TEXELSE 8 COURANT Gemeentesecretaris in kwetsbare positie 'Je merkte dat er al langer wat speelde' Gevoelige kwesties en afnemend vertrouwen Heibel in raad over TESO-aandeel Replica Texelse weer voor museale bokkenwagen VRIJDAG 23 MAART 2012 7 Wijngaarden bij zijn komst Van een 'aanbodgerichte' naar een 'vraaggerichte' organisatie. Het doorvoeren van die cultuur omslag was de belangrijkste opdracht voor Cock van Wijn gaarden toen hij Gert-Jan Jong kind in 2007 opvolgde als gemeentesecretaris/algemeen directeur. De gemeente Texel die 'professionaliseert en weet waar ze naar toe wil', zoals hij zelf omschreef, was voor hem de belangrijkste reden om vanuit het Groningse Winsum naar Texel te komen. Hij begaf zich in een lastige positie. 'Regisseur, aanjager, ontwikkelaar, spil, maar ook een positie waarin je kwetsbaar bent, je je regelmatig in een spagaat begeeft tussen orga nisatie en politiek en de kop van jut bent', schrijft hij in de verklaring bij zijn vertrek. Het functioneren van en de cultuur binnen de gemeente lijke organisatie, de opeenvolgende colleges en gemeenteraden en de sprake zijn van onvoldoende afstemming, onvoldoende commu nicatie en wantrouwen. Onderzoeksbureau BMC conclu deerde in 2009 dat de gemeente teveel hooi op de vork neemt, dat de organisatie 'piept en kraakt' en dat de bestuurders teveel op hun bordje hebben. Het advies luidde om niet langer alles zelf te willen doen, maar zaken uit te besteden. Naar aanleiding daarvan meldde Van Wijngaarden met een 'plan van aanpak' bezig te zijn. Het mondde uit in een omvangrijk 'ontwikkeltra ject' met als doel het behoud van Texel als zelfstandige gemeente, waarbij de gemeente meer als 'regievoerder' gaat opereren, in plaats van alle taken zelf uit te voeren. Van Wijngaardens functie als direc teur van de BV Centrumplan, de projectorganisatie (OPP Texel BV) die de gemeente optuigde om het centrum van Den Burg te ontwik kelen, pakte ongelukkig uit. In 2010 trokken de gemeente en OPP de stekker uit het project, onder meer naar aanleiding van de recessie en vertraging die het project had opgelopen. Vanuit de politiek kwam duidelijk het signaal dat de gemeente zich niet met projectont wikkeling moet bezighouden. Personeelsbeleid groeide in zijn periode uit tot een omstreden en gevoelig dossier. Van een groei end, kostenverslindend perso neelsbestand, was hij weliswaar redelijk succesvol in het terugbren gen van de personeelskosten, in de top van de organisatie ging het onderlinge verhoudingen op de werkvloer maakten zijn werk er niet makkelijker op. In zijn periode kwamen veel onder zoeken voorbij. Goed en wel aan de slag presenteerde de Rekenka mercommissie eind 2007 een stu die waaruit bleek dat een cultuur van wantrouwen heerste tussen raad, college en organisatie. Er zou nodige mis. Het afdelingshoofd Ruimte, begin 2008 met de nodige tamtam genomineerd tot Jonge Ambtenaar van het Jaar, werd in datzelfde jaar op non-actief gezet, wegens 'verschillen van inzicht. Nog spraakmakender was de kwestie rond het hoofd Gemeente werken, die in 2011 op staande voet werd ontslagen, onder meer omdat sprake zou zijn van een 'zwarte kas'. De zaak is nog steeds onder de rechter. Ook twee team leiders moesten vertrekken. In de rechtszaal bleek dat Van Wijngaar den opdracht had gegeven tot het bestellen van een elektrische auto, terwijl de raad daar formeel nog geen toestemming voor had gege ven. Geruchtmakend was Van Wijngaar dens affaire met de directiesecre taresse. Het was één van de rede nen dat zijn vertrouwen en geloofwaardigheid binnen het gemeentehuis een deuk opliep. De kwestie leidde er ook toe dat het college met nieuwe regels kwam aangaande verhoudingen op de