Kwaliteit en diversiteit in finale Ensemblefestival Artex De nieuwe Skuul: 'We zullen doorgaan' Vol gas bij opening clubcross MAB Koninklijke onderscheiding Jac. Betsema TEXELSE 9 COURANTDINSDAG3AF Bezoekers konden ervaren hoe het is op een crossmotor te rijden of in een crosswagen te zitten. De kennismaking bleef niet zonder resultaat. Zondag bij de start van de clubcross kon de club een reurs die vol gas door de bocht gingen. Er werd goed gepres teerd. In bijna alle klassen ein digde een Texelaar in de top drie. hoop nieuwe gezichten verwelko men. 's Ochtends om 9.00 uur stroomden de eerste fanatieke crossers binnen en kon de inschrijving beginnen. Al snel hadden 72 crossers zich aange meld om aan de eerste clubcross van dit jaar mee te doen. Om De dag verliep overigens niet voor iedereen vlekkeloos en zonder kleerscheuren. In de laatste man che kwam de EHBO in actie om een al te gedreven crosser naar de huisartsenpraktijk te begelei den. Over de prestaties werd nagepraat in de kantine, onder Het nieuws dat de Skuul toch doorgaat, wordt door de ruim 140 aanwezigen van de zaterdag gehouden reünie met luid gejuich ontvangen. Eén van de oud bewoners zet direct We zullen doorgaan van Ramses Shaffy in, dat door alle aanwezigen luid keels wordt meegezongen. Het is een dag van herinneringen en hernieuwde ontmoetingen van diverse bewoners, die vanaf begin jaren '80 naar Texel kwamen om te genezen van diverse verslavingen. De sfeer is uitstekend. Stafleden en bewoners begroeten elkaar en sommige mensen vliegen elkaar zelfs om de nek. Voor De Skuul is een grote tent opgezet, waar de bezoekers kunnen bijpraten. In het gebouw zelf hangen foto's die door de jaren heen gemaakt zijn en een goed beeld geven van de instelling en zijn geschiedenis. Er zijn diverse toespraken. Peter Barendsen, die in het verleden meerde malen in De Skuul verbleven heeft en inmiddels De open dag van de MAB-club kende zaterdag een succesvol verloop. De opkomst was omvangrijker dan verwacht en dit toverde een glimlach op de gezichten van de organisatie. 11.00 uur mochten ze eindelijk los. Dat gaf een hoop spektakel. Motoren waren ontdaan van roet en stof en de spanning liep onge kend hoog op. Het publiek zag spektaculaire sprongen, span nende inhaalmanoeuvres en cou- het genot van 'keuken knallers' en 'kannetjes dorst'. Een goede start dus ook voor de nieuwe beheerders, de familie Kossen. De volgende wedstrijd is op 22 april en belooft minstens zo span nend te worden. de jury van ieder optreden wat ze ervan vond, wat goed was en wat aandachtspunten zijn. De eerste prijs was voor het pop trio Ranking the Stars met Anne- miek de Ruijter, Martine de Ruijter en Sterre van Sikkeleras. 'Hoewel er nog wat schoonheidsfoutjes in hun spel zaten, was het een zeer verfrissend en muzikaal optreden met driestemmige zang, twee dames achter de piano en een met gitaar', aldus de jury. De winnaars verdienden een bokaal en een CD- opname in de studio van Rikus Kloosterhuis. Achter Foot-C ging de derde prijs naar het jazztrio Blue band. 'Met onder meer een eigen compositie - Bureau Warmoesstraat - lieten de broers Daniël en Jochem van der Hoek en Laurien Folkerts zien geweldig gevoel voor jazzy timing te hebben. Bijzonder is ook de samenstelling van dit trio: een con trabas, viool en toetsen. De jon gens Van der Hoek laten horen dat ze geweldig muzikaal zijn, en de violiste wist ook op haar viool jazzy bluenotes te spelen.' De jury had als tip dat ze 'iets meer vormvast' moesten zijn. 'Maar dat dit een veelbelovend jazzbandje is, staat als een paal boven water. Heel ori gineel.' De aanmoedigingsprijs was voor Ivy Bakker, Fien van der Meer en Eunice Kikkert, die samen de dansgroep Diamond Crew vorm den. De meiden schreven zelf hun choreografie, compleet met ster retjesvuurwerk, en zorgden 'met een aanstekelijke dans voor een mooi schouwspel'. verblijf heb ik mijn verslaving ein delijk een plaats kunnen geven en daarvoor ben ik De Skuul nog altijd erg dankbaar. En we gaan dus ook gewoon door', aldus Barendsen. Ondanks enkele schoonheidsfoutjes riep de jury Annemiek de Ruijter, Martine de Ruijter en Sterre van Sikkeleras, samen Ranking the Stars, uit tot de winnaars van het Ensemblefestival. (Foto Renê pop) als ervaringsdeskundige werkzaam is in de verslavingszorg was één van hen. 