'De meest geniale ingevingen tijdens het hardlopen Boekenweekthema inspireert columnisten Nog nooit had ik er zoveel als nu... TEXELSE 9 COURANTvrijdag 23 maart 20 Winnaars Marijke Westerlaken en Aris Bremer (gedeelde eerste plaats) en Remkje Mulder (derde). (Foto Gemrd Vrnmerment Texel is rijk aan schrijftalent. Dat bleek maar weer eens bij de columnwedstrijd die de openba re bibliotheek hield. Liefst veer tien columns werden hiervoor ingezonden. Aris Bremer en Marijke Westerlaken deelden de eerste plaats, derde werd Rem kje Mulder. Vaste vrienden Op de begrafenis van kromme Dirk zijn er behalve zijn vrouw en een handvol familie, ook drie van zijn vaste vrienden. Zwijgzaam lopen ze achteraan in de stoet naar de begraafplaats. Ze horen er wel bij, maar toch niet helemaal. De klein ste van de drie is een fletse magere man met een kapsel dat sinds de jaren 60 hetzelfde is gebleven. Zijn haar is zo lang dat het op de schouders van zijn verschoten spij kerjack valt. Hij is overduidelijk trouw gebleven aan een belangrijk tijdperk van zijn leven. De dikke man naast hem draagt een blazer van een onbestemde kleur. De bla zer kan niet meer dicht, al jaren niet zo te zien. Maar voor deze gele genheid kan het nog wel, moet hij gedacht hebben. De derde heeft Woensdagavond traden de colum nisten in de bibliotheek voor het spreekgestoelte om hun stukjes voor te lezen. Of voor te dragen, want een schrijver een column zien en horen voorlezen is toch anders dan deze zelf te lezen. Schrijven biedt ongekende mogelijkheden. 'Mijn pen gaat de hele wereld over, zelf ben ik nooit verder dan Madu- een tobberig door het leven gete kend gezicht. Dat tobberige komt zeker niet alleen door vandaag. Hij ziet het leven niet van de zonnige kant zal ik maar zeggen. Stapvoets lopen ze langs bekende namen naar Dirk zijn laatste rust plaats. Even later staan ze te mid den van de familie ietwat onge makkelijk rond het graf. Terwijl een familielid een kort praatje houdt kijkt de dikke man vol interesse naar de zacht wuivende bomen die rond het kerkhof staan. Ten lange leste kijkt hij naar de kist. En als de kist langzaam in het graf zakt zegt hij; 'daar ga je jongen...' Terug bij de koffie, betuigd hij met weinig woorden zijn oprechte deel neming aan de weduwe. 'Het was een beste kerel, we zullen hem rodam geweest', grapte Gerard Vélu, één van de inzenders. De verste column kwam uit Apeldoorn, van Uichen Oldenboom, die op de website van de Texelse Courant had vernomen van de column wed strijd. Hij was er niet om zelf voor te lezen, maar is vastbesloten deze zomer naar Texel te komen. 'Vrienden en andere ongemakken', luidde het thema van de column wedstrijd. Alle inzenders hadden daar op geheel eigen wijze invul ling aan gegeven. Zoals het verhaal over de vriendschap met een hond, met als droevig eind dat het dier een spuitje moet. Uitgesproken was ook het verhaal over vriend schap met iemand die aan het dementeren is. 'Je bent rijk als je vriendschap kunt sluiten. En de ongemakken? Nou, neem die maar op de koop toe.' Het was aan de jury om uit de inzenders de winnaars te kiezen. De columns werden beoordeeld door Corrie Timmer (winnares van 2010), Gerard Timmerman (hoofd redacteur Texelse Courant) en bibliotheekmedewerkers Maaike Vonk, Anneke Bokma en Marianne Witte. De drie winnaars worden in deze krant gepubliceerd. missen, en om duidelijk te maken hoe groot het gemis zal zijn voegt hij eraan toe, de dagen zullen nooit meer hetzelfde zijn.' De andere twee beamen dit woordeloos, en ze sluiten de condoleantie af met een in alle ernst: 'We zijn er voor je hoor.' Eenmaal buiten kijkt de man met het lange haar op zijn horloge en zegt bijna achteloos: 'Zullen we