Vergaderingen duurden drie minutende nazit vier uur Café-elftal groeide uit tot bloeiende zaalvoetbalvereniging TEXELSE 15 COURANT Geldprijs MyBeach paal 17 'ONLm —JAC AVOtSK 'tN TIJ CC Drie generaties Stiekema waren actief als zaalvoetballers bij Casino. Van links naar rechts: initiatiefnemer Eddy Stiekema, kleinzoon Jeffrey Eelman, echtgenote Aatje Stiekema en dochter Cintha Eelman-Stiekema. (Foto Joop Rommets) Een samengeraapt zootje, gefor meerd in het café, dat in de begindagen af en toe een voet balwedstrijdje speelde en dat in 1972 voor het eerst meedeed aan de zomeravondcompetitie voor bedrijfselftallen. Dat was het begin van Bedrijfs- en Zaal voetbalvereniging Casino, die zondag 15 april veertig jaar bestaat. 'Het was vrijheid blijheid en gezel ligheid was troef, kijkt Eddy Stie kema terug op het prille begin van de jubilerende vereniging. Hij zelf was in 1971 uitbater van Casino geworden, een bar die van ouds her vooral populair was onder rooms-katholieke jongeren. Ze zaten er op dansles en dronken er na hun wedstrijden bij de Texelse Boys een biertje. Onder Stiekema ontstond een gemêleerd publiek. De aantrekkings kracht op het jon ge uitgaanspubliek was onverminderd groot, terwijl ook de oude kern gewoon bleef komen. Dat was goed te zien aan de elftal len die spontaan en ter plekke aan de bar werden geformeerd om tegen andere cafés te voetballen. 'Het allereerste voetbalteam was een merkwaardig samenraapsel van jong en oud, van actieve en niet-actieve voetballers. De voet balcapaciteiten liepen enorm uit een', staat te lezen in het jubileum- krantje dat in 1987 bij het 15-jarig bestaan van ZW Casino verscheen en dat de ondertitel 'van pioniers clubje tot bloeiende zaalvoetbal vereniging' meekreeg. Op 15 april 1972 kwam er enige structuur in, toen Casino zich inschreef voor de zomeravond competitie voor bedrijfselftallen. Om mee te mogen doen, was het nodig een officiële vereniging te vormen, zodat spelers bij ongeluk ken gedekt zouden zijn door de verzekering. Kennelijk had Stie kema een vooruitziende blik, want drie jaar voordat sporthal Ons Genoegen werd geopend, liet hij de nieuwe club bij de KNVB regi streren onder de naam Bedrijfs- en Zaalvoetbalvereniging Casino. Het zomeravondvoetbal was een populaire bezigheid. De eerste onder de vlag van de KNVB gespeelde strijd werd in 1971 gewonnen door een team dat zich Jonge Agrariërs noemde. Een jaar later ging de zege naar Gempo, dat in de finale J'elleboog versloeg. Casino werd vijfde, met in de jubi leumkrant de aantekening dat van 'aartsrivaal De Zwaan nipt met 2-1 werd verloren'. 'We voetbalden op de velden in De Waal en Oude- schild. De teams kwamen uit alle geledingen. Ik herinner me dat ook De Koffiebar en JKM, het bouwbe drijf van Wim Koorn z'n vader, meededen. En volgens mij ook de Prins Hendrikpolder. Het ging voor al om de gezelligheid. Daarom gold de beperking dat je niet meer dan vijf of zes actieve voetballers in je team mocht hebben. Bij ons speel den een paar heel goede voetbal lers, die om welke reden dan ook bij hun club waren weggegaan. Henk Hin had bij ZDH gespeeld, Hans Witte kon zo met Texel 1 meedoen en Frits Bakker en Gijs Jansen konden er ook wat van. Eigenlijk waren we het team van de dissidenten', lacht Stiekema. Terwijl voetbal elders nog uitslui tend door mannen werd beoefend, formeerden ook vrouwelijke bezoe kers van Casino een team. Onder leiding van Ruud Beers werd getraind op het veld van Texelse Boys, dat toen nog aan de Wester- weg, een kilometer buiten Den Burg, lag. Ook de dames, onder wie Stiekema's vrouw Aatje, speel den af en toe een wedstrijd, onder meer tegen hun seksegenoten van café De Spyker uit Den Hoorn. Al te serieus was het allemaal niet. 