Misschien een virtueel Texel opbouwen' 1984: Texelaars schilderden vakantieschip Zonnebloem TEXELSE 11 COURANT ïïexels schilderwerk n Friese haven Op verzoek van de redactie hield Larissa Klaasen, voorzitter van de Jongerenraad, een week een weblog bij. Over koeien en slecht ziendheid, over de jongerenraad en de virtuele wereld, over deadi- nes en de OV-chipkaart. Hieron der een bloemlezing, het com plete weblog is te vinden via www. texelsecourant.nl. (Vrijdag) Mijzelf blijven ontwikkelen, nieuwe dingen leren, nieuwe ervaringen opdoen, alles op alles zetten om iets voor elkaar te krijgen, mij overal opti maal voor inzetten en iets bereiken, dat is meer hoe ik in elkaar zit en wat ik leuk vind! Al iets meer dan een jaar ben ik voorzitter van de JRT en doe dit nog steeds met enorm veel plezier. Zo zat ik vorig jaar ineens voor een overleg in Anna Paulowna, sprak ik ineens met een Tweede Kamerlid en werd het Gemeentehuis een 'thuisbasis'. Vaak krijg ik de vraag hoe ik alles weet te combine ren, want voorzitter van de JRT zijn is één ding, maar daar blijft het niet bij! Ik studeer momenteel Informatica (richting Software Engineering) aan de Hogeschool van Amsterdam, heb mijn eigen webdesign bureau, doe op opdrachtbasis onderzoek naar ICT-(hulp)middelen voor Koninklijke Visio, ben ambassadrice bij Freedom Scientific Benelux waarvoor ik rede lijk wat werkzaamheden verricht, ben op vrije dagen en in de weekeinden te vinden op de boerderij en vind het dan heerlijk om de koeien te melken, zing veel en doe ook nog het een en ander aan helpdeskwerkzaamheden op ICT-gebied. En laat ik dan ook maar meteen met de deur in huis val len, aangezien dit niet 'onbesproken' Bij De Bruinvis in Oudeschild is dinsdagochtend de aftrap verricht van de Rabo AZ Voetbaltoer. De winnaar van het project wint een voetbalclinic onder leiding van AZ-jeugdtrainers bij een voetbal veld in de buurt van de deelne mende school. Naast de Bruinvis neemt ook de Daalderschool mee aan de wedstrijd. De aftrap werd verricht Wouter Maat (leerling van De Bruinvis), Marian Huizinga van de Rabobank en Mar- tijn Stroet, accountmanager bij AZ. Dit werd gedaan door een speciaal voor deze gelegenheid gemaakte bal in een doel op het voetbalveldje van de school te schieten. Het pro ject is bedoeld voor alle groepen 7 en 8 van scholen in de kop van Noord-Holland en bestaat uit een lesprogramma over gezond eten, teambuilding, respect en beweging. Aan het einde van het lesprogramma wordt de eindstand bepaald door een jury die het resultaat van de Met zorg worden de ontwikkelin gen gevolgd rond de zogeheten bergboerenregeling, waarvoor schapenhouders op de Hogeberg al jaren een jaarlijkse bijdrage per hectare ontvangen. Na het zogeheten natuurakkoord van staatssecretaris Bleker zijn de gelden (waarvan onder meer de nationale Nel van der Veen wint klaverjassen Nel van der Veen werd tijdens de vrijdag gehouden paasdrive van klaverjasclub De Doormars uit Oudeschild gehuldigd als club kampioen. Zij eindigde in beide periodes op de eerste plaats. De tweede plaats werd ingenomen door Ynte Adema, derde werd Tiny Kok. Bij de marsen werd de eerste plaats gedeeld door Frans van Wes- tenbrugge en Ynte Adema, die bei den 47 marsen scoorden. De extra- Tevoko naar Amersfoort De dames van volleybalvereni ging Tevoko spelen de voorlaat ste wedstrijd van de competitie zaterdag in Amersfoort tegen Keistad 1. Keistad 1 staat momenteel op de derde plaats en strijdt nog met Spaamestad 1 om de tweede zal blijven in mijn weblog: ik heb een zware visuele beperking en zie nog tussen de 3% en 5% binnen een gezichtsveld van 15 graden. Dit komt eigenlijk neer op dat ik alleen nog grote objecten met felle kleuren kan onderscheiden en dat alleen recht vooruit. Alles boven, onder of aan de zijkanten zie ik niet en voor heel veel dingen gebruik ik dus ook hulpmid delen, waaronder bijvoorbeeld een aangepaste laptop met een screen- reader en brailleleesregel. Een laptop is voor iedereen al belangrijk, maar voor mij maakt het het verschil tus sen wel of niet kunnen studeren en functioneren in deze digitale maat schappij. Ik zie dan wel bijna niks, maar dit hoeft zeker geen obstakel te zijn, integendeel. (Zaterdag) De boerderij is een stukje van mij en mijn persoonlijkheid