werkvloer tussen leidinggevenden en ondergeschikten. Van Wijngaarden kwam eind 2011 onder vuur te liggen na een kritisch rapport van de Rekenkamercom missie. Er was geregeld verzuimd om functionerings- en beoorde lingsgesprekken met medewerkers te houden, gesprekken met afde lingshoofden waren niet vastge legd en het ontbrak aan visie op het personeelsbeleid. Van Wijn gaarden zou zelf personeelsdos siers van afdelingshoofden in zijn kantoor bewaren, terwijl die bij de functionaris P&O horen, maar dat sprak hij tegen. Ook bleek dat de directie zelf niet is opgenomen in de cyclus van functionerings- en beoordelingsgesprekken. Van Wijngaarden gaf zelf aan dat als een groot gemis te ervaren. Kort daarna maakte het college bekend deze gesprekken alsnog te gaan voeren met de directeur. Eind 2011 wordt bekend dat de operatie 'Zelf aan het stuur' om Texel naar een regiegemeente te ontwikkelen, tot gevolg heeft dat het aantal medewerkers in vijf jaar tijd met 25 procent moet worden ingekrompen. Als belangrijkste schakel in dit gevoelige proces diende hij voldoende vertrouwen te genieten. Daaraan ontbrak het, zowel van de politiek als binnen de eigen organisatie. 'Ik heb gemerkt dat mijn handelen niet meer het gewenste effect heeft.' Gerard Timmerman De politieke partijen reageren wisselend op het vertrek van Cock van Wijngaarden als gemeentesecretaris en alge meen directeur van de gemeen te. 'Dit hebben we niet zien aanko men', aldus D66-fractievoorzitter Cees Hoogerheide. 'Maar ik heb er honderd procent vertrouwen in dat het college dit snel oplost. De daadkracht van dit college is immers groot.' Voor Marian de Groot (WD) en Rikus Kieft (GroenLinks) komt het vertrek niet uit de lucht vallen. De Groot: 'Van Van Wijngaarden en het college hebben andere inzich ten in de ontwikkeling van de gemeente. Op een gegeven moment merk je dan dat je uit elkaar bent gegroeid.' Volgens Kieft was het te merken dat er al langer wat speelde, omdat Van Wijngaarden steeds minder bij raadsvergaderingen was. 'Het is goed dat er nu open kaart wordt gespeeld. Op die manier neemt het vertrouwen van de burger toe.' Volgens Klaas Veenbaas (CDA) was het ook te merken dat Van Wijngaarden minder vaak bij raads vergaderingen was. Volgens hem is het verstandig als er nu eerst een interim-persoon wordt aangesteld tot het moment dat de personeels- reorganisatie voorbij is. Volgens Veenbaas is het handig als zo'n interim zich ook bezighoudt met de ontwikkeling van Texel tot regiege meente. Nils Lely (PvdA) vindt het jammer voor de betrokken personen wat er gebeurd is. 'Bij zo'n situatie wor den altijd mensen beschadigd, ter wijl ik er vanuit ga dat iedereen zijn uiterste best doet.' Joop Groes- kamp (TB) zei dat hij Van Wijngaar den altijd een prima vent vond. Gerbrand Poster (Texel 2010) noemde hem een vriendelijke man met wie hij geen slechte ervaringen had gehad. 'Als raad hadden we door het dualisme ook eigenlijk niet veel met hem te maken.' Vol gens Ben Zegeren (CDA) werd de affaire van Van Wijngaarden met een medewerkster door het college niet geapprecieerd. 'De situatie is sindsdien onhandelbaar gewor den.' n Keessie Piet Witte, v 'Het niveau van de discussie stijgt niet', merkte burgemeester Francine Giskes op een gegeven moment droogjes op tijdens de raadsvergadering. Gerbrand Poster, wethouder Eric Hercules en Joop Groeskamp zaten elkaar in de haren over de aanschaf van TESO-aandeel nr. 1. Poster was het absoluut niet eens met de aankoop en trok de nodige registers open om zijn ongenoegen te uiten. Hij kwalificeerde het besluit als 'infantiel' en vroeg zich af hoe het college het in zijn hoofd had kunnen halen om gemeen schapsgeld aan het aandeel te