er eentje nemen op de kromme?' En gaat hij verder, 'zou hij leuk gevon den hebben.' De dikke man knikt instemmend terwijl hij een sigaret opsteekt. Alleen de tobberige twij felt. Hij denkt misschien wel aan Dirk die daar nu alleen achterblijft, wie zal het zeggen. Maar na enig nadenken zegt hij; 'nou, eentje dan, op Dirk.' Marijke Westerlaken Kon ik voorheen het aantal mensen die ik tot mijn vrienden rekende aftellen op de vingers van één hand, nu heb ik naast handen en voeten mijn 12-vingerige darm en bijkans alle andere lichaamsdelen daarbij nodig. Ik telde gisteren 258 vrienden en nu zijn het er al 260! En dat aantal neemt nog bijna elke dag toe. Ben ik in korte tijd dan zoveel populairder geworden? Hoe komt het dat ik nu omgeven wordt door zoveel vriendschap? Wat is er gebeurd dat ik nu met het grootste gemak vrienden maak? En die ik - naar het tot nu toe lijkt - met het grootste gemak nog houd ook Zo'n vriendschap als die met mijn oude vrienden - die van de vingers van die ene hand - houdt niet met het grootste gemak stand. Zo'n vriendschap dient te worden onderhouden. Daar moet je wat voor doen. Een luisterend oor en een warme belangstelling zijn daar bij noodzakelijk. Vriendschap is heel ingewikkeld. Ik ben er nooit goed in geweest en nog steeds niet. Op school had je hartsvriendinnen van wie je niet met iemand anders bevriend mocht zijn. Of snoepjesvrienden die je vriendschap wilden kopen met snoep. Of jongensvriendjes waar mee je kon ravotten, maar toen ik ouder werd dan ineens verliefd op je werden. Ik heb me altijd incompetent en onhandig gevoeld met vriend schappen. Wist niet hoe je vrien dinnen moest maken en wat je behoorde te doen. Hoe vaak je behoorde af te spreken en te bel len. Maar in mijn studententijd ont moette ik een heel ongecompli ceerd iemand. We bleken het goed te kunnen vinden. Ze werd mijn vriendin! We hadden plezier, onder namen leuke dingen of hingen samen op de bank. Voorzichtig liet Met die vrienden deel je lief en leed en soms is er meer leed dan je lief is. Die vrienden steun je wanneer ongemak hen ten deel valt. En dat is niet altijd gemakkelijk want door de jaren vriendschap heen heb je ook ondervonden wat er ongemak kelijk is aan die oude vriend of vriendin. En dat zou ook wel eens wederzijds zo ervaren kunnen wor den. Met mijn nieuwe vrienden - ik zie dat ik nu al over 263 Facebook- vrienden beschik - heb ik dat ongemak niet. Ze zijn mijn vriend geworden door één enkele vinger- tip. Daarmee heb ik of iemand voorgesteld mijn vriend te worden of ik ben op een verzoek tot vriend schap ingegaan. Meer hoef ik niet te doen! Die vriendschap onder houden behoort tot de mogelijkhe den maar het hoeft niet. Heel per soonlijke mededelingen en familiebeelden kan ik naar keuze negeren of er toch even op reage- ik mijn reserves varen. Ze was eer lijk en schopte me tegen mijn sche nen als ik teveel een flapuit was. Ze gaf me eerlijk kritiek zonder dat het pijn deed. Ze had de gave om me een spiegel voor te houden en me te laten voelen dat ze evengoed wel van me hield. Onvoorwaarde lijk. Ze hielp me mezelf te worden. Soms spraken we elkaar een poos je niet. Maar het was altijd goed, meteen weer als vanouds. We had den een bijzondere band, alsof ie er altijd al was geweest, ook toen we elkaar nog niet kenden. Dat we op elk moment weer verder kon den gaan, ook al spraken we elkaar een poos niet. Het voelde als een zielsmaatje. En toen werd ze ziek, eerst een beetje en toen heel erg. Na een ziekbed van een paar jaar is ze overleden. Jaren waarin we één belangrijke afspraak maakten. We zouden eerlijk zijn, dus ook NEE mogen zeggen en dan niet verdrie- ren. En lief en leed? Hoewel die in stromen voorbij