T E X E LS E® COURANT Verloskunde blijft bestaan in Gemini Cjrotn 2,rwartsjexels in het harL, 13 Kans zandige versterking Pers neemt kennis van vernieuwd Kaap Skil OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12662 DINSDAG 27 MAART 2012 Er komt een TUNNEL ONDER HET M, Maarschalk Montgomery vandaac Klapstuk van een zilvertaxa tie vormde een toiletdoos uit 1742 waarvan de waarde op €15.000,- werd geschat. In de Noordzee, zo'n tien kilo meter ten wes ten van Texel, liggen de proef- netten van de Noordzeeboer- derij. Verbroedering troef tijdens het indrukwekken de concert van het Georgisch koor Rustavi zondag. De 125-jarige Texelse Courant heeft een tradi tie op het gebied van aprilgrap pen. Een histo risch overzicht. -T-„ Met belangstelling bekijken Ger Praamstra van de ANBO en Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf het gebied op de hoek Pontweg/Keesomlaan bij Den Burg waar naar verwachting over enkele maanden de werkzaamheden voor Woonstede Nesland beginnen. Vrijdagmiddag bevestigden de twee onder toeziend oog van diverse toekomstige bewoners het bouwbord om de komst van de woningen aan te kondigen. Woonstede Nesland is een CPO-project, waarbij de toe komstige bewoners een maatschap vormen en de huizen collectief laten bouwen. Er komen 35 huizen die volgens individuele wensen van de bewoners worden gebouwd, een gemeenschappelijke ruimte en een woning voor een bewo nersassistent op wie de bewoners in de toekomst een beroep kunnen doen voor onder meer hulp en klussen. Van de 35 huizen zijn er tot nu toe 16 verkocht. Voordat de werkzaamheden beginnen, moet het nieuwe bestemmings plan van het gebied worden goedgekeurd. Dat ligt naar ver wachting in mei op tafel bij de gemeenteraad. Op het moment lopen nog onderhandelingen tussen de initiatiefne mers en de gemeente over de aanleg van de infrastructuur. Volgens Buijsman wordt er een grondprijs van €275,- per vierkante meter (exclusief BTW) gerekend. Als alles meezit, staan in de loop van 2013 de eerste huizen overeind. De kans dat er een buitendijkse versterking van de Prins Hendrik- dijk komt is gegroeid nu deze oplossing minder kostbaar blijkt dan de eerder geraamde €90 mil joen. Door een minder gevarieerde inrich ting en een lagere zandprijs, pakt een zeewering van zand een stuk voordeliger uit. Toch zijn de totale kosten volgens hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier nog altijd bijna het dubbele van een binnendijkse versterking. Sinds eind vorig jaar hebben hoog heemraadschap, provincie en de gemeente extra onderzoek gedaan naar het ontwerp- en de aanlegkos- ten van de dijk. Volgens de jongste raming kost de aanleg van de bui tendijkse variant €27 miljoen. De (extra) kosten voor natuurbeheer worden geschat op €10 miljoen en het onderhoud op €15 miljoen. Ter vergelijking: de binnendijkse ver sterking kost volgens de laatste raming €26,5 miljoen. Een buitendijkse versterking door het opspuiten van zand is op Texel favoriet. Vorig jaar nam de raad een motie aan waarin hiervoor unaniem de voorkeur werd uitgesproken. PvdA-Kamerlid Attje Kuiken stortte symbolisch alvast een emmertje zand op het wad. Hoopgevend is dat het minder kostbaar uitpakt dan eerst gedacht en dat het goed past in de strategie in het programma van de Deltacommissaris: een flexi bele, uitbreidbare manier van kust- versterking. Er wordt extra tijd genomen voor het zoeken naar voldoende finan ciering voor een zanddijk ter ver sterking van de Prins Hendrikdijk op Texel. Het ministerie van Infra structuur en Milieu begeleidt dit proces de komende maanden op verzoek van de Deltacommissaris. Mogelijk opent dit deuren die tot nu toe gesloten zijn gebleven. Een en ander is vrijdagmorgen besproken tijdens een bestuurlijk overleg met gemeente Texel, provincie Noord- Holland en Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Het Ministerie van Infrastructuur en Milieu verleent vanuit het tweede Hoogwaterbeschermings-program- ma (HWBP-2) subsidie voor maat regelen ten behoeve van de water veiligheid. Natuurbouw en extra onderhoud worden niet vanuit het dit programma gefinancierd en daarom is geld nodig van andere partijen, bijvoorbeeld uit het Wad denfonds. Tot uiterlijk 1 juni hebben betrokken partijen de ruimte om aan te geven of ze bereid zijn extra middelen voor de zandige variant bij te dragen. Wanneer de middelen niet gevon den worden, wordt alsnog de bin nendijkse variant doorgezet. Voor de overige secties van de Wadden zeedijk gaat de procedure gewoon door. Na de zomer 2012 besluit het bestuur op welke manier deze delen versterkt worden. Voetbalclinic De voetbalclinic die SV De Koog zaterdag 5 mei verzorgt, is zeer in trek bij jonge voetballers. Het maxi mumaantal van 70 deelnemers was binnen de kortste keren bereikt. Inmiddels staan er al 53 jongens en meisjes op de reservelijst en deze lijst wordt alleen nog maar groter. 