moedertaal van UNES CO die ieder jaar op 21 februari gehouden wordt. Meer informatie over het boekje is te vinden op www. i kzagtweeberen .com. Handtekeningen voor ziekenhuis De gemeente heeft de handteke ningenactie op internet voor behoud van het Gemini Zieken huis uitgebreid. Texelaars kunnen nu ook een papieren handtekening zetten op het gemeentehuis in Den Burg en bij dorpshuis De Hof in De Koog. Dat liet wethouder Hennie Huis man woensdagavond weten tij dens de raadsvergadering. Volgens haar vond niet iedereen het prettig om via internet een handtekening te zetten. De handtekeningenactie op internet heeft inmiddels meer dan 1700 reacties opgeleverd. De actie loopt nog een tijdje. De site is te vinden via http://geminizieken- huis.petities.nl. Kees de Jager opent beurs Professor Kees de Jager uit Den Burg opent morgen (zaterdag 24 maart) de informatiemarkt over langer zelfstandig wonen bij Duin Bouwbedrijf aan de Spinbaan in Den Burg. De Jager is inmiddels 91 jaar en woont met zijn vrouw nog immer zelfstandig. Volgens de organisatie wordt dat in huize De Jager niet als een verdienste beschouwd, maar wilde ereburger De Jager graag meewerken aan de informatie- markt.Daar wordt uitleg gegeven over voorzieningen die mensen in huis kunnen aanbrengen, zodat zij ook op hogere leeftijd zelfstandig kunnen blijven wonen.De familie De Jager liet volgens de organisa tie ook tijdig in en om het huis voorzieningen en hulpmiddelen aanbrengen waar ze baat bij heb ben. De beurs, die inspeelt op de vergrijzing van Texel, begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Hij is georganiseerd door de ANBO afdeling Texel, SWOT, Pharos, Omring, Woontij en de gemeente. Texelse kunst bij galerie Klif ART Wouter Weerman en Jan Jaap Waverijn exposeren tot en met zondag 22 april in Galerie Klif ART van Herman Bakker in Den Hoorn. Landschappen staan centraal bij beide Texelse kunstenaars. Van Weerman zijn landschappen te zien waarin het voorjaarslicht over heerst. Het zijn volgens Klif ART 'mooie, lichte, half-impressionisti- sche schilderijen met prachtige kleurschakeringen'. Ze zijn gemaakt met olieverf en gemengde technie ken. Van Waverijn is onder meer recent werk te zien dat op de computer is ontstaan. Daar laat hij 'elementen door elkaar lopen in verschillende kleurnuances waardoor verrassen de en in eerste instantie abstract aandoende afbeeldingen ontstaan die op een aluminium dibond plaat worden afgedrukt' Er zijn ook beel den te zien die Waverijn maakte van vondsten die hij deed tijdens schatzoeken op het land en langs het strand. Klif ART is geopend van donder dag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur. De galerie is geves tigd aan Klif 27. Zondag 25 maart om 15.30 uur wordt de expositie officieel geopend. Na Waverijn en Weerman wordt in de galerie een expositie van Toon de Haas ver wacht. Twee locaties voor De Waerden Voor het nieuwe door Woontij te ontwikkelen woon-zorgcomplex De Waerden zijn in Den Burg-west twee locaties beschikbaar: bij de hoek Anne Frankstraat/Molenstraat en aan de Verzetstraat. Een keus wordt gemaakt als plannen voor beide plaatsen nader zijn uitge werkt wat betreft planologie en economie op basis van het ont werp en het programma van eisen. De vraag is of de plannen voor deze maatschappelijke voorziening passen in het huidige bestem mingsplan. Als blijkt dat het strijdig is, zullen b en w meewerken aan een wijzigingsprocedure. 'Ik heb het pad nodig, anders kan ik mijn boet niet gebruiken. Een zak voer voor mijn schapen weegt 700 kilo. En ook een baal hooi vervoer je niet zomaar even in een kruiwagen.' Dat zei Kees Boks woensdag in een zitting van de commissie Bezwaarschriften, in een uiterste poging alsnog toestemming te krij gen voor de verharding van een deel van het terrein bij zijn scha- penboet aan de Pontweg, dat hij vlakbij de kruising met de Rozen- dijk inmiddels heeft gerealiseerd. Het college wees zijn verzoek eer der af. Omdat de boet een gemeen telijk monument is, gebeurde dat na advies te hebben ingewonnen bij de monumentencommissie. 