komen kan ik vol staan met nog weer zo'n vingertip: "vind ik leuk". Een reactie die ove rigens wat wrang overkomt wan neer het gaat om berichten over overreden huisdieren of ander hui selijk leed. Maar dit is maar een klein onge mak, daar staat veel gemak tegen over. Waar mijn oude vrienden mij vaak niet laten uitpraten, kan ik op Facebook ongebreideld alles plaat sen wat ik kwijt wil. En oninteres sante meldingen van mijn digitale vrienden kan ik rustig weg scrollen en gretig op zoek gaan naar sma kelijke geheimen van de vrienden van de vrienden van die vrienden. Nog nooit had ik zoveel vrienden als nu... Maar toch... die hand van mij, die steek ik nog steeds liever uit naar mijn werkelijke vrienden. Ondanks alle ongemakken. Aris Bremer tig zijn. Ze had geen energie meer voor moeilijk vriendinnengedoe en dat was zó heerlijk! We waren altijd al open en eerlijk tegen elkaar geweest en nu helemaal. We spra ken over alle enge dingen die haar bezighielden van haar ziekte. Ik was de enige waarbij ze zo open en keihard eerlijk kon zijn. Het was zo goed en zo prachtig maar ook zo onwaarschijnlijk keihard en gemeen dat ik haar ging verliezen. De enige echte vriendin die ik ooit gehad heb. Ze zei: "Als jij dood zou gaan, zou ik ook heel kwaad zijn!" en streelde mijn hoofd terwijl ik bij haar uithuilde. Zij huilde bijna nooit. Zij WIST. Zij wist dat het 'goed' zou komen. Dat ze ergens heen zou gaan waar het goed was en dat ze mij in de gaten zou blijven houden: als ik zou trouwen, kinderen zou krijgen. En e is er inderdaad altijd een klein beetje. Ze wacht. Zodat we gewoon weer verder kunnen gaan, ook al hebben we elkaar dan een hele poos niet gesproken. Remkje Mulder Vriendschap en andere ongemakken Weblog Op verzoek van de Texelse Courant hield oud-Texelaar Patrick Witte (23) uit Zeist een week lang een weblog bij. Hij is planoloog en promotieon derzoeker aan de Universiteit van Utrecht. Over het verschil tussen Texel en de Seychellen, een ijs-bruidstaart, een Chris telijk meisje als de liefde van je leven, geniale ingevingen en het hek rond Sportpark Zuid in Den Burg. Het complete weblog is te lezen via www.texelse- courant.nl. (Vrijdag) De Seychellen hebben veel overeenkomsten met Texel: bei de eilanden, beide met unieke trekpleisters als zon, zee, strand, natuur, rust, ruimte, wat mooie vleugjes cultuur, een 'binnen land' zodat er nog iets meer te doen is dan bruinbakken of zwemmen Er zit een belang rijk verschil in het toerismebe- leid, ben ik achter gekomen. Hoe zat het ook alweer op Texel? Zo'n 50.000 toeristische slaap plaatsen per week? Seychellen: nog geen 100.000 toeristen... op jaarbasis! Hoe kan dat?! Het ant woord ligt deels in exclusiviteit: op de Seychellen bestaan er resorts die slechts plaats bieden aan elf luxe villa's (a 400 vierkante meter per stuk). Kost wat, maar dan heb je ook wat. En een groot deel van de toeristische inkom sten wordt afgeroomd om te investeren in het behoud en beheer van de unieke flora en fauna op de eilanden. Beperkte toerismedruk op de locals, duurzaam ecolo gisch beleid en een droombe- stemming tot en met. Persoonlijk denk ik overigens dat zo'n resort een prachtidee is. Lekker neerzetten die handel, financieren uit de waardestijging van de grond (agrarisch naar commercieel vastgoed) en de toekomstige winsten deels inzet ten om de rest van de eilandeco nomie levend en vitaal te hou den. Wat moet je anders met zo'n stuk braakliggend land en een paar verdwaalde bomen? (Zaterdag) Lisan en ik houden er een ritme op na dat grofweg bestaat uit: weekendje Texel (naar mijn ouders), weekendje Zuid-Lim burg (naar de ouders van Lisan), weekendje Zeist. En dan net in welke volgorde handig uitkomt