'Ik vind het prachtig om te zien, dat er zo velen van jullie hier heen zijn gekomen. Dit mag nooit verloren gaan. Ik kwam hier in 1999 voor het laatst en was toen op sterven na dood. Tijdens dat De meeste van de oud-bewoners zijn al enkele jaren clean en heb ben warme herinneringen aan hun tijd in De Skuul. 'Heel veel oud bewoners bellen nog regelmatig. Vaak voor de gezelligheid, soms als ze in een dip zitten', vertelt Jenneke Wassink van de staf. De grote opkomst verbaast Wassink ook niet zo zeer, 'De Skuul heeft bij velen een grote rol in hun leven gespeeld.' Gedurende de dag druppelen er nog steeds mensen binnen en steeds zijn er kreten van herkenning. Al met al is het een geslaagde dag. Aan het einde van de dag vertrekt ook de laatste bewoner uit De Skuul, maar een definitieve sluiting lijkt afgewend. Met dit nieuws kunnen de bewo ners de reünie met een gerust hart verlaten. prijs wonnen. Overigens waren de bandleden van Jug Bros speciaal voor hen naar de finale gekomen, omdat hun grootste fan - Rein Rij kers - in dit bandje speelt. Het aanbod was bijzonder divers: van een ensemble volwassenen dat barokmuziek speelde tot vier tienermeiden die onder de naam We're sexy and we know it opzwe pende dansen lieten zien. Met z'n allen zorgden ze voor een afwis selende avond, die door het wed strijdelement weliswaar erg span nend was, maar ook bijzonder gezellig en sfeervol. Tijdens het juryberaad beklommen enkele muzikanten van het Fortissimo orkest het podium om moppen te vertellen, compleet met tromgerof fel, net zoals zij altijd na een repe titie doen. De jury bestond uit Wendy Prins (docent koper en dirigent van KTF), Menno Smit (docent gitaar en coördinator van de Popschool); Liesbeth Boeijen (dansdocente) en Bas ten Have van Klif 12. Zij had den een moeilijke taak. Niet alleen door alle kwaliteit en diversiteit, maar ook omdat de ene deelnemer nog maar net op muziek maakt of danst, terwijl de ander al heel wat jaren les heeft. Na afloop vertelde Jac. Betsema is tijdens de ope ning van Kaap Skil vrijdag benoemde tot lid in de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn bijdra ge als duiker aan archeologisch onderzoek van maritiem erfgoed en zijn rol bij het ontstaan van het museum. Betsema kreeg de onderscheiding opgespeld door burgemeester Gis- kes. Jarenlang heeft hij als hobby duiker gedoken voor de Rede van Texel. Hij heeft hiermee bijgedra gen aan het archeologisch onder zoek. In 1980 was hij één van de initiatiefnemers van de oprichting van het Maritiem en Juttersmuse- um dat tegenwoordig Kaap Skill heet. Hij heeft meerdere interes sante en waardevolle vondsten aan het museum in bruikleen gegeven en meegewerkt aan tentoonstellin gen over onderwaterarcheologie. Vanaf 2007 is Betsema nauw betrokken bij de ontwikkeling van de Sumwing en de Jackwing, hier mee leverde hij een grote bijdrage aan de energiezuinige en milieu vriendelijke visserij. Ook is hij uit vinder van de zogenaamde netten- rol, waarmee effectiever gevist kan worden. Aan jong talent geen gebrek op het eiland, of het nu om muziek of dans gaat. Dat bleek vrijdag avond in een tot de laatste stoel toe uitverkocht Klif 12, waar de finale van het Ensemblefestival van Artex werd gehouden. Ze wonnen niet, maar zorgden in het laatste optreden van de avond wel voor de grootste verrassing van het festival: de zes leden van Foot-C. Ze zitten allemaal nog op de basisschool en hebben er bij Artex nog maar een half jaar op de Popschool op zitten. 'Zo jong als ze zijn, weten ze het publiek dank zij een strak optreden aan het swingen te krijgen. Zangeres Roos staat er als een volleerd podium beest bij en de andere muzikanten stemmen de muziek goed op elkaar af. De bassiste Inge wist de zange res te helpen als zij heel eventjes de tekst kwijt was: heel knap en goed samengewerkt', oordeelde de jury over Chris Boekel, Sil van Heerwaarden, Abe Rienstra, Rein Rijkers, Inge Tielemans en Roos Tijssen, die uiteindelijk de tweede De drie meiden van dansgroep Diamond Crew verdienden de aanmoedigingsprijs. Verder heeft Betsema een belang- serij, hierdoor is aan boord van rijk aandeel gehad in het opleiden vrijwel alle Texelse kotters een dui- van de duikers voor de beroepsvis- ker aan boord.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9