amen 'Vrede en stabiliteit bij gelijke kansen' TEXELSE 5 COURANT KLV vergadert in 't Skiltje DONDERDAG 12 APRIL 2012 Herdenking De tweede generatie slachtoffers waar het hier om gaat, hebben geen schuld aan de wandaden van hun ouders. Maar voor de echte tweede generatie slachtoffers is het bezoek van de zoon van Rijk de Vries niet fijn en hoort dit niet thuis op de Dodenherdenking. Mijn vader, Kor Dijkema, zat in de Ver zetsgroep Garrelsweer en in de Landelijke Knokploegen, met als doel het in leven houden van onderduikers. Daar is onlangs een boek over geschreven door Ineke Kerssies. 50 verzetsvrienden van vader zijn bij dat werk vermoord. Ook mijn vader werd vogelvrij ver klaard, maar was tijdens een over val door 25 Nederlandse en Duitse nazi's net even sneller. 25 jaar na de oorlog was hij gesloopt en pas na 36 jaar kreeg hij erkenning en rust door een onderscheiding van de Koningin persoonlijk. Als gevolg van de verzetsdaden van vader heeft ons gezin veel ellende mee gemaakt. Daar is geen aandacht voor en die wil ik ook niet. Maar het voorgenomen softe gedoe bij de dodenherdenking op Texel kwetst mij zeer. Herdenking (2) Het bericht dat een zoon van een NSB'er bij de 4-meiviering zal zijn, viel mij op. Laten wij niet vergeten, dat het volkomen ver werpelijk is mensen te verraden en over te leveren en met de vij and te heulen. Maar wat moet het verschrikkelijk zijn het kind van NSB'ers te zijn, van ouders waar buren - met reden - doodsbe nauwd voor waren. Dat is voor kinderen een straf die een heel leven duurt, want iedereen wil graag trots op zijn ouders zijn. Maar mag je de fouten van ouders, ook al waren ze nog zo verschrikkelijk, aan hun kinderen verwijten? Is er een andere moge lijkheid, dan kind van je ouders te zijn? Ik snap wel heel goed, dat het héél gevoelig ligt op 4 mei. Waarom ik de gevoeligheid begrijp? Mijn vader is in oktober 1943 opgepakt, heeft in Vught en later in Dachau gezeten, dat was lij den. Toen hij na de bevrijding terug kwam, is hij met dankbaar heid weer aan het werk gegaan. Ook hij was verraden (door een NSB'er). Laten wij echter samen hérdenken en nadenken en op 5 mei vieren hoe geweldig, niet onder woorden te brengen, vrij heid is. Arieta Tijssen-Remiëns, Den Burg. Molenkoog opent met lawaaioptocht Het seizoen van zwembad Molenkoog in Den Burg start dinsdag 1 mei om 11.30 uur, met een lawaaioptocht die vanaf de Groeneplaats naar het zwem bad trekt. Dat opent om 12.00 uur de deuren voor een nieuw badseizoen. Naast de reguliere activiteiten, zoals zwemlessen voor kinderen en volwassenen en aquajoggen, organiseert het team van Molenk oog dit seizoen ook weer de kam pioenschappen bommetje duiken en watertrappelen en worden in de schoolvakanties snorkelen, pop duiken en waterpolo aangeboden. De particuliere zwemlessen starten op maandag 7 mei. Inschrijven kan aan de kassa of via www.molenk- oog.nl. Ook dit jaar wordt met het leerlingvolgsysteem gewerkt. Ook wordt weer de mogelijkheid gebo den voor het trim- en banenzwem- men, iedere dag van 8.30 tot 9.00 uur, tussen 12.00 en 13.