geworden. Het is voor mij 'the place to be' na een Wie: Larissa Klaassen Studeert: Informatica (Software Engineering) Is: Voorzitter Jongerenraad En ook: ambassadrice bij Free dom Scientific Benelux drukke week. ledereen heeft zo zijn of haar eigen manier om met stress en werkdruk om te gaan en voor mij bleek dit de uitkomst. Soms heb ik wel eens van die momenten dat ik zomaar een halfuur bij een koe in de box zit of dat ze zelf al een knuffel komen halen. Ik blijf het fascinerende beesten vinden. Soms is het wel eens vermoeiend, dat niets vanzelf gaat. De meest simpele dingen gaan dan niet en daar kan ik af en toe best opdrachten bekijkt, maar ook door het aantal stemmen dat de school krijgt van bijvoorbeeld ouders en grootouders. Tijdens een introductie in de klas werd benadrukt dat het geen probleem moet zijn voor welke club je bent. Verder konden de leer lingen vragen stellen over gezond voedsel, AZ en het project. De win nende school mag een voetbalclinic volgen bij één van de Texelse voet parken moeten worden onderhou den) naar de provincie overgeheveld. Achteraf blijkt niet alles te zijn meege rekend en dat Hogebergboeren voor €30.000,- zijn benadeeld. Statenlid Nel Eelman (CDA) heeft verantwoor delijke gedeputeerde Jaap Bond er meerdere keren over aangesproken. 'Maar Jaap zegt dat hij het geld niet puntenprijs ging naar Simon Dros. De paasdrive, waarvoor alle spelers en reservespelers waren uitgeno digd, werd een bijzonder evene ment, dat werd gewonnen door Reina en Jaap Tuitman, die door loting als koppel uit de bus waren gekomen. Zij behaalden de onge kend hoge score van 3015 punten. Jaap Tuitman scoorde het clubre cord van 8942 punten (1600, 2296, 3015, 2031). In totaal behaalde hij zeven marsen. Tweede werd Betsie Blom met 7447 punten, derde werd Gerard Velu (7317 punten). Alle deel nemers gingen met een prijs, een rollade, naar huis. plaats, wat recht geeft op promo tiewedstrijden naar de tweede divi sie. Tevoko, de hekkensluiter, kan met een volle winst van 4-0 nog rechtstreekse degradatie ontlopen, mits ook de concurrenten met 4-0 verliezen. Het zal een zware wed strijd worden, maar Tevoko heeft de moed nog niet opgegeven en zal strijden voor wat het waard is. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Midland in Amersfoort en begint om 16.30 uur. gefrustreerd doorraken. Bijvoorbeeld de komst van de OV-chipkaart een tijdje geleden. Nog steeds heb ik lie ver weer het 'ouderwetse' treinkaart je. Op Amsterdam CS heb je tenminste nog poortjes waar je kunt uitchecken, dus die zijn niet zo moei lijk te vinden. Maar op Amsterdam Amstel staan boven op het perron alleen palen. Gewel dig zoek- spelletje krijg je dan. Zie die palen maar eens te vinden als je ze niet ziet, dat is werkelijk een ramp. Wel een aanrader als je toevallig daar bent en op de trein moet wachten, gewoon eens uitpro beren! ;-) Waar mijn interesse voor de politiek vandaan komt; dat heeft veel met mijn karakter te maken. Ik kan absoluut niet tegen onrechtvaardig heid en wil er dan ook alles aan doen om de situatie gelijkwaardig te krij gen voor iedereen. Dit begon al op 13-jarige leeftijd. Ik blijf het oneerlijk vinden dat iedereen met een funcie- beperking, die dus niet anders kun nen, evenveel moeten betalen voor het openbaar vervoer als anderen die wel de keuze hebben om bijvoor beeld te gaan fietsen. Dat heeft er toen toe geleid dat ik een brief heb gestuurd aan het Ministerie van Ver keer en Waterstaat met de vraag waarom het OV voor mensen met een functiebeperking in Nederland balverenigingen. Stroet wilde nog niet verklappen of er dan ook voet ballers van AZ aanwezig zullen zijn: 'Er moeten natuurlijk wel verrassin gen zijn, maar ik kan al wel vertellen dat jullie training krijgen van echte AZ-trainers', sprak hij de klas toe. Bij zijn vertrek kreeg groep 7 van hem alvast twee voetballen van het pro ject. De Rabobank schonk twee voetballen met de handtekeningen van de spelers van AZ. kan bijpassen. Zeer betreurenswaar dig.' Hans Ghijsels van LTO: 'Het is een nationaal probleem. Maar het mag niet zo zijn dat als je de ene regeling start, je met de andere mag stoppen. Als LTO voeren we hierover overleg met het ministerie.' Het betreft gecompliceerde materie. Voor dit jaar is de bijdrage voor