Kiezen voor bouw niet meer gestimuleerd' 'IÜMh 'Subsidie voor sloop en nieuwbouwdat was goed beleid van de overheid TEXELSE 13 COURANT een goede rol gespeeld.' Maar ten Smit: 'Als gemeente stonden we dichter bij de bouwers. Nu is het stil. De afstand is gegroeid.' Piet Kooger: 'De band groeit wel weer. Na het protest in de gemeenteraad is er nu wekelijks contact tussen de gemeente en de bouwgroep. Maar het gebeurt ook dat ambtenaren na drie maanden alweer verdwenen zijn. Jan en Maarten zaten tientallen jaren op dezelfde post.' Maarten Smit: 'Waren er proble men, dan belde je elkaar. En dan kwam je eruit. Op dezelfde mid dag, niet pas een paar maanden later. Nu is het afstandelijker geworden, formeler.' Elko Ver meulen: 'Je had respect voor elkaar, vertrouwen.' Jan Comm- ijs: 'Als ambtenaren hadden we ook meer speelruimte. Wat dat betreft, hadden we in Daan Schil ling een perfecte wethouder. Ik weet nog dat we een keuze moesten maken over het voort bestaan van de verzorgingstehui zen. Er kon er maar één blijven staan. De provincie vond dat we De Gollards moesten slopen, maar dat was een prima gebouw, dat we liever lieten staan. Bij de gemeente vonden we dat we beter Sint Jan konden slopen. We zijn ermee aan de slag gegaan en uiteindelijk is Sint Jan gesloopt. We kregen de ruimte van het bestuur om ons werk te doen. We zaten minder in een keurslijf.' Maarten Smit: 'Daan zei altijd: Als het niet goed gaat, hoor ik het wel.' Jan Commijs: 'Wij toetsten in de geest van een plan. Natuurlijk was er wel eens discussie, maar we dachten altijd oplossingsgericht.' Maarten Smit: 'Ik durf niet te zeggen of dat nog zo is. Ik ben nu vijf jaar weg en ken er bijna niemand meer.' Jan Commijs: 'Er is een hoop veranderd. Het zou goed zijn als ambtenaren een tijdje ervaring opdoen in het bedrijfsle ven. Dan leer je de zaken ook van een andere kant te bekijken. Ambtenaren moeten goed besef fen dat ze door de burger worden betaald.' Nico van Heerwaarden: 'De sub sidiëring voor isolatie werkt wel goed. Daar hebben we veel werk aan te danken. Positief zijn ook de uitbreidingsmogelijkheden van vakantiewoningen naar hon derd vierkante meter. We gaan straks zeven panden verbouwen. Dat is een jaar werk.' Elko Vermeulen: 'We hebben veel werk door de monumentenzorg gehad. Je liet één muur staan en je kreeg bijna alles gesubsidi eerd. In Oosterend is op die manier heel veel opgeknapt. Het werkte van twee kanten. Niet alleen doordat je zoveel geld terug kreeg, maar ook doordat iemand niet wilde achterblijven als zijn buren weer een prachtig opgeknapt huis hadden. Dat soort constructies zijn er door de achttien jaar terug kwam in de bouw alles anders was. De machines, de afkortingen.' Piet Kooger: 'We hebben best veel mooie dingen gemaakt. Hard gewerkt, ook. Soms moesten we wekenlang tot 's avonds laat overwerken om een klus af te krijgen. Dat was ook een keer op De Krim. Toen het werd geopend, werd iedereen uitvoe rig bedankt door directeur Mar tin Warnaar. Behalve de tegel zetters. Zo ging dat soms.' Vul aan: 'Voor een gezonde bouwsector in de toekomst moeten we...' Maarten Smit: 'Jonge bouwvak kers opleiden, dat is heel belangrijk. Het werk zit nu in een dip, maar dat herstelt zich en dan moet de kwaliteit wel zijn gewaarborgd. Je moet investeren in de toekomst.' Piet Kooger: 'Dat zal niet gemakkelijk zijn. Bij de verbouw van de Bakkerstichting was de jongste medewerker 46 jaar. Als je vroeger op een bouwplaats aan het werk was, dan dacht je wel eens: hé, dat is een ouwe vent. Nu is het precies anders om en zie je wel eens iemand van wie je denkt: hé, dat is een jochie.' Kees van de Werve: 'Er is tegen woordig ook weinig tijd om jon gens goed op te leiden. Alles moet snel.' Piet Kooger: 'Dat heeft met de loonkosten te maken. Als ze van school komen, zijn ze al duur.' Kees Keijzer vertelt