Auto in vijver Elemert voor wervingsactie brandweer Eyewish Groeneplaats heropend TEXELSE IQ COURANT Route inzamelen plastic aangepast Wesselman en Voskuil winnen damtitel Sloopwerk LTS voor bouwvak afgerond Keukencentrum 'Beste Onderneming' VRIJDAG 20 APRIL 2012 WlNNijBST offia- De werknemers van Eyewish Groe- neveld aan de Groeneplaats in Den Burg nodigen iedereen uit een kijkje te komen nemen in de compleet ver nieuwde zaak, die zaterdag geopend wordt. In een dikke week is de hele zaak omgetoverd tot een totaal andere winkel. Bedrijfsleider Marit Visser is erg opge togen over de vernieuwde winkel: 'Met meer ruimte en een extra overzichtelijke presentatie van ons gevarieerde assorti ment brillen, kunnen we onze klanten nog beter van dienst zijn. Echt iets om trots op te zijn, we hopen dan ook dat zoveel mogelijk mensen langskomen om 21 april de heropening met ons te In de zaak werken naast Visser nog vier mensen: Opticiens Martijn Thoen, Danielle Weyers en Jaenet Berbee en verkoopmedewerker Marianda Come- lisse. Zij staan klaar om alle mensen die langskomen te voorzien van uitgebreid advies, het bijstellen van een bril of een deskundige oogmeting. Doordat de winkel zo kort mogelijk gesloten wilde zijn was het hard werken. 'De werk zaamheden zijn vorige week donderdag begonnen en zaterdag is de opening, dan moet alles klaar zijn', vertelde Visser afgelopen donderdag. 'Het grote sloop werk is afgerond en nu moet alles afge werkt en ingericht worden. Bovendien moet de zaak nog helemaal schoon.' De opening gaat gepaard de presentatie van de nieuwe collectie merkzonnebrillen die net binnen is. Mensen die de nieuwe zaak willen bekijken kunnen de hele dag binnen lopen. en de Noordwester en omgeving. Op vrijdag worden De Mars 2 (omgeving Hoefslag en Sluy- scoogh) aangedaan en de routes door het buitengebied gereden. Naast de gele vuilniswagens van de gemeente wordt ook een inza- melwagen van de firma Amsing uit Oudeschild ingezet. Het ingeza melde plastic wordt bij Amsing in balen geperst, waarna het voor recyling wordt afgevoerd naar fabrikanten van kunststof in Duits land. Volgens de gemeente ver loopt het inzamelen van plastic op Texel redelijk succesvol: in 2011 werd bijna 100 ton ingezameld. 'Hiermee wordt het milieu ontlast. Het plastic wordt door de industrie voor nieuwe producten gebruikt.' De gemeente wijst erop dat het plastic alleen in de speciale zakken voor de inzameling mag worden gedaan. De zakken moeten goed worden afgesloten en 's morgens om 7.00 uur langs de weg worden gezet in verband met de andere ophaaltijden. 'Bind de zakken aan elkaar of ergens aan vast, zodat ze bij harde wind niet wegwaaien.' De leiding van de Texelse brand weer is begonnen met een wer vingsactie om de totale sterkte weer op 55 mensen te brengen. Met borden, posters, adverten ties en demonstraties zullen mensen tussen 18 en 40 jaar worden opgeroepen zich aan te melden. De diverse, deels ludie ke activiteiten bereiken een hoogtepunt tijdens een speciale wervingsdag op 28 april. Het aantal vrijwilligers bij de brand weer is de laatste tijd teruggelopen naar 47. Mensen haakten af wegens leeftijd of omdat de brand- weertaak te belemmerend was voor de gewone beroepsuitoefe ning. De druk op de overigen neemt daardoor toe. Een brandweerman of - vrouw blust niet alleen brand, maar doet er ook van alles naast, zoals het besturen van de bluswa- gens, zorgen voor de communica tieapparatuur, onderhoud aan de ademluchtspullen, onderhoud van de voertuigen, etc. Er zijn niet min der dan 214 verschillende functies. 'Om die goed te kunnen verdelen, is een behoorlijke sterkte aan men sen nodig. Anders wordt de taak- belasting te hoog en dat gaat ten koste van de motivatie', zegt com mandant Dick Jongeneel. 'Bij de wervingsactie laten we zien hoe gevarieerd en spannend dit werk is. Een brandwacht kan worden opgeroepen voor allerlei vormen van hulpverlening: van het naar beneden halen van een kat die in een boom is gevlucht tot het bevrij den van slachtoffers uit een veron gelukte auto.' Om op dat laatste aandacht te ves tigen, zal worden getoond hoe mensen worden gered uit een auto die in het water is gereden. Daar toe werd deze week een (schoon gemaakt) autowrak in de vijver bij de Elemert gezet. De brandweer had gepland de auto langer te laten staan, maar het wrak werd op last van de gemeente donderdag middag verwijderd. Gehoopt wordt dat de actie zoveel gegadigden zal aantrekken dat ook nog selectie kan worden toege past. 