besteden. Volgens hem was het ook geen bijzonder aandeel, maar gewoon een aandeel waar na de Tweede Wereldoorlog een 1 op was gezet. Poster ging nog een stap verder en stelde zelfs dat hij een motie van wantrouwen tegen het college zou hebben ingediend als Texel 2010 geen onderdeel van het college had uitgemaakt. Joop Groeskamp (Texels Belang) liet zich daarna verleiden tot de uitspraak dat Pos ter dan ook maar de moed moest hebben om daadwerkelijk een motie van wantrouwen in te die nen. Hij noemde het 'stuitend' wat Poster deed. Wethouder Hercules had een paar cadeautjes voor Poster meegeno men. Als antwoord op zijn vraag of de gemeente eigenlijk wel mag handelen in aandelen had Hercules de programmabegroting 2012- 2015 van de gemeente meegeno men. Daarin staat onder meer opgesomd welke aandelen de gemeente allemaal in bezit heeft. Poster kreeg het advies de begro ting eens door te lezen. Hercules had ook een boek bij zich waarin de Gemeentewet in een voudige bewoordigingen is beschreven. Poster kreeg het advies dat boek ook eens door te lezen. Volgens Hercules zou hij dan kunnen lezen dat het college bij de aankoop conform de Gemeente wet heeft gehandeld. Als klapstuk had de wethouder een motie van wantrouwen van Poster Toch subsidie Johannes Passion Het vocaal ensemble Amici Cantus krijgt toch subsidie voor de eenmalige uitvoering van de Johannes Passion van J.S. Bach. Het college heeft het beroep dat het ensemble heeft ingesteld tegen de weigering van de subsidie gegrond ver klaard en zal alsnog €3.850, - uitbetalen. Daarbij wordt uitge gaan van 300 bezoekers en een toegangsprijs van €15, -. Voor de uitvoering huurde het ensemble een professioneel orkest in en kreeg het medewerking van andere koren. Toch vonden b en w dat de uitvoering te weinig toe voegde aan het bestaande cultuur aanbod om als bijzondere activiteit te worden aangemerkt. De Advies commissie Cultuurbeleid vond bovendien dat de entreeprijs niet paste bij een professioneel aan bod. De gemeentelijke bijdrage per bezoeker zou onevenredig hoog zijn bij een te beperkt publieksbe reik. Die opvatting heeft het ensemble dus met succes bestreden. De uit voering was wel degelijk vernieu wend en incidenteel, een aanvul ling op het bestaande aanbod en was ook van onderscheidende waarde. De bezwaarschriftencom missie dacht er ook zo over en vond dat de uitvoeringsregels voor de subsidiëring niet goed zijn toe gepast. De commissie stelde vast dat het college de afwijzing niet had onderbouwd. Ook de Advies commissie Cultuurbeleid had dat niet gedaan, terwijl dat nu juist de taak is van de commissie. De bezwaarschriftencommissie vond alleen al daarom het beroep gegrond. Het college heeft zich daarbij neergelegd. van 2 maart 2010 bij zich. Poster diende die toen in tijdens een raadsvergadering omdat hij boos was dat het toenmalig college een bod van 42 procent van Primes- Shares Worlds op de claim van €8 miljoen in IJsland had afgewezen. Hercules: 'Als we daar toen in mee zouden zijn gegaan, had ons dat nu vier miljoen euro gekost. U bent voor mij dus voortaan de man van min vier miljoen.' Overigens diende de PvdA tijdens diezelfde raads vergadering in 2010 een 'motie van treurnis' als reactie op het afwijzen van het bod van 42 procent. Her cules maakte op dat moment geen deel meer uit van de fractie van de sociaaldemocraten. Met wegwerpgebaren maakte Pos ter duidelijk dat hij het allemaal maar onzin vond wat er werd gezegd. Het boek over de Gemeen tewet bracht hij demonstratief terug bij Hercules. Groeskamp deed een oproep aan de raadsle den van PvdA, WD en D66 om er nog eens goed over na te denken met welke coalitiepartner zij in zee zijn gegaan. Giskes maakte