de Hogeberg met kunst en vliegwerk overeind gehou den. museumstuk WAT IS DIT? Welk voorwerp is dit? De foto is opgestuurd door Kaap Skil. Het antwoord kan worden opgestuurd naar redactie- ©texelsecourant.nl. Onder de winnaars verloot het museum in Oudeschild twee toegangskaart jes. Hier het antwoord op de vraag van vorige week. Het voorwerp op de foto is een identificatieplaatje van een Georgische soldaat. Het is gevonden in het Gerritsland. Win naar is geworden Ronald Keijser. Hij krijgt twee gratis toegangkaartjes voor het Luchtvaart- en Oorlogsmu seum Texel '40-'45. niet gratis kan zijn. In België en Duits land is dit al heel wat jaren zo, dus waarom Nederland niet? Ik was toen ook heel verbaasd dat ik een serieu ze reactie terugkreeg. 'Wij bekosti gen al 2/3 deel van het OV in Neder land, nog meer is financieel niet haalbaar.'. Dus toen heb ik maar een mail gestuurd naar het voormalig Gazet van Ant werpen met de vraag hoe zij dat financi eel opge vangen hebben. Ik kreeg keurig een heel pakket met alle stukken, verslagen, begrotingen etc. doorgestuurd en heb dat weer mooi doorgestuurd naar het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Helaas heb ik er daarna nooit meer wat op gehoord. Nog steeds is dit iets waar ik mij heel graag voor wil inzetten, want mijns inziens moet dit haalbaar zijn. Tsja, en toen was ik nog maar 13 jaar... (Zondag) Vorige week was nog zo'n 'deadline- week'. Vrijdag moest het onder zoeksverslag voor mijn studie wor den ingeleverd en ik wilde het niet eerder als 'af' beschouwen voor het (bijna) perfect was, dus dat werd weer een nachtje doorwerken. Ik heb zes weken onderzoek gedaan, voor Koninklijke Visio, naar educatieve Apps voor de iPhone/iPad door mid- De Texelse Courant kon in febru ari 1986 melden dat op Texel een afdeling was opgericht van De Zonnebloem, 'de katholieke ver eniging tot bevordering van het welzijn der zieken van alle gezind ten'. Dit heugelijke feit was ech ter niet de eerste keer dat het eiland met De Zonnebloem te maken kreeg, twee jaar eerder meldde de krant dat de Verenigde Schilders de opdracht hadden gekregen het nieuwe schip van De Zonnebloem van een verflaag te voorzien. Het schip, dat de naam De Zonne bloem zou krijgen, werd gebouwd bij Damen in Bergum en was een lang gekoesterde wens van de orga nisatie. De meerdaagse Rijnreizen waren ongekend populair en een eigen, volledig aangepast schip stond hoog op het verlanglijstje. Het geld voor het schip werd bijeenge bracht tijdens een nationale televi sie-actie, gepresentreerd door Rudy Carell. De dertien aflevering van de 1-2-3-show trekken een miljoenen publiek en brengen 33 miljoen gul den op (omgerekend thans ruim 24 miljoen euro). De Verenigde Schilders werden op het project geattendeerd door de verfleverancier, die wist dat het bedrijf ervaring had met het schilde ren van kotters. Gaandeweg het werk bleek het schilderen van een hospitaalschip echter toch heel iets anders te zijn, zeker omdat de werf bepaalde dat het schip, 'juist wegens de manier waarop het geld voor De Zonnebloem bij elkaar kwam', alles eerste kwaliteit moest zijn en dat het schip de eerste jaren onderhoudsvrij moest blijven. Het plan om het hele schip in eigen beheer te gritstralen en te schilde ren, moest al snel verlaten worden. Want hoewel de Verenigde Schilders al enige ervaring had opgedaan met gritstralen, bleek het niet mogelijk met de beschikbare voorbereidings tijd een dergelijk groot project in eigen huis te houden. Het stralen werd daarom uitbesteed aan Wist Schilders uit Amsterdam. Dat het schilderen meer werk zou zijn dan bij een kotter, was bij het aannemen van de opdracht al duidelijk. Bij het schilderen van een kotter maakte het bedrijf gebruik van chloorrubber- verf, die de onderliggende lagen oploste, waardoor er niet tussen door geschilderd hoefde worden. Omdat deze verf echter de eigen schap had ook rubber en kunststof in kleding op te lossen, kon hij aan del van het gebruik van VoiceOver. Dit heb ik op deze manier mooi kun nen combineren met mijn studie, want de eis daarvoor was dat het of HvA of ICT gerelateerd was! Maar in diezelfde week had ik ook tenta mens, dus dan zijn de nachten ook 'werktijd' (tjsa, dat is wel een nadeel van perfectionistisch zijn...) Zo had ik een