'Het zou mooi zijn een groep je van tenminste acht mensen bij elkaar krijgen. Het is dan mogelijk om een klasje te vormen dat op Texel zelf en met materieel van Texel kan worden opgeleid', zegt Jongeneel. Mogelijk geïnteresseerden zullen ook persoonlijk worden benaderd. Personen van 18 tot 40 jaar die in de buurt van een van de kazernes wonen en/of werken krijgen een oproepkaart. Ook zal een beroep worden gedaan op mensen die niet op Texel wonen maar er wel wer ken, zoals sommige inwoners van de nieuwe gemeente Hollands Kroon. De vorming die de nieuwe lingen gedurende twee seizoenen vier uren per week in de avonduren krijgen, is gelijk aan een beroeps opleiding. Meerdere oud-leden van het Texelse korps zijn later op het vasteland bij de beroepsbrandweer gegaan. Beginnende cursisten lopen al direct mee als er alarm is, zij het met taken die afgestemd zijn op de dan nog beperkte kennis en ervaring. Op Texel wordt de brandweer ongeveer 200 keer per jaar opge roepen voor brandbestrijding of andere hulpverlening. Daar zitten echter veel loze meldingen bij, onder andere van automatische alarminstallaties. Pogingen om dat terug te dringen hebben al succes opgeleverd zodat te verwachten is dat het aantal meldingen een stuk minder zal worden. Het ziet er naar uit dat begin juni kan worden overgegaan tot de sloop van het oude LTS-gebouw aan de Emmalaan. Nog voor de bouwvakvakantie zal het vrijge komen terrein worden opgele verd. De sloop gaat ongeveer twee ton kosten. Deze week zal bij bedrijven offerte worden gevraagd. Op 23 mei besluit de gemeenteraad over het beschikbaar stellen van het benodigde bedrag. Er is al een asbestinventarisatie uitgevoerd. Daarbij werd op diverse plekken asbest gevonden, onder andere in de verwarmingsruimte. Een gecer tificeerd bedrijf zal voor verwijde ring zorgen. De tot het complex behorende Burgemeester De Koninghal blijft staan en zal wor den aangepast en deels gereno veerd. Ook hiermee is ongeveer twee ton gemoeid. Op de foto (van Ton Zegers) de huidige situatie. Met overmacht is Rinus Wessel man de nieuwe jeugdkampioen van Damclub Oosterend/Texel geworden. De kenners hadden Rinus ('t is toch een Brouwer, hè') allang getipt, maar aanvankelijk greep Jarne Kompier de leiding in de competitie. Binnen twee weken had Rinus hem echter achterhaald, om vervolgens iedereen vlot naar een steeds grotere achterstand te spelen. Uiteindelijk moest Jarne ook Corné Vlaming nog voor zich dulden en wist hij maar nipt Han nes Eelman voor te blijven. Het kampioenschap bij de senio ren ging naar Vic Voskuil, die met een verrassend grote voorsprong zijn tweede titel in negentien jaar kon bijschrijven. De eerste dateer de van lang voor de sterkste dam mer van de afgelopen jaren - Los- seni Savané - Ivoorkust ontvluchtte en op Texel terechtkwam. Ook dit jaar was Savané voor bijna ieder een onnavolgbaar in zijn partijen. Alleen Piet Bakelaar en Cees Vinke wisten hem op remise te houden, maar daarnaast kreeg hij verdeeld over het seizoen drie keer een nederlaag te slikken tegen Voskuil, die zo een paar ronden voor het einde al een praktisch onoverbrug bare voorsprong had opgebouwd. Zijn beste seizoen was het niet volgens de nieuwe kampioen, maar een neusje voor kansjes had hij dit jaar zeker. En ook een engeltje op de bordrand, die ervoor zorgde dat hij tot drie keer toe een analytisch verloren stand op miraculeuze wij ze toch niet verloor. Losseni miste een moeilijke slagzet, Harry van de Wetering taxeerde zijn stelling iets te negatief en Piet Bakelaar kon in tijdnood zijn winstplan net niet slui tend krijgen. Wel wist Bakelaar probleemloos de derde plek op de ranglijst veilig te stellen, nipt achter Losseni, en met een percentage dat in het verleden meer dan eens voldoende zou zijn geweest voor de titel. Een andere prima prestatie werd neergezet door Adama Ouedraogo, die