uitein delijk een einde aan het gekrakeel en stelde vast dat Texel 2010 dus tegen was. Parkeren op de haven Net als overal moet op het haven terrein van Oudeschild worden geparkeerd in de aangegeven vak ken. Veel automobilisten weten dat niet of trekken er zich niets van aan en zetten hun auto zomaar ergens neer. De gemeente wil daar een eind aan maken door het plaatsen van waarschuwingsborden. Een aparte regeling komt er voor bedrijfsauto's die in verband met werkzaamheden op kotters of installaties op de wal vlak bij het karwei moeten staan. Als die een bedrijvenparkeerkaart hebben, hoeven ze niet in de vakken. Ze moeten er wel voor zorgen dat de verkeersveiligheid en de doorstro ming niet worden belemmerd. museumstuk Welk voorwerp staat op deze foto? Een kleine aanwijzing: het ligt in Cultuurhistorisch Museum Texel in De Waal. Onder de goe de oplossingen verloot het museum een vrijkaart voor twee personen. Hier volgt het antwoord op de vraag van vorige week: het voor werp op de foto is een lodderijn- of reukdoosje en komt uit de Oud heidkamer in Den Burg. Er zit een sponsje in waarop eau de cologne werd gesprenkeld ('I eau de reine, wat de naam verklaart). Hieraan konden de dames ruiken. Dat was prettig als je omringd werd door van die kwalijk riekende types die zich nooit wasten, wat normaal was in die tijd. Het is van zilver en komt in de zilvertentoonstelling. Wie er meer over wil weten of over andere museumstukken, is van harte welkom in de Oudheidka- PvdA wil ideeën van jongeren De Jongeren Raad Texel (JRT) roept jongeren op ideeën te stu ren over de toekomst van Texel. Ze doen dit in het kader van een bijeenkomst, die georganiseerd gaat worden door de PvdA. Tijdens dit moment zullen specialisten aanwezig zijn op de gebieden waarover ideeën zijn aangebracht. Op deze manier hopen de JRT en de PvdA de betrokkenheid van de Texelse jongere te vergroten. Vol- De collectie van Cultuurhisto risch Museum Texel in De Waal is uitgebreid met een weer (Tes- sels voor een gecastreerde ram) voor een bokkenwagen. De repli ca is gemaakt door preparateur Christiaan Walen. In de 19e en het begin van de 20e eeuw hadden boerenkinderen vaak een bokkenwagen. Soms werd die getrokken door een geitenhok, soms door een weer. Sommigen hadden zelfs twee schapen voor zo'n wagen. In oktober 2010 gaf het museum opdracht aan Chris Walen om zo'n weer te maken. Hij geniet internationaal vooral bekendheid als preparateur van grote zeebeesten en maker van modellen van wolharige neus hoorns en andere IJstijddieren, onder andere voor Ecomare en Naturalis in Leiden. Ook maakte hij indertijd een model van een piel- steert, het oude Texelse schapen ras. Walen en Marjolein Kramer van het Fries Natuurmuseum gebruikten voor hun model van een Texelse weer foto's en prenten uit de periode 1860-1920 uit de collecties van het Cultuurhistorisch Museum Texel en Maarten Stoep- ker. 15 maart verhuisde de weer in een krat van Leeuwarden naar De Waal: een flink schaap, met voor huidige begrippen opvallend veel wol. Deze week wordt hij voor een bokkenwagen gespannen. Vanaf woensdag 28 maart is hij te bewon deren. De weer, de pielsteert, foto's, een film en verhalen in het Waalder museum illustreren de ontwikkeling van het Texelse schaap van piel- staart naar het huidige model. Ook geeft dit een mooi beeld van 'duur' speelgoed van Texelse boerenkin deren in de tweede helft van de 19e eeuw en de eerste helft van de 20e eeuw. gens Larissa Klaassen (voorzitter JRT) zijn alle ideeën welkom, hoe gek ze ook lijken. De datum van de bijeenkomst is nog niet bekend. De ideeën kun nen gepost worden op www.jonge- renraadtexel.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8