in verband met verjaardagen, hard loopwedstrijden, afspraken over onze aanstaande trouwdag of wat dan ook. Vandaag hadden we een afspraak bij (zonder reclame te willen maken, maar pfff... het was toch wel erg lekker) IJssalon Lorenzo in Utrecht, om ons te oriënteren op, jawel, een bruidstaart. Een ijs-bruidstaart welteverstaan. We stonden versteld van de vele mogelijkheden, qua vormen, ver diepingen, versieringen, kleuren, smaken en weet ik het wat meer. Na goed en wel een vorm en uit voering besproken te hebben, was het grote moment daar: het proeven zelf. Nou, als er één ding is dat je wel aan ons over kunt laten... Een goede twintig ijsbekertjes later hadden we onze keuze kunnen maken - of nee, toch nog maar even die ene nog een keer proeven... Patrick Witte, met vriendin Lisan: 'En dan blijkt plots de liefde van je leven een Christelijk meisje te zijn... (Zondag) Sinds een jaar of anderhalf heeft Lisan me aangestoken met het Christen-zijn. Vroeger was mijn instelling: ik geloof het alle maal wel, en kon ik het verschil tussen Kerstmis, Pasen en Hemelvaart niet uitleggen, laat staan dat ik een flauw benul had van Jezus Christus, Heilige Geesten en wat daar verder alle maal bij komt kijken. En dan blijkt plots de liefde van je leven een Christelijk meisje te zijn. Ja hoor, dat had ik weer. Ik kon er niet omheen om me er in ieder geval eens fatsoenlijk in te ver diepen. Zoals meerdere Christenen zul len herkennen en erkennen: op het moment dat je oprecht jezelf openstelt voor de invloed van een liefhebbende God, zal dat niet onopgemerkt blijven bij Die gene daarboven. Ik vond mijn innerlijke rust, die ik zo hard nodig heb in een druk bestaan als promovendus die naar een proefschrift streeft dat echt een verschil kan maken in weten schap en samenleving. Ik kan het eenieder die hier nu van walgt van harte aanbevelen: pro beer het eens, God te zoeken, een maand of twee. U zult ver steld staan. (Maandag) Tegenwoordig komt het vaak voor dat ik maandag direct aan het werk kan, in plaats van eerst het halve land door te reizen voordat ik eens in Utrecht ben. Vandaag was ook zo'n dag. Vroeg naar universiteitscentrum De Uithof, met de bus, want m'n fiets heeft kuren de laatste tijd. Jammer, want het was vandaag net zo'n mooi fietsweer, en het fietspad tussen De Uithof en Zeist fietst nooit onaangenaam als het lekker weer is. Ik heb twee kamergenoten, die ook promovendus zijn. Ze komen oorspronkelijk uit China en doen hier nu in Nederland hun promo tieonderzoek, omdat ze in hun onderzoek inhoudelijk een verge lijking maken tussen Chinese steden en Nederlandse steden. We kunnen het goed met elkaar vinden en lunchen vaak samen. Vandaag alleen toevallig niet, want ik kwam twee vriendinnen tegen. Even lekker bij gekletst, en dankbaar gebruik gemaakt van de gratis koffiekaart die ik als medewerker van de universi teit in mijn bezit heb. Na de lunch heb ik toch uiteinde lijk aan mijn paper kunnen wer ken en ben hier een groot gedeel te van de middag mee bezig geweest. (Dinsdag) Toch lukte het daadwerkelijk opschrijven niet goed. Eerlijk heid gebiedt te zeggen dat ik op een gegeven moment werd afge leid door het toch wel mooie weer buiten. Toen ik een bericht je kreeg van één van mijn huis genoten of ik tijd en zin had in een stukje hardlopen, was de keuze dan ook snel gemaakt. Ik kan gelukkig vrij flexibel mijn werktijden indelen. Als promo vendus zou je knettergek worden als je verplicht zou worden om van 9 uur tot 5 uur iedere dag slimme dingen te doen op kan toor. Geregeld lukt het niet om aan 8 productieve uren per dag te komen. Aan de andere kant: ik krijg soms de meest geniale ingevingen voor mijn onderzoek tijdens het