'De commissie is unaniem tegen de verharding in het landschap nabij schapenboeten, De aange vraagde eriverharding is een aan tasting van de cultuurhistorische waarde van het Texelse landschap en de monumentale schapenboet. Ook is de commissie van mening dat toestaan van het pad zou lei den tot ongewenste precedent werking waarvan de gevolgen niet te overzien zijn', lichtte het college het besluit toe in een schriftelijke verklaring die tijdens de zitting van de commissie bezwaarschriften werd voorgelezen. Boks zei het vreemd te vinden dat hem geen toestemming wordt ver leend voor het pad, terwijl er op steenworp afstand van de boet kort geleden een 'massa asfalt' in de vorm van een rotonde is neer gelegd. Hij zei bovendien bereid te zijn een laag grond over de verhar ding te storten en daar gras op te laten groeien. Leden van de com missie Roeper opperden dat gras keien misschien een alternatief kunnen vormen of misschien ook twee smalle verhardingen, in plaats van één breed pad, zodat de ban den van een tractor niet hoeven weg te zakken. Maar of deze oplos singen wel zouden zijn toegestaan, werd tijdens de zitting niet duide lijk. De commissie brengt binnen zes weken een (niet-bindend) advies uit aan het college. Tessels dialect in Egmond aan Zee Leden van de dialectgroep van de Historische Vereniging brachten zaterdag een bezoek aan de tweede Noordhollandse dialectendag in Egmond aan Zee. De bijeenkomst werd georgani seerd door de werkgroep Dialec ten In Noord- Holland, een samen werkingsverband van diverse dialectgroepen met als doel de dialecten te promoten en zo lang mogelijk in stand te houden. Er waren acht dialecten te beluiste ren, Tessels, Wierings, West-Fries, Egmonds (Derreps), Volendams, Zaans, Huizers en een klein stukje Larens. De bijeenkomst begon met een lezing over het Derreps door een Duitse professor, die het Egmonds dialect had gekozen als onderwerp voor zijn afstudeerpro ject. Daarna kregen alle dialect groepen gelegenheid zich te pre senteren. De Texelse groep deed dat met een optreden door Gerrit Terwindt, die de uitverkochte zaal plat speelde met zijn gevoelige liedjes. De aanwezigen genoten verder van de andere dialecten, al viel het de Texelaars niet altijd mee ze te volgen. Vooral bij het Huizers en Larens was dat lastig. Deze twee dialecten lijken wel wat op elkaar, maar in niets op de andere Noordhollandse dialecten. Ook het Derreps is een buiten beentje, maar is door Texelaars nog wel te volgen Politie treedt op tegen overlast De politie heeft in de nacht van 9 op 10 maart rond half twee een 16-jarig meisje en haar vriendin op de Beatrixlaan in beschonken toestand aange troffen. Een van de twee was zodanig onder invloed dat zij aan haar ouders moest worden overgedragen. De politie ging in de avond en vroege nacht regelmatig kijken op bekende overlastgevende loca ties zoals de schoolpleinen van De Fontein aan de Burdetstraat, de Vrije School aan de Gasthuis straat en het skatepark bij de Elemert. Groepen jongeren die hier alcoholhoudende drank nut tigden en lawaai maakten werden weggestuurd. Intussen zijn op het plein van De Fontein bordjes aan gebracht om aan te geven dat het verboden terrein voor onbevoeg den is. Wie hier toch 's nachts rondhangt, krijgt een bekeuring. De overlast lijkt zich te hebben verplaatst van De Koog naar Den Burg. Het blijkt moeilijk te voor komen dat jongeren beneden 16 jaar in de diverse bedrijven toch aan alcohol komen. De exploitan ten van Den Burg hebben daarom een rigoureuze maatregel geno men: wie jonger is dan 16 mag helemaal niet meer naar binnen. Om voor deze tientallen stappers toch wat leuks te doen, wordt eens per maand in de Jelleboog een 'frisfeest' gehouden, het eer ste op 31 maart. Zo hoopt men ook tegen te gaan dat de jonge ren door Den Burg gaan zwerven met alle gevolgen van dien. Open dag bij het Rode Kruis dag 31 maart van 11.00 tot 16.00 uur open dag in het gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg. Tijdens de open dag wordt infor matie gegeven over de activitei ten die door de vrijwilligers wor den gedaan, zoals het huisbezoek, de inloopmiddagen en het rege len van vakanties voor degenen die niet meer zelfstandig op vakantie kunnen. Ook is er een kraam met handwerken aanwezig en wordt een verloting gehouden ten bate van het waterproject in