'Ik ben heel blij met dit enthousi asme', meldt organisator Jan Loew. Het programma bestaat 's och tends uit diverse trainingsvormen en 's middags uit een toernooitje, waarin teams van vier of vijf spe lers met elkaar om de 'Champions League' strijden. texelseJcourant Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. Onderzoek naar Verloskunde blijft behouden in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. Dat staat in een zorgpro- fiel dat de raad van bestuur heeft opgesteld. In het profiel staat beschreven hoe het met uitkle den bedreigde ziekenhuis er in de toekomst uit zou moeten zien. De raad van bestuur meldt dat de afdelingen spoedeisende hulp en verloskunde niet ter discussie staan en in Den Helder blijven. 'De overheid en veldpartijen zoals de Gezondheidsraad houden vast aan de 45-minuten-eis voor aanrijtijden van ambulances. Dit houdt in dat een patiënt binnen 45 minuten na een spoedmelding bij deze facili teiten moet kunnen zijn.' Volgens een woordvoerder van het Gemini Ziekenhuis was er even sprake van dat deze eis op ministerieel niveau zou worden losgelaten, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Dat het voortbestaan van de afde ling verloskunde ter discussie stond, leidde tot zorgen op het eiland. Als er geen verloskunde meer zou zijn in Den Helder, maar naar Alkmaar zou verhuizen, zou het thuisbevallen op Texel een zeer lastig verhaal worden. Barende vrouwen zouden dan in noodgeval len niet meer op tijd in het zieken huis kunnen zijn. Volgens wethouder Hennie Huis man (volksgezondheid) is het raad zaam alert te blijven, omdat er nog geen sprake is van definitief beleid. 'We willen ook graag weten hoe alles definitief gaat uitpakken.' In het zorgprofiel staat dat het Gemini een zogeheten systeemzie kenhuis moet worden dat over cru ciale zorgfuncties beschikt voor de omgeving. Het ziekenhuis moet 24 uur per dag, zeven dagen in de week 'beschikbaar en bereikbaar zijn als eerste schakel in de keten van acute zorg'. Waar mogelijk vinden ingrepen in dagbehandeling plaats. Wat de raad van bestuur betreft, is een verblijf in het Gemini in de toekomst zo kort mogelijk. Voor complexe operaties en inten sieve, gespecialiseerde zorg wor den mensen doorverwezen naar het nieuwe Regionaal Topklinisch Interventie Centrum (RTIC) dat in Heerhugowaard wordt gebouwd ter vervanging van het huidige MCA in Alkmaar. In het Gemini blijven verder polikli nische zorg en diagnostiek bestaan, evenals chronische zorg, voor- en nazorg (ook voor mensen die in het RTIC zijn behandeld) en daarbij behorende faciliteiten als bedden en medisch specialistische verple ging. Er komt een 'tele-IC' die onderdeel wordt van een grotere intensive care in het nieuw te bou wen RTIC. Via telecommunicatieverbindingen worden de contacten tussen de grotere IC in Heerhugowaard en de tele-IC in Den Helder onderhou den. Volgens het profiel beschikt het Gemini in de toekomst over vier operatiekamers, 80 bedden voor heelkundige disciplines, 20 bedden voor chronische zorg en 40 bedden/stoelen voor dagbe handeling. De raad van bestuur is in gesprek met allerlei betrokken partijen over de zorgprofielen om tot een defini tief beleid te komen. Aan de hand daarvan wordt uitgewerkt wat de consequenties per afdeling zijn. Ook wordt in kaart gebracht wat de gevolgen zijn voor de twee nieuw te bouwen ziekenhuizen in Heerhu gowaard en Den Helder. fonds reiniging Accountant PricewaterhouseCoo- pers is bezig met intern accoun tantsonderzoek bij de gemeente naar de wijze waarop de afgelopen jaren met het zogeheten egalisatie fonds voor de reinigingsrechten is omgegaan. Dat werd opgeheven, waarna het geld in de algemene reserves terecht kwam. Dat het onderzoek loopt, werd duidelijk tij dens de raadsvergadering. Jur Schuiringa (WD) wilde van het col lege weten of de raad het rapport ook zou mogen inzien. Wethouder Frans Visman liet weten dat hij al een rapport verwacht had, maar zodra het bekend zou zijn, zou hij indien nodig de raad informeren. Dat zou dan na overleg met de accountant zijn. Schuiringa zei dat hij het rapport liever zonder tus senkomst te zien zou krijgen. Het vernieuwde Kaap Skil is vrij dag gepresenteerd aan de pers. In de kelder staat de maquette van de Reede van Texel, die is voorzien van interactieve kijkers, om het geheel minder statisch te maken. Boven in het museum liggen de onderwaterschatten te pronken. Er kwamen zo'n vijftien journalisten op de persreis af. Inmiddels zijn in landelijke de eerste reportages ver schenen. Meer over Kaap Skil elders in deze krant. www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1