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. De ver koop van abonnementen vindt plaats op donderdag 26 en vrijdag 27 april van 12.00 uur tot 16.00 uur. Alle abonnementen kunnen ook online besteld en betaald worden. De voorverkoopprijs blijft gelden tot en met dinsdag 8 mei. Voor meer informatie, tel. 313373 of www.molenkoog.nl. Het scheppen van gelijke kansen biedt kans op vrede, vrijheid en stabiliteit. Dat stelde comman dant Stefan Nommensen van de Joost Dourleinkazerne vrijdag bij de jaarlijkse herdenking van de tien Texelaars die op 6 april 1945 op de Mok door de Duitse bezetter werden doodgescho ten. Het was vrijdag 67 jaar geleden dat de Russenoorlog uitbrak, nadat de Georgische soldaten in het 822ste infanteriebataljon tegen de Duitse soldaten van hetzelfde bataljon in opstand waren gekomen. Een van de eerste reacties van de Duitse soldaten was het oppakken van veertien willekeurige Texelaars in Den Burg, waarna ze met een legertruck naar de Mok werden gebracht. Andries Pen, Herman Pen, Jan Witte, Johan Duinker, Gerrit Broek man, Jos Oremus, Cornelis Witte, Willem Keijzer, Piet Keijzer en Petrus Ruimers werden daar geëxecuteerd. Theo van Heerwaar den, Wim Mulder, W.L. Bakker en Cor Kievits zagen kans voortijdig van de wagen te springen en ont kwamen daarmee aan hun execu tie. De laatste was vrijdag net als voorgaande jaren aanwezig bij de herdenking. Commandant Nommensen benoemde de tien gefusilleerde Texelaars als slachtoffers van een nietsontziende nazi-terreur die 'de illusie van vrijheid aan flarden scheurde'. Hij brak een lans voor gelijkheid van kansen om conflic ten te voorkomen. Nommensen benoemde hoe in ongelijkheid op het gebied van welvaart, kennis en respect of schaarste aan elemen taire zaken als drinken en voedsel bodems voor conflicten zijn zolang ongelijkheid in stand blijft. Burgemeester Francine Giskes kaartte aan dat mensen die de oor log overleefden ook als slachtof fers beschouwd kunnen worden, evenals hun kinderen wanneer er sprake was van bijvoorbeeld foute ouders of wanneer iemand een kind van een soldaat bleek te zijn. Ze haalde een onderzoek aan waaruit bleek dat 86 procent van de Nederlanders vindt dat de her denking van de Tweede Wereld oorlog moet blijven bestaan, maar dat dan wel alle slachtoffers van meerdere oorlogen moeten worden herdacht. Die ontwikkeling is al een aantal jaar gaande. Geestelijke Jan Wojieck ging die per in op de betekenis van monu menten om te voorkomen dat gebeurtenissen wegzakken in de vergetelheid. Alle drie lieten ze in hun toespraken doorklinken dat vrede en vrijheid geen vanzelfspre kendheden zijn, maar situaties die continu moeten worden onderhou den. Wojieck: 'We moeten niet ver geten dat het eens anders is geweest.' Na de toespraken werden kransen gelegd bij het Russisch-orthodox kruis dat sinds 2004 buiten de poort van de Joost Dourleinkazer ne staat. Het kruis werd daar des tijds op initiatief van majoor Aad van Gils geplaatst. Sindsdien is er jaarlijks op 6 april een nabestaan- dendag om de slachtoffers te her denken. De herdenking werd bijge woond door circa zestig mensen. Herdenking (3) Het is 66 jaar geleden dat, op 4 mei 1946, de eerste herdenking van de Tweede Wereldoorlog plaatsvond voor de leerlingen van de MULO in de voormalige zeevaartschool in Den Burg. leder jaar herinner ik mij het snik kende meisje en de jongen wier vaders in de laatste maand voor het einde van deze verschrikkelijke oorlog door de Duitse bezetters waren gefusilleerd als represaille wegens vermeende hulp aan de in opstand gekomen Georgiërs. Ik stond in dat groepje leerlingen en had door de grond willen gaan. Mijn ouders waren fout geweest. Wij hadden achter de Duitsers aan gelopen die hun vaders hadden omgebracht. Ik schaamde mij. Mijn vader, sociaal voor zijn medemen sen, was sinds 1932 lid van de partij die later met de Duitsers sympathiseerde. Het ware beter geweest als hij zijn sociale gevoe lens op een andere manier in prak tijk had gebracht. De uitdrukking 'fout zijn geweest' moet wel genu anceerd worden uitgelegd. In