'Damesvoetbal was in het begin vooral een soort van circusattrac tie, ter vermaak van de mannelijke toeschouwers', aldus het jubileum- krantje. Toen de KNVB een paar jaar later besloot een competitie voor dames te beginnen, meldde een groot deel van de Texelse voetbalsters zich bij Texelse Boys en was het eerste officiële dameselftal een feit. In 1975 ging sporthal Ons Genoe gen open en maakte Texel kennis met het fenomeen zaalvoetbal. Casino was er vanaf het eerste fluitsignaal bij. Uit het jubileum- krantje: 'De shirtjes die nog van het bedrijfsvoetbal over waren, konden mooi worden gebruikt, gymschoe nen had iedereen wel en Eddy Stiekema betaalde het inschrijfgeld en regelde wat er verder te regelen viel. Bestuursvergaderingen waren overbodig. Even overleggen in de voormalige voorbar van Casino was voldoende om alles op rolle tjes te laten verlopen.' Ook nadat Stiekema zich wegens groeiende drukte had teruggetrok ken uit de organisatie, veranderde er weinig. Eén per keer jaar meldde het bestuur zich ten huize van de sponsor voor een vergadering, die werd gecombineerd met een hapje eten. 'We vroegen Eddy hoeveel hij dat jaar wilde sponsoren. Dan wis ten we hoeveel geld er verder nog nodig was om de kosten te dek ken. Dat moest uit de contributie komen. De jeugd voetbalde aan vankelijk voor niks. Toen dat te gek werd, gingen we op zoek naar shirtsponsors', vertelt Willem 'Parel' Roeper, die jarenlang de functie van secretaris en voorzitter vervulde. 'Jaarvergaderingen duur den drie minuten, de nazit vier uur. Zo gezellig was het. De opkomst was altijd honderd procent.' Een terugkerend evenement was het AVRO's Toppoptoernooi, ont staan dankzij de DJ's die 's zomers geregeld plaatjes draaiden in Casi no en georganiseerd door het bestuur van de vereniging. Deden in de beginjaren vooral caféteams mee, bij het jubileum in 1987 was zelfs sprake van een tweedaags toernooi voor heren, dames en junioren. Onder de tientallen teams waren er met namen als De Toe komst, Wasserij Best, Nissan en KSMT. Ondanks de ongedwongen sfeer, werden ook prestaties bij Casino niet onbelangrijk gevonden. Toen er eens een belangrijke wedstrijd voor de deur stond, reed Stiekema naar Amsterdam om de daar stu derende Jan Pool, 'een belangrijke pion in het team', op te halen. Na afloop kreeg Pool reisgeld om de trein terug te kunnen betalen. Ook doelman Jos Wessels, die in Hoorn studeerde, reed voor een doorde weekse wedstrijd voor twee tien tjes treingeld heen en weer. In 1980 kreeg Casino er een twee de team bij en gingen de fanatiek ste voetballers in het eerste en de mannen wie het vooral om de gezelligheid ging in het tweede spelen. Des te opmerkelijk was het dat de 'reserves' direct kampioen werden. Om het te vieren, stelde Stiekema, zelf ook lid van het kam pioensteam, een vat bier beschik baar. Dat werd binnen de kortste keren soldaat gemaakt. 'Ik ging even naar huis om m'n spullen weg te brengen en toen ik een half uur tje later in Casino kwam, was het vat leeggetapt', herinnert Roeper zich. Bij de bestaande voetbalverenigin gen werd met argwaan naar de zaalvoetballers gekeken. Bang voor blessures ontraadden de besturen hun leden zich met de nieuwe sport in te laten. Vergeefs, want zelfs het eerste elftal van SV Texel telde al snel een flink aantal zaalvoetballers. Tussen Casino en Texelse Boys heerste aanvanke lijk een haat-lief deverhouding. Om meer greep op 'het gebeuren' te krijgen, ontwikkel de het bestuur van de Boys in 1982 het plan om alle zaalvoetballers van de vereniging in één zaalvoetbalclub onder te brengen. Omdat de meesten bij Casino voetbalden, lag een fusie voor de hand. Het bestuur van Casino weigerde echter, bang dat de vereniging te groot zou worden en het gezelligheidsaspect zou verdwijnen. Drie jaar later kwam het, onder auspiciën van Gerard Veeger, penningmeester van de Boys én lid van Casino, alsnog tot een samenwerking en stapten de zaalvoetballers van Texelse Boys over naar Casino, dat in één klap van 28 naar 130 leden en van 3 naar 15 teams groeide. Na het groots gevierde 15-jarig jubileum in 1987 kende Casino z'n ups en downs. Het eerste team, bestaand uit Gerard en Ron Boog aard, Bert Witte, Kees van Heer waarden, Alfred Bakker en keeper Kees Kooij, veroverde in 1989 en 1990 het kampioenschap in de hoofdklasse. Een mooi succes boekten dezelfde voetballers, van wie sommigen al aardig op leeftijd, in 1998, toen ze in een bloedstol lende bekerfinale verrassend het sterke J'elleboog met 1-0 versloe gen. Veel minder rooskleurig was het ledenverloop. 