een anekdote over zijn vader, die hem als zijn leermeester eens tot drie keer toe een muurtje liet slopen en weer opmetselen. Grijnzend: 'Als ik toen de kracht had gehad, had ik 'm hartstikke doodgemaakt. Maar achteraf moet ik toegeven: ik heb er veel van geleerd.' Elko Vermeulen: 'Kiezen voor de bouwsector wordt op school niet meer gestimuleerd. Alles wat je met je handen maakt, is minderwaardig.' Piet Kooger: 'Dat is de houding van de hele bevolking. Mensen willen van alles een beetje doen, in plaats van zich ergens in te specialise ren.' De namen van Wil Huizinga en 'meester' Bouwman, docen ten op de toenmalige LTS, klin ken. Nico van Heerwaarden: 'Zulke mensen gaven je het idee dat de wereld voor je open lag. Ze straalden enthousiasme uit en kregen het voor elkaar dat veel jongens voor het beroeps onderwijs kozen.' (Met dank aan Viktoriya van Ree, voor alle voorbereidende werkzaamheden.) Gerard Timmerman en Joop Rommets. bezuinigingen nu bijna niet meer.' Elko Vermeulen: 'Met die rege ling voor sloop en nieuwbouw zou nu nog veel werk binnen te halen zijn. Projecten genoeg: het raadhuis, de gereformeerde kerk in Oosterend, Achtertune.' Jan Commijs: 'Het gebouw van De Waerden aan de Haffelderweg zou ook een mooie klus zijn. Dat voldoet ook niet meer. Maar bij de bouw van een kinderdag verblijf in Leeuwarden. Een prachtig plan, echt waar, maar alle banken haken af. Ook de Rabobank.' Elko Vermeulen: 'De Rabobank doet het zo slecht niet. Maar ook zij hebben te maken met de beslissingen van hogerhand.' Willem van Duijn, wat deed jij voor werk bij de gemeente? heb nooit iets hoeven laten afbre ken. Dat had niet alleen te maken met mijn controles, maar ook met het verantwoordelijkheids gevoel van de aannemer zelf.' In de volksmond wordt wel eens gezegd: 'Als je een plat dak wil, dan moet je een punt dak aanvragen en andersom.' Maarten Smit: 'Er is wel eens discussie geweest. Maar dat zijn Waar zijn jullie het meest trots op? Kees Keijzer: 'Ik heb bij Halfweg aan de Hoornderweg eens gedraaide palen gemetseld. Bart Eelman was de eigenaar en hij wilde iets aparts bij zijn oprit. Ik had die palen als jochie eens in een bouwblaadje gezien. Maar hoe doe je dat? Ik heb er lang over nagedacht, maar toen wist ik hoe ik het moest maken. Ik helaas, die subsidiëring bestaat niet meer.' Nico van Heerwaarden: 'Het is niet alleen de overheid die daar schuld aan heeft. De banken doen ook moeilijker. Het wordt steeds moeilijker een lening te krijgen.' Piet Kooger: 'De banken zijn inderdaad een belangrijke oorzaak van alle ellende. Zij draaien nu alle kranen dicht.' Van Heerwaarden: 'Wij zijn betrokken 'Ik ben begonnen bij bouw- en woningtoezicht. Later heb ik ook andere dingen gedaan, waaron der monumentenzorg. Problemen met aannemers heb ik nooit gehad. Er werd goed gebouwd.' Co Koomen: 'Er werd op Texel sowieso doorgaans goed gebouwd.' Elko Vermeulen: 'Je laat het wel om rot te bouwen. Op zo'n klein eiland is dat zo bekend.' Willem van Duijn: 'Ik uitzonderingen.' Kees Keijzer: 'Maar het is wél gebeurd. In Plan Zuid (in Den Burg, red.) vroeg een bewoner vergunning aan voor een plat dak. Maar dat kon allemaal niet, volgens de gemeente. Hij moest een puntdak bouwen. Toen zijn buurman later een vergunning voor een puntdak vroeg, moest hij een plat dak bouwen. Dat is echt gebeurd.' was er net mee klaar, toen er een auto langs kwam. Hij stopte met gierende banden. Kwam er een man uit die zei: ik ben ook met selaar, hoe doe je dat? Ik ant woordde: dat moet je zelf maar bedenken, dat heb ik ook gedaan.' Co Koomen: 'Ik heb geen bijzon der werk waar ik trots op ben. Maar ik weet wel dat toen ik na Een beeld van de oostkant van De Koog, waar in 1994 hotel Greenside werd gebouwd. De vakantiewoningen op 't Stappeland stonden er al.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 13