juni 1944,12 jaar oud, had ik het eiland verlaten om pas in april 1946, terug te komen. In die twee jaar had ik het een en ander meegemaakt. Maar dat was niet te vergelijken met wat de Texelaars overkwam in de Russenoorlog, slechts één maand voor de bevrijding, nadat het eiland de oorlog redelijk goed was doorgekomen. Wij zijn gestraft. Mijn moeder zat samen met mij enkele maanden achter prikkel draad, zij kwam na een jaar vrij. Met de bedoeling er een tradi tie van te maken, wil KLV Texel de jaarlijkse ledenvergaderin gen vanaf dit jaar bij toerbeurt in één van de dorpshuizen beleggen. De eerste is van avond (donderdag 12 april) in 't Skiltje in Oudeschild en begint om 20.00 uur. KLV Texel maakt met het initiatief een gebaar naar de achterban, die zich kenmerkt door verschei denheid en kleinschaligheid en over heel Texel verspreid diverse logiesvormen aanbiedt. 'Veel zijn ook betrokken bij het wel en wee in het eigen dorp, waarin het dorpshuis vaak een spilfunctie vervult. Het ligt dus erg voor de hand om onze bijeenkomst in een Deelnemers aan de herdenking bij de Mok bekijken de namen van de tien Texelaars die op 6 april 1945 door de Duitse bezetter werden geëxecuteerd. Foto Jeroen ven Hettum) Mijn vader kwam op 20 januari 1947 vrij uit kamp De Vlijt en over leed twee jaar later in de nog bestaande bunker (de 'paarden- bunker') bij Texla waar wij woon den. Daarentegen werd ik op Texel in de naoorlogse jaren ook op allerlei manieren gesteund en daaraan bewaar ik hartverwarmende herin neringen.Die steun kwam van de leraren van de MULO, onder wie de nog in leven zijnde Ab Peetoom, die mij achter de broek zaten, de leden van toneelvereniging Het Masker die het voor mij opnamen toen iemand problemen maakte vanwege mijn foute ouders. Tot 1949 woonden wij in de paarden- bunker. Melkboer Nan Huisman bracht elke twee weken 14 gulden van de kerk. De buren gaven ons aansluiting op hun elektriciteit, zonder hiervoor geld te vragen. En zo is er meer geweest waarvoor ik dankbaar mag zijn. In september 1952 verliet ik Texel om bij ver schillende internationale exporton dernemingen ruim dertig jaar in het buitenland te werken. Ik woon nu al weer 23 jaar in Spanje en werd vorige maand 80 jaar. Ik las dat bij de aanstaande herdenking in Den Burg het onderwerp 'kinderen van foute ouders' aan de orde komt in aanwezigheid van de in 1944 gebo ren zoon van de oorlogsburge meester. Het is goed dat op deze manier aandacht wordt gegeven aan een nog te weinig belichte kant van oorlogssituaties: de gevolgen voor de latere generaties. Kees Koetsier, Alfaz del Pi, Spanje Een toeriste raakte zondagavond vast in de prut toen zij nabij De Cocksdorp een rondje over het wad aan het maken was. Redders van de KNRM bevrijden haar. Foto Henk Leyem dorpshuis te houden', aldus het bestuur. 't Skiltje is vanavond open vanaf 19.30 uur. Bezoekers worden welkom geheten met koffie en thee. Naast het reguliere pro gramma is er een gastspreker van TexelEnergie, die zal ingaan op energiebesparende maatregelen voor logiesverstrekkers, subsi dies en de zonnepanelenactie voor vakantiewoningen. Leden van KLV die geen uitnodi ging hebben ontvangen, kunnen voor het opvragen van agenda en notulen contact opnemen met secretaris Marga Harinck (bij voorkeur per email info@klif1 .nl of eventueel telefonisch via Bel Texelstroom Achter de bel van de loodsbotter Texelstroom waarover we vorige week schreven, blijkt een bijzon dere anekdote te zitten. In 1959 werd de loodsbotter ver vangen door een nieuw beton- ningsvaartuig (ook met de naam Texelstroom). Toen