'Op een gegeven moment hadden we nog maar één team. Onze leden werden steeds ouder en er kwamen bijna geen nieuwe leden meer bij. Ik was zelf in die tijd coach, maar het gebeur de wel dat als we geen wisselspe lers hadden ik op doel moest', vertelt Gerard Veeger, die sinds 1994 het voorzitterschap vervult. 'Dat kwam ook doordat Casino als bedrijf niet meer bestond. De betrokkenheid werd kleiner. Wél hadden we af en toe een jeugd- team, geleid door Status Dick Wit te.' In 2004 keerde het tij. Een belang rijke rol speelden Sander, Ruben en Matthijs Legierse, die een brief stuurden dat ze samen met een paar vrienden bij Casino wilden komen voetballen en dat hun oom Theo Legierse, eigenaar van de Sportshop, wel sponsor wilde wor den. Veeger: 'We kregen er zomaar een team bij. En later nog één en nog één. Eén daarvan was een talentvol jeugdteam dat door Gerard Boogaard werd gecoacht en van De Krim kwam. Het is ons huidige eerste team, met jongens als Remco en Bart Boogaard en Hidde Struick. In totaal hebben we nu negen teams, waarvan zes bij de jeugd. Na een kampioenschap komen de andere verenigingen shoppen en kan het gebeuren dat je zomaar een paar sterke spelers kwijt raakt. Maar we hebben een stevige basis, waarbij de gezellig heid nog steeds een belangrijke rol speelt. Erg blij zijn we met de steun van Martin en llsa Koorn, die een Ganzenpopulatie gestabiliseerd Jagers hebben afgelopen winter bijna zesduizend grauwe ganzen geschoten. Het vlees weet z'n weg naar de consument steeds beter te vinden. Waar de popula tie voorgaande jaren groeide, lijkt die nu gestabiliseerd. Er zijn nagenoeg net zoveel eieren geprikt als vorig jaar. Het afschot betreft voornamelijk grauwe ganzen. Ze mogen als schadelijk wild worden geschoten, waarvoor de provincie per perceel een ontheffing moet afgeven. 'Een hele papierwinkel en er wordt flink gecontroleerd', verzucht Ard Saai van de Wildbeheereenheid Texel, die de jacht coördineert. 'Gelukkig hebben we een aantal heel fana tieke jagers die flink achter de Stichting De Noordzee, Strand paviljoen Paal 17 en Zandbank Texel hebben voor het project MyBeach €6.500,- gekregen uit het Promotiebudget Noord-Hol land. MyBeach is een honderd procent afvalvrije zone op het strand, waar de gemeente of het paviljoen niet opruimt, maar bezoekers dat zelf doen. De prijzen werden deze week op Landgoed Beeckestijn uitgereikt door gedeputeerde Jan van Run van de provincie Noord-Holland. Stichting De Noordzee is trots dat MyBeach op Texel samen met vier andere projecten is gekozen uit 22 D66: 'Kattendag' Een Kattendag waarop Texelaars tegen een gereduceerd tarief hun katten kunnen laten chippen, ste riliseren of castreren. Dat plan lanceert D66. Op Texel lopen teveel zwerfkatten rond. Een deel daarvan geeft over last in de dorpen, een ander deel is voor zichzelf gaan zorgen in de natuur. Dat is de reden dat de raad woensdag 18 april de beleidsnotitie Opvang Zwerfdieren vaststelt. Met het chippen, steriliseren of castreren pleit D66 voor preventieve maatre gelen: 'Wij denken dat we daarmee een goede stap zetten aan de voor kant van het kattenprobleem.' Lezing sterren Op uitnodiging van volkssterren wacht De Jager geeft dr. Cees Veth vrijdag 20 april een lezing. Deze heeft als titel Inzoomen op Orion - ontstaan en levensloop van ster ren. De lezing vindt plaats in De Slinger op het terrein van Ecomare en begint om 20.00 uur. Entree €5,-; donateurs hebben gratis toegang. paar jaar