aantal weken geleden ook zo'n week waarin je het drukker dan druk hebt met de studie, JRT en onderzoek verrichten of websites maken. Ik moest nog een hoop infor matie en raadsstukken doornemen, de website wilde ik per se voor de vergadering af hebben, de hele ver gadering moest ik nog voorbereiden en er moesten nog een paar mensen uitgenodigd worden, maar ondertus sen moest ik ook nog een practicum inplannen en afmaken, een presenta tie voor mijn studie voorbereiden en een aantal dingen uitzoeken voor het komende blok. Zo zitje aan het einde van de week toch al snel (met reistijd erbij) op een week van 80 uur en dit was de derde, dus toen was ik op vrijdag echt wel behoorlijk 'op'. (Maandag) Vandaag was echt een dag die in het teken stond van de digitale en virtu ele wereld, 's Ochtends alle social media netwerken weer bekeken en bijgewerkt (gebeurt wel een paar keer per dag) en mijn steentje bijge dragen aan een grotere virtuele wereld. Ook zijn alle mails weer beantwoord en alle andere mails de deur uit gedaan; dat kost mij onder tussen ook al wel een paar uur per dag. Soms heb ik er dagen tussen zitten dat er in een minuut meer mails binnenkomen dan er weggaan, en dan typ ik nog wel met 507 tekens boord van De Zonnebloem niet gebruikt worden. Dit betekende dus extra schuurwerk. Ook de kou - de bouw vond plaats tussen oktober en februari - speelde de schilders parten. Hoewel de seg menten waaruit het schip was opge bouwd in een speciaal daarvoor gebouwde loods werden geschil derd, was het staal van de scheeps wand vaak te koud om een goede hechting te krijgen. Daarom werd van bouwplastic steeds een deel van het onderschip overdekt. Een storm die een deel van deze tent vernielde, zorgde weer voor extra vertraging. Al met al werd de zestig ton verf die de klus vergde, verwerkt door een ploeg van vier man. De krant noemt Jos Smit, Wiggert Haring, René Kuiper en Peter Stef- fens, de 'aanspreekbare man' van het schildersbedrijf in Friesland. Net per minuut! Op onze website: www. jongerenraadtexel.nl is allerlei infor matie te vinden, maar ook de laatste agenda en personalia over de leden van de JRT. Deze ga ik nog verder uitbreiden, zodat ook het hele archief te doorzoeken is, inclusief verslagen. Met de komst van de social media is er een compleet nieuwe wereld ont staan en open gegaan. Jongeren lij ken de laatste jaren toch steeds las tiger te bereiken, omdat ze veelal aan het gamen, whappen, twitteren, facebooken en pingen zijn. En zie daar nog maar eens tussen te komen als 'jongere die zich voordoet als voorzitter van de JRT'; dat is nog best lastig! Zo ervaren wij dit allemaal en door middel van de social media hopen we dichterbij de jongeren te kunnen komen. Misschien moeten we wel een heel 'virtueel Texel' opbouwen, waar iedereen in woont met zijn of haar Facebook- of Twit- teraccount en zo inspraak heeft...? U leest het al, geen gedachte is te gek voor deze wereld. Blijkt het nu niet te kunnen, probeer het over een halfjaar nog eens en het is bijna zeker dat het dan wel kan! Dat is het mooie hieraan, er kan zoveel en dat maakt het bijzonder en interessant voor iedereen. De week van- Van Bruggen De volgende blogger in de serie De week van... is oud-Texelaar Arnold van Bruggen uit Amsterdam, die vrijdag zijn website over de Rus senoorlog presenteert. Van Brug gen is documentairemaker en heeft een eigen bedrijf, Prospektor. Archiefstuk Uit het archief van de Texelse Courant als het andere personeel van de werf waren de Texelse schilders slechts van afstand getuige van de doop door de Koningin. Zij behoorden niet tot de vijfhonderd genodigden die dit van nabij mochten meemaken. Een kleine vier maanden na de doop worden de trossen losgegooid voor de eerste vaarvakantie. Na ruim twintig jaar vrijwel onafgebroken in de vaart te zijn geweest, waarbij jaarlijks 33 reizen naar Duitsland en twee reizen door Nederland worden gemaakt, is De Zonnebloem aan vervanging toe en in 2005 loopt in Hardinxveld-Giessendam haar opvolger, De Zonnebloem (II) van stapel. 1-2-3-boot nadert voltooiing AZ-project van start bij De Bruinvis Wouter Maat verricht de aftrap van het project met Martijn Stroet van AZ. Zorg over toekomst Bergboerenregeling

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11