dit nieuwe schip in Harlingen te water werd gelaten, was de bel nog niet klaar. Toen is bel van de oude Texelstroom geschroefd en op het nieuwe schip gemonteerd. Toen na verloop van tijd de nieuwe bel alsnog klaar was, belandde de oude in het magazijn van de betonningsdienst. Bij de opruiming van dit magazijn ontfermde oud-medewerker Piet Beuker zich over de bel. Hij over handigde die aan zijn Texelse zwa ger Theo Kikkert, die zorgde op zijn beurt zorgde dat deze bij de Texel stroom werd afgeleverd. Circa zestig mensen woonden vrijdagochtend de herdenking bij de Mok bij. Bloemen Planten en bloemen langs de weg en in bosjes staan er voor ons alle maal, om van te genieten. Ze geven de omgeving kleur en aanzien. Wan neer bermgraaiers deze bloemen en planten meenemen, staat er steeds minder, minder, minder, erg jammer. Peter Riteco, Den Burg. Bloemen (2) persoonlijke klaagzangen. Mevrouw Mattner uit Den Burg beklaagt zich in deze rubriek omdat zij op 1 april werd aangesproken (niet door mij) op haar gedrag: het wegplukken van narcissen uit de berm. Mevrouw Mattner vraagt de lezers omstandig en verongelijkt: 'Ben ik een dief?' Mevrouw, niet alles wat niet strikt wettelijk verboden is, is geoorloofd. Aan de tokkieuze 'Nou èn?'-mentali- teit hebben we ook op Texel geen behoefte. Als u bloemen in de ber men laat staan, heeft iedereen er plezier van. In uw ingezonden brief staat maar liefst 21 maal uw eigen 'ik'. Me dunkt, uw vraag kunt u zelf wel beantwoorden. Koos van der Burgh, Den Hoorn. Op het naambord naast de deur van de winkel is nog de naam Kalis te lezen, maar verzamelaar Klaas de Ridder is erg benieuwd waar bijgaande foto is gemaakt en wie er op staan afgebeeld. Wie meent dat te weten, kan contact met hem opnemen via tel. 319497. Handhaven Texel heeft per hoofd van de bevol king één van de duurste gemeen tehuizen in Nederland. Met ook het Icesafe-debakel in gedachten, zou je denken dat de gemeente de tering naar de nering zet. Vorige week heeft u in deze krant kunnen lezen dat ons een dwangsom is opgelegd omdat onze schuur een paar vierkante meter te groot is. Een ambtenaar heeft het tot zijn missie gemaakt de gedoogregels in één geval streng toe te passen. Dat er in de directe omgeving diverse schuren niet aan de regels voldoen, doet niet ter zake. Dat de betreffende schuur een renovatie is van een even grote schuur die er meer dan twintig jaar stond, doet ook niet ter zake. De burger zal het weten: uw gemeente handhaaft. Zij het op een willekeurige en selec tieve manier. Gezien de omvangrij ke correspondentie die een derge lijke zaak met zich mee brengt, moet de ambtenaar hier uren mee bezig zijn geweest. Ook de weg van bezwaar en beroep die nu gekozen is, zal weer vele uren ver gen. Door een iets te laat ingediend verzoek is de gemeente Texel ook niet genegen tot mondeling over leg. Al met al vraag je je af of de gemeente niet iets beters te doen heeft dan burgers op de kast te jagen. Velen van u hebben wij inmiddels gesproken over deze zaak, maar het rare is dat niemand het eens is met het standpunt van de gemeente. Voor de goede orde: wij hebben drie jaar geleden geïn vesteerd in een nieuwe recreatie woning aan de Californïeweg die goed verhuurd wordt en vele gas ten naar Texel brengt. Familie Van Heuveln, Haren, Groningen. De rommelmarkt die Josine Bakker zaterdag aan het Gerritslander- dijkje hield ten bate van de stichting Kans voor Kaj, heeft dankzij de donaties en hulp van vrijwilligers €1397,- opgebracht. Foto jo*neB*t<*>

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5