geleden de Sportshop overnamen en ons sindsdien spon soren. Dat is niet vanzelfsprekend, in deze financieel moeilijke tijd, maar ze doen het wel.' Bij de KNVB staat de vereniging sindsdien geregistreerd als Casino/ Sport2000 Texel. Veeger: 'Bij de jeugd heetten we een paar jaar geleden nog Sportshop en nu Sport 2000. De naam Casino, toch tientallen jaren een begrip, zegt ze niks meer en wordt alleen nog door de ouderen gebruikt.' Berustend: 'Dat vind ik wel jammer, maar het is niet anders.' Joop Rommets ganzen aanzitten. Daar zijn we erg blij mee, want de ganzen richten veel schade aan.' Hoeveel schade de ganzen afgelopen winter heb ben aangericht kon Saai gisteren niet zeggen. De vraag naar ganzenvlees neemt toe. Het gaat onder meer naar poe liers en slagers. De Wildbeheer eenheid geeft ook ganzenvlees aan de Texelse Voedselbank. Momen teel wordt er minder gejaagd, omdat veel ganzen op nesten zit ten en het boerenland met rust laten. Overigens waren veel van de ganzen die zijn afgeschoten hier om te overwinteren, broeden doen deze trekvogels in Scandinavische landen. Op Texel zijn momenteel circa anderhalfduizend broedpa- ren, ongeveer net zoveel als vorig jaar. Het aantal geprikte eieren ligt rond de tienduizend. Daarnaast zijn er naar schatting vijfduizend jonge ganzen op het eiland, die niet broeden. inzendingen. Met het geld wordt in juni bij paal 17 de eerste Texelse MyBeach geopend. Dit gebeurt in samenwerking met meerdere lokale partijen, zoals strandpavil joen Paal 17, Zandbank Texel, Ecomare en VW Texel. Stichting De Noordzee is op zoek naar aan vullende financiering om meerdere MyBeaches op Texel te kunnen openen. Strand bezoekers kiezen er volgens Stichting Noordzee voor om op het schone MyBeach- strand te gaan liggen. 'Net als praten of bellen in een stiltecoupé in de trein, is het "not done" om afval op een (duidelijk gemarkeerd) MyBeach achter te laten.' In de zomer vinden er diverse activitei ten plaats die in het teken staan van schone stranden en een gezonde Noordzee. Poëziedienst in Maartenskerk Veel gelovigen ervaren de dagen rond Pasen als bijzonder intens. Begrippen als pijn, dood, leegte, rouw, verbijsterende opstanding, verbijsterende vreugde en verschij ning spelen daarbij een belangrijke rol. 'Met wie voelt u zich verwant?', vragen de organisatoren van een speciale poëziedienst, die zondag 15 april in de Maartenskerk in Oos terend wordt gehouden. 'Bent u misschien zelf wel een Emmaüs- ganger? Een visserman wiens net ten overvol raken, een kind dat zich geborgen weet in z'n doop naam, in sterrenkers geschreven?' Een antwoord geven ze niet, wel een kleine aanwijzing: 'Goddank zijn er dichters die iets van wat eigenlijk onzegbaar is, kunnen uit drukken.' De dienst begint om 19.00 uur. Voorganger is Krista Mirjam Dijker man. Na afloop wordt koffie en thee geschonken in kerkelijk cen trum De Parel. Het bedrijfsteam dat in 1973 tweede werd in de zomeravondcompetitie. Staand: Kees Commandeur, Jan List, Ko Lexmond, Enno Drijver, Peter Witte en Kees Kuip. Hurkend: Wim van der Gracht, Gijs Jansen, Theo van Heerwaarden, Kick Smit, Roel Terpstra en Eddy Stiekema. Jubileumtoe rnooi Geen receptie voor de jubilerende ZW Casino/Sport2000 Texel, maar een groot toernooi, dat zaterdag 14 april in sporthal Ons Genoegen wordt gehouden. Het evenement is georganiseerd door Bart Boogaard, lid van het eerste team, die als student Sportma- nagement studiepunten met de organisatie verdient. Boogaard heeft alle jeugdspelers (van E- pupillen tot C-junioren) van het hele eiland uitgenodigd, door elkaar 'gehusseld' en bij elkaar gebracht in zestien gelegenheids teams. Het toernooi begint om 14.00 uur met de jongste categorie en duurt tot 22.30 uur. Tussen 22.45 en middernacht treden de senioren teams van Casino tegen elkaar in het strijdperk, waarna het tijd is voor de 'naborrel'.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 15