dit seizoen voor het eerst mee draaide en aanvankelijk nog in bij na alle bekende valkuilen trapte, maar zich sterk verbeterde en in de tweede seizoenshelft genoeg pun ten wist binnen te halen om zich van de laatste plek te ontdoen. Eindstand: I.Vic Voskuil 94%; 2.Losseni Savané 83; 3.Piet Bakelaar 80; 4.Gerrit Vlaming 63; 5.Jos de Wolf 46; 6.Cees Vinke 43; 7.Wim Timmer 41; 8.Harry van de Wetering 34; 9.Frans Kuiper 29; 10.Frans Bos 27; 11 .Adama Ouedraogo 23; 12.Gerrit Blom 22. Keukencentrum Texel uit Den Burg mag zich sinds woensdag één van de beste ondernemin gen van Noord-Holland noemen. Het bedrijf kreeg deze onder scheiding aan het einde van een spannende verkiezingsavond in De Philharmonie in Haarlem. In totaal streden woensdag dertig finalisten om de eerste prijs in een van de drie categorieën. Keuken centrum Texel deed mee in de nieuwe categorie MKB Klein, die dit jaar was toegevoegd. De jury beloonde 'het unieke concept, de passie en het oog voor duurzaam heid' van het bedrijf met de eerste eerste prijs in deze categorie. De andere winnaars waren Dutch Flo wer Group uit Aalsmeer (categorie MKB Groot), Mechatronics Instru ments BV uit Zwaag (MKB Mid den). De publieksprijs ging naar Dunweg Uitvaartzorg uit Hoofd dorp, dat bijna tien procent van de publieksstemmen vergaarde. De dertig finalisten, tien per cate gorie, wisten zich al eerder te onderscheiden van de overige ondernemingen uit de regio op basis van onder meer personeels beleid, innovatie, creativiteit en financieel beleid. Na de vertoning van korte bedrijfsfilms liet presen tator Humberto Tan per categorie weten welke drie deelnemers door gingen naar de eindronde. De fina listen moesten vervolgens probe ren jury en publiek te overtuigen van hun ondernemerskracht. Keu kencentrum Texel won het daarbij van Meerbier.nl uit Amsterdam en De Steigerhoutloods uit Wormer- veer. De titel Beste Onderneming van Noord-Holland is een erken ning voor ondernemerschap in de provincie en omvat een prijzenpak ket ter waarde van €5.000. De prijzen werden uitgerekt door gedeputeerde Jan van Run. Vragenuur maakt weinig kans De kans lijkt klein dat er een maandelijks vragenuur van de politieke partijen komt. Texel 2010 had dat voorgesteld, zodat Texelaars alle politieke partij en op één plek tegelijk kunnen spreken. Het plan kreeg steun van WD en D66, waardoor het normali ter met 7 tegen 8 stemmen zou zijn verworpen. Doordat Ben Zegeren (CDA) afwezig was, werd het echter 7 tegen 7 en staakten de stemmen. In de raadsvergadering van mei moet opnieuw over het voorstel worden gestemd. D66 en WD wil den het vragenuur wel een kans geven, al merkte Cees Hoogerheide (D66) op dat Texelaars de politieke partijen nu ook al goed weten te vinden als dat nodig is. Willem Vlas (Texels Belang) betoogde dat men sen met een gezamenlijk vragenuur waarschijnlijk zelfs worden beperkt in hun mogelijkheden ten opzichte van de huidige situatie waarbij de vergaderingen van de steunfracties kunnen worden bezocht. Klaas Veenbaas (CDA) zei graag zelf te willen bepalen hoe mensen de poli tieke partijen benaderen. Burge meester Francine Giskes merkte op dat een dergelijk vragenuur voor het college niet opportuun zou zijn. Geef ons de zak Rotary Texel houdt dinsdag weer de kledingactie Geef ons de zak. Oude, maar nog bruikbare kle ding kan vanaf 13.00 uur in vuil niszakken aan de weg worden gezet. Enkele tientallen vrijwilligers gaan met veertien bestelwagens op pad om de aangeboden kleding op te halen. De opbrengst komt ten goe de aan Texelse goede doelen, waaronder het Reumafonds, het Tesselhuus en het Papoeafonds. Maar ook andere organisaties kun nen nog een beroep op de Rotary doen. De gemeente heeft de routes van de inzameling van plastic uit huishoudens aangepast om effi ciënter te werken. Sinds deze week worden de ophaalroutes in drie dagen gere den. Op dinsdag wordt voortaan de route van maandag en dinsdag gereden. Die dag wordt het plastic opgehaald in De Waal, Oosterend, Oost, De Cocksdorp, 't Horntje, Den Hoorn, De Koog en Oude schild. Op woensdag wordt plastic ingezameld in Den Burg, De Mars 1

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10