Nieuw Guinea. Daarnaast wordt informatie gegeven over EHBO bij evenementen en noodhulp bij calamiteiten, zoals Opvang en Verzorging, Verwanteninformatie en SIGMA. Behalve dat belangstellenden kennis kunnen maken met al deze activiteiten, zijn nieuwe vrijwilli gers (ook op bestuurlijk niveau) van harte welkom. Zij kunnen zich zaterdag aanmelden of contact opnemen met Nel Vermeulen, tel. 318656. Oefening F-16 boven Vliehors Kapitein-vlieger Stefan 'Stitch' Hutten, vlieger van het F-16 demonstratieteam van de Konink lijke Luchtmacht, voert in de week van maandag 26 tot en met vrijdag 30 maart enkele trainingsvluchten uit boven de Vliehors Range op Vlieland. Afhankelijk van het weer en het vliegprogramma vinden de trainingsvluchten plaats in de voor- en namiddag. Een trainingsvlucht duurt ongeveer 15 minuten. Voor nadere vragen en eventuele klachten: sectie Communicatie vliegbasis Leeuwarden, tel. 058- 2346700. Klachten kunnen even eens worden ingediend via www. defensie.nl/actueel/vliegbewegin- gen of via het gratis nummer 0800- 0226033. Bijeenkomst borstkanker In het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt woensdag 11 april een bijeenkomst gehouden voor mensen die borstkanker hebben of hebben gehad. Ook hun naasten zijn welkom. Palmpasen De redactie is voor een overzicht in de krant van dinsdag 27 maart op zoek naar aankondigingen van de Palmpasenoptochten die zondag 1 april worden gehouden. Aankondi gingen kunnen tot en met maan dag 13.00 uur worden gemaild naar redactie@texelsecourant.nl. Playbackshow in Den Hoorn Inwoners van Den Hoorn en omge ving houden zaterdag 24 maart hun jaarlijkse playbackshow. Deze vindt plaats op het nieuwe podium van dorpshuis De Walhoorn en begint om 19.30 uur. Tot gisteren waren achttien optredens aange kondigd. Er is nog ruimte voor meer artiesten; vooral bij de jong ste jeugd zijn ze zeer welkom. Opgave bij Janien de Bruijn in kof- fiecafé Inn de Knip. Rommelmarkt voor goed doel In en rond de woning van Josine Bakker aan het Gerritslander- dijkje wordt zaterdag 7 april een rommelmarkt gehouden ten bate van de stichting Kans voor Kaj. vorm van kinderkanker die jaarlijks zo'n 25 kinderen in Nederland treft. Slechts vijf van deze kinderen over leeft de ziekte. Hij wordt behandeld in het Sophia Kinderziekenhuis met chemotherapie, operaties, bestra lingen en stamceltransplantatie. Omdat het Childrens Hospital in Philadelphia recentelijk een thera pie ontwikkelde die genezingskans met twintig procent doet toene men, willen zijn ouders Kaj na zijn laatste kuur voor een half jaar naar Amerika verhuizen. Om het geld hiervoor bijeen te brengen, is een stichting opgericht. Josine Bakker, die zich lot van Kaj aantrekt, wil met de rommelmarkt deze stich ting ondersteunen. Goederen kun nen tot 6 april worden ingebracht op het adres Gerritslanderdijkje 41. De bijeenkomst vindt plaats in de Zr. Kueterzaal en wordt geleid door Marijke Geerse, medisch maatschappelijk werker en gees telijk verzorger, en een verpleeg kundige van het Patiëntenservice bureau. Ook is een verpleegkundig specialist op het gebied van borst kanker aanwezig, evenals de medewerkers van het Borstpro- these Informatie Centrum (BIC). Om 11.00 uur wordt een presenta tie verzorgd over bovenkleding, speciaal voor mensen die na een borstamputatie of reconstructie hinder ondervinden bij het dragen van een BH. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur, aanmelden kan via het Patiëntenservicebureau, tel. 0223-696346 of e-mailadres psb@gemini-ziekenhuis.nl. De 25-jarige Niels Rutten uit De Eendracht is aan Wageningen Uni versiteit afgestudeerd voor de master Dierwetenschappen. Hij volgde eerder een bachelor Medi sche Biologie aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Rutten werkt als onderzoeker bij het departe ment Gezondheidszorg Landbouw huisdieren van de Faculteit Dierge neeskunde van Universiteit Utrecht. Hij is daar actief bij het project Smart Dairy Farming waarbij beke ken wordt welke perspectieven sensortechnologie biedt voor het bewaken en verbeteren van de gezondheid en het welzijn van koeien in grootschalige systemen. Geslaagd

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11