hardlopen, onder de douche, vlak voordat ik 's avonds in slaap val, aan de ontbijttafel of op andere ongezette tijden. En uiteindelijk word je als PhD-stu- dent toch afgerekend op het feit of er na de looptijd van je project een proefschrift klaar ligt of niet. (Woensdag) In mijn planologieboeken lees ik dat planologische invloed vaak beperkt is door gebrek aan kennis bij betrokkenen, politieke invloed op de verkeerde momen ten en de belemmerende werking van wetten en regeltjes. Nu moet ik eerlijk bekennen dat ik een lichte persoonlijke bias heb in dezen die ik dadelijk nader toe zal lichten, maar ik kan er toch niet omheen dat de gemeente Texel met enige regelmaat naad loos aan dit profiel voldoet. En het meest sprekende voorbeeld dat ik kan verzinnen is de open bare ruimte in Den Burg-Zuid, nabij de Koninghal en het 'Sport park Zuid'. Naam: Patrick Witte Is er ien van: Bert en Janny Witte Woont in: Zeist Werkt als: promotieonderzoe ker Urban Geography aan de Universiteit van Utrecht Hoe anders is het nu? Eerst ging het trainingsveld van Texel'94 verloren voor een kinderopvang, later gingen de kinderopvang en het B-veld verloren voor een StayOkay en verhuisde Texel '94 naar het voormalige Boys-ter- rein. Op goede dagen kon je dan het voormalige A-veld van Texel '94 nog wel eens gebruiken om je uit te leven, maar daar staat nu een gemeentehuis. Oké, dat kon nog. Maar het ging verder. Met het verbouwen van de O.S.G. werd het gebied rond de Koning hal restruimte. Het basketbalveld verdween eerst voor noodloka- len. Maar met het verdwijnen van de noodlokalen is er een parkeer plaats voor terug gekomen, vol met keien en obstakels om wild parkeren te voorkomen. Weg basketbalveld. Alleen de ver dwaalde paal bij de Thijsseschool biedt eventueel nog uitkomst, want om nou te zeggen dat het nieuwe paaltje bij de OSG heel florissant is... nee. Naast het feit dat ik nu wat betreft tennis aangewezen ben op de parkeerplaats - mits leeg - naast de Koninghal, waarbij je balletje niet over het hek moet vliegen, anders ligt-ie binnen het gevangenisterrein, kan ik er met mijn planologische verstand al helemaal niet bij waarom zo'n hekwerk nu per se nodig is. Het past in ieder geval goed bij de overige ontwikkelingen in Den Burg, al snap ik niets van de visie die hieraan ten grondslag zou moeten liggen. Ik heb jaren gele den als onderdeel van mijn pro fielwerkstuk hier ook al aandacht aan besteed. Veel ontwikkelin gen passen nu goed bij hoe ik het toen ook voor ogen had, maar van andere zaken begrijp ik minder. Blijft nog dat Sportpark over. Ik meen me een mooi klein vierkant boekje te herinneren, Beeld van Texel, waarin visueel werd gemaakt hoe barrièrevorming in het landschap voorkomen kon worden. En nu wordt een hek van twee meter opgetrokken rond wat één van de meest toeganke lijke openbare ruimten van Den Burg hoorde te zijn. Ik snap dat gewoon echt niet; recht tegen je eigen gemeentelijke toekomstvi sie in fietsen. Ja, inderdaad, ver nielingen en vandalisme voorko men moet zeker gebeuren, maar of dit de oplossing is? Mijn persoonlijke agenda in dezen moge ook duidelijk zijn: Den Burg-Zuid is één van mijn favoriete plekken op het eiland. En als ik op Texel ben, is dat de enige plek waarmee ik mijn broertje achter z'n computer vandaan weet te motiveren. Houd het toch toegankelijk, dat is voor iedereen leuker. En moch ten ze ooit De Koninghal defini tief gaan afbreken, bel me dan even. Ik heb daar nog een goede lading tennisballetjes op het dak liggen. De week van... Astrid v/d Wetering Astrid van de Wetering, raadslid voor D66, houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van...

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9